Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Policja zatrzymała księdza niegodnie odprawiającego Mszę Trydencką

edytowano październik 2020 w Arkan Noego

Komentarz

  • Straszne rzeczy się dzieją...
  • Przerażające, brak mi słów. 
    Trudno uwierzyć .... 

  • Dzisaj we wspomnienie śmierci Ks Jerzego Popiełuszki 
    Podziękowali 2Prayboy Bonafides
  • Tylko trzeba wiedzieć że ten KS jest suspendowany, wydalony z zakonu i toczy się sprawa o eksmisje bo nielegalnie zajmuje mieszkanie na terenie zakonu.

    Czyli mszy w ogóle odprawiać nie powinien. 
    Choć nie wiem czemu policja akurat w czasie mszy interweniowała bo mogli w dowolnym czasie przecież.
  • Wiemy dobrze że do meczetu by nie weszli.

    Podziękowali 2Małgorzata32 Rogalikowa
  • A to inna kwestia
  • Sprawa toczy się już od 4-5 lat. 

    Warto być precyzyjnym. 
    Podziękowali 1malagala
  • czy to była eksmisja czy za to że maski nie mieli? bo to różnica jednak
  • Wspominali o metrażu w kościele, więc sprawa raczej nie dotyczyła eksmisji.
    Podziękowali 1malagala
  • To nie jest kościół. To jego prywatna cela,która przerobił na sale do nabożeństw. 
  • „Nie  ksiedza podczas sprawowania mszy świętej, ale z prywatnych pomieszczeń, suspendowanego kapłana, z zakazem odprawiania nabożeństw, mającego zakaz przebywania na terenie zakonu. Usunięto go na prośbę samych o. Salezjanow.„

    To tak w skrócie. 
    Podziękowali 1Kasik
  • Z tego co wiem to nawet jak ktoś nielegalnie wynajmuje mieszkanie tzn nie płaci to nie można, go nachodzić i naruszać miru domow ego. A jakie uzasadnienie miała policja , nie wiem ale pomijąc modlitwę, nie chciałabym aby wpadali mi do domu zamaskowani ludzie i bez przedstawienia się rządali dokumentów. 
  • Przeczytałam link podany przez @chabrowa
    Obejrzałam filmik podany przez @Maciek_bs

    Na stronie salezjanie.pl widniało takie oświadczenie:
    https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/salezjanie-oswiadczenie-sprawie-ks-michala-woznickiego-73944/

    Teraz go jednak tam znaleźć już nie można.

    Z punktu widzenia więc KK, moim zdaniem
    - podczas nabożeństwa nie było Pana Jezusa, bo miał cofnięte prawo do odprawiania Mszy wg rytu rzymskiego (poprawcie mnie, jeśli coś źle zinterpretowałam: czy jeśli kapłan na cofnięte prawo do odprawiania Mszy- czy w czasie ewentualnego "przeistoczenia" jest Jezus, czy Go nie ma?),

    Z punktu widzenia KC:
    - jeśli to była Msza w kaplicy, to policja miała prawo wejść i wylegitymować wiernych (nie osądzam, czy to prawo jest głupie, czy nie),
    - jeśli to była Msza, to zakończyła się, a policja weszła tuż przed różańcem.
    - jeśli to nie była kaplica, to policja (chyba?) nie ma prawa wchodzić do czyjegoś domu i legitymować ludzi w nim się znajdujących. Wszak mogę zapraszać do siebie kogo chcę. Te obostrzenia o imprezach rodzinnych były przed wakacjami, teraz już nie obowiązują.
    - ale jeśli to mieszkanie nie tego księdza, a salezjanów, to po co legitymują innych ludzi? I ich wynoszą na rękach? Gdyby powiedzieli, że powinni opuścić to miejsce, bo znajdują się na cudzym terenie, to jeszcze byłoby logiczne.

    Filmik istotnie wygląda dramatycznie. Żal mi tych ludzi, zwłaszcza starszych. Obejrzałam z dwoma synami i komentarze były oczywiste: "głupia policja! Czemu na Mszy?!"

    Przynajmniej się syn dowiedział, że można różne okoliczności przedstawić w różny sposób.

    Ogólnie- smutne.

    @Maciek_bs ; jeśli wiesz coś więcej w tej sprawie, to dopisz, proszę.

    Podziękowali 1Rogalikowa
  • @palusia
    Oczywiście że ważnie odprawia Msze św. Nawet jeśli podlega karom kościelnym, choćby ekskomunice, czy  byłby strasznym heretykiem. 
    Pod warunkiem, że wypowiada waznie słowa przeistoczenia, używa odpowiedniego chleba i wina do Mszy sw. Posłuszeństwo nie powoduje nieważności Mszy. 

  • szczurzysko powiedział(a):
    @palusia
    Oczywiście że ważnie odprawia Msze św. Nawet jeśli podlega karom kościelnym, choćby ekskomunice, czy  byłby strasznym heretykiem. 
    Pod warunkiem, że wypowiada waznie słowa przeistoczenia, używa odpowiedniego chleba i wina do Mszy sw. Posłuszeństwo nie powoduje nieważności Mszy. 

    No właśnie- wypowiada ważnie, czy nieważnie, skoro dostał zakaz?
  • No kapłanem jest na całe życie...
    Na logikę ważnie ale nie powinien odprawiać tak sobie myślę ale ja się nie znam.
  • Sprawę skomentował Tomasz Terlikowski. "Ksiądz Woźnicki narażał nie tylko siebie, ale także swoich współbraci zakonnych i to oni wezwali policję" - zauważył publicysta we wpisie na Facebooku. I podkreślił, że ks. Michał Woźnicki, który odprawiał mszę, jest suspendowany, a to "oznacza, że sprawowana przez niego Msza jest - wprawdzie ważna, ale niegodna".
  • Czyli wychodzi na to że współbracia szukają sposobów na wykopanie niewygodnego księdza 
  • asiao powiedział(a):
    Czyli wychodzi na to że współbracia szukają sposobów na wykopanie niewygodnego księdza 
    Wszystko wygląda przykro i smutno
    ale ja tu nie rozumiem zupełnie zachowania tego zakonnika.
    Albo się podporządkowuję pod regułę,a jak mi nie pasuje to z godnością odchodzę. Cóż za problem w tych czasach? Niestety...
    Znam świat zakonny od środka i tym bardziej nie rozumiem.
    Czego oczekiwał?
  • Nie znam za bardzo sprawy
    Ale domyślam się że zapewne nie ma dokąd pójść 
  • edytowano październik 2020
    asiao powiedział(a):
    Nie znam za bardzo sprawy
    Ale domyślam się że zapewne nie ma dokąd pójść 
    Jeśli np.mieszkał za klauzulą to nie ma prawa tam wchodzić nikt z zewnątrz. Takie są prawa zakonów. 
    Jeśli nawet nie miał dokąd pójść to mieszkając u kogoś kątem tym bardziej powinien szanować jego reguły.
    To jedna z wielu,które złamał.
  • edytowano październik 2020
    Chodzi o to,że człowiek całościowo miał chyba problem z podporządkowaniem się komukolwiek -zakonowi,zasadom,przełożonym, poleceniom policji też...
    Miał osobisty problem a władzą swojego autorytetu skrzywdził tych biedaków,którzy ze względu na niego przyszli na tą mszę.
    Podziękowali 1Katia
  • Ksiądz wyszedł na wolność i znowu szczuje...


    Podziękowali 1palusia
  • @palusia ; No więc mówię, jeśli dopełnił formy, to Mszę odprawia ważnie, nawet jeśli mu zabronino. Nieposłuszeństwo nie wpływa na ważność sakramentu. A że niegodnie, to inna sprawa. 
    Widziałam sakramenty sprawowane niegodnie ale waznie, bo ksiadz mówił że będzie czynił to co musi, bo mu Kościół każe, ale on osobiście w to nie wierzy, to jest niepotrzebne itp. I wypowiedział formule chrztu waznie, polał wodą głowę i ok. Wszystko waznie. 
    Podobnie i tu. Odprawia Mszę wedle przepisów i jest ważna. Czyli Pan Jezus jest. 

    Prawdę mówiąc to takie oczywiste nauki katechizmowe, co potrzebne do ważności sakramentu. 
  • @szczurzysko tak, już wiem. Skonsultowałam.
    Akurat z chrztem to inna bajka, bo ochrzcić może każdy. Ale faktycznie, nawet jeśli ksiądz jest suspendowany, jeśli odprawia Mszę, to robi to niegodnie, ale ważnie.

    W grzechu ciężkim.
  • I jeśli wiem, że ów ksiądz jest suspendowany, to nie powinnam w takiej Mszy uczestniczyć.
    Podziękowali 3Polly Katia maliwiju
  • edytowano październik 2020
    Międlar wyjaśniał że chodzi tu o rozgrywki między księżmi. Przykre to.
    Donieśli policji, że kolega ksiądz odprawia mszę bez maseczki w swoim mieszkaniu.

    To czy ksiądz suspendowany czy nie co za różnica dla policji ? To nie ich sprawa.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.