Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

patriotyzm-nacjonalizm

jak go zwał, tak go zwał :)

istotą jest rozciągnięcie troski, przede wszystkim, o własna rodzinę,
na trochę dalszych krewnych (a może i nie), których określamy jako naród
i, zapewne, mamy tu raczej na myśli wspólnotę losu.

Tenże nacjonalizm jest bardzo ważnym, instynktownym odruchem,
który pozwala nam niwelować, szkodliwe często, skutki innego instynktownego zachowania,
a mianowicie przystosowywania się do innych, do świata wokół.

Tak że nie jest to żadna ideologia, a warunek przetrwania wspólnoty.

Komentarz

  • Nacjonalizm jest zdrowym, naturalnym podejsciem. Przychodzi mi na mysl takie porownanie dla tych otwartych, nowoczesnych Europejek ktore brzydza sie nacjonalizmem- wyobraz sobie ze twoj maz utrzymuje dzieci sasiadki, zabiera je na basen i do teatru kosztem czasu dla waszych dzieci. Na wakacje tez jezdzi z sasiadka i jej dziecmi. Bo ty jestes tak zaradna, robisz kariere, a sasiadka samotna i biedna. Czy to normalne podejscie? Wg mnie tak zachowuje sie ktos kto nie jest nacjonalista. 
  • Dyskusja się przenosi? Zanim ja zaczniemy na nowo, warto zdefiniować nacjonalizm. Bez tego dyskusja będzie jałowa .

  • edytowano listopad 2018
    Ja tak sobie myślę, że gdybyśmy się znaleźli w latach XX w Polsce to chyba co poniektórzy nie mogliby wytrzymać tej fali hejtu i wstretnego nacjonalizmu. Wtedy jakoś nikt nie mylił nacjonalizmu z szowinizmem. Mówię o zwykłych ludziach. Można było nazywać rzeczy po imieniu nie narażając się na bycie antysemitą, homofobem. Antysemityzm powstał dopiero po II wojnie. Można było dać opór komunizmowi i nie zgadzać się na liberalizm kulturowy. Myślę też że to właśnie nacjonalistyczne podejście pozwoliło Polsce na tak szybką odbudowę, że gdyby nas " przyjaciele" nie wystawili to dziś bylibyśmy potęgą gospodarczą.
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Wg Encyklopedii PWN   
    nacjonalizm 
    [łac. natio ‘naród’], 
    przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.