Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wzrost czy coś robić?

Cora ma 13 lat, a przy 10latkach wygląda na rowiesnice, jest ciut poniżej siatki centylowej bodajże ok 145cm. Robić coś? Przerażają mnie hormony. 
Podziękowali 1Bridget
«134

Komentarz

  • @PawelK - po pierwsze, warto rozważyć czynniki genetyczne - jeśli rodzice (lub chociaż jedno z nich) późno dojrzewali i późno rośli, to może i dziecko jeszcze ma czas urosnąć.
  • Ja chodziłam do lekarza z synem jak miał 8 lat bo mowili ze hormon wzrostu mozna podawac do 9 rz/ tzn do tego wieku byl finansowany/. . ostatecznie i tak sie nie zdecydowałam mu podać. Spotkalam sie z opiniami, ze dziecko urosnie 3 cm a zmiany po hormonach w organizmie pozostaja nieodwracalne.
    Syn ma teraz 9 lat. Rosnie bardzo powoli ale wciaz jest odrobine wyzszy od swojej 7 letniej siostry ktora rosnie intensywnie. Marne to pocieszenie ale jednak rosnie 
  • Trzeba zbadać wiek kości (pzreświetlenie nadgarstka) i wiek zębów (zrobić pantomogram czy jak to się tak nazywa). Mnie też z synem nastraszyli, że nie rośnie- no i się dowiedziałam, że należy te 2 sprawy w pierwszym rzędzie pzrebadać, aby mieć jasność, czy jest tylko opóźniony czy całkiem niedorozwinięty ;) Dentysta wszczął panikę, że ma uzębienie 8-latka ( a ma 12), ale też powiedział, że obecnie bardzo dużo dzieci ma opóźnienia takowe. Na szczęście na prześwietleniu zębów były wszystkie zawiązki, czyli sprawa w miarę opanowana.
    Wiek kośći na RTG też okazał się zacofany. Więc został na 3 doby na oddziale endokrynologii, a badania wykazały, że zdrowy tylko wszystko idzie z lekkim opóźnieniem. Mam dbać o sen, zalecono okresowo dawać melatoninę, aby spał jak najwięcej nocą, bo wtedy hormony się wydzielają.
    Podziękowali 1MartynaN
  • U nas lekarka zaleciła córce właśnie pilnować snu, żeby kładła się koło 21 spać, po 19 nie jeść już nic, pilnować podaży żelaza i więcej białka w diecie.
  • Tylko u nas córka ma ponad 4 lata, a wzrostowo  98 cm. Celiakię wykluczyliśmy.
  • @Hanq a jesteście z wysokich?
    U nas podobne parametry i cieszę się wrecz że córka nabrała rozpędu. Bo wcześniej odstawala mocniej.
    Jednak jestem niska. Do tej pory nie niepokoil mnie wzrost dzieci. Są nizsze i lzejsze od rówieśników. Czy zacząć sie martwić? Hmm...

    PS. Lampkę nocną dość mocną ma nad lozkiem (i tak wymienialismy na slabego leda).
  • U nas natomiast prawie wszyscy bardzo wysocy, co wcale nie jest korzystne. Np. jedna z córek ma wzrost 193cm, a młodsza, która jeszcze rośnie jest wyższa niż ta z wzrostem 193 w jej wieku. Wspomnę jeszcze długość stóp: 47 u tej najwyższej córki i 44 u 12-latki. Zaburzenia hormonalne zostały wykluczone.
  • U nas też problem ze wzrostem,  wygląda na zatrzymanie. W październiku diagnostyka na oddziale
  • u nas też problem u jednej córki ze wzrostem, lekarz ze szkoły dał skierowanie do CZD do poradni metabolicznej, tam wyszło ok, teraz do endokrynologa musimy iść. 
  • U nas roczniak na dolnej granicy siatki centylowej. Całe swoje życie wstawał w nocy co2-3godz. Zastanawiam się, czy u takiego człowieka ten przerywany sen też nie ma na wzrost wpływu. Choć niewysocy jesteśmy z mężem, to dziewczyny normalnie rosły :(
  • @wiesia mąż ma 184 a ja 164 cm .Dodatkowo u nas tez z wagą jest problem bo córka waży 12,5 kg i to wieczorem. Ja w jej wieku to mialam 104 cm i 15 kg a byłam zawsze drobnym dzieckiem. 

    Podziękowali 1wiesia
  • ja tak jak @Aniela chcialabym oddac trochę wzrostu...P ma 6,5 lat i 130cm rozmiar buta 35 a E 4,5 lat 116cm i 28 but... ja 169cm a mąż 192cm
  • U szwagierka synek 6 lat ok 106 cm. Stwierdzona niedoczynność tarczycy. Dostaje Euthyrox. Wiek kości ok. Uzębienia chyba nie robili. Diagnostyka na oddziale endokrynologiczny wykazala raz prawidłowy wyrzut hormonów raz zaburzony. W związku z tym ponoć nie przyjmą go na hormony.
    Alergia na gluten nie wyszła.
    Próbowali go też leczyc alternatywnie. Biorezonansem, jodem w postaci roztworu wodnego. Bez wyraźnych efektów.
    Z moich obserwacji jakoś coś musi rosnąć bo wciąż jest wyższy niż jego 4 letni brat i 4 letni kuzyn. Odrobinę ale ta różnice utrzymuje. 
    Dzięki Bogu intelektualnie normalny :)
    Jest od 2 lat pod opieką poradni endokrynologicznej.
    W każdym razie jeśli coś jeszcze można to chętnie im podrzuce. 
  • @Wiol, starsza córka też bardzo źle spała, byla drobna i blada. Kłopoty ze snem minęły  ok. 4 urodzin, jak zaczęła lepiej przesypiać noce to sporo urosła. Teraz ma skończone 7 lat, wyrasta z rozmiaru 128. Nie wiem, czy to duzo czy mało, ale mnie cieszy. 
    @PawelK mąż i jego 3 braci mają ok 190 cm, a jedna siostra 150 cm na obcasach. Zdrowa, tylko malutka. Może i w Waszym przypadku tak będzie.

  • wiol a Ty patrzysz przez kontrast bo u Was dziewczyny- na pewno R to kawal baby.. a J ma stope jak Tosia przecie
  • o kurcze @kiwi, ja mam niespelna 7latka i rozmiar 128 to jeszcze abstrakcja dla nas..
    jak tak patrzylam po jego klasie, to fakt, jest drobny i maly, ale na pierwszy rzut oka jakos nie odstaje
    on zawsze byl na najnizszych centylach ale rosl, choc bardzo powoli
  • Moj 9latek ma 128  :/
  • wlasnie sprawdzilam w ksiazeczce, na 6,5 roku mial 113cm...
    no szalu nie ma, ale
    zawsze byl maly i chudy, od urodzenia
    ja mam 159cm, moj tato jest niski, a przy babci jestem duuuza ;)
    jakos szczegolnie sie nie martwie
    Podziękowali 1wiesia
  • Właśnie ten wiek kostny ważny,  bo często mniejsze dzieci dojrzewają później niż większość,  więc jest czas nadgonić. Celiakia też do wykluczenia,  bo objawy bywają bardzo dyskretne. 
  • @Czekolada, ja mam 175 cm.  Najwyższa kobieta w rodzinie i bliskiej i dalekiej.
  • ja mam buty nr 35 a mam duzo wiecej niz 12 lat ;)
  • no ja mam na razie samych synow, mogliby urosnac troche
    tatus ma 180 cos
    ale drugi syn, rok mlodszy, jest rowny z bratem i brany za blizniaka...ale tez urodzil sie wiekszy
    trzeci na razie dorosl do stolu :P
    Podziękowali 1babka4
  • Mojemu 9latkowi przeZ trzy mce stopa urosla dwa nr to chyba dobrze wróży? 
    Podziękowali 1babka4
  • Czy podawanie hormonu wzrostu ( zalecanego przez lekarza)  wymagało jakichś specjalnych procedur? Komisji lekarskich? Ostrej diety poprzedzające ostateczną decyzję? 
  • Mój syn ma 13 lat i od pół roku nic nie urósł :( Ma 152 cm wzrostu. Zawsze był ok 25 centyla, teraz spadł na 5. Cisza przed burzą czy wszcząć panikę? Mąż też późno urósł, ale w wieku T był wyższy.
  • Ja bym poczekała spokojnie. Przynajmniej jeszcze kilka miesięcy. Mój F też rośnie w wolnym tempie, jeszcze nie wystrzelił. Ja myślę, że to cisza przed burzą.
    Podziękowali 1Gosia5
  • edytowano wrzesień 2016
    Ale F jest chyba dużo wyższy od T. Poza tym, gdyby mój mąż był niewysoki, to bym się nie martwiła...
    edit: T jest niższy nawet od młodszej siostry (19 mies. młodszej) :(
  • @Gosia5 ;
    ja bym nie wytrzymała i zrobiła badania. 
    Podziękowali 2Gosia5 MartynaN
  • Endokrynolog mówiła mi że chłopcy wzrost dziedziczą po matce, a córki po ojcu. 
    Czekam z niecierpliwością i z niepokojem na badania szpitalne. Tym bardziej że u nas problem złożony. 
    Podziękowali 1Gosia5
  • @apowojek ;
    mi się ta teoria nie zgadza z praktyką...miałam dwie niskie babcie tj. jedna 155 cm a druga 160 cm a ich meżowie wysocy tj powyżej 175 cm. Synowie wyżsi od ojców.
    Zawsze uważałam poprzez oberwację że córki wzrost po matce dziedziczą a synowie po ojcu...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.