Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tradycyjne ciasta Bożonarodzeniowe

14567810»

Komentarz

  • Ja kiedys zawsze robiłam w okolicy świat śliwki nadziewane: najpierw moczy sie śliwki suszone w jakims alkoholu, później nadziewa marcepanem, na koniec oblewa czekolada.
    Teraz już mi sie nie chce ;)
    Podziękowali 1Mle
  • uJa powiedział(a):
    Tu była pilecana kilka stron temu z nazwą pijana śliwka;) bo te sliwki moczyło się w alkoholu OMG jakie to było dobre.
    Nooo pijana śliwka to jest jedno z moich ulunionych ciast. Chyba dlatego, że tak rzadko mogę jeść xD
    U nas hitem był sernik pieczony chalwowy z MW :D 
  • A jak długo może stać stefanka? Upiekłam prawie tydzień temu, a że święta były w rozjazdach to pół ciasta zostało (stało w chłodnym miejscu ale nie w lodówce). Mogę je jeszcze zamrozić?
  • Dziękuję! :)

    Już Wam daję 2 ciekawe przepisy.
  • Bakaliowiec dojrzewający

    • 1,5 szklanki mąki
    • 1/2 szklanki brązowego cukru
    • 2 jaja
    • 12 dag masła
    • 75 ml brandy i jeszcze trochę do nasączania
    • 30 dag mieszanych rodzynek jasnych i ciemnych
    • 15 dag suszonych moreli pokrojonych w kostkę
    • po 15 dag kandyzowanych wiśni i gruszek pokrojonych w kostkę
    • 10 dag skórek citronu
    • 10 dag posiekanych migdałów bez skórki
    • sok i skórka z 1 pomarańczy
    • łyżeczka mieszanych przypraw korzennych: cynamonu, utłuczonych goździków, gałki muszkatołowej

    Dzień wcześniej namoczyć bakalie i owoce w brandy. Przykryć naczynie, żeby alkohol nie odparował. Mieszać co jakiś czas. Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

    Utrzeć masło z cukrem na puch. Ucierając dodawać po jednym jaju, skórkę otartą z pomarańczy i przyprawy korzenne oraz mąkę. Wymieszać z bakaliami zamarynowanymi w brandy i sokiem pomarańczowym. Brandy z odsączonych owoców zachować.

    Przełożyć ciasto do tortownicy i piec ok. 2,5 godz. w piekarniku nagrzanym do 150°C. Po 2 godzinach sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczone. Gdyby za szybko się rumieniło, przykryć folią aluminiową. Wystudzić, nakłuć wykałaczką i nasączyć pozostałą brandy. Szczelnie zawinąć w pergamin i w folię. Przechowywać do świąt, co tydzień nasączając 2 łyżkami brandy. Upiec 2 tygodnie do 3 miesięcy przed świętami.

    Moim zdaniem składniki są strasznie drogie, ale przepis całkiem apetyczny :)

  • Piernik wegetariański
    [głupia nazwa, przecież większość ciast taka jest, pewnie ktoś miał na myśli, że bez jajek ;) Ale ma odrobinę miodu, więc nie wegański :p ]


    • 50 dag mąki pszennej razowej
    • 1/2 szklanki zakwasu żytniego na zakwas: szklanka mąki żytniej, letnia woda (bez chloru, oligoceńska lub studzienna)
    • łyżka kakao
    • 2 łyżki miodu
    • po szklance rodzynków i pokrojonych suszonych fig
    • 1/2 szklanki obranych ze skórki i drobno pokrojonych migdałów
    • łyżeczka przyprawy do piernika
    • tłuszcz i mąka razowa do formy

    Na 4 dni przed pieczeniem piernika zrobić zakwas: 1/2 szklanki mąki żytniej razowej wymieszać z 6–7 łyżkami letniej (niechlorowanej, oligoceńskiej, studziennej) wody na papkę gęstości kwaśnej śmietany. Przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 3–4 dni w ciepłe miejsce (latem na słonecznym oknie, zimą – przy kaloryferze). Mieszać dwa razy dziennie wyparzoną łyżką. Gdy pokażą się bąbelki, oznaczające fermentację, dodać 1/2 szklanki mąki razowej i trochę letniej wody, aby znów uzyskać gęstość kwaśnej śmietany i odstawić jeszcze na jedną noc w ciepłe miejsce.

    Nazajutrz wymieszać wszystkie składniki ciasta oprócz bakalii, dodając szklankę letniej wody. Wyrabiać 20 minut. Zawinąć w czystą wilgotną ściereczkę i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny. Po tym czasie jeszcze raz wyrobić dodając bakalie.

    Przełożyć do posmarowanej olejem i obsypanej mąką razową formy o wymiarach 10 x 30 cm, wypełniając ją do połowy, po czym znów odstawić do wyrośnięcia (na kilka godzin). Piec ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 200°C.

    Można przechowywać do tygodnia w pojemniku lub woreczku foliowym zawinięte w czystą ściereczkę.

    To brzmi mniej apetycznie - łyżeczka przyprawy do piernika na pół kilo mąki? Jeśli ktoś będzie miał ochotę to-to upiec, sugerowałabym przynajmniej cała torebkę :)
    Ale przepis ciekawy dla bezjajecznych :)
    Podziękowali 1Zuzapola
  • Znalazłam te przepisy w książce, ale jej autorka ma też bloga, skąd skopiowałam: http://www.anialemanska.pl/default.asp

  • Dziękuję, mam 4 osoby bezjajaczne na święta.  
    Podziękowali 2Berenika Katia
  • Elo, elo, trzy, dwa, zero.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Składniki:

    • Lista składników
      300 g maku mielonego
      6 jajek
      6 łyżek kaszy manny
      4 duże jabłka /szara reneta/ starte na grubej tarce
      1/2 kostki Kasia
      200 g cukru pudru
      1 op. Cukru waniliowego
      2 łyżeczki proszku do pieczenia
      bakalie/rodzynki, figi, orzechy/
    Do mokrego makowca to składniki, gdyby ktoś nie wiedział. Tu wklejam, to znajdę. :)
  • Co się stało z tym forum?

    Nikt przepisów nie szuka przed świętami?

    Podziękowali 2Elf77 Biznes Info
  • Też się nad tym zastanawiam. Dlaczego jest tak cicho?
  • W tym roku zaliczyłam "wpadkę", ugotowałam mak i zorientowałam się, że wywiozłam sitko do maku na działkę.  :s żaden blender z posiadanych nie dał rady. Pierwsze Święta bez makowca... 
  • edytowano grudzień 2023
    Elf77 powiedział(a):
    W tym roku zaliczyłam "wpadkę", ugotowałam mak i zorientowałam się, że wywiozłam sitko do maku na działkę.  :s żaden blender z posiadanych nie dał rady. Pierwsze Święta bez makowca... 
    zwykłe sitko też daje radę, tylko mak musi być upchnięty w maszynce (i ugotowany)
    Podziękowali 1Elf77
  • Ja tu sprawdzam zawsze makowiec z szarą renetą, który robię z gotowej masy makowej.
  • Teraz myślmy o końcu roku. BIGOSOWANIE?
  • A jak! Tylko mój bigos malutki, bo chyba tylko dla mnie. Mąż by chciał, ale mu nie dam. 
    Niech pilnuje diety. ;)
  • Widzisz @Pioszo54, nie wiedziałam i nie przyszło mi do głowy by wypróbować. 
  • Teraz trzeba pomyśleć o przekąskach sylwestrowych, żeby nie jeść (tylko  :p) gotowców. 
    Podziękowali 1M_Monia
  • Berenika powiedział(a):
    Co się stało z tym forum?

    Nikt przepisów nie szuka przed świętami?

    Zmiany, zmiany. 
  • Elf77 powiedział(a):
    Teraz trzeba pomyśleć o przekąskach sylwestrowych, żeby nie jeść (tylko  :p) gotowców. 
    Słusznie. Zaś wypada niedziela, trzeba zakupy zrobić wcześniej.
    Podziękowali 1Elf77
  • Polecam rwany chlebek ziołowy 
  • Taki drożdżowy? Znaczy drożdżowe ciasto z ziołami i jakoś zapleść?
  • Ja wyrabiam ciasto w lidlomiksie. Szybko się robi i szybko zjada:)
  • do piernika użyłam mąki orkiszowej i to nadało mu dodatkowego wyrazu.
    Podziękowali 1Elf77
  • U nas pierniczki były ze zmielonymi orzechami włoskimi zamiast większości mąki, reszta (jakieś 20-30%) to mąka orkiszowa.

    Do sałatki: z ananasem, kukurydzą, rodzynkami, etc. dodaję ugotowaną jaglankę (pokłosie pobytu na. org  ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.