Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

KIEDY JAK i GDZIE starać się o zerówkę w ED

edytowano luty 2017 w Edukacja domowa
Jesteśmy w takiej sytuacji:
Nasza Julia lat 5 uczęszcza od września do ochronki.
Chciała bardzo do przedszkola, nie było już nigdzie miejsc i posłałam ją tam.
Myślałam, że to będzie "przechowalnia dla dzieci", ale się myliłam.
Można powiedzieć, że Julia jako pięciolatek ma tam sporo ciekawych zajęć, prowadzonych starymi metodami ale...
uczy się więcej niż nasze starsze dzieci miały zapewnione w dobrych zerówkach i jest tam szczęśliwa
w ochronce panuje zdrowa dyscyplina, jest dość kameralnie

jest jeden minus - to nie jest formalnie placówka edukacyjna
więc nie dostane zaświadczenia o tym, że ukończyła zerówkę ( chodzi o przyszły rok)

Nasza szkoła nie gwarantuje mi zerówki ( mogą nie uzbierać grupy) Od kilku lat nie uzbierali...
Pozostają mi dwa wyjścia - na rok zmieniać jej otoczenie na przedszkolne , by potem posłać do szkoły
lub pozwolić jej w przyszłym roku chodzić do ochronki....a mieć ją na ED, zeby uzyskać papier.
Ta ochronka przygotuje ją do szkoły lepiej niż szkolna czy przedszkolna zerówka - tego jestem pewna
Julia jest najmłodsza z naszej siódemki i kontakt z rówieśnikami i młodszymi od niej dziećmi zrobił wiele dobrego. Nie chce jej tego zabierać.
«1345

Komentarz

  • Ed i ochronka brzmi dobrze.
    Podziękowali 1sylwia1974
  • to albo teraz gdzies do przyjaznej szkoły ed typu MOracz albo po 1 wrzesnia już w województwie

    Podziękowali 1sylwia1974
  • A moze spytaj o ED zerowke u Aniolow Strozow? Nie wiem, jaki tam maja klimat do ED, ale zerowka jest bezwysilkowa dla placowki. 
    Podziękowali 1sylwia1974
  • Z zerówką, jak ze szkołą. Musisz mieć opinię z poradni pp, złożyć wniosek i już. Obawiam się jednak, że musisz mieć szkołę w województwie i choć zerówka to formalnie dwa kwestionariusze na początek i koniec, które często wypełniają rodzice lub rodzice z nauczycielem, to przepisów nie przeskoczysz :(
    Podziękowali 1sylwia1974
  • edytowano styczeń 2017
    no właśnie to mnie boli....bo jakby przebadali Julkę to ona już ma gotowość szkolną...na kit ta obowiązkowa zerówka, co?
  • ale kierunek na Aniołów Stróżów mnie się podoba...tam kiedyś zerówkę robiła moja Marianna , a potem Franek...
    Podziękowali 1kowalka
  • rozumiem, że w zerówce nie ma dziecko egzaminów, jedyne co mogą zbadać to gotowość szkolna tak?
    Czy bez tej "obowiązkowej zerówki" po pomyślnym badaniu nie przyjmą mi dziecka do klasy pierwszej, gdy będzie miała lat 7???
    @kociara może coś?
  • Obowiązek przedszkolny też jest dla dziecka w wieku 6 lat, nie może nigdzie nie być przypisane (więc potrzebna byłaby zgoda na ED). Mamy opinię prawników Ordo Iuris, że do 31 VIII jeszcze ubiegamy się o ED wg starego prawa (czyli niepubliczna ppp, szkoła z całego kraju), nie wiem, czy jest ona aktualna dla ostatecznej wersji Prawa Oświatowego? 
  • Ordo Iuris, z całym szacunkiem, może sobie wydawać opinie. Wszechwładne MEN i Kuratorium z miłościwie nam panującą Ministrą i tak zrobią swoje. Ja tam bym się bała, że potem będzie coś nie tak, a za brak realizacji obowiązku szkolnego są wysokie kary finansowe. Szukałabym w województwie.
  • Może - jeśli dyrektor szkoły poza woj. się zgodzi na przyjęcie ucznia, to jego ryzyko, a nie nasze?
  • a czy szkoła musi mieć specjalne uprawnienia by dać zgodę na ED czy to może wydać każda placówka?( i chodzi tylko o dobrą wolę?)
  • Każda, od 1 09 2017 - tylko z województwa zamieszkiwanego przez ucznia. Wybór placówki niesprawdzonej niesie duże ryzyko kłopotów z mentalnością kadry.

    Sama ciekawa jestem, jak szkoły przyjazne ED podejdą do zmiany przepisów. My planowaliśmy wyrobić opinie w niepublicznych ppp i trzymać dzieci dalej w innym województwie. Zapytam się naszej dyrekcji, jak podchodzi do tematu. 
    Podziękowali 1sylwia1974
  • @Eleonora, dyrektorzy się teraz boją. Ostatnio musiałam wyrabiać drugą opinię przenosząc dziecko do innej szkoły, bo nie podobała im się opinia z jednej poradni. W poprzedniej szkole była ok, w nowej już nie :( Tłumaczyli się, że im kuratorium siedzi na karku i kontroluje każdy papier. no i poradnia im się nie podoba. Ja bym nie ryzykowała, zwłaszcza że to tylko zerówka, a Sylwia w Poznaniu mieszka. Chyba są tam szkoły przyjazne ED?
  • ja mam przetarte szlaki, jestem w Radzie Rodziców, podpytam dyrekcję, niczym nie ryzykuję...szczególnie jeśli nie utworzą zerówki...

    czyli droga jest taka
    papierek z ppp, że moje dziecko może podjąć naukę w ED + zgoda dyrekcji szkoły w miejscu zamieszkania np, tak?
    Na terenie naszej szkoły jest poradnia, więc może uda się załatwić 2w1
  • w poradni badają jakoś dziecko, czy tylko wywiad z rodzicem robią w takiej sytuacji?
    czy na koniec zerówki też są testy dojrzałości ?
  • W rejonowej PPP powiedziano nam,że to badanie składa się z dwóch części,a każda z nich trwa do ok.3 godzin(!). Szybko zmieniliśmy zdanie i zapłaciliśmy 120zł w prywatnej poradni(spotkanie 1, ok.godzinne). Staraliśmy się o opinię dla czwartoklasisty.
  • sylwia1974, nie. 

    1.z ppp potrzebujesz opinii-nie zgody. Nie musza wyrażać zgody na cokolwiek, mają zaopiniować stan rozwoju dziecka. Poradnia właściwą dla Was jest w sytuacji jeśli dziecko nie chodzilo do żadnego przedszkola - ppp wg miejsca zamieszkania, jeśli chodziło - ppp wg rejonu placówki. 
    2.nie potrzebujesz zgody szkoły w miejscu zamieszkania. Potrzebujesz zgody dyrekcji szkoły do której chcesz zapisać dziecko. Może to być placówka publiczna, prywatna, jakakolwiek-o ile zalatwisz to do końca sierpnia tego roku. Od września możesz złożyć dokumenty tylko do szkoły w województwie zamieszkania. 
    3.po zerówce nie obowiązują ZADNE egzaminy. Są dyrektorzy co mają takie pomysły, jest to sprzeczne z prawem. 
    4.jesli będziesz chciała kontynuować ED w 1klasie SP, to opinia poradni od nowa, oraz szkoła w województwie zamieszkania. 
    Podziękowali 2sylwia1974 Aneczka08
  • @E.milia, czyli jak mam dziecko, które normalnie bym posłała do zerówki od września, to lepiej posłać od razu do 1 klasy i potem ją ew. powtarzać?
  • @E.milia
    bardzo dziękuję - właśnie tego mi było trzeba - krok po kroku w pigułce!
    Już wiem co zrobić!
    Podziękowali 1E.milia
  • @Ania D. , nie wiem, czy można tak powtarzać klasę. Teraz była amnestia ze względu na cofnięcie reformy. W ED, jeśli dziecko ma powtarzać, to musi mieć zdane egzaminy. Czyli nawet jeśli jest możliwość powtarzania, to po pierwszym roku dziecko musi zdać egzamin.
  • AniaD, miałam ten sam pomysł na córkę rocznik 2011. Zrezygnowałam, bo powtarzanie klasy (przy niezdanym egzaminie) skutkuje cofnięciem zgody na ED. Póki co możliwy jest taki wybieg jak piszesz ale właśnie - po pierwsze, póki co, nie wiem co będzie za 2-3lata. Po drugie, nie wiem jak L będzie się rozwijać. Moze przecież być tak że nie będzie chciała powtarzać materiału np z 3klasy, a wtedy posłanie jej do 4klasy do szkoły z już przerobionym materiałem moz być jeszcze gorsze. Sądzę że taka opcja o jakiej piszesz jest dobra dla osób, które zakładają ED co najmniej do końca SP. U nas takiego założenia nie ma, muszę brać pod uwagę że na któryms etapie edukacji dzieci pójdą do szkoły. 

    sylwia1974, niezamaco ;) Mi tez parę mcy temu tłumaczyli lopatologicznie dobrzy ludzie, a że sama przez to właśnie przeszłam, no to sprawdzona ścieżka. 
    Podziękowali 1sylwia1974
  • @E.milia  zakładając watek liczyłam na to, że ktoś to przeszedł i powie łopatologicznie i na skróty....bo pytać, chodzić, szukać...taka urzędnicza dróżka, która trwa własnie jak piszesz....miesiącami...
    Podziękowali 1E.milia
  •  Emilia A to nie jest tak że każdy etap edukacyjny na wniosek rodzica może być przedłużony o rok i wtedy dziecko nie zdaje egzaminu ?
  • Aneczka08,takich szczegółów nie znam niestety. Muszę zapytać. Natomiast mój poziom zaufania do ciągłości prawa edukacyjnego jest zerowy, innymi słowy po te ekipie spodziewam się dla ED tego co najgorsze i zakładam, ze pani ministra System-Zalewska będzie chciała wyłapać każdy przypadek dziecka "uciekającego z systemu". Bo dlaczego nasze dzieci miałyby być tak samo traktowane jak te w szkołach? Skoro rodzic w ED chce wydłużyć etap, znaczy nie poradził sobie, znaczy trzeba uratować dziecko! 

    Agnicha, opinie są różne. W Koszarawie wg mojej wiedzy honorują opinie niepublicznych poradni wystawione do końca 2016r. Najlepiej zadzwoń do swojej szkoły (do której chcesz zapisać dziecko) i zapytaj. 
  • o, widzę, ze zanim się odezwałam już wszystko zostało napisane. Tu są lepiej poinformowani ode mnie. Ja nie mam żadnego dziecka w ED, choć kilku rodzicom sama(!!!) proponowałam

    Nie do konca mam rozeznanie z tymi poradniami, ale na logikę - musi być publiczna lub niepubliczna z uprawnieniami publicznej
    Podziękowali 1sylwia1974
  • tu mamy @kociara specjalistów wszystkich dziedzin świata :dizzy: 

    Podziękowali 1kociara
  • Ja nie mysłałam o niezdawaniu egzaminu. Dziecko spokojnie do egzaminu podejdzie, to nie problem. Problemem jest to, że po zerówce dziecko już nie może iść do tej szkoły, wybranej poza województwem, bo już będą obowiązywały inne przepisy. Chodzi mi o ciągłość edukacji. Czy dobre mam informacje, że po zerówce trzeba jeszcze raz składać papiery, opinię, ale wtedy już obowiązują inne przepisy (od września 2017 r)?
    @Bea, dlaczego źle? Możesz napisać? Ja na razie szukam dobrego dla nas rozwiązania.
  • @kociara, właśnie niestety już te niepubliczne z uprawnieniami publicznej nie wchodzą w grę. Przynajmniej tak interpretują w naszej szkole i poradni :( 

    @AniaD. Tak, niestety. Zerowka-opinia z ppp, podanie do szkoły. 1klasa-opinia, podanie do szkoły. Ciekawi mnie tylko, co będzie "etapem edukacyjnym" od września 2017. Klasy 1-4 i 5-8?
  • w zeszły roku jak przedłużano dziecku etap edukacyjny o rok czyli zostawało w pierwszej klasie to egzaminu w ogóle nie było, dopiero po dwóch latach pierwszej klasy

    po zerówce nowe papiery i opinia.
    Podziękowali 1E.milia
  • @Agnicha opinia od 1.09.2017 musi być z publicznej. Teraz wnioski składane do 31.08 2017 mogą być z niepublicznej. Choc ja też im już nie wierzę i właśnie wczoraj odebrałam papier z publicznej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.