Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Porąbane lewackie łby

2»

Komentarz

  • matka-Olka powiedział(a):
    Jeżeli przyglądam się pięknu świata to myślę o nim często w kategoriach sztuki. Natomiast jeżeli będę świadkiem wypadku komunikacyjnego, w którym zobaczę zmasakrowane zwłoki człowieka to nigdy nie pomyślę o tym jako o katharsis. Prędzej traumie. I tak ta oto nowoczesna sztuka wprowadza mnie w.bezdenny smutek, zwłaszcza taka wulgarna. Dlatego omijam tego typu instalacje, nie ze względu na czas lub pieniądze,  tylko ze względu na swoje psychiczne zdrowie.
    To nie wnosi nic do świata dobrego, a złego jest aż nadto.
    Tym bardziej jestem zaskoczona tym, że Prayboy to dziwactwo promuje. Bo to właśnie robi - darmowa reklama, rozgłos, mówienie o czymś, co na to nie zasługuje. Dokładnie to, o co chodzi temu artyście.
  • Jeśli o wypadek chodzi to polecam dzieło Bogusława Linkego w Muzeum Narodowym pt. Wypadek kolejowy. Zobaczysz różnicę.
  • Kajla powiedział(a):
    Tak bez związku z zdjęciem w pierwszym poście, to nie uważam że sztuka to samo piękno, dobro i miłość... Może też być subiektywnie "brzydka", szokująca, prowokująca do myślenia. Ale powtórzę, to uwaga ogólna i nie bronię tego konkretnego eksponatu.
    Twoje pytania wpasowują są w to biadolenie nad sztuką współczesną, tylko że w wątku został wyciągnięty JEDEN potworek z jednej wystawy (autorka powinna podziękować prayboyowi za reklamę) a wystaw są na stronie muzeum dziesiątki. Dla mnie to za mało by generalizować moralizatorskim tonem "a więc taka jest współczesna sztuka", "ach, dokąd zmierza ludzkość" itp
    Otóż to.
    Mnie się ta praca nie podoba, ale chyba z nieco innych przyczyn niż wam - nie dlatego, że jest szczególnie brzydka, drastyczna czy "świętokradcza" tylko dlatego, że to bardzo łatwa prowokacja obliczona na dokładnie takie reakcje, jakie przedstawiacie - dla mnie zbyt łatwa.

    Czasami mam wrażenie, że tu jest synergia - jedni potrzebują banalnych prowokacji, by zwracać na siebie uwagę, inni potrzebują mieć się na co oburzać. Ja na to reaguję wzruszeniem ramion, interesująca mnie sztuka powstaje gdzie indziej, poza tymi banalnymi prowokacjami i tymi święcie oburzonymi, dla których sztuka=patos.

  • Przepraszam, ale przez ten tytuł , który pojawia się na górze strony, nie mam ochoty czytać żadnych postów z forum. Działa na mnie odpychająco jak wulgaryzm. Oczywiście przyznaję szczerze, że nie czytałam wątku. Taka uwaga, nie wiem, czy dla kogoś ważna.
  • edytowano styczeń 2022
    Ja bym wolała "dzieła" nie zobaczyć w ogóle.
    Wstawianie takich rzeczy bez ostrzeżenia uważam za gwałt na forumowiczach.
    Wiem i domyślam się, że   jakie czasy taka sztuka, ale nie życzę sobie  tego widzieć.
    Podziękowali 2Karolinka malagala
  •  Oczywiście przyznaję szczerze, że nie czytałam wątku. Taka uwaga, nie wiem, czy dla kogoś ważna.
    :-)
    Porąbany łeb ci przeszkadza czy słowo lewak?
    Bo "porąbany łeb" to fragment piosenki naszego nieocenionego pieśniarza Jurka Porębskiego.
    A może chodzi ci o to z nie szanuję głupców jakimi są lewacy?

  • In Spe powiedział(a):
    Ja bym wolała "dzieła" nie zobaczyć w ogóle.
    Wstawianie takich rzeczy bez ostrzeżenia uważam za gwałt na forumowiczach.
    Wiem i domyślam się, że   jakie czasy taka sztuka, ale nie życzę sobie  tego widzieć.

    Zamykanie  oczu nie sprawi że problem zniknie.
    Podziękowali 1Klarcia
  • nie o to chodzi...eh
    Podziękowali 1Biznes Info
  • Ja tę informację, łącznie ze zdjęciem "dzieła" umieściłam na TT.
    Podziękowali 1Prayboy
  • Jak więc widać to wszystko składa się w całość
  • Znajomy był i mówi że dobry ten spektakl Radio Maryja pod artystycznym. Ja na razie do Wawy sie nie wybieram ogladam inne spekrakle w teatrach w lodzi i w Rzeszowie 
  • Jestem totalnym ignorantem w kwestii sztuki, mnie to nie oburza. Widzę w nim wyraz tego, co wielokrotnie słyszałam, czytałam od kobiet, gdy opowiadały o swoich porodach w polskich szpitalach. Nadal wiele osób uważa, że kobieta w porodzie nie jest podmiotem,  jej godność i uczucia się nie liczą, dla nich poród jak w tej sztuce to coś normalnego i właściwego. 
  • Ale czy to jest poród? Dziecko leży w metalowej misce. Szybciej kojarzy się to z aborcja.
    Podziękowali 1Gosia5
  • Nie wiem co ta sztuka miała przestawiać? Upodlenie kobiety i dziecka? 
    Podziękowali 1Gosia5
  • Dlatego właśnie mi skojarzyło się z porodami w polskich szpitalach, bo pasuje do tego co opowiadały znajome- poniżenie, uprzedmiotowienie, samotność, trauma. Liczył się tylko efekt- dziecko po tej stronie.
    W czasie aborcji kobiety też są tak traktowane, że potem mają z tego powodu traumę?
  • Przestań
     To nie ma nic do rzeczy
  • edytowano styczeń 2022
    @Coralgol spektakl beznadziejny pod każdym względem, skoro nawet moi znajomi eksperci teatralni z lewej strony niewiele mają na obronę.
    Pierwsza z brzegu recenzja. Niezła, swoją drogą.
    http://domagalasiekultury.pl/2022/01/22/pod-ostrzalem-czolgu-na-baterie-o-radiu-mariia-w-rez-rozy-sarkisian-w-teatrze-powszechnym-w-warszawie/?fbclid=IwAR3XS3l1HDOekQsTyFfB41s_JbEIyRnZXoK09xjDAQ-YJRlUQebeqIpdSzI
  • Beta powiedział(a):
    Dlatego właśnie mi skojarzyło się z porodami w polskich szpitalach, bo pasuje do tego co opowiadały znajome- poniżenie, uprzedmiotowienie, samotność, trauma. Liczył się tylko efekt- dziecko po tej stronie.
    W czasie aborcji kobiety też są tak traktowane, że potem mają z tego powodu traumę?
    Czy Twoje znajome też miały dzieci w metalowych miskach? 
  • Moim zdaniem to późna aborcja u prostej wielodzietnej kobiety ze wsi, która została wykonana niefachowo wskutek czego kobieta zmarła.
  • @Monira nie chce dyskutować o spektaklu, którego nie widziałam, uważam że to mija się z celem. Mogę polecić wiele innych.

    A co do tego dzieła:
    Ja mam skojarzenia z Izabela z Pszczyny. Chociaż interpretacja AleksandryB tez jak najbardziej ma sens. W zasadzie wymowa może być i prolife i prochoice
  •  Izabela z Pszczyny dobre porównanie. Właśnie tak zostali potraktowani. 
  • edytowano styczeń 2022
    Dla mnie jest to tragiczny i powikłany poród wczesniaka ( takie skojarzenie z uwagi na rozmiary dziecka, w sensie nie małe jak przy  aborcji i płaski brzuch po porodzie matki, co też sugeruje ciążę niedonoszona) w podrzędnym polowym szpitalu ( jest jednak fotel ginekologiczny co sugeruje jakiś ośrodek medyczny a jego podrzędność i brak wyposażenia sugeruje sloma) i brak udzielenia jakiejkolwiek pomocy.
    Całość to sugestia potraktowania ich jak śmieci - metalowa misa w której leżą zwłoki dziecka i kobieta chyba już zmarła, na fotelu.

    Skojarzenie drugie to pozna i nielegalna aborcja w podziemiu. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.