Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

dieta dr. Ewy Dąbrowskiej

123468

Komentarz

  • Nie wiem czy powinnam jeszcze pisać w tym wątku. Dziś jadłam prawie to co na diecie, ale do porannych warzyw duszonych dodałam odrobinę oliwy. Zatem rozpoczęłam wychodzenie. Trzymajcie się dzielnie.
  • Zaintrygował mnie temat tej diety.
    Ale poczytałam, że to takie raczej nowatorstwo niż faktycznie cenna dieta. 
    No cóż, kazda dieta ma plusy i minusy. 
    Mam pytanie, skąd czerpiecie przepisy?
    Bo jak Szukałam to nie znalazłam tych Waszych wymienianych tu potraw. 
    Ani listy zakazanych warzyw i owoców, wręcz napisane, że każde warzywa w każdej postaci
  • @kociara, tak jak wspomniałam, znalazłam grupę Dieta dr Dąbrowskiej na Fejsie. Tam są tabelki z dozwolonymi warzywami i owocami. I pliki z przepisami. Jest jedna pani, która codziennie zamieszcza zdjęcia swoich potraw - piękne zdjęcia, pięknie wszystko podane, jak w restauracji, no mistrzostwo świata dla mnie po prostu. Przepisami też się dzieli. Mnie się dla siebie tak cudować nie chce. Nie muszę mieć wymyślnych potraw, wystarczy mi, że ugotuje sobie brukselkę albo poddusze na suchej patelni makaron z cukinii z solą (mam taką obieraczkę do warzyw). Staram się pilnować tego, żeby była jakaś rozmaitość, bo chętnie jadłabym same pomidory każdego dnia. Kupiłam dynie piżmową jakiś czas wcześniej z myślą o diecie, a że nigdy nic z niej nie robiłam, stąd podejrzane gdzieś u kogoś frytki. Staram się też, żeby każdego dnia jakąś kiszonkę zjeść. Na te okoliczność nauczyłam się robić kapustę kiszoną - nie wiedziałam, że to takie proste.
    Pisałam wcześniej, że tymczasowo mieszkamy na mazowieckiej wsi, a tu bieda z warzywami o tej porze roku. Dynia to kompletna egzotyka, dostępna tylko mrożona, jechałam po te piżmową 30km do Biedronki. A w Warszawie na bazarze normalnie jeszcze sprzedają o tej porze roku. Po marchewkę ze wsi jechałam do Warszawy (!!!), bo tu w sklepach tylko myte, i takie gumisiowate, a ja lubię brudną marchewkę, z ziemią.
    Książkę o diecie jedną pożyczyłam z biblioteki, drugą kupiłam - ale nie do końca to, co chciałam, szukałam czegoś o głównych założeniach diety, a kupiłam przez pośpiech planer z programem na 6tyg.
    Ta dieta ma na celu przede wszystkim uzdrowienie organizmu, utrata kg to niejako uboczny efekt przy okazji. Robiłam akurat badania krwi przed rozpoczęciem diety, bo czeka mnie na dniach wizyta u endokrynologa (mam Hashimoto). Chciałabym zrobić pobranie jakoś po zakończeniu, żeby porównać wyniki. Mój mąż jest bardzo sceptyczny do tej diety. A jemu chyba bardziej potrzebna niż mnie, bo ma więcej kg ode mnie do zgubienia i stluszczoną wątrobę. 
    W czasie Wielkiego Postu jakoś łatwiej chyba podjąć takie wyrzeczenie jak dieta, myślę, że w innym czasie byłoby mi bardzo trudno. I tak planowałam na ten czas odstawić gluten, nabiał i cukier (uwielbiam słodkości) - ze względu na tarczycę, choć moja endokrynolog pytana przeze mnie mówiła, że nie widzi w moim przypadku takiej potrzeby.
  • Polecam bardzo tę grupę na Fejsie, można szybko dostać rzeczową odpowiedź na swoje pytania i wątpliwości.
  • edytowano luty 2021
    Bardzo Ci dziękuję
    Pogrzebałam i znalazłam stronkę-bloga Dorota Gotuje
    Tam jest cała zakładka dieta dąbrowskiej 
    I niesamowicie apetyczne dania. 
    Tylko się zastanawiam, czy taka dieta vrz diety w sensie poszczególne potrawy włączone w jadłospis to nie będzie coś złego dla organizmu?
    No na logikę to niby nie, ale kurcze sama nie wiem. 
    Te przepisy mnie zachwycają. S, ukalam czegoś niewyszukanego, z polskich sezonowych warzyw, te brzmią świetnie, chętnie bym spróbowała 
  • @kociara, nie mam żadnej wiedzy specjalistycznej w temacie, i jest to w ogóle pierwsza dieta w życiu, na jaką się zdecydowałam. Ale myślę, że pojedyncze warzywne potrawy z tej diety będą jak najbardziej z korzyścią dla organizmu. W końcu co może być zdrowszego niż warzywa. Na pewno zdrowsza będzie np. lekka warzywna kolacja niż pszenne pieczywo z tłustymi wędlinami.
    Dopisze tylko - pewnie już czytałaś - ważną rzecz: że ta dieta jest mocno restrykcyjna, opięta się na założeniu, że po kilku dniach jej stosowania włącza się "odżywianie wewnętrzne", nie odczuwa się wtedy tak dotkliwie głodu. Jakiekolwiek odstępstwo od tej rygorystycznej diety (nawet wspomniane tu wcześniej pół banana) może skutkować przerwaniem tego procesu i wtedy należy przerwać dietę, bo nie będzie dietą uzdrawiającą, tylko wyniszczającą organizm. 
    Natknęłam się jeszcze na takiego bloga kulinarnego, jest tam cała zakładka poświęcona diecie Dąbrowskiej, główne założenia, przepisy, przykładowe tygodniowe menu. Może cos Cię zainspiruje:
    https://www.kulinarneprzygodygatity.pl/?m=1
  • A, i jeszcze jedno. Zdaniem dr Dąbrowskiej nawet jeden dzień warzywno-owocowy, np raz w tygodniu, jest z korzyścią dla zdrowia. 
    Podziękowali 1AgaMaria
  • No właśnie, diety wdrażać póki co nie zamierzam, bo nie jestem w stanie wyzbyć się makaronu z oliwa, czosnkiem i łyżeczką parmezanu...na przykład 
    Tak właśnie sobie na logikę układałam, że zaszkodzić nie powinno
  • Ja idę równo z Aniuszką. Dziś mam 6 dzień. łatwo nie jest, ale cieszę się, że się zmobilizowałam. Planuję krótki post, od czwartku do czwartku. Ale zobaczyłam, że dam radę w tygodniu jeden dzień pościć i to jest dla mnie dużą wartością.
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Jeszcze 10 dni. 
    Do jajka, jajeczka, jajcunia. ;)
    Podziękowali 3AgaMaria Elf77 Basja
  • W ogóle zwiększenie podaży warzyw w przeciętnym odżywianiu to duży krok do przodu.
  • My zawsze jemy dużo warzyw. Teraz po prostu nie jem innych rzeczy. 
  • @Skatarzyna, u mnie ponad 100 jajek w lodówce, też bardzo czekam na "rozszerzanie diety". 
    Podziękowali 2Skatarzyna Elf77
  • Ja tylko z daleka i z zazdroscia bo po odwyku od slodyczy i podzerania czuje sie gotowa na dabrowska ale obawiam sie ze maly by sie zatrul bo od 3 dni je cos poza piersia... niezaduzo choc chetnie ;-)

    i powiem Wam ze w moim odczuciu moze tu i takze dzialanie nadprzyrodzone bylo( na pewno) ale jest to dieta ktorw leczy serio...  ja mialam zawsze walniete cykle...  obie ciaze to wogole jakims cudem...pierwsza po 2 latach ( na dukanie;-) druga po kolejnych 2 mimo ze chcielismy i cykle juz od roku mialam..   potem te poronienia wczesne...  a potem ..ciaza trojacza donoszona.. i od tego czasu jak w zegarku...2 razy- powrot cyklu po roku - i w 3 cim ciaza... donoszona zdrowa bez zadnych tam kwestii ..

    to tak jakby komus pomoglo w kryzysie... choc akurst prokoncepcyjnie nie wydaje mi sie by ktos stosowal.. co do tego co mowi katarzynamarta2 ja bym tak spokojniej podchodzila do tematu przerwania zgrzeszenia czy podobnych... bo i dabrowska wydaje mi sie ze spokojniekszym podejsciem... ja nie reglamentowalam jablek wogole- tyle ze staralam sie w calosci nie jesc wiecej niz 2..ale do tego i w soku i do surowek... nie szczedzilam... wychodzenia jako takiego nie mialam wcale a diety niecale 4 tyg.- moze po swietach na ktore " wychodzialm" dosc gwaltownie.. wrocilam nieco do sokow grejfrutow i pewnych nawykow z diety... takze troche nadrobilam to wychodzenie ale nie zeby tam to byla sama dabrowska plus ziemniaczki- o nie. 
       Waze o15 kg wiecej niz na pocz. Ciazy z trojaczkami... " nagrzeszylam" wiele od tego czssu...ale efekt hormonalny zostal trwale..  
    Podziękowali 1Elf77
  • Ale zaraz @MAFja, byłaś na Dąbrowskiej przed ciążami tymi pierwszymi?
    Przepraszam, bo troszkę przeziębiona jestem i nie rozumiem co czytam ;-)

    Nawet nie dla siebie myślę,... ale kto wie :) Mam kogoś na myśli, co żadne naproniepomagają... a dobra dieta, jeszcze mogłaby te drzwi otworzyć...
  • Na Facebookowej grupie dieta dr Dąbrowskiej jest wiele historii o tym, jak po diecie kobietom wreszcie udało się w ciążę zajść. Ja też bym się bardzo ucieszyła z takiego efektu, bo od ostatniej ciaży minęło ponad 7 lat i nic...
    Ale... Powiem Wam, że byłam dziś na kontrolnej wizycie u endokrynologa (mam Hashimoto od kilku lat). Wspomniałam o tym, że teraz, na diecie jestem (co prawda tylko 2 tyg, a nie 42 dni, jak pełen post owocowo-warzywna przewiduje, ale samodzielnie, bez lekarza podobno nie zaleca się dłużej niż 2 tyg, a już na pewno nie zaleca się osobom szczupłym). Powiedziała, że zna wiele ofiar tej diety - że są udokumentowane liczne przypadki pacjentów onkologicznych, gdzie tak restrykcyjna dieta eliminacyjna doprowadziła do rozsiania nowotworu. Zdumiona byłam bardzo. Tyle słyszałam o pożytku dla zdrowia z tej diety. Widać, każdy przypadek jest inny.
    Podziękowali 1Isako
  • Dabrowska po poronieniach... przed trojaczkami...wiem tylko ze to co proste i naturalne ma duzo przeciwnikow.. a o dabrowskiej jedyne co nietakie to tu czytslam ze 2 osobom wlosy sie ostro przerzedzily czy cos takiego  .. chcialabym poczytac dokladnie o tych udokumentowanych przypadkach..  
    Podziękowali 1wiesia
  • Ja też zaszłam w ciążę po Dąbrowskiej. 
    Byłam wtedy na niej 21 dni.
    Podziękowali 1wiesia
  • @Aniuszka moja koleżanka lekarka właśnie się wyleczyła z nowotworu wspomagając leczenie tradycyjne dietą w.-o. (nie była to ściśle dieta Dębrowskiej, ale ogólnie wegańska i bardzo warzywna). Ba, to był nowotwór jajników bodajże i nie dość, że lekarze ledwo dawali jej szanse na przeżycie, to w ogóle nie brali pod uwagę kolejych ciąż. Ale ona kazała im zrobić zabieg oszczędzajacy jajniki i zaszła potem w ciążę i donosiła, dziecko zdrowe.
  • Ale bardzo możliwe że źle prowadzona dieta warzywno-owocowa zasila nowotwór, zwłaszcza, jeśli ktoś robi samorzutnie bez nadzoru lekarza i je główie owoce – wtedy jestem w stanie w tę wresję wydarzeń uwierzyć.
  • pustynny_wiatr powiedział(a):
    Ale bardzo możliwe że źle prowadzona dieta warzywno-owocowa zasila nowotwór, zwłaszcza, jeśli ktoś robi samorzutnie bez nadzoru lekarza i je główie owoce – wtedy jestem w stanie w tę wresję wydarzeń uwierzyć.
    To jak je głównie owoce, to już nie jest dieta Dąbrowskiej, tylko tej osoby, co ja przeprowadza.
    U Dąbrowskiej są przecież jasne wytyczne co jeść. 
    Podziękowali 1pustynny_wiatr
  • @MonikaN oczywiście, dlatego napisałam dieta warzywno-owocowa, a nie dieta dr Dąbrowskiej, diety na bazie owoców i warzyw mogą być różne.
  • Żołądek się zacisnął. Wmęczenie szklanki czegokolwiek zajmuje dużo czasu. Nieważne, płyn, czy surówka.  I jeszcze katar mnie dopadł. Nie jest milusio. Zupełnie nie jest milusio. 
  • Ojej... to zdrówka @Skatarzyna!
    Byłoby fajnie gdyby na tej postnej diecie czlowiek szybciej wracał do zdrowia...
    Czy to nie powinno tak działać? Pytanie całkiem nieretoryczne...
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Myślałam, że jakieś alergie ustąpią. 
    Podziękowali 1wiesia
  • Mnie dzisiaj minęły 2 tygodnie.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Trochę mam dość. A tu jeszcze kilka dni.
  • edytowano marzec 2021
    Ja wczoraj skończyłam dwa tygodnie. I dziś zaczęłam "wychodzenie". Co prawda trochę po swojemu. Wczoraj ledwo w siebie wmusiłam warzywa, może to kwestia tego, że nie chciało mi się cudować i potrawy się powtarzały i może przez te monotonię miałam tak dość. Zaplanowałam sobie 2 jajka na śniadanie, a tu dziś rano niespodziewanie prąd wyłączyli. Aż do 13tej :) Nawet brukselki nie mogłam sobie ugotować. Jajka zjadłam zatem na obiad, i miseczkę gotowanego groszku z łyżeczka masła klarownego. I jestem tak najedzona, że nie wiem, czy cokolwiek dziś jeszcze zmieszczę.
    Podsumowując - 2 tygodnie diety, tydzień przed rozpoczeciem odstawiłam cukier, gluten, nabiał i kawę, ale to akurat na cały Wielki Post, trochę z myślą o mojej tarczycy (niedoczynność). Schudłam jakieś 3 kg, ale nie mam bardzo dużej nadwagi, tak w granicach 8kg, myślę, więc może dlatego nie schudłam tak bardzo, jak osoby z większą nadwagą w analogicznym czasie na poście. Pierwszy dzień duże zmęczenie i senność, lekki ból głowy i biegunka, potem już było jakoś. Żadnych oznak zdrowienia nie zauważyłam, z rodzaju - jak to ludzie pisali - że nagle zaczyna boleć noga skręcona kilkanaście lat wcześniej dokładnie w miejscu skręcenia. Cera bez zmian, włosy jak wypadały, tak wypadają, nie widzę różnicy. Czytałam, że niektórym się wzrok pogarszał tymczasowo na diecie, miałam takie wrażenie, nie wiem, może mi się wydawało, może to po prostu zmęczenie oczu. Chciałabym za jakiś czas zrobić badania krwi, żeby porównać z tymi sprzed postu, wtedy chyba mogłabym lepiej ocenić efekty diety.
    Podziękowali 4Aneta Elf77 wiesia Katanna
  • @Skatarzyna i tak jesteś bardzo dzielna.
    Podziękowali 2Skatarzyna ganna4
  • Dzisiaj kończę 3 tygodnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.