Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rzym i co dalej?

Wybieram się w październiku do Rzymu. Przylatuję w piątek o 23:00 na lotnisko Ciampino a wracam z tego samego lotniska w wtorek po 17:00.  Nie mam jeszcze załatwionego noclegu, nie wiem czy warto wypożyczyć auto (ceny niewysokie ale nie wiem jak jest z parkowaniem w mieście). W sumie mam trzy pełne dni na zwiedzanie i  jeszcze pół dnia przed wylotem.
Pytam doświadczonych turystów jak byście zaplanowali pobyt? Gdzie noclegi czy gdzieś koło ciampino (taniej) czy bliżej centrum? Czy warto wypozyczyć auto? Może jednego dnia wybrać się gdzieś za Rzym? Będziemy sami we dwójkę z żoną.

Komentarz

  • Na tyle czasu nie brałabym samochodu - metrem wygodniej, a na sam Rzym (centrum) to czasu mało. Ja polecałabym (oprócz ścisłego centrum) Bazylikę Św. Pawła za Murami i katakumby (są w miarę niedaleko + Kościół Ouo Vadis (jest przy początku drogi do katakumb chyba św. Kaliksta, na Via Appia Antica...). My na podobnym wyjeździe mieszkaliśmy w Domu Polskim, lekko pod Rzymem, dojazd kolejką i metrem. http://dom-polski-rzym.manifo.com/dojazd . Po przyjeżdzie na Ciampino zamówiliśmy podwózkę z Domu Polskiego (wtedy za 50 euro), potem na lotnisko pojechaliśmy już sami (bo już wiedzieliśmy jak, rano wzięliśmy bagaże, pozwiedzalismy jeszcze i na lotnisko). Na miejscu mieliśmy tygodniową przejazdówkę na całą komunikację miejską - tu bilety i ceny https://www.rzym.it/rzym-komunikacja-miejska#bilety
    W  4 dni + 0,5 wyjazdowego zwiedziliśmy Centrum (w trym Muzea Watykańskie) , to co napisałam wczesniej i 1 dzien byliśmy na plazy w Branciano. Ale bylo b. goraco (lipiec) i szczerze powiedziawszy to nawet nam się nie chciało biegać za wiele...
    Pojechałabym jeszcze raz we wrześniu... Jeszcze na plażę można , a już nie 36stopni...
  • edytowano wrzesień 2019
    Rzym i samochód, to się możesz mocno zmęczyć parkowaniem ;).  
    W tygodniu w ogole jest młyn komunikacyjny.

    Z Ciampino jeżdżą do Rzymu autobusy, taksówki, po 23 chyba tez autobusy to trzeba sprawdzić.
    Noclegi, to lepiej w Rzymie, moze okolice Termini, tam jest zajezdnia autobusow i krzyzuja się linie metra. 
    Uwaga Rzym buduje metro, kawalek linii C, co jakis czas jakieś stacje są zamykane.

    Poza top ten: Watykan, Muzea Watykanskie, Koloseum, Ołtarz Ojczyzny, Forum Romanum i  co tam jeszcze jest na liście fajnie się wybrac do Kościoła Świętego Krzyza z Jerozolimy, są tam relikwie Krzyża Świętego i grób Nennoliny, wloskiej, mlodej mistyczki.

    Warto sobie spacer po Zatybrzu zrobić, przyjemna okolica.

    Rzym ma ladny park Villa Borgese, ale to tylko park, nie wiem czy czasu nie zal na to..

    Z okolicznych miasteczek podobno Tivoli ladne, mi tak srednio, Frascati, bardzo lubię i chętnie wracam. Do Fra jezdzi pociąg z Rzymu tez.

    Niedaleko jest tez i osiągalne pociagiem Cassino, ale podobno na Monte wysoko i daleko z pociągu. 

    Podziękowali 1Spioch
  • Piazza di Spagna, @Agnieszka, ale to szczegol :)
  • My nocowalismy albo w domu polskim albo w hostelu w samym centrum .
  • Lądowaliśmy na Ciampino a nocleg mieliśmy blisko Watykanu - 3 min. od wejścia do MW. Poruszaliśmy się na nogach i metrem (to jak jechaliśmy do Koloseum). Generalnie nie chcieliśmy tracić czasu na dojazdy z obrzeża miasta. Na i z lotniska - autobus i potem metro - całość ok 50min.
  • My byliśmy na 4 dni i mieszkaliśmy właśnie koło Termini. Hotel z bookingu, przyzwoity. A obok była restauracja o polecona przez Panią z hotelu. Genialne jedzenie gdzie żywią się włoscy kolejarze. Choć nie lubimy wracać w te same miejsca na kolację byliśmy tam codziennie. 
    Podziękowali 1mayamima
  • Gloria powiedział(a):
    My byliśmy na 4 dni i mieszkaliśmy właśnie koło Termini. Hotel z bookingu, przyzwoity. A obok była restauracja o polecona przez Panią z hotelu. Genialne jedzenie gdzie żywią się włoscy kolejarze. Choć nie lubimy wracać w te same miejsca na kolację byliśmy tam codziennie. 
    Który?
  • Gloria powiedział(a):
    My byliśmy na 4 dni i mieszkaliśmy właśnie koło Termini. Hotel z bookingu, przyzwoity. A obok była restauracja o polecona przez Panią z hotelu. Genialne jedzenie gdzie żywią się włoscy kolejarze. Choć nie lubimy wracać w te same miejsca na kolację byliśmy tam codziennie. 
    podaj proszę nazwę tej restauracji
  • Ja polecam przechadzke "gora" z Trinità dei Monti (kosciol na gorze Schodow Hiszpanskich) do piazza del Popolo (patrzac na kosciol sciezka jest po lewej). Jest stamtad cudowny widok na miasto, nawet jesli sie tylko kawalek przejdzie. Polecam zwlaszcza w okolicach zachodu slonca lub wieczorem. Poza tym uwielbiam Museo dell'Arte Moderna niedaleko Piazza del Popolo, ale przy krotkim pobycie moze lepiej odpuscic sobie i najpierw zobaczyc standardy.
  • Kurcze, nie pamiętam nazwy. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.