Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

krztusiec?

Troje dzieci (11 m-cy, 3 lata, 5 lat) kaszle nieustannie. Od jakiś 2-3 tygodni. Najmłodszy sprawia wrażenie, jakby ciężko mu było złapać podczas ataku kaszlu oddech, ale zaraz łapie. W nocy kaszlą niemal nieustannie, tzn. każde na zmianę.
Generalnie dzieci nie wyglądają na chore, mają się dobrze, tylko te ataki kaszlu.
Z tego co czytałam, przeciwko krztuścowi przemawia to, że kaszel trwa krótko, ok. 1-3 minuty, a chyba powinien być dłuższy? No i nie duszą się, łapią oddech. Może to jakiś wirus tylko?
A, i podczas kaszlu odkrztuszają i się flegmią. Żadne z nich nie szczepione.

Komentarz

  • u nas nie trwał dłużej niż 3 minuty i to tylko 1-2 razy na dobe. Charakterystyczne było to, że najpierw ok 10-14 dni to był zwykły suchy kaszel a potem się zmianił ale nie na mokry tylko coś pomiędzy suchym a mokrym. No i kaszel był serią jedno kaszlnięcie za dugum czasami aż do braku tchu i takiego gwizdu wdechowego albo do odruchu wymiotnego. Zdecydowanie inny kaszel niż przy infekcji.
  • poza tymi atakami dziecko było zdrowe fikało, bawiło się, na urloopie wtedy bylismy. Kaszel trwał blisko pol roku, ze 2-3 miesiące było ciężko potem coraz słabsze te ataki ale i tak przy każdym zrywałam się w nocy sprawdzić czy się nie będzie dusić
  • No, to tak wygląda...
    Pół roku, mówisz? Dwójkę młodszych mam na noc w swojej sypialni. Najstarsze z kaszlących jest z dwojgiem starszego rodzeństwa w pokoju obok.
  • można zbadać przeciwciała. ja nie badałam bo miałam potwierdzony 10 dniowy kontakt z niezdiagnozowanym (jeszcze) dziecikiem u którego potem wykryto i zbadano krztusiec
  • U mnie chorowało na raz 4 dzieci (11 miesięcy do 7 lat) i mąż. Nikt nie umarł mimo braku leczenia jakiegokolwiek. Kaszelki do 6 miesięcy.
  • u mnie o dziwo lżej przeszedł syn, który żadnego leki nie dostał a gorzej córka która dostała antybiotyk (lekarka stwierdziła zapalenie płuc po ok 12 dniach kaszlu, jeszcze pierwszej fazy). Jako, że szykował nam się urlop to liczyłam na szybkie ozdrowienie z tego "zapalenie" i podałam....
  • edytowano czerwiec 2016
    Moje dzieci tez tak kaszlały przez 4 tygodnie . Zrobiłam badania na przeciwciała krztuśca i wynik był negatywny . Od tygodnia nie kaszlą. Pomagał strop levopront na kaszel pseudo krztuścowy
  • U nas badania laboratoryjne potwierdziły krztusiec.
  • Jakie badania zrobić przy podejrzeniu krztuśca u nieszczepionego dziecka? IgM, IgA, IgG? To są trzy różne...
  • @mader - nie jestem uwolniona. Się aktywnie uwalniam, na ile jestem w stanie. Niestety, czasem ktoś z dzieci sobie coś złamie, albo uszkodzi tak, że trzeba zaopatrzyć chirurgicznie w sposób, którego sama się nie podejmę. Wtedy kontakt z przypadkowymi lekarzami jest trudny do uniknięcia.
    Nauczona doświadczeniem nie rozmawiam z przypadkowymi lekarzami o tym, o czym rozmawiać nie muszę. Np. nie rozmawiam z nimi o krztuścu, który przeszły moje dzieci - ani mi to potrzebne, ani tacy przypadkowi lekarze nic z takiej rozmowy nie wyniosą poza zgorszeniem moją niefrasobliwością. Wiesz, jak jest - jedyny słuszny wniosek z mojego doświadczenia to: "miała baba więcej szczęścia niż rozumu", a nie "może ten krztusiec nie taki straszny, jak go malują".
    Podziękowali 1Agnieszka82
  • U mnie córka antybiotyk na krztusiec i kaszlała 6 mcy. Szczepiona . Syn opóźniony wtedy że szczepieniem bez antybiotyku i kasłał 2 m-ce.
  • @Katarzyna - które z badań najlepiej zrobić żeby potwierdzić lub wykluczyć krztusiec u nieszczepionego dziecka -  IgM, IgA, IgG? 
  • Zrobiłabym IgG i IgM.
    Podziękowali 1Inka
  • edytowano styczeń 2020
    Mam takie pytanie :)

    6-latek kaszle od dwóch tygodni na sucho.
    Czasami kaszel przechodzi w mokry, ale potem znów w suchy.
    Kaszel raczej napadowy, bywają przerwy 2-3h między "kaszlami".
    Osłuchiwany był dwa razy i czysto w oskrzelach, ale za drugim razem dostał Summamed na 4 dni "dla świętego spokoju".
    Nie podałam jednak na razie tego antybiotyku.
    Robię nebulizację z soli, nebudose i nebbudu.
    Oprócz tego mucosolvan i antyhistaminowy Ketotifen
    (sprawdzam czy może alergia jakaś).
    Kaszlu w nocy nie ma wcale.

    Co robić droga Redakcjo? :)

    Tymczasem zamówiłam polecaną wyżej książkę Rosjanina, dr Komarovskiego i się zastanawiam czy pojechać do Krk do dr Wlazłowskiej, pediatry, która podobno holistycznie patrzy na dziecko ( na stronie www całkiem sensownie pisze). Chyba, że we Wrocławiu ktoś taki może jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.