Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Klarcine wrażenia z Polski.

edytowano styczeń 2021 w Ogólna
Były by bardzo pozytywne, gdyby nie latające k... i im podobne prawie na każdym kroku, ale z męskich ust, z żeńskich nie słyszałam. Tak, to tylko pozytywne.
Na Nowym Swiecie jadłam Hot doga bez mięsa - fajnie smakował. W Polsce można jeść i pić na ulicy, w moim i sąsiednim landzie - nie.
W Sylwestra Eucharystia w mieszkaniu, Komunia pod dwiema Postaciami - w dobie pandemii sytuacja nieosiągalna.
Na jednej z poznańskich parafii Komunia według potrzeby:
ks. Janusz - podaje na rękę,
ks. Stanisław - na stojąco do ust,
ks. Krzysztof - tradycyjnie, na klęcząco do ust.
Moim zdaniem - rozwiązanie super.
W Poznaniu otwarte były i są niektóre restauracje - mnie zabierano do Lawendowej; spory wybór, ale strasznie drogo, ceny niemieckie.
Czy są jakiej lokale czynne w Szczecinie, nie wiem, bo tam gdzie zakotwiczyłam, w domu się stołują.
Szczecin wypiękniał, szczególnie piękny i wypasiony jest Dworzec Gł.
Pojawiła się możliwość powrotu do Polski, mogłabym mieszkać w Sochaczewie ze starszą panią (ponad 70 l.), która owdowiała i czuje się bardzo samotna. Tyle, że tam nie mam możliwości brania drenażu limfatycznego, a długa przerwa spowodowała, że ledwo chodziłam, w ostatnie dni musiałam poruszać się o kulach, bo nie mogłam ustać na nogach. Trzeba to będzie przemodlić.
W Policach k/Szcz. trafiłam na proboszcza buca - nie chciał mi podać Komunii na rękę. "U nas nie ma takiego zwyczaju" - powiedział mi. Usłyszał: "to jest zarządzenie władz i Episkopatu". Położył mi Ciało Pańskie bez "Ciało Chrystusa". Poszłam podyskutować do zakrystii, warczał - powiedziałam mu, że w Niemczech nie ma tak chamskich księży i wyszłam. Chyba skomentuję to na TT, na profilu Episkopatu.
Byłam przyjemnie zaskoczona, że kierowcy ucywilizowali się i zatrzymują się nie tylko przed każdymi pasami, ale nawet w przypadku sygnału, iż się chce przejść przez jezdnię.
Wyższa Szkoła Muzyczna w Szczecinie przygotowuje studentów do sesji. Zachowują sanitarny reżim, ale działają. Moja przyjaciółka tam wykłada.

Granicę do Niemiec przejechaliśmy bez żadnej kontroli, nie mam zamiaru nigdzie się meldować.

W sumie spędziłam w Polsce prawie miesiąc; kursowałam od Rybnika, przez Warszawę i okolice, Poznań, Chojnice, znowu Poznań, Szczecin i okolice. Nocowałam pod 9 adresami; odwiedziłam dwa razy tyle domów, w tym byłam u Rogalikowej (super szczury tam mają i skorpiona) i Maćka.
Miałam kłopot z dostępem do netu, ale teraz nadrobię. 
Podziękowali 1mamababcia
«13456714

Komentarz

  • Wszystko fajnie Klarcia, ale nie podoba mi się fragment o 'bucu proboszczu'. Nie wiem gdzie zobaczyłaś u niego chamstwo? W odmowie podania na rękę Ciała Chrystusa?
    Ja bym się zawstydziła swoją postawą a nie jeszcze komentowała ją publicznie w internecie.
  • Miałam kłopot z dostępem do netu, ale teraz nadrobię. 
    Tego się obawiałem :)

  • Sam miałem w wakacje odwrotną sytuację. Proboszcz zapowiedział, że w jego kościele Komunia jest udzielana wyłącznie na rękę. Mimo tego uklęknąłem i przyjąłem ją do ust. Tu właśnie jest granica, którą przekroczył proboszcz z Polic. Jeżeli jakaś forma jest akceptowana przez Kościół, to nie wolno jej odmówić, niezależnie od własnych preferencji. Tak samo skandalem jest pominięcie słów "Ciało Chrystusa", które są częścią rytuału. 

    Temu fragmentowi liturgii poświęcił swoją katechezę papież Franciszek:

    Kapłanowi, który rozdając Eucharystię mówi tobie: „Ciało Chrystusa”, odpowiadasz: „Amen”, to znaczy uznajesz łaskę i zaangażowanie, jakie pociąga za sobą stanie się Ciałem Chrystusa. Gdy przyjmujesz bowiem Eucharystię, stajesz się Ciałem Chrystusa. To bardzo piękne! Komunia jednocząc nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno w Nim. Oto cud Komunii św.: stajemy się tym, co otrzymujemy!

    Ale ów proboszcz uznał za stosowne ukarać Klarcię brakiem tego dialogu, 
    Podziękowali 3Rogalikowa beatak Klarcia
  • Mogę podzielić się swoim "przepisem". Zawsze staję na końcu procesji, aby nie blokować osób, które się spieszą. Kiedy dochodzę do księdza, spokojnie klękam i przyjmuję Komunię. Nigdy mi nie odmówiono.
    Podziękowali 4PawelK beatak Agmar Klarcia
  • TecumSeh powiedział(a):
    No, a jeśli przed Komunią z góry mówią, że udzielają tylko na rękę to też tak robisz?

    tak było na pogrzebie kuzynki w parafii na Wólce Węglowej. Mnie nie było bo bym się nie zgodziła, ale był maż no i ze względu na to, żeby nie robić "zadymy" na pogrzebie przyjął na ręke choć nie chciał. Gdyby to była msza inna niz pogrzebowa to by tego nie zrobił. Natomaist będzie pisał o tym do kurii.
  • > to też tak robisz?

    Tak.
    Podziękowali 1Aneczka08
  • i słusznie bo nie mają prawa takich warunków stawiać.
  • Zgadzam się z @Maciek_bs. Miałam kilka sytuacji odmowy klęczącemu wiernemu, w tym odmowa udzielenia Komunii Św. dziecku w rocznicę I Komunii Św! Skoro forma jest dopuszczona , to ksiądz nie ma prawa odmówić, bez względu na własne zdanie. Nie mniej jednak postawa @Klarcia, robienie "zadymy"  i plany zemsty w internetach, trochę zresztą chyba imiennej - nie wiem ilu proboszczów jest w Policach, domyślam  się,  że niewielu - uważam za niedopuszczalne.  Owszem warto porozmawiać,  kulturalnie zwrócić uwagę,  w razie nagannej reakcji można ewentualnie napisać wyżej. Ale w wersji opisanej przez @Klarcia nie wiem kto się zachował gorzej.
    Podziękowali 2Elf77 Rogalikowa
  • TecumSeh powiedział(a):
    No, a jeśli przed Komunią z góry mówią, że udzielają tylko na rękę to też tak robisz?
    Jak Maciek. Gdy nie bylo skuteczne- odmówiono mi, odeszlam, a po Mszy poszłam do zakrystii i poprosilam u udzielenie Komunii. Okazalo się, że można! Przy tabernakulum! Ten sam szafarz...
    Cóż, warto prosić...
    Podziękowali 2Aneczka08 Joannna
  • A tak tylko z ciekawości, dlaczego Klarcia tak Ci zależało na komunii na rękę, skoro cały kościół przyjął inaczej?
    Podziękowali 1maliwiju
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    A tak tylko z ciekawości, dlaczego Klarcia tak Ci zależało na komunii na rękę, skoro cały kościół przyjął inaczej?
    Szczególnie, że pisałaś, że ani ty nie zarażasz ani nie ma.opcji abyś się zaraziła.
  • Basja powiedział(a):
    Wszystko fajnie Klarcia, ale nie podoba mi się fragment o 'bucu proboszczu'. Nie wiem gdzie zobaczyłaś u niego chamstwo? W odmowie podania na rękę Ciała Chrystusa?
    Ja bym się zawstydziła swoją postawą a nie jeszcze komentowała ją publicznie w internecie.

    Zachował się, jak ostatni cham - w zakrystii.
    Dotąd chyba tylko 20 lat wstecz spotkałam podobnego buca, oczywiście w Polsce. Tutejsi księża to zupełnie inna klasa.
    Poza tym - gościu łamał wszystkie zalecenia sanitarne: nie założył maseczki, nie zdezynfekował rąk, podawał tylko do ust. Chciałam to zgłosić do Sanepidu (już stąd), ale ks. Jacek mi nie pozwolił.
    Opiszę to na TT, tym razem już nie pytając ks. Jacka o zgodę.
    Klarcia gdyby tam mieszkała, to by załatwiła wywiezienie tego buca na taczkach.

    Wikary był spoko - uśmiechał się widząc i słysząc moje utarczki. Zapewne też ma przeprawy ze swoim przełożonym.
  • PawelK powiedział(a):
    Miałam kłopot z dostępem do netu, ale teraz nadrobię. 
    Tego się obawiałem :)


    :D  :D  :D  
  • TecumSeh powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    Jeżeli jakaś forma jest akceptowana przez Kościół, to nie wolno jej odmówić, niezależnie od własnych preferencji.
    No właśnie - a to się nagminnie zdarza, że komunia na klęcząco i do ust nie jest dostępna w wielu kościołach.

    I tak - na razie być powinno. Może być udzielana klęczącym, ale na rękę. 
    Zalecenia Sanepidu są jednoznaczne i Episkopat do nich się zastosował.

    Powiedziałam "bucowi", że w Niemczech to co on robi kosztuje 800 Euro, ale Polacy uprawiają anarchię.
  • edytowano styczeń 2021
    Gdyby to była msza inna niz pogrzebowa to by tego nie zrobił. Natomaist będzie pisał o tym do kurii. <

    Niech sobie pisze - przepisy są jednoznaczne, ma być na rękę. Natomiast księża ulegają presji "dusz pobożnych", albo sami są z tego gatunku.

    Jedyne co mi sią podoba w tej pandemii, to właśnie udzielanie Komunii na rękę.
    Tylko dla Komunii pod dwiema Postaciami robię wyjątek, bo inaczej się nie da podać.

    ***

    >  Nie mniej jednak postawa @Klarcia, robienie "zadymy"  i plany zemsty w internetach, trochę zresztą chyba imiennej - nie wiem ilu proboszczów jest w Policach, domyślam  się,  że niewielu - uważam za niedopuszczalne.  <

    Ks. Jacek byłby podobnego zdania (znam go) i dlatego tym razem najpierw zadziałam, a dopiero później poinformuję. :)

    Oczywiście, wymienię proboszcza z nazwiska i podam, o którą parafię chodzi.
    Jeszcze raz powtórzę - gdybym mieszkała w Polsce, to załatwiłabym "buca" na cacy. Podburzyłabym na niego parafian i Kuria musiałaby go zabrać. Jest poważnie chory, to poszedłby na rentę.
    Mam nadzieję, że już niedługo pożyje i niech się Jezus z nim boryka.

  • Też miałam zadać to pytanie
  • maliwiju powiedział(a):
    OlaOdPawla powiedział(a):
    A tak tylko z ciekawości, dlaczego Klarcia tak Ci zależało na komunii na rękę, skoro cały kościół przyjął inaczej?
    Szczególnie, że pisałaś, że ani ty nie zarażasz ani nie ma.opcji abyś się zaraziła.

    Napisałam już wyżej - ja chcę mieć podawaną Komunię na rękę. Walczyłam o to już przed wielu laty.
    Jezus powiedział: "bierzcie i jedzcie", a nie - otwórzcie dzioby, a ja wam włożę.
    Dostatecznie czuję się oszukiwana otrzymywaniem Komunii pod jedną Postacią.
    Wrrrrr
  • Pardon, z powodu, że tu nie Niemcy, a ksiadz nie odpowiada Twoim oczekwaniom chcesz niszczyć człowieka?
    Naprawdę?
  • Nie chcę niszczyć człowieka - chcę oczyszczać Kościół z buców.
    Chyba dobrze, że nie mogę mieszkać w Polsce. :)
  • Trochę więcej pokory @Klarcia!
    Podziękowali 3Kasik Elf77 mamababcia
  • @Klarcia nie ma być na rękę.
    Jest wybór: duchowa, na rękę, do ust. 

    Przyniesie Ci radość "załatwiania" tego księdza "na cacy"?

    Rozmawiałaś o tym z księdzem Jackiem (kimkolwiek jest ów człowiek), o tym, że chcesz "załatwić" innego księdza "na cacy"?
  • edytowano styczeń 2021
    :D  
    Pokora to jest dokładnie to, czego Klarci brakuje.
  • @Klarcia a Ty masz jakiegoś kierownika duchowego?
    Może z nim skonsultuj sprawę?
  • edytowano styczeń 2021
    Mam kierownika duchowego, ale do "dusz pobożnych", czy posłusznych - nie należę.
    A tak w ogóle, to uważam, że księży należy sobie wychowywać, bo inaczej szajba im odbija i zachowują się, jak udzielni książęta. Oni są powołani do służenia nam, a nie do wymagania, abyśmy traktowali ich z najwyższą atencją.

    ***

    Swego czasu ubiegałam się do przyjęcia do klasztoru czynnego. Byłam już po przejściach, ale zakochana w Jezusie, pragnęłam żyć dla Niego w środowisku podobnie zakochanych.
    W jednym z klasztorów przełożona dała mi do przeczytania regułę; m.in. było tam napisane (do teraz pamiętam) - "a ksiądz niech ci będzie uosobieniem samego Chrystusa na ziemi".
    Wybuchłam śmiechem i stwierdziłam - Matko, ja chyba jednak nie mam powołania.
  • @Klarcia, nie wiesz za wiele o tym księdzu ani o jego parafii. Jakie dobro wyniknie z Twojego działania?
    Jak ma wyglądać to "oczyszczanie"? Ksiadz ma porzucić kapłaństwo czy jak? Ty tam pójdziesz na proboszcza?
     
    Podziękowali 3Ona64 E.milia Basja
  • Ksiądz powinien zostać upomniany przez zwierzchników i zacząć stosować się do zaleceń Episkopatu.
    A ten ksiądz może iść na rentę - nowsze roczniki już są inne; należy wymienić kadry.
  • Pycha z nieba spycha. 
  • Po prostu nie zgadzam się być bezwolną owieczką.
    To przez nadmierną czołobitność wzglądem księży, mamy w Kościele pedofilów i innych duchownych z "krainy ciemności".

    U omawianego księdza, wnosząc po jego zachowaniu się, widzę wybujały klerykalizm.
    Powinien był inaczej rozmawiać.
  • Klarcia powiedział(a):
    Ksiądz powinien zostać upomniany przez zwierzchników i zacząć stosować się do zaleceń Episkopatu.
    A ten ksiądz może iść na rentę - nowsze roczniki już są inne; należy wymienić kadry.
    Tia...
    Wysłać księży na księżyc.
    A kapłaństwo oddać w ręce kobiet. Najlepiej takich pokroju Klarci.
    Podziękowali 3Rogalikowa Ona64 mamababcia
  • Klarcia jest zdecydowanie przeciw kapłaństwu kobiet.
    Chce jedynie oczyszczenia Kościoła z duchownych buców i przestępców, i dąży do tego w miarę swoich możliwości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.