Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Downton Abbey

1468910

Komentarz

  • Kurczę, stęskniłam się, chyba powoli zbliża się chwila....




    odpalenia znowu serii 1 :D
  • Jestem w połowie trzeciej serii ..jestem rozpadnieta na milion kawałków :((
  • Dzis z mężem obejrzeliśmy ostatni odcinek 5serii. Jak żyć do września???
  • No właśnie, jak żyć??????????????????????????????




    ps. właśnie latam po necie i szukam serii 1 w oryginale, tak dla sportu pooglądam :O)
  • Na chomiku sa wszystkie sezony z napisami, albo i bez jak ktos lubi.
  • Skończyłam. Mam głoda normalnie!
    Ale @Małgorzata ma rację, babcia jest nie do pobicia ;)
  • Ja bym chciała mieć akcent, jak oni. I ten stoicki spokój.
  • ej ale nie opowiadajcie wątków ..nie wszyscy jeszcze obejrzeli calosc
  • @Asiao, nie opowiadam ;)
  • Z drugiej strony - kitchen aid, pralka, odkurzacz itd. wykonuja pracę pięciu osób.
  • W takeij wielkosci domu bylo okolo 70-80 osob sluzby najmniej ( nie wliczajac w to lowczych, farmerow pracujacych na rzecz majatku, etc) - DA pokazuje tylko malutki wycinek, oczywiscie - nie daloby rady pokazac wszystkich.
  • Pierwsze odkurzacze pojawily sie w erze wiktorianskiej, ale sluzace byly wydajniejsze. Druga sprawa byl konserwatyzm samych sluzacych, ale tez i niechec do zmian wynikala z obawy o prace - jesli cos za czlowieka moze zrobc maszyna, to czlowiek jest niepotrzebny,
  • Osobiście czuję się spięta, gdy jestem pracodawcą i jak mi się ktoś po domu kręci. Jednakowoż jakaś pani do pomocy w sprzątaniu by się zdała, tylko szukać mi się nie chce.
  • Tak, to jest tam swietnie pokazane. Zdroworozsadkowo - jak cos przez wieki dzialalo, to na jaka czape zmieniac? :)
  • To prawda, zmiany kuturowe przyjmowano z pewna trudnoscia, ale wojny ( obydwiie) bardzo je przyspieszyly. Sila rzeczy wszystko musialo sie zmienic. Warstwa obyczajowa jest bardzo fajnie pokazana w DA.
  • Ja im zazdroszczę tej powściągliwości w okazywaniu emocji.
  • o tak ..mnie to najbardziej fascynuje w tym serialu
  • Byly tez i male, przenosn, recznie sie ciagnelo, tak jakby tak ciagnac akordeon, ale z jednej strony:))) One mialy taka jakby harmonijke, ale z zastawka w srodku - tam, gdzie kurz sie wsysalo. Ale nie byly bardzo wydajne.
  • E tam odkurzacze.moja babcia/87lat/ mieszkajaca wowczas na podwarszawskiej wsi opowiadala, ze chodzilo sie nad Wisłę po czysty żółty piasek i rozsypywalo w sieni.to byl szpan.kto mial brudny ublocony byl brudas :)
  • @Skatarzyna, ja jak przestałam chodzić dzien w dzien do pracy, to odczułam jaki to koszmar taka pani do sprzątania, ale wtedy miałam mieszkanie, duże, ale jednak mieszkanie. No i zawsze uciekałam.
    Teraz sie jakos przyzwyczaiłam do naszej pani D, ale nadal nie jestem typem, co to zagaduje, nawiązuje relacje itp. I chyba pani D juz z tym sie pogodziła. Tzn staram sie byc miła, uprzejma, ale zero spoufalania.

    Ale mieszkania sibie z obcą osobą nie wyobrażam sobie w ogole, a mam znajomych którzy mają takie gosposie na stałe.... Dla mnie koszmar.
  • "Ludzie tacy jak my nigdy nie sa nieszczesliwi w malzenstwie"
  • Po tym serialu, mój mąż w zakupach posunął się dalej, chce mi pałac kupić:
    http://www.dolana.pl/pokaz3.php?oferta_id=994
    :D
  • Wiecie co najgorsze? Że nawet jak ktoś ma 10 mln pln na kupno takiej rudery, to musi mieć 30x tyle, aby zgodnie z widzimisię konserwatora zabytków doprowadzić ją do stanu używalności. Plus drugie tyle na łapówki, żeby zdążył z remontem przed śmiercią.
    Podziękowali 1Joannna
  • Mnie to, szczerze mowiac - przeraza. Osoby, ktore podejmuja sie remontaowania architektury zabytkowej powinny miec mnostwo ulatwien i pomocy, a nie klody pod nogi. Serce boli, kiedy sie patrzy na niszczejace dworki i palace.
  • Ekhm... Widzimisię konserwatora służy do ochrony przed widzimisię właściciela i nie jest bynajmniej największym problemem tego, kto remontuje takie przedsięwzięcie
    Jakby nie było dozoru konserwatorskiego nad takim pałacem jak w Downton Abbey, to by nie mieli gdzie kręcić seriali... Przecież tam nawet na planie są historycy, którzy pilnują, czy państwo jedzą z odpowiedniego talerza... Miliony drobiazgów, których nie dostrzegamy, a które się składają na efekt końcowy i tak samo jest z remontowaniem zabytków, setki spraw, o których przeciętny człowiek, choćby miał poczucie estetyki (w Polsce, rzadkość) i zacięcie nie ma pojęcia.
    Faktem jest, że w Polsce marnieją te nieliczne zabytki, które się uchowały, ale przyczyną jest brak środków, a nie konserwator
    Howgh
  • Jakby nie było dozoru konserwatorskiego nad takim pałacem jak w Downton Abbey, to by nie mieli gdzie kręcić seriali...
    ---
    A w PL dozór jest i widzimy co z tego wynika. Rudera, obszczana przez meneli. Bo nadzór czeka na gwiazdkę z nieba.
  • Rudera nie bierze się stąd, że jest nadzór konserwatorski, tylko z braku środków.

    Wielką winą konserwatorów jest raczej brak wigoru w pozyskiwaniu inwestorów!!

    Jak się robi remont tak wielkiej posiadłości w takim stanie, to nie "wymogi konserwatorskie" tylko skala przedsięwzięcia jest największym problemem.

    Nie jest tak, że w UK stoją pałace i zamki, bo nie ma upierdliwego konserwatora.
    Stoją dlatego, że arystokrację względnie skarb państwa stać na ich utrzymanie.

  • Jaka tam arystokracja. .toz to uzurpatorzy soM
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.