Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kampania "Stop Komunii św. na rekę"

1468910

Komentarz

  • Ja słyszałam takie uzasadnienie, że jest to sposób bliższy praktyce apostołów a więc źródeł chrześcijaństwa. Poza tym może dojść milion powodów, że tak powiem - intymnych, takich tylko w relacji On- ja, dla których ludzie wybierają akurat taką formę spotkania. Nie ma uzasadnienia, by w tę intymność wchodzić a tym bardziej, by ją oceniać.
    Podziękowali 1Klarcia
  • @Polly szanuje opinie episkopatu. 
    Owszem dopuszcza się  obie formy przyjmowania komunii.  Wierni wiec mają wybor.
    Ja sama mam wybor.
    Wybieram zgodnie ze swoim sumieniem.
    Dogłebnie jednak próbuję zgłebic wiedzę- podstawy teologiczne, nauczanie Kosciła, wzgledy medyczne.

    Ciekawa jestem dlaczego drudzy wybierają inaczej, czym się kierują?

  • edytowano październik 2020
    > Jeszcze brakuje sławetnego "poszukajcie sobie innego kościoła, jak się nie podoba." 

    Nawet nie trzeba pisać o szukaniu innego Kościoła, bo taka osoba już go znalazła. To Kościół własnego ego, w którym ja sam wiem najlepiej co jest właściwe i nie będą mnie pouczać jacyś tam biskupi. Takich jednoosobowych Kościołów jest całe mnóstwo, żaden z nich nie jest Kościołem katolickim. Ten jest zbudowany na fundamencie Apostołów i prowadzi go papież z biskupami. Każdy sam decyduje, do którego chce należeć.
    Podziękowali 2Berenika Klarcia
  • Małgorzata32 powiedział(a):
    Wiem, że episkopat dopuszcza obie formy przyjmowania komunii św. Wierni maja wiec wybór. 
    Tylko ja sie pytam po co? Jakimi argumentami kierują sie zwolennicy komunii św przyjmowanej do ręki, skoro- pomijając (co wg mnie najistotniejsze) względy  teologiczne (w kazdej najmniejszej nawet partykule jest obecny cały Pan Jezus)- wzgledy higieniczne rowniez nie mają uzasadnienia?

    A czy Ciebie ktoś rozlicza i każe uzasadniać, dlaczego tylko raz na x czasu chodzisz na Mszę, do spowiedzi, a nie dwa razy częściej? Odmawiasz wszystkie zalecane modlitwy ze wszystkich objawień? Modlisz się brewiarzem dla świeckich, Słowem Bożym, Rozancem, masz szkaplerz zwykły i św Michała Archanioła? Dlaczego dawać wiernym wybór, przecież te wszystkie praktyki są pobożne i dobre.... (to pytania retoryczne). Dlaczego w ogóle prawie wszyscy, jak tu rozmawiamy, nie poszliśmy do zakonów, przecież ta droga jest złota, a małżeńska ledwie srebrna.

    A tak swoją drogą, musimy wszystko rozumieć? Jesteśmy teologami z zawodu? Nie możemy zaufac pasterzom? Po co ciągle pytać. Nie dotyczy to tych, którzy przyjmują Komunie do ust, a ci, którzy m przyjmują na rękę nie muszą naprawdę się nikomu spowiadać z tego, nawet spowiednikowi. Przybliży nas ta wiedza do świętości? Może są ludzie, którzy właśnie tak potrzebują. Tak bardziej oddają Panu Bogu chwałę. Po co ciągle przekonywać, że moja perspektywa jest jedyną słuszną.

    Pan Jezus nakarmił Judasza prawie tak, jak przyjmujemy Komunię św. obecnie. Ale czy resztę apostołów też? Może dla niektórych jedna, a dla innych druga forma jest lepsza...

    Nic osobistego, mam nadzieję, że Cię nie uraziłam. 
    Podziękowali 3Zuzapola Polly Klarcia
  • edytowano październik 2020
    > Dla zainteresowanych konferencja na Youtube "?"Zdeptanie tego, co najświętsze"

    Słyszę, że pada zmyślony cytat św. Matki Teresy z Kalkuty. Nigdy nie powiedziała ona, że Komunia na rękę jest gorszym złem, niż aborcja. To by oznaczało, że takiej zbrodni dopuścił się Pan Jezus, Apostołowie i pokolenia chrześcijan pierwszych wieków. To oczywiście nie jest prawda. Ale przynajmniej wiemy, co szatan chce osiągnąć wzniecając ten podział w Kościele. Zamiast bronić życia, pobożni katolicy będą zwalczać innych pobożnych katolików, którzy przyjmują Komunię na rękę. Już Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi kupiło przecież miejsca na billboardy, aby wzniecać ten konflikt. Wolą na to wydać pieniądze, niż na obronę nienarodzonych.
  • @Maciek_bs wiadomo, ze szatanowi chodzi o podziały.


  • @malagala dlaczego cie irytuje moje pytanie?
    Nie chcesz odpowiadac nie odpowiadaj.

    Pytanie dla tych, ktorzy chcą odpowiedzieć.
    Nie ma nic zlego w zadawaniu pytan, w checi zrozumienia.
  • Moim skromnym zdaniem jeśli Kościół daje wybór sposobu przyjmowania komunii świętej to powinien także dać możliwości do przyjmowania Pana Jezusa w taki sposób, do jakiego wierny jest przekonany że jest dla niego najwlasciwszy. To jest nie w porządku że ksiądz odmawia kleczacemu podania komunii albo go poucza w trakcie podawania komunikantu. Poza tym odkąd się procesyjnie przyjmuje na stojąco to z kościołów znikają balaski i w inny sposób niż na stojąco  nie da rady przyjąć komunii. Starsze osoby, które muszą mieć oparcie żeby wstać  z kolan nie mają żadnego wyboru, poza szukaniem innych parafii.
    JAK  już wspomniałam mnie drażni ta cała akcja. Powinni się skupić na promowaniu przyjmowania komunii na kolanach i do ust a nie na zwalczaniu komunii na rękę.  Szukanie tzw wrogow jest bardzo socjalistyczne. 
  • Słucham konferencji o przyjmowaniu Komunii i od 47 min. ks. Wawrzyn tłumaczy, że autorstwo cytatu ze św. Cyryla (często podawane jako dowodzące starożytności formuły "na rękę")  jest podważane i bardziej prawdopodobne, że należy do jego następcy sympatyzującego z arianami. 


    Ja w swoim życiu przeszłam "pranie mózgu" dotyczące powstania z klęczek w czasie przyjmowania Komunii, było to dziełem oazy. Bardzo nieufna jestem teraz do kolejnych nowinek i zmian. Jeśli sumienie mi mówi, ze Komunia na rękę to profanacja, a próbuje się nakładać cenzurę na tak odbierających rzeczywistość.
    Zauważam, że komunikat Episkopatu mówi o ablucji palców, do których z powodu potu przykleiły się odrobiny Ciała Pańskiego. Jak to miało by wyglądać w ławkach wśród wiernych? Czy ludzie tak robią?

    Podziękowali 2Rogalikowa Małgorzata32
  • Małgorzata32 powiedział(a):
    @malagala dlaczego cie irytuje moje pytanie?
    Nie chcesz odpowiadac nie odpowiadaj.

    Pytanie dla tych, ktorzy chcą odpowiedzieć.
    Nie ma nic zlego w zadawaniu pytan, w checi zrozumienia.

    odpowiedziałam przecież. jaki może być jeden z powodów. i dlaczego takie pytanie trochę bez sensu jest.

    od razu piszesz, że to jest teologicznie nie ma uzasadnienia, może to mnie irytuje?
  • Eleonora powiedział(a):
    Ja w swoim życiu przeszłam "pranie mózgu" dotyczące powstania z klęczek w czasie przyjmowania Komunii, było to dziełem oazy. Bardzo nieufna jestem teraz do kolejnych nowinek i zmian. Jeśli sumienie mi mówi, ze Komunia na rękę to profanacja, a próbuje się nakładać cenzurę na tak odbierających rzeczywistość.
    Zauważam, że komunikat Episkopatu mówi o ablucji palców, do których z powodu potu przykleiły się odrobiny Ciała Pańskiego. Jak to miało by wyglądać w ławkach wśród wiernych? Czy ludzie tak robią?

    M.in. właśnie z tego samego powodu komunia na rękę jest DLA MNIE nie do przyjęcia.
  • Jeżeli było w tym wątku to przepraszam. 
  • Rogalikowa powiedział(a):
    Ręce kapłana są godne przez to, że są rękami kapłana a nie Kowalskiego. Mieszanie w to przełyku to jakieś kompletne nieporozumienie

    Namaszczone ręce kapłana, w życiu niczym specjalnym się nie wyróżniają.
    Gdy idzie na toaletę, to tak samo pupę podciera, jak my swoimi.
  • Polly powiedział(a):
    @Małgorzata32, bez żadnych gromów. Nie ma dla ciebie znaczenia oficjalna wypowiedź Episkopatu w tej kwestii? Naprawdę? Nie martwisz się o siebie?
    A niby dlaczego mam się martwić o siebie @polly?
    Co mi insynuujesz?
  • edytowano październik 2020
    @Małgorzata32, nie jestem od insynuacji, źle interpretujesz moje pytanie, ale to tylko net; brak głosu, mimiki, można odczytać sprzecznie z intencją. Po prostu szczerze zmartwiły mnie twoje ostatnie wpisy. Jeśli sobie życzysz, mogę napisać ci na priv - nie jestem zwolenniczką roztrząsania takich spraw publicznie. Natomiast jestem przekonana, że koniec końców poradzisz sobie i bez moich privów. Ktoś, kto szczerze szuka, znajdzie. Czasem po wybojach, ale znajdzie.
    E: Tę samą nadzieję żywię względem siebie ;)

  • edytowano październik 2020
    .
  • A propos obrony życia - bardzo potrzebna modlitwa:



    22 października Trybunał Konstytucyjny zbada niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało dziewięciodniową Nowennę za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Modlitwa rozpocznie się 13 października br. Będziemy prosić Ducha Świętego o umocnienie ich sumień, by z odwagą położyli kres zabijaniu nienarodzonych chorych dzieci w Polsce.
    (za:https://pro-life.pl/nowenna/ )

    k.

    ps. są nakładki na fb, można zapisać się też przez formularz na stronie pro-life.pl i zapraszać do modlitwy znajomych. 
    Podziękowali 3Polly In Spe maliwiju
  •  I mówił dalej: Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.
    _____________


    Podziękowali 1Polly
  • edytowano październik 2020
    kampania tragiczna, graficznie tragiczna...plakaty są odpychające  a ludzi niewierzących lub słabej wiary mogę wręcz zniechęcać do komunikowania (w jakiejkolwiek postaci). Tyle o samej kampanii plakatowej - oceniam jako grafik plakacista. Można to było zrobić inaczej, lepiej. Nie mówiąc o tym że plakaty te profanują obraz hostii, są po prostu szatańskie i obleśne.

    Dodam że przyjmuję tylko do ust, przy okazji - na rękę jest o wiele bardziej niehigieniczne.


  • edytowano październik 2020
    jukaa powiedział(a):
    Bo ręce są na wierzchu.  Zanim będzie  komunia,  17 razy czegoś dotkniesz albo ktoś ci na nie nakicha   :p

    Jeśli chodzi o higienę, opcją jest dezynfekcja tuż przed podejściem do Komunii, własnym żelem/płynem. W innej sytuacji faktycznie lepiej do ust  (jeśli ksiądz uważnie komunikuje).
    Była to właśnie opcja dla Wiktora, tyle że przy jego sprawności, na rękę nie chciałam ryzykować.
    Podziękowali 2malagala E.milia
  • Dla mnie kluczowy problem jest/ był gdy byłam przymuszana do przyjmowania Komunii Św na rękę, z racji braku  wyboru . Teraz się to już unormowało , ale byłam na Mszach gdzie dawali tylko na rękę. 
  • To wspaniałe, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy tak strzegą własnej duszy, że aż wykupują bilbordy, by nie zapomniec przypadkiem przyjąć Komunii świętej do ust. 

    Mspanc.
    Podziękowali 1Berenika
  • A posluszenstwo obowiązuje odnośnie jednego biskupa, zdaje się. Nie trzeba rozwiązywać do tego wszystkich sporów teologicznych w Kościele. 

    Wybaczcie, ale mierzi mnie nazywanie biskupów facetami w fioletowych czapeczkach 
    Podziękowali 1Berenika
  • Chodźcie do wątku o nowennie za życiem. Pusto tam. Choć "upnijncie".
    Nie trzeba koniecznie włączać się nowenną - można różańcem, 1 "Zdrowaś Mario", nie słodzeniem kawy albo właśnie słodzeniem - co jest trudniejsze.
    k. 

  • Wanda powiedział(a):
    Co do posłuszeństwa biskupom jako wyznacznika katolicyzmu to byłoby to kryterium gdyby oni mówili jednym głosem a przede wszystkim gdyby ten głos był w zgodzie z tradycyjnym nauczaniem.  Mnóstwo jest na świecie facetów w fioletowych czapeczkach, którzy niby są biskupami a w rzeczywistości heretykami. Taka smutna prawda. Mnie pociesza tylko to co MB wielokrotnie mówiła w swoich objawieniach: że pasterze stracą wiarę.  Wszystko jest tak jak miało być... Trzeba samemu strzec własnej duszy. 
    Skoro tak, to po co przynalezec do Kościoła. Bóg jest przecież  wszędzie  :o
    Po co np. chodzić do spowiedzi, do śmiesznych facetów w czarnych sukienkach?  
    Podziękowali 1Berenika
  • Wanda powiedział(a):
    Co do posłuszeństwa biskupom jako wyznacznika katolicyzmu to byłoby to kryterium gdyby oni mówili jednym głosem a przede wszystkim gdyby ten głos był w zgodzie z tradycyjnym nauczaniem. 

    Hierarchiczność w Kościele jest bardzo tradycyjna o:)
    Podziękowali 1Bonafides
  • @Wanda

    Jeżeli chcesz sama strzec swojej duszy, bez jedności z Kościołem, to znajdujesz się w sytuacji, o której pisałem wcześniej w tym wątku. Tworzysz jednoosobowy Kościół, który działa obok Kościoła Chrystusowego. Nie da się być katolikiem wbrew biskupom. Czy nasz biskup Romuald Kamiński jest heretykiem? W żadnym wypadku. Jego nauczania jest bardzo głębokie i tradycyjne w treści. Ale żeby o tym wiedzieć, trzeba go słuchać, a nie traktować jak "faceta w fioletowej czapeczce".

    Myślę, że obecna akcja w obronie Komunii do ust bardzo przypomina to, co zrobili protestanci Oni wzięli Pismo Święte i stwierdzili, że Kościół je za mało poważa. Teraz się twierdzi, że Kościół za mało poważa Najświętszy Sakrament. To bardzo chytra strategia, bo zawsze można komuś zarzucić, że czegoś robi "za mało". Nie ma sytuacji, aby się nie znalazło dowodu, że można robić więcej. Tak samo, jak protestanci oparli swój bunt o szacunek do Pisma Świętego i tym sposobem odrywali ludzi od Kościoła, tak samo współcześni schizmatycy odrywają ludzi od Kościoła rozgrywając kwestię formy przyjmowania Komunii św. 


  • Ja jestem wielkim fanem biskupa Roberta Barrona z Los Angeles, którego wielu nazywa następcą abpa Fultona Scheena ze względu na zaangażowanie medialne. Należę też do jego Word on Fire Institute i to jest miejsce mojej formacji intelektualnej.

    Biskupi są różni, jak my jesteśmy różni. Wątpię, aby dało się między nimi znaleźć materialnych heretyków, raczej są to ludzi czasem mniej lotni, niezbyt jasno formułujący swoje myśli, czy w inny sposób słabi. Ale nie musimy skupiać uwagi na najgorszych z nich, możemy na najlepszych.
    Podziękowali 2Klarcia Joannna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.