Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Błąd księgowego - prośba o radę

Mam problem. W lutym założyłam działalność gospodarczą i zostałam podatnikiem VAT. Księgowanie powierzyłam iFirmie, która sporządza m.in. moje deklaracje VAT. Okazuje się, że firma popełniła błąd i nie poinformowała mnie o konieczności opodatkowania VAT-em przychodów z najmu prywatnego (o którym widzieli z przeprowadzonej na początku współpracy ankiety). Sporządzone deklaracje nie uwzględniały tej pozycji. Gdybym była o tym poinformowana, to wystarczyłoby oświadczenie w US, że najem będzie rozliczał mąż, żeby VAT-u nie było. Teraz mam do zapłacenia 2 tys. zł z odsetkami, korektę wszystkich deklaracji, a firma proponuje w ramach rekompensaty miesiąc darmowego księgowania (warte 100 zł.).
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z takimi sprawami? Możecie coś doradzić?

Komentarz

  • Prowadze najem prywatny i rozliczam sie us ale o Vat pierwsze slysze. Tylko dochodowy.
  • Ale ten najem prywatny był zgłoszony do US do rozliczenia w formie zryczałtowanej przed tym, nim rozpoczęłaś działalność? Generalnie można mieć działalność i prowadzić wynajem niezorganizowany. Oczywiście jest ryzyko, że urząd zakwestionuje niezorganizowany charakter tego wynajmu i uzna, że przynależy do prowadzonej działalności.

    Co to za wynajem? Jeśli na cele mieszkaniowe, to w ogóle byłby zwolniony z VAT.
  • @Dorota, ale jesteś też płatnikiem VAT z innej działalności? Bo jak rozumiem wynajem @Inka jest dochodem pobocznym, który mógłby być rozliczany przez męża, który płatnikiem VAT nie jest.
    Niestety nie poradzę,  z doświadczeń mi znanych wynika, że odpowiedzialność ksiegowych za błędy (nawet bardzo poważne) spada na podatnika. :(
    Chętnie bym się dowiedziała, że tak nie jest.
  • Najem mieliśmy od dawna. Rozliczamy ryczałtem. Konkretnie ja rozliczam (ale mógłby też mąż). Od lutego jestem VAT-owcem (założyłam działalność gosp.) i okazuje się, że trzeba ujmować najem prywatny w deklaracjach VAT. Gdyby najem był na cele wyłącznie mieszkaniowe, to byłby zwolniony z VAT, ale i tak trzeba go wykazać. Problem w tym, że mieszkanie wynajmujemy stowarzyszeniu, które ma tam siedzibę. W tej sytuacji powinnam te dochody traktować jako kwotę brutto i VAT odprowadzić. Gdyby mąż rozliczał, to nie byłoby kwestii (on nie jest VATowcem). No absurd jakiś.
  • Kurczę, wydaje mi się, że przy ryczałcie VAT nie ma zastosowania. Dawno o tym czytałem.
  • No niestety, ale są różne definicje działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego i VAT. Dla celów podatku dochodowego najem może być prywatny i obłożonych ryczałtem; a dla celów VATowych - skoro Inka jest płatnikiem, a nieruchomość jest użytkowa - trzeba doliczyć VAT. 
  • Nieruchomość to zwykłe mieszkanie w kamienicy. To nie jest powierzchnia użytkowa. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.