Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego PiS blokuje uchwałę antybanderowską?

cytuję za prawy.pl

W Sejmie trwa debata nad uchwała ustanawiającą 11 lipca Dniem Pamięci Ludobójstwa Kresowian.

– Pani Marszałek, Wysoka Izbo, zdrada! – rozpoczął swoje przemówienie w Sejmie Robert Winnicki. – Tylko jedno słowo opisuje to, jak zachowuje się dziś PiS w sprawie kresowej: zdrada sprawy kresowej. Po ostatniej pielgrzymce Kresowian na Jasną Górę nie mamy żadnych wątpliwości – i mówię to nie tylko jako prezes Ruchu Narodowego, ale również jako Kresowianin, jako potomek tych, którzy ocaleli z tego ludobójstwa – że nie dostaniecie już poparcia, które było powszechne jeszcze w ubiegłym roku. Po tym co wyrabiacie, po tej kolaboracji z ukraińskimi banderowcami. Bo tak to trzeba dzisiaj nazwać – kontynuował Winnicki.

– Ale to nie tylko zdrada sprawy kresowej, to nie tylko zdrada pamięci historycznej. To jest również galopująca głupota. Od lat na Ukrainie trwa konstruowanie nowej tożsamości narodowej w oparciu o banderyzm i kult ludobójców, a Polska na to nie reaguje. Nie jest prawdą, że wynika to z obecnej, szczególnej sytuacji Ukrainy. Nie reagowaliście na to także za czasów Lecha Kaczyńskiego, to jest wasza konsekwentna polityka przyzwalana na banderyzm na Ukrainie – przypomniał Winnicki.

– Gotujecie stosunkom polsko-ukraińskim trzęsienie ziemi. Kiedy za parę lat jakikolwiek rząd polski będzie musiał zareagować na ten kult banderowski na Ukrainie, to Ukraińcy powiedzą: co wy teraz robicie? I będą mieli rację. Dlaczego przez 10-15-20 lat nie upominaliście się o prawdę historyczną? Szykujecie katastrofę stosunkom polsko-ukraińskim – zakończył Winnicki
.

Komentarz

  • Słowa Kukiza:
    PiS robi wszystko by uciec od nazwania mordu na Polakach, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, po imieniu. Nie wiem jakie są tego powody ale szczerze mówiąc niewiele mnie to obchodzi. Na Ukrainie szerzy się kult Bandery i jego "żołnierzy" . Siepaczy, okrutnych morderców, którzy zamęczali Polaków jak i SWOICH rodaków metodami, których nie wymyśliłby najbardziej "kreatywny" scenarzysta horrorów.
    A co robi PiS?
    Po pierwsze Rocznicę Krwawej Niedzieli (11 lipca) chcą uhonorować w formie zwykłej uchwały. Ot, takie tam oswiadczenie Sejmu, że to "nieładne było".... Brak słów...
    Nasz projekt USTAWY, która nadaje rangi tej Rocznicy leżał od końca marca w Sejmie ale oni go nie zauważyli ....
    Dziś na Konwencie Seniorów (w składzie: wszyscy przewodniczący klubów parlamentarnych oraz marszałkowie Sejmu) poprosiliśmy (wicemarszalek Tyszka i ja) o to, by zwołać w poniedziałek 11 lipca specjalne posiedzenie Sejmu, aby choć w ten sposób dodatkowo uhonorować ofiary ludobójstwa na Kresach. I uwaga! PiS w KOALICJI z PO i Nowoczesną wspólnie twierdzą, ze owszem - upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej jest konieczne, to jednak należy dążyć do pojednania z Ukrainą ..... Jedynie Kosiniak-Kamysz (szef klubu PSL) poparł naszą propozycję i przypomniał, że jego partia od lat walczy (chwała im za to) o okreslenie zbrodni banderowskich mianem ludobójstwa.
    W życiu bym się nie spodziewał takiego podejscia PiS do tak ważnej tożsamosciowo i historycznie dla Polaków kwestii.
    Jak Wam nie wstyd, Kolezanki i Koledzy z Klubu PiS? Szczególnie "szeregowym" jego członkom.
    Wam, którzy tak często szermujecie hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". W niedziele, jak pójdziecie do Koscioła pomódlcie sie za Ofiary, które zginęły właśnie za Ojczyznę. A potem pomyślcie, co się stało z Waszym honorem.
    Kończę, by nie powiedzieć za wiele.
    P.S.
    Bardzo pomagałem Ukrainie w czasie Majdanu. Ryzykowałem zdrowiem, osadzeniem w ich więzieniu, wydałem mnóstwo pieniędzy, "zaraziłem" niesieniem pomocy Ukrainie wielu kreatywnych i wpływowych ludzi. Liczyłem na pojednanie. Ale najpierw na SPOWIEDŹ i potępienie banderyzmu. W nagrodę dostałem (dostaliśmy) "bohaterską UPA", pomniki Bandery i innych bandziorów.
    Nie zdziwie się, jesli wkrótce powstanie w Kijowie monument poświęcony SS Galizien a na odsłonięcie pojadą jacyś nasi partyjni dostojnicy by w ten sposób wyrazić jedność z Ukraińcami w walce o wolny Donbas.... Serio juz kończę bo za moment już całkiem mnie poniesie.
  • edytowano lipiec 2016
    blokuje, bo musi się wypłacić hegemonowi za dopuszczenie do władzy,
    bo zrobienie źle Rosji uważa za ważniejsze od interesu Polski (uważa za najważniejszy interes Polski), a być może stoi za tym i obawa przed losem Serbii;

    ale, za tym wszystkim stoi, tak jak w 1989, nasze dążenie do pełnych półek, do zachodu,
    znakomicie ułatwiając ustawienie nas w sytuacji bez wyjścia.
  • edytowano lipiec 2016
    warto chyba też powiedzieć, że jest to część machiny wojennej, działającej już na dość wysokich obrotach...
  • przeczytałam blokadę antybakteryjną
    ale to wątkach o grypach jelitowych i jelicie drażliwym
  • edytowano lipiec 2016
    Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mocno skrytykował działania PiS ws. upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. „Ta zamiana dat to typowa manipulacja. Nie można ludobójstwem dokonanym przez Rosjan (Sowietów) przykrywać ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców”.

    w sprawie 11 lipca PiS się miota:
    Senat przyjmuje uchwałę:
    http://wpolityce.pl/polityka/299840-nie-o-zemste-lecz-o-pamiec-wolaja-ofiary-senat-chce-ustanowic-11-lipca-narodowym-dniem-ludobojstwa-dokonanego-przez-ukrainskich-nacjonalistow-na-obywatelach-ii-rp

    zaś Zaremba delikatnie niby obiektywnie roztacza antyrosyjskie fobie
    http://wpolityce.pl/polityka/299769-w-sprawach-ukrainskich-pis-sie-miota-i-akurat-w-tej-sprawie-rozumiem-kaczynskiego-jak-w-malo-ktorej
  • Przecież PiS ma w sejmie wystarczającą większość :( nie tylko s senacie
  • Z tym masz rację, mam nadzieję, że również sejm podejmie działania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.