Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dobra współczesna literatura, poezja, czy sztuka prawicowa/katolicka/narodowa

edytowano kwiecień 2020 w Ogólna
Mam wrażenie, że jest obecnie olbrzymia nierównowaga i większość artystów ma zupełnie odmienny od wyzej wymienionego światopogląd. Chodzi mi o książki i dzieła sztuki, które byłyby na najwyższym poziomie, a jednocześnie były tworzone w duchu prawicowym/katolickim/narodowym.

Ktoś coś poleci?

Komentarz

  • Literatura: Chesterton może nie całkiem współczesny, ale nadal niesamowicie aktualny. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Michał Heller.
    Muzyka: Górecki, Lorenc
    Sztuki wizualne: Jacek Hajnos, Khrystyna Kvyk

    To tak na szybko, to, co mi przyszło do głowy bez specjalnego zastanawiania się.
    Podziękowali 1Coralgol
  • A - i wydaje mi się, że to nie do końca chodzi o to, że jest aż tak ogromy brak równowagi w poglądach twórców (chociaż jakiś na pewno jest), ale o to, co jest bardziej modne i krzykliwe, co nagłaśniają media i krytycy sztuki, jakie tematy wygrywają na festiwalach, konkursach itd. Plus jest na pewno wielu twórców, którzy prywatnie są na przykład zaangażowanymi katolikami, ale o tym nie mówią, a ich twórczość nie jest akurat jakoś wybitnie nacechowana religijnie.
  • edytowano kwiecień 2020
    Gombrowicz, narodowy do bólu, Witkacy też by się nadał,
    Białoszewskiigo można z powodzeniem pod konserwatyzm podciągnąć, Schulza też
    i Pavesego, i Calvino, i Nabokova "Zaproszenie na egzekucję", Villona
    i Szymborską ...
    :)
    (o kurcze, nie załważyłem, że ma być wspólczesna, no taka się łatwo w dzisiejszym świecie i w III RP nie urodzi, patrz wpis wyżej)
    Podziękowali 1Coralgol
  • a w ogóle, to opresyjny pryl dawał dużo większą swobodę artystyczną, niż dzisiejszy, "wolny" świat - urząd cenzury został zastąpiony przez dużo skuteczniejszą władzę pieniądza.
  • edytowano kwiecień 2020
    ha, a Lem jaki konserwatywny
    Podziękowali 1Aszna
  • Mnie zachwycił "Gladiator Prawdy- Norwid poeta naszych czasów" Stanisława Falkowskiego. Odkryłam Norwida na nowo.
    Podziękowali 2Pioszo54 Coralgol
  • No właśnie mi chodziło przede wszystkim o współczesną (po roku 2000) - a nie o to, których klasyków można podciągnąć, bo zastanawiam się, czy coś nam się kluje w tym kierunku.
  • "Niebo w kolorze popiołu" s Benedykty Karoliny Baumann OP.  Przyjemnie się czyta - nie jakaś wybitna powieść, ale jak najbardziej można polecić. \w zeszłym tygodniu przeczytałam.

    Wydaje mi się też, że prawdziwie wybitna literatura nie potrzebuje przymiotników- żadnych.  A niestety najczęściej serwuje się nam papkę ideologiczną w artystycznej oprawie.  Najczęściej z lewa, rzadziej z prawa. Dotyczy to całej sztuki. 



    Podziękowali 3Pioszo54 Aszna Tusia
  • Ja z przyjemnością przeczytałem "Twoją dusza była perłą" Zbigniewa Mindy. Polecam młodzieży.
    Flanagan że Zwiadowcami i Drużyną też jest bez zarzutu (no może w ostatnich tomach jest wątek emancyoacji kobiet, ale w duchu pozytywnym) to po prostu dobra literatura. 
    Podziękowali 1Coralgol
  • Z tzw. bardów Jacek Kowalski  
    Podziękowali 1Eleonora
  • Książki Grzegorczyka o ks. Groserze są interesujące. 
  • Nie pamiętam, jak to dokładnie brzmiało, ale sparafrazuję.
    Czasem cierpi twórca, czasem bohaterowie, a czasem czytelnik. Gdy cierpią wszyscy razem, wtedy jest dobra literatura" :)
    Czy o taką literaturę chodzi? ;)

    A tak na poważnie, to żyjemy w świecie popkultury i wszechobecnej reklamy. Nawet literatura piękna jej potrzebuje. A kto ją reklamuje? Współcześni znawcy rynku, więc musi ona być dostosowana do potrzeb ludu. Kto zatem kupi katolicką ambitną literaturę? Skoro mniej ambitna nie sprzedaje się najlepiej... Pomijam, oczywiście, kryteria, według których uznajemy literaturę za ambitną. I kto je ustala. Czy może krytycy przeciwni Kościołowi?
  • Chodziło mi o to, że prof. Falkowski, pisząc twórcze eseje o przeszłości, reinterpretacje znanych dzieł, jest pisarzem współczesnym. Bardzo ciekawe jest też "Rządcy dusz. Od Mickiewicza do Herberta, przewodnik po arcydziełach". 

     Jacek Kowalski też jest u nas popularny. Oprócz pieśni, studiujemy rodzinnie "Średniowiecze. Obalanie mitów" i "Sarmacja. Obalanie mitów". 
  • No właśnie założyłam ten temat, bo zdałam sobie sprawę, że kierując się wyłącznie kryterium jakości i poszukując literatury tzw. ambitnej, artystycznej - natrafiam na 99% książek pisanych obecnie przez autorów o poglądach liberalnych lub lewicowych albo niezaangażowanych.  Sama mam poglądy raczej gdzieś w centrum. I chciałam wiedzieć, czy coś mi nie umyka, co przecież może się zdarzyć. Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi.
  • Coralgol, Ty prowadzisz jakiegoś bloga z recenzjami książek czy coś sobie wymyśliłam?
  • edytowano kwiecień 2020
    .
  • @Coralgol, nie wywołałam Cię i chyba nie zauważyłaś mojego pytania powyżej,  Ty prowadzisz blog z recenzjami książek czy coś takiego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.