Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wilczki

Czy jest tutaj na forum ktoś kto ma dzieci w Wilczkach w Krakowie? Wie ktoś jak często odbywają się zbiórki i od jakiego wieku można dołączyć? Czy jakieś specjalne warunki trzeba spełnić, żeby dziecko mogło należeć? Może zadaje głupie pytania, ale zupełnie nie mam pojęcia jak funkcjonują harcerze, nigdy sama nie należałam, ale chciałabym, żeby dzieciaki miały taką możliwość. I pytanie: właściwie czym różnią się skauci od harcerstwa?

Komentarz

  • Ha, na temat różnic 20 lat temu napisałem pracę magisterską. Chętnie dołączę do dyskusji nieco później lub mogę podać telefon do pogadania.
    Podziękowali 1mmaj333
  • edytowano styczeń 2022
    Mówi się, że harcerstwo to skauting plus walka o niepodległość Polski. I rzeczywiście tak było, zarówno w czasach przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, kiedy harcerze angażowali się pracę u podstaw, edukowali ludzi prostych i wzbudzali w nich świadomość narodową, jak i w latach II Wojny Światowej, kiedy w Szarych Szeregach prowadzili mały sabotaż i walczyli z bronią w ręku przeciwko Niemcom.

    Rozwijający się w świecie zachodnim skauting takich dramatycznych epizodów nie miał i pozostał bardziej beztroski i skupiony na zabawie. Widać to także po umundurowaniu, które u harcerzy jest bardziej wojskowe, a u skautów mieni się wszystkimi kolorami,

    Domyślam się, że Twoje pytanie dotyczy Skautów Europy, czyli katolickiego środowiska harcerskiego, które przyłączyło się do Federacji Skautingu Europejskiego i działa zgodnie z jej zasadami. Tutaj musisz dotrzeć do struktur FSE w Krakowie i uzyskać informacje z pierwszej ręki.

    Ja ze swojej strony mogę zareklamować jeszcze jedną organizację skautową, która powstała siedem lat temu wśród naszych rodzin forumowych i bardzo dynamicznie się rozwija, szczególnie w diecezji warszawsko-praskiej. Nazywa się Wędrownicy i działa przy parafiach, dążąc do tego, aby dzieci były z nimi związane. Jest to oddolna inicjatywa rodziców, do której każdy może się przyłączyć. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://skautingwparafii.pl/
    Podziękowali 1mmaj333
  • @Maciek_bs
    Mówi się, że harcerstwo to skauting plus walka o niepodległość Polski

    i jeszcze ważne - rys abstynencki. Po to, żeby być zawsze gotowym do pełnienia służby.

    I uważam, że Małkowski/ Małkowscy w sposób absolutnie genialny stworzyli nową jakość - twórczo dostosowując i przekształcając skauting - czyli harcerstwo.

    A co do dziś - trzeba patrzyć na statuty organizacji, kogo i do czego chcą wychowywać i kto konkretnie prowadzi drużynę. Czy umie, czy lubi dzieci i czy będzie dla nich dobrym wzorem. Pytać znajomych i tam posłać. Albo założyć swój zastęp. 
    Podziękowali 2DaddyPig Joannna
  • Gdyby ktoś chciał poznać statut Wędrowników - mogę wysłać na priv. Wersja jeszcze nieoficjalna, bo czekamy na akceptację władz kościelnych.
  • Właśnie ja jedynie z forum znam opinie, nie mam wsord znajomych osób, które posyłają dzieci na harcerstwo. Czyli warto zapoznać się od podszewki z zasadami w danej organizacji? Myślałam, że wszyscy w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich działaja. Bardzo zależy mi na tych właśnie wartościach, bo jednak żyjemy w środowisku bardzo liberalnym w większości
  • @mmaj333, jak daleko chcesz wozić dzieci? Zuchy dla dziewczynek w szkole 50 w Bronowicach mogę polecić - rodzina tam ma zuchnę jedną. I zastęp męski, który się w okolicach Pilotów spotyka - syn znajomych jest zastępowym. I tu i tu akurat ZHR.
  • Nie, niektórzy są tolerancyjni do bólu. I może być w statucie to, że drużynowy/a ma być wierząca i praktykująca, a na profilu fb w 2020 r. niektórych instruktorów pojawiły się piorunki. 
    Akurat także ZHR, tylko inny, niż wcześniej wymieniony szczep. 
    Podziękowali 2mmaj333 Elf77
  • Ja mam niejakie informacje z drugiej strony miasta. Jeśli jesteś zainteresowana.
  • Skauci Europy zbierają się przy sanktuarium Jana Pawła II.

    A ZHR w Podgórzu ma długą tradycję i dość sprawnie działa.
  • edytowano styczeń 2022
    (ZHP w Podgórzu za moich czasów też był bardzo porządny. Jak i Krowodrza. B) )  
    Podziękowali 1Berenika
  • My właśnie od strony Nowej Huty, Bronowice zupełnie już nie oo drodze. A te zbiórki pewnie w tygodniu? Czy zdarza się, że w soboty są organizowane? Podgórze już szybciej, połączenie lepsze
  • A ja właściwie mam jeszcze trochę czasu, z tego co widzę od 9roku życia chłopaki (u nas tylko chłopcy), a nasz najstarszy syn ma 8 lat
  • To nastaw się na wrzesień, doradzam.
    Podziękowali 1mmaj333
  • Tak też myślałam, ale już zaczynam szukać ;)
  • tu masz różne kontakty do FSE:

    na ten moment interesują Cię gromady (bo młodsi czyli Wilczki są w Gromadach, a starsi czyli harcerze w Drużynach)

    kierowałabym się odległością od miejsca zamieszkania lub łatwym dojazdem, z Gromadą i Drużyną młody człowiek łączy się na wiele lat, fajnie mieć blisko i móc to samodzielnie ogarniać
    Podziękowali 1Gosia5
  • Myślę, że warto napisać maila do Akeli już teraz, żeby się dowiedzieć, kiedy można zgłaszać syna do gromady. Nie wiem, jak jest w Krakowie, ale u nas w jednym roku nie było już miejsca, syn poczekał i dołączył rok później.
  • u nas zbiórki Wilczków są w soboty, teoretycznie raz na dwa tygodnie
  • Dziękuję @Joannna, nie wiedziałam, że mogą być limity. Czyli dobrze, że wcześniej się interesuję. 
  • @mmaj333 w statucie jest 8 lat, ale kiedy się akela uprze, to nie przeskoczysz. 
    Podziękowali 1mmaj333
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.