Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tomizm a Sobór Watykański II

«13

Komentarz

  • poproszę o coś w wersji z literkami ;) oglądanie ma jedna wadę dla mnie - muszę się otoczyć jakimś dźwiękiem zamiast upragnioną ciszą.
  • W wersji z literkami można napisać w trzech słowach: Sobór zdetronizował tomizm.

    Pytanie, czy w tej sytuacji ma sens wyrzekanie, że tak się stało, czy lepiej - jeżeli ktoś jest zwolennikiem tomizmu - zająć się jego upowszechnianiem.
  • przypuszczam, że jestem zwolenniczką tomizmu gdyż przemawia do mnie większość, z tego co uda mi się zrozumieć. nie jest tego dużo ale zawsze coś ;)

    jak na razie upowszechniam mój zachwyt starą Mszą jak i powody owego zachwytu.
  • Jeśli ktoś jest odrobinę mocniej zainteresowany tomizmem, to polecam "Zasady filozofii. 24 tezy tomistyczne" o. Hugona, które wydaliśmy w tym roku. Książka jest naprawdę prosta w odbiorze.
  • zainteresuję się. dzięki.
  • ja również poszukam
  • edytowano grudzień 2015
    A ja polecam taką syntezę teologii św. Tomasza:

    image

    http://www.it.dominikanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=82:jean-pierre-torrell-op-swiety-tomasz-z-akwinu-mistrz-duchowy&catid=20&Itemid=154&lang=pl

    Napisana przez jednego z największych znawców Jego myśli.
  • edytowano grudzień 2015
    "...ukazuje teologię dominikańskiego mistrza w nowej, oryginalnej perspektywie..."
    "...opartej na najnowszych badaniach pracy..."

    chyba wolę koszerne wydawnictwa ;)
  • Nie cytuj wybiórczo. Torrell skupia się na kwestiach teologicznych (duchowych), a nie na filozofii. I na tym polega nowa, oryginalna perspektywa.

    To może zacznij czytać Akwinatę wprost.

    Choć faktycznie, o. Bocheński w swoich listach do ojca wspomina, że za wykładanie św. Tomasza wprost z Summy, zamiast z dopuszczonych jedynie słusznych komentatorów, można było wylecieć z Angelicum.

    Myślozbrodnia. ;)

  • Ach, te dyskusje tomistyczne. Jakby coś z nich wynikało dla naszego uświęcenia się w małżeństwie... ;)
  • eee że SWII,ruch zneutralizowania tomizmu rozwijał się już znacznie wcześniej, ale faktycznie teologowie w nim działający (np. francuscy teologowie z tzw nurtu Nouvelle Théologie - ruchu rozwijającego się głównie we Francji w latach 30-50 XX wieku - Yves Congar, J. Daniélou, H de Lubac i inn.) stali sie konsultantami lub członkami komisji, która istotnie te reformy za pomocą dokumentów soborowych przeprowadziła. Nowa teologia to zgrzytanie zębów i płacz w poduszkę ;)
  • edytowano grudzień 2015
    @Haku


    tutaj wykład ks. Hellera; tomistyczny do bólu (aczasowość wieczności, creatio continua); spójny też zapewne z wszelkimi Congarami i innymi Chardinami. Byłem oczarowany. Chyba pierwszy raz ktoś skutecznie namówił ks. Hellera na to, by wprost wypowiedział się o swojej duchowości.
  • a przesłucham chetnie, a Tobie @Anawim polecam malutką książeczkę "Yves Congar" Jean Puyo - zrozumiesz myslenie "wroga" i pojmiesz, że togo się nie da połączyć :(
  • Sam wykład ks. Hellera zaczyna się tak od 15 min. i trwa z 0,5 godzinki.
  • @Haku
    a co tam takiego strasznego napisali?
  • a swoje poglądy głosi Congar, jak będę miała chwilę to Ci wrzucę jakieś zdjęcie
  • x. prof Heller to dyplomowany idiota
  • Widzę, że Greg rozpoczął Rok Miłosierdzia :)
  • Słyszałam kiedyś jak ks. prof Maryniarczyk (tomista od o. Krąpca) zaprzecza jakoby Heller był tomistą.
  • @Maciek
    parafrazując "prawda boli, ale wyzwoli"
  • Co za chamstwo!

    sobie przerwę muszę zrobić
  • Żadne chamstwo tylko fakty. X. prof dostał tytuły chyba po znajomości albo kupił na bazarze bo ani nie zna się na teologi, ani na fizyce ani na matematyce. Co było już kilkakrotnie udowodnione.
  • edytowano grudzień 2015
    @Aniela bo Heller nie jest tomistą, ba on nawet nie jest teologiem, no chyba, że wyjątkowo marnym.
  • Gregu, ale co nas to obchodzi. Kupił, nie kupił... Czy od tego będziemy świętsi?
  • @Maciek po prostu śmieszy mnie na powoływanie sie na "autorytet" x. profesora Hellera.
  • Dobre, dobre. Habilitacja przed niemal 50 laty, stworzenie modelu kosmologicznego z geometrią nieprzemienną, profesura, 7 doktoratów honoris causa, publikacje w międzynarodowych periodykach, nagroda Templetona ;) człowiek musi mieć bardzo szerokie znajomości albo jakiś niezły bazar
  • Heller jest filozofem, ontologiem, nie teologiem. Greg - doucz się sam, jeśli masz sporo czasu...
  • edytowano grudzień 2015
    @Anawim no i ? ciekawe, że jego wiedza jest kiepska, skoro zwykły absolwent MIT (też xiądz nota bene) dowiódł , ze poziom wiedzy Hellera jest, delikatnie mówiąc, niski

  • edytowano grudzień 2015
    @PawelOdOli przecież piszę, ze nie jest teologiem. Czytaj ze zrozumieniem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.