Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Niedoczynnosc tarczycy

edytowano październik 2014 w Ogólna
Hej ,dziewczyny.Jestem w 35 tc moje wyniki to tsh0.23, ft4 1.3 50% (0.8-1.8), ft3 2.5 10.5% (2.3- 4.2).Aktualnie jestem na 200 mg euthyroxu.Niepokoi mnie niskie ft3.Podnioslabym dawke.Co sadzicie.Doradcie prosze.

Komentarz

  • A jaką masz ferrytynę? Jaki poziom B12?
  • edytowano październik 2014
    Niskie FT3 wskazuje na słabą przemianę nieaktywnej FT4 w aktywną FT3. Przemiana ta dokonuje się w komórkach całego ciała. Jest to problem pozatarczycowy mogący wynikać z niedoborów związków biorących udział w tej przemianie, jak żelazo (zbadać ferryrynę) i B12.
    W pierwszej połowie ciąży miałam FT3 na poziomie 0 - 2% zanim mnie zaczęto leczyć. Synek jest zdrowy. Twoje dziecko ma już wykształconą tarczycę i samo sobie produkuje hormony więc na tym etapie ciąży jest bezpieczne.
    Podziękowali 1Basja
  • Napisz prosze jeszcze raz dokladnie jakie masz tsh? I przy jakich normach bo jesli masz 0.23 to moim zdaniem masz za malo, a to oznacza ze dawke eutyroksu nalezy zmniejszyc a nie zwiekszyc. Norma dla 3 trym ciazy to 0.3-3.0 uIU/ml [przy normie laboratoryjnej dla ogolu spoleczenstwa 0.270-4,2]. Tak wiec przede wszystkim napisz jakie jednostki albo normy do tsh stosujesz.
    W 3 trymestrze zarowno ft3 jak i ft4 nie jest do konca wiarygodne, nie nalezy sie na nich opierac.
  • edytowano październik 2014

    @ramatha
    wypisujesz bzdury

    niskie tsh w ciązy, i to podczas suplementacji tyroksyną to norma - nie mówiąc juz o tym, że badanie tsh wskazuje stan sprzed miesiąca, a nie obecny - poza tym to hormon przysadki

    za to FT3 i FT4 to hormony tarczycy, i to wskazujące na obecny stan tych hormonów - najbardziej wiarygodne badanie

    poza tym problemem Livii jest słaba przemiana ft4 w ft3 (generalnie nawet jeśli byłaby ok, to dawka i tak byłaby niska w jej przypadku) - więc poziom ferrytyny i B12 jest bardzo istotny

    Livia - jak u Ciebie jeszcze z wit. D3?
  • edytowano październik 2014
    Byc moze masz szersza wiedze ode mnie.
    Choruje od kilku lat i mialam prowadzone 3 ciaze zarowno w nad jak i niedoczynnosci.
    Pierwsze slysze zeby zwiekszac dawke eutyroxu kiedy tsh jest niskie. Ale tak jak mowie lekarzem nie jestem, tylko pacjentka ktora zna dobrze swoja wlasna chorobe. A kazda jest inna. Masz szersza wiedze widocznie.
    Na podstawie tego co mowi mi lekarz, a jest wysokiej klasy specjalista, w 3 trymestrze ja nie badam ani ft3 ani ft4. 
    @Livia - najlepiej byloby gdybys podeszla do lekarza krotko mowiac.
  • A moim zdaniem nie podnos dawki samodzielnie, zebys (gdybym przypadkem miala racje) nie wpedzila sie przed porodem w nadczynnosc. Bo moze sie to wiazac zarowno z problemami z sercem, cisnieniem jak i tym ze kaza Ci rodzic przez cc, ze wzgledu na obciazenia dla organizmu.
    Jak mowilam nie jestem lekarzem mowie na podstawie tylko swoich doswiadczen. I ja przed porodem majac niskie tsh nie zdecydowalabym sie na ryzyko zwiekszenia dawki samodzielnie.
  • @Marsjanka
    Znalazlam taka informacje. Moze to wyjasni o co chodzi.
    "Niskie ft3 i/lub ft4”
    (...)
    5. Ciaza - - w końcowym okresie wzrasta znacznie poziom białek wiążących. Metody badawcze powinny być niezależne od poziomu białek wiążących, ale nie są. o
    Próby ingerencji w poziom hormonów tarczycy w powyższych sytuacjach zazwyczaj są błędem. Decyzję o rozpoznaniu lub nierozpoznaniu zaburzeń należy podjąć na podstawie całości obrazu a nie pojedynczego oznaczenia laboratoryjnego.
    ...
    Co do tego co pisalas o niskim tsh w ciazy to owszem obniza sie ono fizjologicznie w I trymestrze i trwa do czasu dopoki utrzymuje sie wysokie stezenie HCG czyli szczyt osiaga w ok 16 tc, po czym opada a tsh wraca do wczesniejszych wartosci.
  • Kto się zna na tarczycy? Wolałabym na priv posłać wyniki, zerknie ktoś? 
  • Mogę Marsjankę zapytać.
    Mam kontakt z nia. 
    Podziękowali 1MonikaN
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.