Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tradycyjne ciasta Bożonarodzeniowe

2456710

Komentarz

  • Bardzo twarda. Lila, napisz mi prosze jak dokladnie i w czym gotujesz. Bo ja w syropie z trzech czesci cukru i 1 czesci wody, tez gdzies 30 minut do wyparowania wody. Pozniej moglam to sobie wysypac z patelni. 
  • ok, to robie jeszcze raz z mniejsza iloscia cukru. Takie proporcje w necie wzgrzebalam...
  • @Lila dzieki za smak dziecinstwa :x
    Zrobilam makownik z ta twarda skorka i rzeczywiscie jest zbyt pomaranczowe, chlopaki beda musieli jeszcze raz mak mielic (na ciasto dla tesciowej), ale dla nas jak najbardziej ok. A makownik dokladnie taki, na jaki mialam smak. Zrobilam w jeszcze mniejszej blaszce i tez jest ok.
  • Szukam przepisu na piernik
    taki który mogę zrobić dziś, a jutro podać gościom :)
    chciałabym go przełożyć dżemem i oblać czekoladą

    ma ktoś jakiś szybki przepis?
  • Kiedys upieklam ten, wiekopomny nie byl, ale tragedii tez nie bylo, normalna piernikowata babka: http://www.deon.pl/deon-cafe/kuchnia-przepisy-kulinarne/ciasta-i-desery/art,43,piernik-tradycyjny-wg-przepisu-siostry-anastazji.html

    i ten, chociaz to murzynek z piernikowa przyprawa, ale calkiem dobrze daje rade ;)http://www.mojewypieki.com/przepis/murzynek-z-nuta-piernikowa

    Ten niektorzy bardzo chwala, mi nie podszedl: http://www.mojewypieki.com/przepis/szybki-piernik

    Ale ja rozbestwiona piernikiem lezakujacym, to wiadomo, jak patrze na inne :P
    Aczkolwiek wlasnie sie dowiedzialam, ze na jutro tez bede musiala upiec ciasto tego typu, dla popoludniowo-wieczornych gosci.
  • o dzięki to coś wybiorę :)

    leżakującego znowu nie zdążyłam zrobić, chociaż i tam bym go nie mogła jeść, bo pewnie mała będzie uczulona na wszystko, dlatego mam ochotę na piernik i póki młoda w brzuchu muszę go zrobić :)
  • u nas tradycją świąteczną staje się ciasto czekoladowe @Maciejka. Mój Ślubny nie chce nawet słyszeć, że go robić nie będę i mi przypomina tylko, że na 2-3 dzień jest najlepsze, więc mam je szybciej piec:D

    A oprócz tego, to tak jak Małgorzata - sernik! U mnie miłość do sernika to akurat będzie ciążowa przypadłość, ale na święta być musi.

    No i pierwszy raz się skusiłam w tym roku na piernika z ciasta długo dojrzewającego. Już ponad tydzień mi pachnie na zapleczu... Marzy mi się zrobienie takiego przekładanego powidłami z polewą czekoladową, oczywiście ulubiony piernik P.:D
    A dla Młodej pierniki - w kształcie piernikowych ludzików i zamierzam jeszcze domek piernikowy i choinki 3d zrobić, tylko muszę sobie wzór rozrysować porządnie...
  • Wrzucam tu też, skoro już do innego wątka przepisałam:

    WIEWIÓRKA
    • 4 całe jajka
    • 1,5 szklanki cukru
    • 1 cukier waniliowy
    • 2 szklanki mąki
    • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    • 1 łyżeczka sody
    • 0,5 szklanki oleju
    • rodzynki, orzechy, morele, śliwki suszone
    • 2-3 większe kwaśne jabłka, pokrojone w kostkę
    Wszystko połączyć i piec ok. 1h w temp. 180st. Polać polewą czekoladową. Bakalii daję dużo - najpierw ucieram mikserem ciasto, a potem wrzucam tyle jabłek i bakalii, ile przyjmie. 
  • Brzmi bardzo ciekawie, tak bakaliowo.
  • A ja polecam mój piernik, prosty i pyszny. W tym roku przełożyłam własnymi powidłami z moreli i dżemem z czarnej porzeczki. Zdjęcie z dzisiaj.
  • A ktoś ma może sprawdzony sposób, żeby sernik nie opadł i dobrze się upiekł? Ja od lat robię świąteczny sernik z dużą ilością bakalii i nigdy nie mam pewności, czy na pewno się całkiem dopiekł albo czy nie będzie zbyt zwarty... Właściwie jak pęknie lekko na środku, to na ogół jest dobrze wypieczony, ale znów jak dobrze wypieczony, to z reguły opada i nic nie pomaga, że studzę go bardzo ostrożnie i cackam się z nim, żeby nie przeziębić albo "nie przestraszyć" ;)
  • Już chyba czas pomyśleć...
  • No u mnie w tym roku mam zamiar zapoczatkowac nowa tradycje....juz zamowilam ciasto buraczane od @manka :))))

  • przyznajcie się, komu wychodzi strucla makowa?
    bo mi wychodzi zawsze - z siebie. ciasto oddzielnie, mak oddzielnie
    ......
    żeby uniknąć takie niespodzianki ,ja smaruje rozwałkowane ciasto drożdżowe
    białkiem i nakładam masę makową ,zwijam i okręcam pergaminem .
    Białko skleja dwie warstwy , ot cała filozofia
  • Ależ Wy mądre jesteście!
  • edytowano grudzień 2014
    Tradycyjne ciasta Bożonarodzeniowe
    --------------------

    to takie które się je, tradycyjnie na Boże Narodzenie...ot i cała zagadka...ja lubię każde... :D
  • edytowano grudzień 2014
    Ludziska, pamiętam,że kilka osób robiło taką gwiazdę, gdzie ten przepis był???To chyba drożdżowe było..
    edit:już mam,mnóstwo tego na necie.
    Chyba zaszaleję w tym roku,tylko zamiast nutelli dam masy makowej,mam nadzieję,że wyjdzie.
  • było, Savia robiła, ja robiłam, w temacie który jakoś brzmiał "świateczne zrób to sam i cos tam" - Hipolit dała link, a potem pooooooooooszło!
    tez zamierzam jutro sie do tego przymierzyc :)
  • Jutro?
    I co,zamrozisz????
    Ja chyba bliżej wigilii zrobię.....
    A z czym robiłaś,z nutellą czy z czymś innym?
  • z własnoręcznie robioną masą makową, takk, zamrożę! od kilku dni mam nową, większą zamrażarę i wszystko mrożę z radościa neofity :
  • Świąteczne zrób to sam


    @Skatarzyna

    Mrozisz ciasta?
  • @Berenika, tak mrożę, ale nie każde.
  • No w sumie też bym tę gwiazdę zamroziła.
    Ale czy drożdżowe nie straci na smaku o rozmrożeniu?
    Jaki patent,żeby było ok?
  • Zrobiłam, ale.....
    Nie dałam rady aż na tak dużo kawałków pokroić.Ciasto mi się ciągnęło i babrało.
    Macie jakiś patent na to?
  • Upieklam pierniczki. Wyszly mutanty niepodobne do niczego. angielskie przepisy sa do...czego innego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.