Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zwolnienie z PIT dla wielodzietnych rodzin

edytowano wrzesień 2021 w Ogólna
Witam wszystkich serdecznie,


prośba o wsparcie w temacie - piszcie do MF bo obecali i jak zwykle nie dotrzymują słowa. OSZUKUJĄ. Poniżej treść konwersacji. Bez odpowiedzi. Złożyłem też oficjalne pismo przez EPUAP.




"Dzień dobry,


czy mogę liczyć na odpowiedź na moje pytanie? Niestety nie mogę się do Państwa dodzwonić.

Pozdrawiam

Ojciec czwórki dzieci
---------- Forwarded message ---------
Od:
Date: śr., 8 wrz 2021 o 16:07
Subject: Zwolnienie z PIT dla wielodzietnych rodzin
To: <kancelaria@mf.gov.pl>

Dzień dobry,

w nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy telefonicznej proszę o podanie informacji na jakim etapie są prace związane z Polskim Ładem w aspekcie zwolnienia z pit dla rodzin wielodzietnych. Zgodnie bowiem z rozmową telefoniczną - takich prac nie ma w ogóle - jednakże pod koniec czerwca tego roku Ministrestwo Finansów podało do publicznej wiadomości, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone.
Cyt :"
Rodziny wielodzietne zostaną całkowicie zwolnione z podatku dochodowego już od przyszłego roku. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pracuje nad takim rozwiązaniem."

Czyżby była to nieprawda?

Poniżej źródła :

https://www.radiomaryja.pl/informacje/partia-republikanska-zapowiada-zerowy-pit-dla-rodzin-wielodzietnych/


https://zus.pox.pl/pit/calkowite-zwolnienie-z-pit-dla-rodzin-wielodzietnych.htm


https://www.rp.pl/podatki/art63961-zwolnienie-z-pit-dla-wielodzietnych-rodzin


https://www.pit.pl/aktualnosci/rodziny-wielodzietne-beda-zwolnione-z-pit-mf-pracuje-nad-rozwiazaniem-1005696


https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/polski-lad-zwolnienie-z-pit-dla-rodzicow-z-czworka-dzieci-ministerstwo-wkrotce-ujawni/13mzqby

https://www.money.pl/podatki/rodziny-wielodzietne-beda-calkowicie-zwolnione-z-podatku-dochodowego-mamy-odpowiedz-resortu-finansow-6654130042808896a.html

https://medianarodowe.com/2021/06/21/zerowy-pit-dla-rodzin-wielodzietnych-nowa-propozycja-partii-republikanskiej/



Będę wdzięczny za szybką odpowiedź


ojciec czwórki dzieci"

Poniżej link do złożenia oficjalnego pisma do PF za pośrednictem EPUAP :

https://pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=3oaq7sq5j6jmdgchv5kq

Wspólnie możemy coś zmienić

Pozdrawiam

Krzysiek


«13456711

Komentarz

  • Bardzo często są to tylko obiecanki. Niedawno było że jak kobieta urodzi w przeciągu dwóch lat drugie lub kolejne dziecko otrzyma jakieś wsparcie, chyba w postaci dłuższego macierzyńskiego.

    No i w życie to nie weszło.
    Tak więc dopuki coś w życie nie wejdzie ja się nie nastawiam. 
  • Nie wiem czy to coś da. Jak poprzeć pomysł? 
  • Trzeba pisać jak najwięcej do Ministerstwa Finansów. Najlepiej oficjalnie na papierze z potwierdzeniem urzędowym lub przez portal epuap. Zastanawiam się też nad zawiadomieniem mediów. Jest przynajmniej jedna stacja, która uwielbia takie historie :)
    Dość mam już ściem i gołosłownych obietnic tych przy korycie.
    Podziękowali 1M_Monia
  • Bea powiedział(a):
    Licencja tej stacji kończy się jutro  B)
    To się pośpiesz <span>:smiley:</span> To kwestia drugorzędna. Ważne jest to, że nas wszystkich okłamali. Ludzie, którzy powinni stanowić wzród do naśladowania okazali się zwykłymi oszustami. Nie można tego tak zostawić.
  • edytowano wrzesień 2021
    Hym był gdzieś na FB apel żeby pisać w tej sprawie i  rozgorzała dyskusja że teraz jest ulga na dzieci i Ci co mają za mało podatku odzyskują część że składki zdrowotnej a po tej zmianie by nie mogli + wiadomo jak społeczeństwo zareaguje na to że wielodzietni zostali zwolnieni z podatku i ogólnie ludzie byli przeciw takiemu rozwiązaniu 
  • Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
  • Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Podziękowali 2paulaarose persa
  • @hipolit Mnie lekko smuci takie podejście, ale może nie ma co robić offtopow. Jak przejdzie to dobrze, będziecie mieli lżej. Każdemu przydałaby się jakaś ulga, a dla was byłoby dobrze bo przy kilkorgu dzieciach każdy pieniądz się liczy
  • hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Tak, czyjeś dzieci będą na te emerytury pracować i na pewno to nie będą dzieci bezdzietnych.
    Hipolit, jesteś chyba masochistką. Tak strasznie boli Cię pomoc dla wielodzietnych. Przepraszam, nawet nie pomoc a obiecanki jakieś. 
  • @M_Monia A ja widzę że jej nie boli pomoc wielodzietnym ale co innego co ona napisała. Bezdzietni, malodzietni też pracują, też zarabiają a im PiS tylko dowala.

    @hipolit
  • Ja no będę zadowolona jak wielodzietnym będzie łatwiej bo nie kazdy jest bogaty a duże rodziny to wartość, ale no Hipolit też ma rację. Dużo racji według mnie
  • edytowano wrzesień 2021
    hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Przykre jest to że ludzie wolą aby innym nie było lepiej myśląc tylko o sobie i swoim punkcie widzenia. Kierując się tym, że jak ja nie mam lepiej to nikt mieć nie będzie.  Ja wychowuję swoje dzieci tak aby były samodzielne i pracowały w przyszłości. Chce je dobrze wykształcić i zaimplementować zasady, które sam wyznaję. Jeżeli nie jesteś pewna co będziesz robiła jutro to proponuję zacząć planować a nie żyć z dnia na dzień. Jeżeli dobrze wychowasz i wykształcisz swoje dzieci to prawdopodobieństwo, że będą pracowały i będą wartościową częścią społeczeństwa a nie marginesem społecznym jest duże.
    Podziękowali 1Karolinka
  • edytowano wrzesień 2021
    Ojciec4, dużo osób na forum Wielodzietni org jest bezdzietna, 1 dzietna lub ma dwoje.
    Tak jest też z Hipolit. 
    Proporcje bardzo tu się zmieniły niestety. Twoje podejście może spodkac się z mysleniem " Ty chciałbyś dostać, ale z mojej pensji, lub moim kosztem, lub coś w tym stylu" 
  • @M_Monia I? Tez je musiała wychować, dać jesc, iść do pracy, jej dziecko i ona mają takie same prawo do godnego życia co Ty.
  • @M_Monia O ile co do edytowanego komentarza mogę się zgodzić, brakuje jakiegoś świadectwa właśnie rodziny wielodzietnej to co do ostatniego- owszem, jedno. Ale jedno też kosztuje. 
  • Kosztuje mniej niż 4
  • M_Monia powiedział(a):
    Ojciec4, dużo osób na forum Wielodzietni org jest bezdzietna, 1 dzietna lub ma dwoje.
    Tak jest też z Hipolit. 
    Proporcje bardzo tu się zmieniły niestety. Twoje podejście może spodkac się z mysleniem " Ty chciałbyś dostać, ale z mojej pensji, lub moim kosztem, lub coś w tym stylu" 
    To mnie zdziwiłaś szczerze mówiąc. Po co osoby bezdzietne zapisują się na forum wielodzietnych? Żeby hejtować? Porażka:( Jedno dziecko a czwórka albo więcej to stan nie do porównania. Zarówno w kwestii logistycznej jak i finansowej. Aktualne odpisy podatkowe na dzieci to jakiś żart. Miesięcznie na zakupy spożywcze dla rodziny 2+4 wydaje więcej. Obietnica rządzących była bardzo dobra, szczególnie w kontekście rosnącej płacy minimalnej aktuala kwota wolna od podatku bardzo tymczasowa. Niestety kolejny raz mnie oszukali. Już więcej na nich nie zagłosuję. Oszuści tacy sami jak reszta politycznego bydła. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano wrzesień 2021
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Ty czytasz co ja pisałam czy wybiórczo? wielodzietni stwierdzili że to ze stratą dla nich bo przy obecnej uldze jeśli mają za mało podatku aby wykorzystać ulgę na wszystkie dzieci otrzymują zwrot że składki zdrowotnej, przy zerowym PIT wykorzystają tylko podatek więc rozwiązanie jest mniej korzystne dla wielodzietnych (szczególnie tych z mniejszymi dochodami) 
  • O naiwności 
  • Agmar powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Ty czytasz co ja pisałam czy wybiórczo? wielodzietni stwierdzili że to ze stratą dla nich bo przy obecnej uldze jeśli mają za mało podatku aby wykorzystać ulgę na wszystkie dzieci otrzymują zwrot że składki zdrowotnej, przy zerowym PIT wykorzystają tylko podatek więc rozwiązanie jest mniej korzystne dla wielodzietnych (szczególnie tych z mniejszymi dochodami) 
    Co to znaczy "wielodzietni stwierdzili" Ja jestem wielodzietny i tak nie twierdzę. Dlaczego wrzucasz wszystkich ludzi, którzy mają wiele dzieci do jednego worka - tzn. słabo zarabiających i płacących mało podatków? Rozwiązanie jest dobre. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie jest to nie potrafi liczyć albo przewidywać jak będzie kształtował się wzrot płac w przeciągu najbliższych lat. Szczególnie uwzgędniając inflację. 
    Podziękowali 1M_Monia
  • matuleczka powiedział(a):
    @M_Monia Robisz z siebie jakąś męczennicę za sprawę przyszłych emerytur. Masz dzieci po to, by miał kto płacić na Twoją emeryturę? Chore!
     Taka jest wg Ciebie idea wielodzietności, którą chcesz przekazać małodzietnym na forum? 
    Jak już piszesz o tym jak tu kiedyś było, to z tego "kiedyś" nie pamiętam, by takie argumenty się u kogoś pojawiały. Ważna była miłość, a nie kasa.
    Przeczytaj temat tego postu. Dotyczy on stricte kwesti finansowej a nie miłości. Nie łącz miłości z finansami. Do niczego dobrego to nie doprowadzi. Wracając więc do kwestii finansowej - tak nasze dzieci będą zarabiały na nasze emerytury. To podstawa ekonomii. Jeżeli więc część społeczeństwa próbuje walczyć z niżem demograficznym i tym samym z przyszłą nędzą emerytów to moim zdaniem zasługuje na ulgi podatkowe. To są moje podatki nie Twoje - oddaje je Państwu i dbam o przyszłość abyśmy się nie wyludnili. Zasługuję więc na konkretną ulgę podatkową bo w sowim życiu zapłaciłem juz tyle characzu do US, że kupiłym za to córce mieszkanie. 
    Podziękowali 2M_Monia Klarcia
  • @Ojciec4 bo byli wielodzietni a nie bezdzietni jak stwierdziłeś. Mnie to rozwiązanie ni ziębi  ni grzeje ale warto wychylić nos trochę dalej niz własna strefa komfortu. W naszych okolicach płaca minimalna to jedyne na co możesz liczyć a 3 dzieci jest już standardem więc tak dla takich wielodzietnych to nie jest korzystne rozwiązanie i dlatego tacy wielodzietni go nie poparli tego rozwiazania
  • edytowano wrzesień 2021
    Ojciec4 powiedział(a):
    matuleczka powiedział(a):
    @M_Monia Robisz z siebie jakąś męczennicę za sprawę przyszłych emerytur. Masz dzieci po to, by miał kto płacić na Twoją emeryturę? Chore!
     Taka jest wg Ciebie idea wielodzietności, którą chcesz przekazać małodzietnym na forum? 
    Jak już piszesz o tym jak tu kiedyś było, to z tego "kiedyś" nie pamiętam, by takie argumenty się u kogoś pojawiały. Ważna była miłość, a nie kasa.
    Przeczytaj temat tego postu. Dotyczy on stricte kwesti finansowej a nie miłości. Nie łącz miłości z finansami. Do niczego dobrego to nie doprowadzi. Wracając więc do kwestii finansowej - tak nasze dzieci będą zarabiały na nasze emerytury. To podstawa ekonomii. Jeżeli więc część społeczeństwa próbuje walczyć z niżem demograficznym i tym samym z przyszłą nędzą emerytów to moim zdaniem zasługuje na ulgi podatkowe. To są moje podatki nie Twoje - oddaje je Państwu i dbam o przyszłość abyśmy się nie wyludnili. Zasługuję więc na konkretną ulgę podatkową bo w sowim życiu zapłaciłem juz tyle characzu do US, że kupiłym za to córce mieszkanie. 
    nie, nie zasługujesz z tego powodu,
    gdyżalbowiem jako obywatel tego kraju, masz obowiązek, jak każdy, płacenia podatków
  • Pioszo54 powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    matuleczka powiedział(a):
    @M_Monia Robisz z siebie jakąś męczennicę za sprawę przyszłych emerytur. Masz dzieci po to, by miał kto płacić na Twoją emeryturę? Chore!
     Taka jest wg Ciebie idea wielodzietności, którą chcesz przekazać małodzietnym na forum? 
    Jak już piszesz o tym jak tu kiedyś było, to z tego "kiedyś" nie pamiętam, by takie argumenty się u kogoś pojawiały. Ważna była miłość, a nie kasa.
    Przeczytaj temat tego postu. Dotyczy on stricte kwesti finansowej a nie miłości. Nie łącz miłości z finansami. Do niczego dobrego to nie doprowadzi. Wracając więc do kwestii finansowej - tak nasze dzieci będą zarabiały na nasze emerytury. To podstawa ekonomii. Jeżeli więc część społeczeństwa próbuje walczyć z niżem demograficznym i tym samym z przyszłą nędzą emerytów to moim zdaniem zasługuje na ulgi podatkowe. To są moje podatki nie Twoje - oddaje je Państwu i dbam o przyszłość abyśmy się nie wyludnili. Zasługuję więc na konkretną ulgę podatkową bo w sowim życiu zapłaciłem juz tyle characzu do US, że kupiłym za to córce mieszkanie. 
    nie, nie zasługujesz z tego powodu,
    gdyżalbowiem jako obywatel tego kraju, masz obowiązek, jak każdy, płacenia podatków
    Tak -płacę podatki robiąc zakupy dla 4 dzieci - 23 % vatu. Mało? Może Wy, którzy tak zgrabnie się wypowiadacie pochwalicie się ile macie pociech :)
    Podziękowali 1M_Monia
  • M_Monia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Tak, czyjeś dzieci będą na te emerytury pracować i na pewno to nie będą dzieci bezdzietnych.
    Hipolit, jesteś chyba masochistką. Tak strasznie boli Cię pomoc dla wielodzietnych. Przepraszam, nawet nie pomoc a obiecanki jakieś. 
    Monia a weź się stuknij ;) 
    mnie nic nie boli oprócz braku szacunku dla
    innych, co tutaj zostało ładnie pokazane. 
    Takie lekceważenie drugiego człowieka bo mnie się należy. 
    Należeć to się można… po robocie ;) 
  • hipolit powiedział(a):
    M_Monia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Tak, czyjeś dzieci będą na te emerytury pracować i na pewno to nie będą dzieci bezdzietnych.
    Hipolit, jesteś chyba masochistką. Tak strasznie boli Cię pomoc dla wielodzietnych. Przepraszam, nawet nie pomoc a obiecanki jakieś. 
    Monia a weź się stuknij ;) 
    mnie nic nie boli oprócz braku szacunku dla
    innych, co tutaj zostało ładnie pokazane. 
    Takie lekceważenie drugiego człowieka bo mnie się należy. 
    Należeć to się można… po robocie ;) 
    Pies ogrodnika – związek frazeologiczny będący określeniem pejoratywnym. „Psem ogrodnika” jest nazywany ten, kto uniemożliwia lub utrudnia innym osobom dostęp do jakichś pożądanych przez nie dóbr (rzecz, stanowisko zawodowe, społeczne, partner życiowy itp.) pomimo lub dlatego, że sam nie może tych dóbr zdobyć lub czerpać z nich pożytku[1]. Potocznie występuje niekiedy z dodatkowym objaśnieniem: "sam nie zje i drugiemu nie da".
    Podziękowali 1M_Monia
  • Ojciec4 powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Przykre jest to że ludzie wolą aby innym nie było lepiej myśląc tylko o sobie i swoim punkcie widzenia. Kierując się tym, że jak ja nie mam lepiej to nikt mieć nie będzie.  Ja wychowuję swoje dzieci tak aby były samodzielne i pracowały w przyszłości. Chce je dobrze wykształcić i zaimplementować zasady, które sam wyznaję. Jeżeli nie jesteś pewna co będziesz robiła jutro to proponuję zacząć planować a nie żyć z dnia na dzień. Jeżeli dobrze wychowasz i wykształcisz swoje dzieci to prawdopodobieństwo, że będą pracowały i będą wartościową częścią społeczeństwa a nie marginesem społecznym jest duże.
    Ale ze co? 
    A po czym Ty wnosisz co ja mysle, co ja wole? 

    Gdyby ode mnie zależało jak ma być na świecie, to zapwwniam
    Cie ze dzień zaczynałby się szampanem, słońce by świeciło  za dnia, gwiazdy nocą. Każdy byłby zarobiony, zdrowy, zgrabny i ładny a urlop musowo raz w miesiącu lubimy tydzień. 

    Noooael nie rządze w tym kraju :D wiec jak większość muszę zaiwaniać żeby mieć pieniądz i zarobić na wszystko sama i zaczyna mnie wkurzać, ze rządzący zaczynaja moj zarobek traktować jako swoje wypracowane bo coraz głębiej w moja kieszeń sięgają, krzycząc ze niw może być tak żeby jeden miał więcej a drugi miej i oni niczym Robin Hood odbiorą jednym żeby dać innym. 
    Na głosy- nie chcemy nic od was darmo ale nie zabierajcie nam, pozwólcie innym mieć więcej niż poprzez rozdawnictwo, rząd mówi- morda i do roboty. I do gorsZa, cześć wyborców wiwatuje i skanduje te same hasla- o tym pisze, 
    o braku poszanowania innych, o zerowym praktycznie szacunku, bo mamy mordę zamknąć i pracować i oddawać bo inni czekają aż im się da. 
    Ja nie mam nic przeciwko pomocy potrzebującym, ale nie kosztem własnych dzieci. 
    Bo powoli zaczyna nam się odbierać tyle, ze obce dzieci maja więcej niż moje własne. 
    Podziękowali 1paulaarose
  • Ojciec4 powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    M_Monia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Ojciec4 powiedział(a):
    Jacy ludzie? Bezdzietni? Nie obchodzi mnie to. To nasze dzieci będą pracowały na ich emerytury. Podaj link do dyskusji.
    Jeśli będą pracowały. 
    Gdybać to sobie możesz. 
    Ja nie jestem pewna co będę robić jutro a co dopiero mieć pewność dog własnego dziecka. 

    Bezdzietni, malodzietni, nicZym od ciebie się nie różnią. Z Twojego  postu bije ogromny brak szacunku dl drugiego człowieka. Przykre to 
    Tak, czyjeś dzieci będą na te emerytury pracować i na pewno to nie będą dzieci bezdzietnych.
    Hipolit, jesteś chyba masochistką. Tak strasznie boli Cię pomoc dla wielodzietnych. Przepraszam, nawet nie pomoc a obiecanki jakieś. 
    Monia a weź się stuknij ;) 
    mnie nic nie boli oprócz braku szacunku dla
    innych, co tutaj zostało ładnie pokazane. 
    Takie lekceważenie drugiego człowieka bo mnie się należy. 
    Należeć to się można… po robocie ;) 
    Pies ogrodnika – związek frazeologiczny będący określeniem pejoratywnym. „Psem ogrodnika” jest nazywany ten, kto uniemożliwia lub utrudnia innym osobom dostęp do jakichś pożądanych przez nie dóbr (rzecz, stanowisko zawodowe, społeczne, partner życiowy itp.) pomimo lub dlatego, że sam nie może tych dóbr zdobyć lub czerpać z nich pożytku[1]. Potocznie występuje niekiedy z dodatkowym objaśnieniem: "sam nie zje i drugiemu nie da".
    Tam wyżej ci już napisałam. 
    Przyczyn sobie. 

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.