Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co zamiast mleka?

I mnie dopadło. Mam wykluczyć z diety 3-latka mleko. Mam pytanie główne - czy zdecydować się na jakieś jedno inne (np. tylko ryżowe, albo tylko sojowe czy migdałowe) czy lepiej jest urozmaicać i zmieniać te rodzaje mlek, aby była różnorodność.
Pytanie nr 2: czy mleko sojowe można chłopcom bez ograniczeń podawać?
Ostatnie: poproszę o porady praktyczne i przepisy na przygotowanie takich mlek np. za pomocą thermomixu, miksera etc.
___
Jeżeli taki wątek już istnieje, to poproszę o link. Jestem całkowitym nowicjuszem w tym temacie.
«1

Komentarz

  • Mleko sojowe to straszny syf. Szczególnie dla chłopca. Korzystniej jest zrezygnować z mleka. Ono nie jest niezbędne w diecie. Większość zdrowych dań można z powodzeniem przygotować przy użyciu wody zamiast mleka. Do picia można dawać dziecku coś innego (najlepiej wodę), płatki na mleku są niezdrowe. A w tych rzadkich przypadkach, gdy mleko jest trudnozastępowalne (np. krem na budyniu do tortu), to nawet jak się użyje kupnego sojowego, to nie będzie to ani tragedia dla zdrowia, ani szczególnie wielki wydatek.
  • Ja nie polecam migdałowego. Jest naprawde niedobre. Da sie wypic dopiero po dodaniu solidnej ilosci cukru a to przeciez bez sensu. W dodatku zawartość migdałów w tym mleku jest powalająco niska.
  • Bardzo dziękuję za linki z przepisami.
    Ten substytut mleka nie tyle jest potrzebny w ciągu dnia, bo tutaj nie ma kłopotu, co na noc. Mały cały czas chce pić mleko wieczorem i rano.
    Właśńie poczytałam o arszeniku w ryżu…
    Nie no. Załamka.
  • edytowano czerwiec 2016
    Dobra. Jadę jutro nabyć migdały. (- @Silesia: ale może to kupne było niedobre? Ja spróbuję z tymi daktylami pzretrzeć).
    I do jaglanki się uśmiechnę - chyba człowiek się starzeje, że takie coś go spotyka ;)
  • Mój nocami pije ryżowe eko (o smaku naturalnym) z Rossmana max 400 ml na dobę.
    To mleko, w przeciwieństwie do sojowego, nie jest słodzone cukrem. Ma naturalny lekko słodki smak. Najzdrowsze jest migdałowe robione w domu ale mu nie smakuje. Czasem troszkę dolewam żeby nie wyczuł. Migdały kupuję eko w Rossmanie lub lepszej jakości z Badapaka.
    O arsenie dowiedziałam się niedawno i ograniczyłam ryż w posiłkach stałych.
  • @MagdaCh
    Migdałowe własnej roboty brzmi juz o wiele lepiej ;)
    Ja piłam kupowane
  • Ja niestety ociskam ręcznie. Owsiane eko z Rossmana też jest dobre.
  • A dużo tego mleka miał do tej pory w diecie? Bo może się okazać że zastępowanie wcale nie jest potrzebne. Ja jestem od 3 tyg na bezmlecznej znow i mleka jako takiego nie używam wcale. Tak jak pisze Katarzyna, naleśniki np. Mogę robić na samej wodzie itp.
    Gorzej jest natomiast z przetworami mlecznymi. Sery kozie są potwornie drogie, jogurty, twarozki- trudno dostępne i cena zaporowa. Trzeba bardzo uważać z kupowaniem czegokolwiek. Niektóre wędliny mają w składzie mleko w proszku. Wiec tylko szynkowar;) W ogóle nie ma mowy o produktach takich jak pierogi, bułka tarta, nigdy nie wiesz, gdzie to mleko się czai.
  • Mleka roślinne są pyszne. Ja robię zwykle z nerkowców lub migdałów. Pijemy dla urozmaicenia raczej czy do koktajli. Nie na co dzień. Ja podkręcam smak daktylami, wanilią i solą. Kupne mleka roślinne zawierają akrylamid i tłuszcze przetworzone.
  • A może mlody nie toleruje kupnego mleka gdzie mleka od wszystkich krów zbierane sa do jednej kadzi i potem jest mieszanka bialek. Gdyby tak znaleźć jedną Krasule toby mleko od niej tolerowal bez problemu. Znam takie przypadki.
  • edytowano czerwiec 2016
    Dostaje w większości prosto od krowy - mamy dostęp (chwilowo się ocielila jest przerwa).. Lekarz zalecił próbne odstawienie tego mleka, więc popróbujemy. Myślę, że gdby dobowo pił do bardzo mało - 100-200 ml to już by było dobrze. On wpadł w MANIĘ picia mleka kosztem innych potraw i napojów.
  • Nasz Adam co prawda 6letni ale też uzalezniony od mleka był.D miesiąca jesteśmy wszyscy (prawie bo u mnie kawa tylko z mlekiem a bez kawy żyć nie mogę) na diecie bez .Kozie mu nie podchodzi,sojowe czy migdałowe be wiec nie dostaje żadnego.Latwiej jest gdy wszyscy domownicy odstawia na raz bo nie ma tłumaczenia dlaczego on może a ja nie i mimo że zrozumie to smuci się.Ale domyślam się że Twój maluch młodszy.Co dziwne i dobre to to że zaczął jeść duuzo więcej i różnorodnie.Nie ma tego złego.
  • Ostatnio dorwalam mleko kokosowe w wersji do picia. Nie ta wode, tylko miazsz zmiksowany z woda. Bez dziwnych dodatkow, eko. Bardzo dobre.
  • W dm, w Bawarii :D Ale sklad ma super: woda, kokos, sol, cukier trzcinowy.
  • Takie kokosowe widziałam w Auchanoe tam gdzie sa wystawione bezgluty i bio
  • @Maciejka buuu :( ale jeśli Hipolit pisze że takie w oszołomie widziała to trzeba poszukać.
  • edytowano czerwiec 2016
    Jak tylko będę w Auchan to zaraz pójdę sprawdzić i ewentualnie foto zrobie

  • Kokosowe robi się b. łatwo. gotujemy wiórki z wodą, można pogotować kilka minut czy nieco dłużej. Miksujemy porządnie, odcedzamy. Gotowe. Mamy słodkie, kokosowe mleczko.
  • Ok. Sprawdziłam
    Jest mleko w Auchan
    Mam foty, a z tel ich tu niezamieszcze
    Mogę komuś ewentualnie na fejsie wysłać to dajcie tam kto znać
    Foty ze składem i wart odz
  • @Katarzyna, dlaczego piszesz, ze platki na mleku sa niezdrowe? U nas na śniadanie bywają prawie codziennie, wczesniej owsiane i jaglane, teraz tylko jaglane, bo syn jest na diecie.
  • @hipolit
    przyślij mi fotki to zamieszczę!
  • @Aniuszka - bo mleko nie jest zdrowe. A płatki owsiane, czy jaglane z równym powodzenie można zrobić na wodzie. A te, co dzieci najbardziej lubią na mleku (kukurydziane, albo inne kółka, kulki itp.) to i bez mleka niezdrowe - taki fasfood śniadaniowy.
  • Fotki Hipolita!
    13393200_1329437523739136_1028549691_n
    13434136_1329437513739137_2028975718_n
    13434171_1329437503739138_1523645161_n
  • edytowano czerwiec 2016
    Dzieki raz jeszcze @MagdaCh

    Mleka tego nie piłam
    kupuję mleko bez laktozy w Lidlu, czy gdzie tam się trafi
    zresztą my mleko pijemy tylko do kawy, odzywki bialkowe piję z odrobiną mleka + woda, czasem do koktajlu doleję
    Kiedyś robiłam migdałowe ;)

    ale napiszcie coś więcej, czy toto w kartonie to kupić czy odpuścić, bom ciekawa :D
  • Podobno 90% uczulonych na krowi nabiał jest też na kozę uczulonych.
  • @AniaD
    Aniu a te z wiórków kokosowych to nie jest zbyt słodkie?
  • Nie, jest słodkie, ale naturalnie, nie ulepek. Tu można sobie dozować intensywność tego mleczka dając więcej lub mniej wody do miksowania.
  • A to mleczko kokosowe to wg przepisu internetowego robi się tak że najpierw moczymy wiórki przez noc czy można od razu do gotowania przejść? O własnie muszę gazę kupić....

    Przyznam szczerze że mleko kozie jest bleee ;) sojowe też zbyt smaczne nie jest wiec ...Szukamy dalej.
    Dzięki dziewczyny za zdjęcie !
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.