Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

polityka śmieciowa -zwolnienie z opłat za śmieci

Czy ktoś z Was starał się o zwolnienie z opłaty za śmieci ? Jeśli tak to gdzie składać dokumenty i czy trzeba wykazywać dochody?
Jak liczycie opłaty śmieciowe : na osobę czy jako gospodarstwo rodzinne ? Jak Wam wychodzą opłaty za śmieci segregowane?
«1

Komentarz

  • wieś okołowarszawska

    za segregowane płaciło się 12 zł za osobę, a od stycznia tego roku - 9 zł (niesegregowane - cały czas 17 zł)

    kwestią śmieci zajmuje się gminny Referat Ochrony Środowiska - w sprawie obniżenia opłat (pytałam kiedyś w kwestii systemowych zniżek dla wielodzietnych) należy złożyć pismo do wójta
  • edytowano czerwiec 2015
    wieś dolnośląska
    U nas miały być ale nie ma ulg dla wielodzietnych. Śmieci segregujemy i płacimy 10 zł od osoby. Najgorsze są śmieci, z którymi nie wiadomo co zrobić. A śmieci zabierają raz na 2 tyg. Dlatego nie rozumiem co to za luksus.
  • Pod Krakowem - 7 zł/osoba za sortowane. Niesortowane drożej, ale nie wiem ile.
    Zwolnienia - nie słychać.
  • u nas podwyżka od 1 sierpnia z 8 zł do 16 zł za osobę i śmieci segregowane , zwolnień obniżek i ulg żadnych nie ma 
  • 19,5 zł/ osobę po ostatniej podwyżce, takie stawki u nas
  • U nas 25 zl od osoby segregowane po zniżce na KDR i kompostownik wychodzi nam 16 zł od osoby. 
  • edytowano lipiec 2020
    Zwyżka 100%,  teraz 23 zł/osoba za segregowane.
    Zniżek na KDR brak. Wg regulaminu zwolnienie przysługuje tylko osobom korzystającym z MOPS.



  • U nas 2+5, placimy 160 zl za wywoz odpadow komunalnych - odbior raz na dwa tygodnie a segregowanych (1x w miesiacu).
  • U nas 25 zł od osoby, jeden z większych składników w budżecie.
  • czyli mam najtaniej stety lub niestety , i szczerze nie jest mi lepiej z tą wiedzą ,w tej chwili opłata za śmieci to będzie 1/10 mojego budżetu domowego brutto ma się rozumieć . 
    W tych wszystkich podwyżkach wnerwia mnie 
    1 20 lat temu po wsiach nic się nie płaciło stały kontenery Smieci były w lasach , teraz się płaci każdy ma kosz na podwórku śmieci są w lasach 
    -puszki metalowe , zużyty sprzęt agd i rtv bez problemu sprzedało się w punkcie skupu złomu
    - słoiki ,butelki można było sprzedać też 
    -makulatura szła jak świeże bułeczki
    -szmaty też było gdzie sprzedać 
    2 w tej chwili opłaty są kosmiczne tłumaczenie ze dużo śmieci produkujemy tylko 
    - nie sprzedasz zużytego sprzętu rtv,agd, puszek na złomie
    -nikt nie skupuje słoików ,butelek ba napoje są produkowane w szklanych butelkach.....bezzwrotnych
    - makulatury też nikt nie kupuje
    3 nawet jak nie chcesz musisz kupić towar zapakowany w kilka opakowań których prawie nigdy nie da sie wykorzystać kilkakrotnie
    4 chcesz naprawić sprzęt i się okazuje ze to ekonomicznie nie opłacalne , np miałam zepsutą suszarkę do włosów pojechałam do miasta z zamiarem jej naprawy i ...okazało się że koszt naprawy 50 zł i do tego jeszcze raz będę musiała dzień poświęcić zeby po nią przyjechać i 10 zł dołożyć na bilet bo pan nie ma jak jej zrobić od ręki gdy nowa taka sama kosztowała 40 zł ...
  • @nowa - to się nazywa ekologia i troska o planetę. Nie wiedziałaś?
  • edytowano lipiec 2020
    Zdecydowanie więcej powinni uczestniczyć w gospodarce śmieciowej producenci opakowań 
    Podziękowali 1obwarzanek
  • Katarzyna powiedział(a):
    @nowa - to się nazywa ekologia i troska o planetę. Nie wiedziałaś?
    fakt to ekologia i troska .....o własną kieszeń a ta kieszeń jest częścią planety to musi być ciężka żeby sie nie oderwała od tej planety
  • Izka powiedział(a):
    Zdecydowanie więcej powinni uczestniczyć w gospodarce śmieciowej producenci opakowań 
    producenci opakowań przerzucą koszty na finalnego konsumenta czyli będą dalej pakować tak jak pakują ba nawet bardziej cudacznie klient zechce towar to zapłaci za opakowanie nie ma wyboru raz producentowi drugi raz firmie zabierającej  odpady . Producentowi zapłaci więcej bo producent ponosi większe koszty z powodu np jakiejś opłaty, obowiązku zabrania opakowania czy produkowania go z czegoś innego , firma odbierająca odpady musi podnieść stawki bo te odpady są grubsze mniej trwałe itp itd , klient nie ma wyboru musi i tym i tym zapłacić 
    Podziękowali 1Klarcia
  • dostaliśmy nową stawkę za śmieci - 24,50zł/osobę, 5zł od lipca podrożało. W takim tempie podwyżki to już dramat....
  • U nas stawki co rok drożeją  od 60 do 200 proc  Bea powiedział(a):
    ja mam nową decyzję. za cztery osoby 130 zł..... Dwie opłacam w bursie.
    Zniżka uwzględniona za posiadanie kompostownika.. Bez tego byłoby nie 32,50 a 36 zł od osoby.

    Czytałam projekt zmian i wyrok WSA - opłata śmieciowa powinna być naliczana proporcjonalnie do dochodu... >:) :# :#
    To by duuuzo  osób  wcale  nie płaciło a dużo  by koszmarnie wysokie  stawki miało  bo by przecież  musieli zapłacić za tych co by nie płacili  
  • edytowano październik 2020
    Jest naliczana proporcjonalnie do dochodu, nie może maksymalna opłata wyjść powyżej jakiegoś ułamka procenta średniej pensji, ponieważ średnia pensja wzrosła, proporcjonalnie do dochodu, mogą podnieść opłaty za śmieci...
  • Generalnie jeden wielki przekręt, w którym równie mocno są winne te i poprzednie rządy.
    Po prostu ukryty podatek.

    PO wprowadziło podatek od śmieci gdzieś w 2013, wynosił kilkanaście złotych za tonę, ale wdrożono harmonogram, że w 2020 będzie koło 250 za tonę.

    Do tego jeszcze wybrano wariant, który mobilizuje rynek , który zdominowały firmy niemieckie (przetwarzanie śmieci). Jak jeszcze gmina ma swoje wysypisko, to pół biedy, jak nie ma rachunki zaczynają być koszmarem.

    PiS przez pięć lat nic z tym nie zrobił, pasuje mu to.

    Ale co się dziwić, jak ludzie wychodzą na ulice w tematach niepoważnych.
  • Ustawa śmieciowa uchwalona przez PiS i tam wskazano do wyboru gminom metody naliczania opłat za śmieci
  • Metody, to znaczy , czy decyduje metraż, czy zużycie wody,  czy od gospodarstwa,  czy od ilości osób. 
    Podziękowali 1Izka
  • edytowano listopad 2020
    Troche mieszacie. Ustawa śmieciowa została napisana i uchwalona w 2011 roku (sprawdźcie sobie sami przez kogo) i wtedy ustalono na wniosek gmin, ze sobie wybierają metody naliczania opłaty. Opłata nie jest i nie będzie zależna od dochodu, tylko jej maksymalna wysokość nie może być wyższa niż bodajże 3% średniego dochodu rozporządzalnego wg gus. Za ustawa nie lobbowały firmy niemieckie, tylko samorządy, bo chciały mieć kasę z opłat śmieciowych i decydować które instalacje będą mogly przetwarzać odpady. Firmy niemieckie np. Remondis robiły wówczas wszystko, żeby ta ustawa nie weszła, łącznie z interwencja w Komisji Europejskiej, bo polski wolny rynek śmieciowy byl dla nich żyłą złota. A kto się odnalazł na nowym rynku to już inna historia.

    Podatek od śmieci, o którym piszesz PawelK to opłata marszałkowska za składowanie odpadów na składowisku. Płaci sie go za każda tonę odpadów. Ma on na celu promowanie innych metod przetwarzania odpadów niż składowanie (które ze swojej natury są droższe). Istnieje on od wielu lat (od kiedy istnieją opłaty za korzystanie ze środowiska), został rzeczywiście mocno podwyższony za rządów PiS, z perspektywa podwyższania przez kolejne lata, ale do jego podwyższenia zobowiązał się rząd PO w umówie odblokowujacej środki unijne w poprzedniej perspektywie finansowej.
    Polskiej polityki śmieciowej nie da się zobaczyc bez polityki Komisji Europejskiej, która ma bardzo duży wpływ i jest coraz bardziej restrykcyjna. Tu nie ma prostego podziału za PO/za PiS.
    Podziękowali 3maggie27 Aga85 Katia
  • Jak dla kogo bo narracja PiS jest że samorządy zdzierają z obywateli za śmieci a Ty tak uczciwie za bardzo to opisujesz a przecież liczy się opowieść nie rzeczywistość. 
  • Ja podaje fakty, które bardzo dobrze znam, a za cudze interpretacje nie odpowiadam.
    Fakt jest tez taki, ze bardzo niewiele samorządów gminnych i wojewódzkich pomyślało perspektywicznie wtedy, kiedy przetwarzanie śmieci było tanie, żeby przewidzieć własna instalacje albo pomyśleć o efektywniejszym przygotowaniu do recyklingu, co teraz kiedy KE dokręca śrubę się mści.
    Podziękowali 2Izka maggie27
  • edytowano listopad 2020
    My za smieci za siedmioosobową rodzinę placimy ponad 200 zl miesięcznie. Segregowane. I nie ma bata żeby bylo taniej. No chyba ze w sąsiedniej gminie.
  • Za 7 osób mam 157,99 zł na miesiąc. to już po odliczeniu zniżki za kompostowanie odpadów organicznych (2,90 od osoby) oraz zniżki za kratę dużej rodziny (30%). Bez zniżek byłoby 254,66 zł.
  • Za 8 osób mam 120zl miesiecznie.5zl zniżki od osoby za kompostownik i 15%znizki na kartę dużej rodziny.
    Widzę, że u nas jednak jeszcze tanio. :#
  • @Emilia_K tylko że zrobiono wszystko żeby  nie było mowy o jakimkolwiek  recyklingu, 
    nie mam innej alternatywy  niż wrzucić  do śmietnika :
    -papieru tektury książek zeszytów  
    - metalowych opakowań  po warzywach napojach
    - zużytego szkła  butelek słoików  itp 
    -  tak samo zepsuty sprzęt  AGD muszę oddać  na śmietnik 
    Nie ma innej alternatywy A przecież  były skupy  makulatury,  szkła,  a wszystko  co metalowe przyjmowały punkty skupu złomu 
  • Ja mam niby naj taniej z was bo po odliczeniu  ulgi za kompostownik płace za 6 osób 82 zl na miesiąc  tylko że 
    1 w zależności  od rodzaju  śmieci muszę magazynować miesiąc  dwa trzy lub pół roku  na posesji,  
    2 segregowany papier am biorą tylko pudełka tekturowe  ,a i muszą być  suche czyste złożone  związane, czyli np deszcz  spadnie nim dojada to już tych papierów  nie wezmą,  -oczywiście wszelkie  zeszyty książki  i tak mi zostają i do odpadów  zmieszanych  nie mogę włożyć  bo też nie wezmą i kary jeszcze się płaci 
    3 wszystkie  śmieci  powinny być czyste i suche czyli pojemnik po jogurcie myjesz wybieram i dopiero  do śmieci 
    Tak wiem mam się cieszyć że  za śmieci płace tylko 1/20 moich dochodów  i że w lipcu znów  będzie  podwyżka i i będę płacić  od 120-160 zł A może więcej  bo u nas co rok cena idzie w górę od 50 do 200 procent  
  • Ale oni wszędzie piszą że ma być teoretycznie czyste suche i wymyte ale przecież nikt worka nie rozrywa żeby sprawdzić czy na pewno jest oczyszczony i wysuszony pojemnik po jogurcie bez przesady. Tektura razem z papierem u nas idzie do jednego worka.

    A jakie śmieci odbierają ci raz na 6 miesięcy? Albo raz na 3?
  • Pewnie gabaryty ale to akurat normalne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.