Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Problem z niedostępnością PPP

edytowano czerwiec 2019 w Edukacja domowa
Czy spotkaliście się z sytuacją, gdy właściwa rejonowo (ze względu na lokalizację szkoły podstawowej, do której aktualnie uczęszczają dzieci) poradnia psychologiczno-pedagogiczna odmawia wydania opinii, bo ogranicza zakres działania (w rozmowie tłumaczą się brakami kadrowymi)? Co zrobić w takiej sytuacji?
Pobliska PPP w Zielonce odmawia zajęcia się sprawy, bo to nie ich rejon.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie
informuje, że w dniu 3 kwietnia 2019 roku (środa)
zapisy do specjalistów (psycholog, pedagog)

tylko na badania do wydania:
orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych/zespołowych,
opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
opinii dotyczącej gotowości szkolnej,
odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego,
opinii dotyczącej zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.

Pozostałe zapisy na rok szkolny 2018/2019 zostały wstrzymane.

«1

Komentarz

  • Chyba nie ma na to podstawy prawnej, albo powinni wskazać inna właściwą poradnie. Wyślij wniosek o opinię listem poleconym za potwierdzeniem. Mają 30 dni na wydanie opinii od otrzymania wniosku.
    Podziękowali 1MikhaEl
  • Odmawia wydania opinii czy procedury, w sensie badan?
  • Odmawiają przeprowadzenia badania (choć nie na piśmie), więc brak opinii jest tego konsekwencją.
  • A badanie nie jest może potrzebne do wydania opinii, które uwzględniają?
  • Spytaj o podstawę prawną odmowy, zadzwoń do kuratorium wyślij wniosek listem
    Podziękowali 2E.milia MikhaEl
  • Dziękuję za radę. Dam znać, jak się sprawa zakończy.
  • @MikhaEl znam tę poradnię, należymy do niej że względu na miejsce zamieszkania. Dlaczego odmawiają wydania opinii? chodzi o opinię dziecka do ED, czy jakąś inną?
    Podziękowali 1MikhaEl
  • Chodzi o opinię potrzebną do wyrażenia zgody na ED. Może są tak obłożeni, że nie ma kto przeprowadzić badania i wydać opinii. Taki komunikat dotarł do mnie w czasie rozmowy z dyrektor tej poradni.
  • Ale to ich problem.a nie Twój. Ew powinni wskazać inna poradnie. Ich obowiązek to wydac opinie. Złóż wniosek na piśmie najlepiej poleconym.beda mieli 30 dni na wydanie opinii
    Podziękowali 3E.milia MikhaEl Agnieszka82
  • I info do kuratorium
  • Zapytałabym pisemnie Kuratorium, kto ma mi wydać opinię jak moja rejonowa PPP nie może (z dołączonym potwierdzeniem złożenia wniosku o opinię w sprawie spełniania obowiązku szkol. poza szkołą)
    Podziękowali 3E.milia Aneczka08 MikhaEl
  • @MikhaEl priw napisalam.
    Podziękowali 1MikhaEl
  • A czy ta opinia nie może być z prywatnej PPP?
  • niestety, tylko publiczna
    Podziękowali 1aga---p
  • należy wniosek o wydanie opinii złożyć na piśmie (gdyby nie chcieli przyjąć lub zwodzili, że wniosek się składa dopiero jak jest termin to wysłac poleconym) i zgodnie z prawem (nie mam teraz paragrafu ale jest) poradnia ma 30 dni na wydanie opinii. W uzasadnionych przypadkach 60 ale to raczej ed nie dotyczy.

    Wielu osobom wniosek na pismie nagle umożliwił badanie mimo, że wczesniej kazano im  czekać 3 mce na termin
    Podziękowali 1isza
  • kojarzycie może jak znaleźć wykaz poradni niepaństwowych, które mają prawo do wydania zaświadczenia?
  • Do ed? To może tylko publiczna.
    Podziękowali 3E.milia Aneczka08 Mle
  • Kiedy najlepiej składać wniosek do pp gdy zaczynamy podstawówkę?
    Jak w lutym złożę to nie będzie za szybko?

  • Nie będzie
    Podziękowali 1Basja
  • nie... myśmy mieli taki dziwny problem: badanie do zerówki załóżmy w marcu, a za rok do I klasy w styczniu. I podobno jest tak że dziecko nie powinno mieć tych badań częściej niż co roku... także zaproponowali obok pedagogicznego psychologiczne w późniejszym terminie.
    Podziękowali 1Basja
  • Od września chcemy "posłać" synka do I klasy w ramach ED. Mamy do wypełnienia druk z PPP. No i tam jest taki punkt 6.: "Opinia w sprawie (zaznaczyć właściwe): - odroczenia (...); - [i kilka innych propozycji, o które nam nie chodzi]. Przy końcu jest [opinia w sprawie] "zindywidualizowanej ścieżki kształcenia". Czy to mam zaznaczyć? Nigdzie nie ma opcji: [opinia w sprawie] prowadzenia dziecka w edukacji domowej.

    W druku jest też jednolinijkowe uzasadnienie do uzupełnienia. Co tam piszecie? 
  • edytowano kwiecień 2020
    @szamel ; Ja dopisuję na druku: "w sprawie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą zgodnie z art 37 Prawa oświatowego". Uzasadnienie: "ponieważ prawo wymaga opinii PPP dołączonej do wniosku o spełnianie obowiązku szk. poza szkołą składanego do dyrektora szkoły"
    Podziękowali 1E.milia
  • Bea powiedział(a):
    It tak Ci nie rozpatrzą.

    Dwa dni temu poradnia przysłała mi świeżutkie orzeczenie o KS i ten właśnie druk do wypełnienia i szybkiego odesłania.
  • szamel powiedział(a):
    Bea powiedział(a):
    It tak Ci nie rozpatrzą.

    Dwa dni temu poradnia przysłała mi świeżutkie orzeczenie o KS i ten właśnie druk do wypełnienia i szybkiego odesłania.
    KS to nie ED. 
  • E.milia powiedział(a):
    szamel powiedział(a):
    Bea powiedział(a):
    It tak Ci nie rozpatrzą.

    Dwa dni temu poradnia przysłała mi świeżutkie orzeczenie o KS i ten właśnie druk do wypełnienia i szybkiego odesłania.
    KS to nie ED. 

    Jedno rozpatrzyli, a drugiego nie rozpatrzą? To po co mi papier przesyłają z zaleceniem: do wypełnienia i odesłania?
  • U nas badanie było pełne przed KS. Pytałam tylko o wypełnienie formularza. To, że KS jest czymś innym od ED... Hm, tak, obiło mi się to o uszy ;-).
  • A wiecie gdzie jest napisane ze dziecka nie można badać częściej niż rok/ dwa lata?
  • U nas 1. badania (do WWR i KS) były w sierpniu ub.r., teraz - żeby dostać KS od września - w lutym były ponowne. Poradnia państwowa, a nie mój wymysł.
  • Tym samym testem nie można badać, innym tak.
  • Dziś dzwoniłam do ppp i będziemy mieć badanie online, przez skype.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.