Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Do pracujących w szkole

Mam pytanie z gatunku tych przyziemnych. Zbliżają się święta i jak co roku wszyscy pracownicy szkoły składają wnioski o przyznanie zapomogi czy zasiłku ( nie wiem, jak się to nazywa) świątecznej czy zimowej z funduszu socjalnego. Podobna rzecz ma miejsce przed wakacjami. W mojej szkole warunkiem przyznania tych pieniędzy jest okazanie pitu swojego oraz współmałżonka dyrekcji.  Uważam, że to wbrew prawu, a poza tym nie lubię być traktowana jak oszustka (że niby trzeba sprawdzić, co tam napisałam w tym podaniu). No i mój mąż nie pokazuje pitów kobietom, których nie zna, czyli odmawia. Dlatego w ogóle nie składam tego podania. A jak jest u was? Czy też należy przechodzić taka upokarzajaca procedurę? 

Komentarz

  • U mnie w korpo jest ZFŚS i progi. Podobnie nie mogę się Męża doprosic o pity, zatem zaznaczam te najwyższe (bez konkretów), i wnioskuje o najniższe świadczenia.
    A średnio mi się to podoba, ale chociaż coś.
  • Niestety u nas jest podobnie. Są progi według których obliczają wysokość dodatków świątecznych w zależności od zarobków. Też chcą pit do wglądu. W związku z tym, że rozliczam się razem z mężem nie chcę z różnych powodów dzielić się tym z innymi. Zwłaszcza z wścibską sekretarką, która z tej wiedzy zrobi plotki, skomentuje i nie wiadomo co jeszcze. Dlatego podpisuję puste oświadczenie bez podawania wspólnego dochodu i automatycznie wrzucają mnie do czwartej grupy. Jakoś nie zauważyłam, żebym dostała dużo mniej niż inne osoby. Zresztą u nas coraz więcej osób postępuje podobnie. Niech dyrekcja pokaże Ci jakie są pułapy przyznawania tych środków w waszej szkole. Bo co OP to inne wytyczne. 
  • Nie pracuje w szkole, ale w budżetówce. Podaje po prostu kwotę, najwyższa z widelek i już. Pewnie dostaje trochę mniej, ale też niekoniecznie, chce aby każdy znał mój PIT.
  • To jest coś koło 2000 brutto na osobę w rodzinie 
  • tu przedszkole  ;)  u nas też są progi. nie podaje się pit-ów tylko wypisuje dochód ubruttowiony z poprzedniego miesiąca (w instrukcji jest co należy uwzględnić)  na członka rodziny. jeśli ktoś nie chce ujawniać dochodów lub bawić się w liczenie może zaznaczyć opcję " nie podam, proszę uznać, że  otrzymuję najwyższy dochód".
  • Te pokazywanie pitow jest zgodnie z prawem, jeśli regulamin  tak mówi. Zwykle kwoty świadczeń pomiędzy progami nie różnią się mocno. 
  • Nigdy nie okazywałem PITu.  Procedura jest określana u danego pracodawcy z regulaminie ZFŚS. Można zasięgnąć języka na infolinii Państwowej Inspekcji Pracy.  na ogół sprawnie i sensownie doradzają ws. przepisów (nie należy tylko sugerować się rejonizacją, przepisy są ogólnopolskie,  mi najłatwiej zwykle było dodzwonić się do Ostrołęki).
  • Dziękuję wszystkim za odpowiedź. U nas nie ma takiej możliwości, żeby wybrać odpowiedź, że się pitu nie pokaże, albo prosi o przydzielenie do jakiejś grupy. Nie pokażesz pitu, nie przyjmują Twojego wniosku. I tyle. Zostajesz z niczym. Ale na fundusz socjalny to ja się składam chyba. Jak to jest? Czy to jest tworzone z pieniędzy pracodawcy?
  • @mamamnia

    Wiele zależy od regulaminu. To świadczenie jest świadczeniem socjalnym, więc podawanie dochodów nie jest od rzeczy. Pit jest okumentem poświadczającym te dochody, więc nic nadzwyczajnego.
  • Poczytaj wasz regulamin. 
  • Zastanawiam się, czy taki regulamin nie powinien jednak stać z aktem nadrzędnym. Rodo to dziś ważna rzecz i nie mozna go łamać. U nas w szkole składamy oświadczenie i o dochodach i po prostu jest tam zasrzeżenie, że bierzemy pełną odpowiedzialną prawną, w sensie - że to jest prawda. A kto tego nie chce zrobić, to bierze najniższą kwotę.
    Podziękowali 1September
  • Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. Wynika z tego, że różnie jest w różnych miejscach. Po prostu chciałam wiedzieć, bo właśnie dziwi mnie to, że RODO wszędzie rządzi, a tutaj takie zasady. 
    Podziękowali 1beatak
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.