Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dla tradsow i muzykoznawcow

Sroda Popielcowa.

Przyznam ze sie poczulam 
1. stara bo nie dla moich uszu
2. zszokowana bo daleka droga do sakralnej muzyki.
3. oburzona bo w niemieckim (i nie tylko) Kosciele na wszystko dozwalaja.



Podziękowali 1Elf77

Komentarz

  • Nie , no nie wierzę !!!!!!
  • Ta kobieta , wyglada jakby z domu dla obłąkanych wparowała do kościoła .., a organista .... brak słów 
    Podziękowali 1Elf77
  • przykre
    Podziękowali 1Elf77
  • Niedobrze mi sie zrobilo. Nie wiem czy udalo sie  wiernym  pomodlic.

    We"dlug mnie za duzo piekielnych dzwiekow. 
    I ten zmijowy "ssssssssssssssssss"... wszechobecny!
    Podziękowali 1Elf77
  • A teraz to trochę odczarujmy.

    1. Kard. Woelki organizuje Środę Popielcową dla artystów, podczas której wprowadza współczesne kompozycje.

    2. Filmik "TradOrganisty" jest paszkwilem zmontowanym z wycinków nagrania, które w całości można zobaczyć tu:
    https://www.erzbistum-koeln.de/kultur_und_bildung/kuenstler/2021/uebersicht_seit_1980/2019/index.html

    3. Sopranistka Irene Kurka jest profesjonalną śpiewaczką, bardzo dobrze wykształconą.

    4. Organista Dominik Susteck jest także kompozytorem, nagrał 18 płyt.

    5. Celebracja Mszy św. jest bardzo porządna, okadzenia, asysta, wszystko jak trzeba.

    6. Komentarze "TradOrganisty", że to wydarzenie demoniczne i satanistyczne to bluźniestwo. To taka sama Najświętsza Ofiara, jak każda inna Msza, niezależnie od muzyki.

    Możemy teraz dyskutować, komu się podoba, komu nie. Każdy ma prawo do swojego gustu. A Kościół ma prawo do szukania nowych środków wyrazu. Żadna estetyka nie jest dana z Nieba, każda kiedyś powstała jako ludzkie dzieło i budziła kontrowersje.
    Podziękowali 1Gosia5
  • Aucune description de photo disponible

    Nie ma jak megafon by Boga chwalic!
  • Mi ta muzyka w ogóle się nie podoba. Uwielbiam śpiew wielogłosowy w liturgii, te niemieckie kompozycje to jakiś brutalizm.

    Ale trzeba wiedzieć, gdzie są granice krytyki. Autor filmiku ich zdecydowanie nie zna.
  • Ani nie jestem znawcą muzyki sakralnej śpiewam coprawda trochę i dlatego odniosę się do moich doświadczeń. 
    Jeśli śpiewamy na Mszy , to nie ma być performens , czy okazja do pokazania się tylko uświetnienie liturgii. 
    Naprawdę nie przekona mnie nikt że jęczenie, syczenie, sapanie do megafonu i klaskanie sobie służy , skupieniu, zadumie, albo uwielbieniu Boga, że to czemukolwiek służy .
    Wiadomo, że muzyka w kościele się zmienia, ale nie powinna szokować, szczególnie w czasie Mszy. 
    Mnie się kojarzy ten występ z demonicznym opętanim.


  • Obejrzalam sobie msze (nie w calosci). 
    Ten utwor wedlug mnie nie ma miejsca podczas mszy.
    Do piekna daleko. Kojarzy mi sie ze sztuka modernistyczna ktora Piekna nie przekazuje tylko li i jedynie ;) a wrecz szokuje lub pokazuje idiotyzm.
    np Jeff Koons

    Peut tre une image de 1 personne et ballon


    A to gow.. jest w Paryzu

    Aucune description de photo disponible

    Ale jest racja : de gustibus et coloribus non disputandum

    Aucune description de photo disponible

    Tak jak te stworzydla, muzyka wydaje sie byc nie na miejscu.
    A waznosc mszy swietej nie podwazam.
  • Nawet jeśli to była Msza dla artystów , to są pewne ramy, w które należy swoje twórcze zapędy w czasie Mszy św zmieścić . 
    Nie jestem zwolenniczką, super sztywnych zasad w oprawie muzycznej  Mszy świętych . Widziałam różne muzyczne zespoły czy to młodzieżowe czy dziecięce czy nawet rockowe podczas nabożeństw . 
    Ten jednak wyżej to kpina i zwykle obrażanie sakrum. No serio , posykiwanie i używanie megafonu do przekazania sapania i innych odgłosów  odzwierzęcych nijak się ma do ekspresji artystycznej - Podczas MSZY ŚW.

    Mozna sobie robić taki „ spektakl” poza liturgią ..... 
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • edytowano luty 2021
    No to porównajmy ten sam hymn w dwóch wykonaniach:





    Taką rozpiętość Kościół akceptuje bez problemu.
  • @Maciek_bs ja tez akceptuje i nawet może być w stylu afrykańskim z bębnami
  • Jestem ciekawa czy celabranci wiedzieli jaki rodzaj twórczości będzie prezentowana ???? 

    Podziękowali 1maliwiju
  • Oto spiew z klasztoru benedyktysnki w keur Moussa (Sénégal)
    I jakos, choc nie w moich klimatach, do modlitwy naklania:


  • I mi się podoba bo jak napisałaś skłania do modlitwy 
    Podziękowali 1Isako
  • No to dorzucę, bo czemu nie :)


    Też uważam, że oprawa Eucharystii ma zbliżać do Boga.
    Może ta wklejona przez Isako zbliża do Boga Niemców?  B)


    Podziękowali 1DaddyPig
  • @Cart
    Wielkie dzieki za Missa Creola!
    Odkrylam w latach 90 i non stop sluchalam! "Signor pren pieta de nosotros!"

    Brzmienie egzotyczne ale role swoja wypelnia, z szacunkiem do Boga i do liturgii.
    Podziękowali 1Cart
  • Señor ten piedad de nosotros.

    Tak dla ścisłości  ;)
    Odkryłam Misa Criolla zanim znałam hiszpański, zanim poznałam męża, nawet zanim weszłam na Drogę, gdzie klimat oprawy muzycznej jest w sumie podobny.

    I tak mi ta muzyka w duszy grała i grała...  :D
    Podziękowali 2Quintana Isako
  • Procz "La vida es difficil"  nic nie znam z hiszpanskiego. 

    Przepraszam ze zakulo ci w oczach!
  • Misa Criolla - fantastyczne 
  • Isako powiedział(a):
    Przepraszam ze zakulo ci w oczach!
    Nie, no bez przesady! Nic mnie nie zakłuło, tak się tylko pochwalić chciałam, że umiem  :D :D :D
  • Wszystkie linki no może oprócz tego drugiego  zalinkowanego przez Maćka mi się podobają.

    Wrzucę wam coś co mnie się bardzo podoba.

    Podziękowali 1Bonafides
  • Ale neony też potrafią ładnie śpiewać, polecam orkiestrę symfoniczną z seminarium w Medellín.


  • A widzicie JAKA Maryja wisi na ścianie po lewej od kantora?  B)
    Podziękowali 2DaddyPig maliwiju
  • U nas w Parafii powstał chór dziecięcy, bardzo ambitnie zaczynają , mają 2pary skrzypiec wiolonczele , może harfistka przekona się żeby z nimi grać, narazie śpiewa. 
    A śpiewają już Ave Verum, Bogurodzicę, KirieElejson , i jakieś pasyjne Chopina.
    Przedział wiekowy od 8lat do 18
    Jak się wyszkolą to się będę chwalić .
    Podziękowali 3Isako DaddyPig Quintana
  • @maliwiju
    same starocie przerabiaja?  :o
    Nie chca utwory Dominika Sustecka spiewac?
    MSPANC
    Podziękowali 2DaddyPig Quintana
  • edytowano luty 2021
    No myślę że trzeba  coś zmienić , bo Dominikowi może być przykro .

    Może zaprosimy irenkę Kurkę do nas dzieci by syczaly  jej w akompaniamencie.
    Podziękowali 2DaddyPig Isako
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.