Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ocet, soda i spółka

czyli dom bez chemii. Od jakiegoś czasu staram się zmniejszyć ilość gotowych środków chemicznych w domu. Do czyszczenia zlewów, umywalki czy blatów używam octu z olejkiem eterycznym. Do czego jeszcze można wykorzystać naturalne środki? W necie jest wiele przepisów na proszki do prania, płukania, mycia itd ale wolałbym poczytać o wypróbowanych przez Was metodach :)

Komentarz

  • Zlew w kuchni i blat czyszcze soda, sola z kolei czyszcze "zapieczone" patelnie ceramiczne. Octu nie uzywam, bo odrzuca mnie ten ostry zapach.
  • Ja zamiast octu kwasek cytrynowy. Octowy zapach nie dla mnie 
  • Mi koleżanka zachwalala produkty ktore uzywaja bakteri czyszczacych do sprzatania. Jak dzialaja jeszcze nie sprobowalam. Czekam na paczuche w przyszlym tygodniu i opowiem jak wrażenia. 
    Podziękowali 1madzikg
  • edytowano sierpień 2019
    Myję okna wodą z octem od niepamietnych czasów . Moim zdaniem najlepiej myje i bez zacieków i smug . Wycieram starymi koszulkami bawełnianymi . Ocet z wodą używam do odkamieniania  dzbankow elektrycznych . Wystarczy dodac troche octu do wody i zagotowac . 
    Ocet z sodą używam do czyszczenia piekarnika . 
  • Jest nawet taki wątek dom bez chemii, ale trzeba poszukać go. 
  • @kitek doszłam do takiego punktu że nie używałam środków czyszczących w ogóle ze sklepu i jednak zrezygnowałam z tego. 
    Po 1 dlatego że mam szambo ekologiczne i nikt nie potrafił mi odpowiedzieć czy produkty z boraksem moge swobodnie używać, chodzi o to że boraks rozłoży się do kwasu borowego a ten jest nieorganiczny.
    Po 2 robiłam paste piorąca i póki używałam płynu do płukania było ok - gdy wzięłam ocet a ten wywietrzal - pranie pachniało zjałczałym mydłem :( na to skarżyło się dużo dziewczyn używających proszku/pasty z dodatkiem mydła - dlaczego tylko niektóre mają problem nikt nie potrafi odpowiedzieć) . Siostra używała takiego proszku bez mydła - efekt piorący prawie zerowy, za to po dwóch latach awaria pralki - był mechanik, porozkrecal jak jej pokazał ten syf który pozostał w pralce to używa normalnego proszku.
    Jeśli chodzi o samą sodę i ocet jestem na tak :) a nawet olej do czyszczenia okapu :) miałam tylko problem z wysuszeniem u łatwiejszym niszczeniem paneli po wodzie z octem - ale to może wina jakości paneli. 
    Że Że wszystkim eko sposób najlepsza dla mnie jest jednak myjka parowa :) 
  • Ocet rozpuszcza silikonowe uszczelki np. w bateriach  umywalkowych. Kiedyś miałam awarię rur odpływowych pod wanną po  akcji z sodą oraz octem w celu przetkania tychże rur i odpływu. Uszczelki do wymiany. Stosuje teraz Kreta.
    Podziękowali 1Agmar
  • Ostatnio wykonałam wg znalezionego w necie przeisu "pastylki do zmywarki". Musze przyznać, że całkiem dobrze myly, myślę, że od czasu do czasu będę je robić, ale na zmianę ze sklepowymi. Były  sody kalcynowanej, soli, kwasku cytrynowego wody + kilka kropli olejku dla zapachu. A - i ta cala soda kalcynowana to okazuje się ze zwykla soda wygrzana w piekarniku w 200 st.
  • A wzięło się to z tego, ze w niedzielę zostałam bez pastylek, a chemię kuchenna mam jednak zwykle w domu.
  • A wzięło się to z tego, ze w niedzielę zostałam bez pastylek, a chemię kuchenna mam jednak zwykle w domu.
  • ola_g powiedział(a):
    @Agmar dobrze zrozumiałam że myłaś okap olejem?
    Tak, olej na ręcznik papierowy i można stał czyścić, kiedyś w bloku poręcz taka czyściłam, pełno czarnych nalotów i wypolerowalam ja jak nówkę. Ewa Kozioł w książce naturalnie czysty dom pisała właśnie że okap olejem można czyscic
    Podziękowali 1madzikg
  • Ula powiedział(a):
    Ostatnio wykonałam wg znalezionego w necie przeisu "pastylki do zmywarki". Musze przyznać, że całkiem dobrze myly, myślę, że od czasu do czasu będę je robić, ale na zmianę ze sklepowymi. Były  sody kalcynowanej, soli, kwasku cytrynowego wody + kilka kropli olejku dla zapachu. A - i ta cala soda kalcynowana to okazuje się ze zwykla soda wygrzana w piekarniku w 200 st.
    @Ula a podasz dokładny przepis? tą sodę sama robiłaś czy gdzieś kupiłaś?
  • @Ula też robiłam pastylki do zmywarki oraz proszek do zmywarki. zrezygnowałam z tego, bo boraks zapchal mi rury i długo nie mogliśmy ich odetkac. za to proszek do prania domowej roboty sprawdza się idealnie, tam też jest boraks, bałam się że i w rurach łazienkowych mi on wszystko pozatyka ale proszek mieszam z wodą i dopiero taki płyn wlewam do pralki. jest ok.

  • @kitek sodę kalcynowaną można kupić w sklepach internetowych. ja kupiłam cały worek, nie chciało mi się bawić z podgrzewaniem zwykłej sody w piekarniku.
  • Te moje tabletki byly z tej strony
    http://paleostrefa.pl/tabletki-do-zmywarki-bez-chemii-zrob-to-sam.html
    To jest opcja jak zabraknie zwyklych. Po pewnym czasie użytkowania zaczely być smugi - dolalam octu jako nablyszczacza i się poprawilo. I nie mają boraksu w skladzie, szukalam czegos, co naprawdę moge zrobic wyciągając co tam mam w szafce.
  • edytowano sierpień 2019
    Ja wszystko odkamieniam kwaskiem. Wiem,ze to srednio naturalne,ale zapachu i stężenia octu nie znoszę w ilości większej,niż pół lyzki
  • U mnie sporo załatwia parownica. Na plus - ma się rozumieć ;-). Myję nią okna, kuchnię, łazienkę, podłogi. Zmieniam tylko końcówki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.