Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

co na ognisko w piątek?

2»

Komentarz

  • A czym są skwarki jeśli nie mięsem?? Przecież nie warzywem
  • No chyba, ze i skwarki mozna z jaglanki, bo o smalcu z jaglanki czy majonezie to juz słyszałam :smiley: 
  • Na kolejnym ognisku wszyscy pytali - a dziś też będą te smaczne placki? ;-)
  • O właśnie! A ja coś słyszałam, że wątróbkę można w piątek. 
    Przepraszam za OT
  • a tam.. jak kto chce miec prawo to i slonina i rosol i kaszanka w piatek jest przerazajaca.. ;) mnie tam nie przeraza ;) watrobki nie jem bo nie ale na wschodzie u bratowej to podroby wszysykie tez niepostne sa.:) podobno .. ale oni tam duzo miesa jedza i taki post piatkowy to prawdziwy post dla nich nawet na podrobach..
  • Niemniej jednak wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych JEST postem, niezależnie od ludzkiej opinii ;)
  • a wlasnie podobno postem nie jest za to wlasnie wstrzemiezliwoscia od pokarmow miesnych li tylko, jesli mamy byc dokladni..
  • To prawda.
  • A bardziej dokładnie, mamy post jakościowy (łac.abstinentia - niespożywanie pokarmów mięsnych) i ilościowy (ieiunium - jeden posiłek do syta) :)
  • ale nasz ksiadz znajomy ostatnio wlasnie dowodzil ze jezeli chodzi o post to sa 2 dni w roku.. no bywa po swiecie a te piatki to zaleza od episkopatu..
  • Modernista! :p

    Owszem, zależą, ale episkopat powinien zaproponować inną wersję umartwienia w piątki (ztcw). Nie słyszałam jeszcze o żadnej propozycji :(
  • Wielu ludzi uważa, że w Stanach nie ma postu piątkowego, co nie jest prawdą, przynajmniej w tradi-światku ;)
  • Ostatnio sie nasłuchałam jak to Nawet najpobożniejsi Opusowcy i jeszcze bardziej pobożni neoni z Hiszpanii nie poszczą piatkowo nic,a nic! 
  • na stos ich :P
  • Nie mam zdania w kwestii neonów, ale opusowcy powinni. Chyba że nieoczytani w Josemarii :p
  • Ten post (pardą, wstrzemięźliwość ;) ) w piątek to niby nic, bo wielu i tak mięso je rzadko, ale bywa, że uwiera. Choćby na rzeczonym ognisku. Do tego dochodzą spekulacje, czy podroby to mięso, a co z kaszanką itp itd. Na Zachodzie to już prawie nie ma bezmięsnych piątków, a w Polsce mnożą się dyspensy. Czy my - współczesne społeczeństwo naprawdę już nie potrafimy pościć?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.