Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Porąbane lewackie łby

2

Komentarz

 • @Kajla, nikt nie jest aż takim masochistą, żeby chodzić po wszystkich i robić zdjęcia dziwacznym eksponatom. Żyjemy w czasach nihilizmu i relatywizmu. Mona Lisa ma wąsik, a obieranie kartofli urasta do rangi sztuki. 
  Już pisałam w innym wątku o uniwersaliach w języku. Potrzebujemy ich także w sztuce, literaturze i muzyce. "Róbta co chceta" rozpanoszyło się i niszczy nasze wyobrażenia o pięknie, dobru i miłości. Te wartości stworzyliśmy i one nas tworzyły. Co zatem dziś nas kształtuje? Dokąd zmierza ludzkość? 

 • Tak bez związku z zdjęciem w pierwszym poście, to nie uważam że sztuka to samo piękno, dobro i miłość... Może też być subiektywnie "brzydka", szokująca, prowokująca do myślenia. Ale powtórzę, to uwaga ogólna i nie bronię tego konkretnego eksponatu.
  Twoje pytania wpasowują są w to biadolenie nad sztuką współczesną, tylko że w wątku został wyciągnięty JEDEN potworek z jednej wystawy (autorka powinna podziękować prayboyowi za reklamę) a wystaw są na stronie muzeum dziesiątki. Dla mnie to za mało by generalizować moralizatorskim tonem "a więc taka jest współczesna sztuka", "ach, dokąd zmierza ludzkość" itp
 • "Brzydka" sztuka to narzędzie diabła. Można tak tworzyć aby brzydota była piękna. Uuuu zachodzi przypadek brzydoty brzydkiej w dodatki sztuka jest tu wprzęgnięta w politykę. 
  Podziękowali 2matka-Olka Klarcia
 • Jeżeli przyglądam się pięknu świata to myślę o nim często w kategoriach sztuki. Natomiast jeżeli będę świadkiem wypadku komunikacyjnego, w którym zobaczę zmasakrowane zwłoki człowieka to nigdy nie pomyślę o tym jako o katharsis. Prędzej traumie. I tak ta oto nowoczesna sztuka wprowadza mnie w.bezdenny smutek, zwłaszcza taka wulgarna. Dlatego omijam tego typu instalacje, nie ze względu na czas lub pieniądze,  tylko ze względu na swoje psychiczne zdrowie.
  To nie wnosi nic do świata dobrego, a złego jest aż nadto.
  Podziękowali 3Prayboy Zuzapola Gosia5
 • Piękno zbawi świat
 • Właśnie wypadek samochodowy przyszedł Ci na myśl w kontekście brzydoty w sztuce?? Ja miałam na myśli choćby Body Worlds albo coś takiego:

  https://www.plasticpollutioncoalition.org/blog/2016/1/31/toxic-life-imagines-plastics-impact-on-evolution
  https://media.greenpeace.org/archive/Air-Pollution-Art-Exhibition-in-Bangkok-27MZIFJXPWRQ5.html

  Ale też nie jestem znawcą ani pasjonatką sztuki współczesnej, a pisząc w tym wątku czuję się jakbym brała udział w reklamie eksponatu z pierwszego posta.

 • matka-Olka powiedział(a):
  Jeżeli przyglądam się pięknu świata to myślę o nim często w kategoriach sztuki. Natomiast jeżeli będę świadkiem wypadku komunikacyjnego, w którym zobaczę zmasakrowane zwłoki człowieka to nigdy nie pomyślę o tym jako o katharsis. Prędzej traumie. I tak ta oto nowoczesna sztuka wprowadza mnie w.bezdenny smutek, zwłaszcza taka wulgarna. Dlatego omijam tego typu instalacje, nie ze względu na czas lub pieniądze,  tylko ze względu na swoje psychiczne zdrowie.
  To nie wnosi nic do świata dobrego, a złego jest aż nadto.
  Tym bardziej jestem zaskoczona tym, że Prayboy to dziwactwo promuje. Bo to właśnie robi - darmowa reklama, rozgłos, mówienie o czymś, co na to nie zasługuje. Dokładnie to, o co chodzi temu artyście.
 • Jeśli o wypadek chodzi to polecam dzieło Bogusława Linkego w Muzeum Narodowym pt. Wypadek kolejowy. Zobaczysz różnicę.
 • Kajla powiedział(a):
  Tak bez związku z zdjęciem w pierwszym poście, to nie uważam że sztuka to samo piękno, dobro i miłość... Może też być subiektywnie "brzydka", szokująca, prowokująca do myślenia. Ale powtórzę, to uwaga ogólna i nie bronię tego konkretnego eksponatu.
  Twoje pytania wpasowują są w to biadolenie nad sztuką współczesną, tylko że w wątku został wyciągnięty JEDEN potworek z jednej wystawy (autorka powinna podziękować prayboyowi za reklamę) a wystaw są na stronie muzeum dziesiątki. Dla mnie to za mało by generalizować moralizatorskim tonem "a więc taka jest współczesna sztuka", "ach, dokąd zmierza ludzkość" itp
  Otóż to.
  Mnie się ta praca nie podoba, ale chyba z nieco innych przyczyn niż wam - nie dlatego, że jest szczególnie brzydka, drastyczna czy "świętokradcza" tylko dlatego, że to bardzo łatwa prowokacja obliczona na dokładnie takie reakcje, jakie przedstawiacie - dla mnie zbyt łatwa.

  Czasami mam wrażenie, że tu jest synergia - jedni potrzebują banalnych prowokacji, by zwracać na siebie uwagę, inni potrzebują mieć się na co oburzać. Ja na to reaguję wzruszeniem ramion, interesująca mnie sztuka powstaje gdzie indziej, poza tymi banalnymi prowokacjami i tymi święcie oburzonymi, dla których sztuka=patos.

 • Przepraszam, ale przez ten tytuł , który pojawia się na górze strony, nie mam ochoty czytać żadnych postów z forum. Działa na mnie odpychająco jak wulgaryzm. Oczywiście przyznaję szczerze, że nie czytałam wątku. Taka uwaga, nie wiem, czy dla kogoś ważna.
 • edytowano 18 styczeń
  Ja bym wolała "dzieła" nie zobaczyć w ogóle.
  Wstawianie takich rzeczy bez ostrzeżenia uważam za gwałt na forumowiczach.
  Wiem i domyślam się, że   jakie czasy taka sztuka, ale nie życzę sobie  tego widzieć.
  Podziękowali 2Karolinka malagala
 •  Oczywiście przyznaję szczerze, że nie czytałam wątku. Taka uwaga, nie wiem, czy dla kogoś ważna.
  :-)
  Porąbany łeb ci przeszkadza czy słowo lewak?
  Bo "porąbany łeb" to fragment piosenki naszego nieocenionego pieśniarza Jurka Porębskiego.
  A może chodzi ci o to z nie szanuję głupców jakimi są lewacy?

 • In Spe powiedział(a):
  Ja bym wolała "dzieła" nie zobaczyć w ogóle.
  Wstawianie takich rzeczy bez ostrzeżenia uważam za gwałt na forumowiczach.
  Wiem i domyślam się, że   jakie czasy taka sztuka, ale nie życzę sobie  tego widzieć.

  Zamykanie  oczu nie sprawi że problem zniknie.
  Podziękowali 1Klarcia
 • nie o to chodzi...eh
  Podziękowali 1Biznes Info
 • Ja tę informację, łącznie ze zdjęciem "dzieła" umieściłam na TT.
  Podziękowali 1Prayboy
 • Jak więc widać to wszystko składa się w całość
 • Znajomy był i mówi że dobry ten spektakl Radio Maryja pod artystycznym. Ja na razie do Wawy sie nie wybieram ogladam inne spekrakle w teatrach w lodzi i w Rzeszowie 
 • Jestem totalnym ignorantem w kwestii sztuki, mnie to nie oburza. Widzę w nim wyraz tego, co wielokrotnie słyszałam, czytałam od kobiet, gdy opowiadały o swoich porodach w polskich szpitalach. Nadal wiele osób uważa, że kobieta w porodzie nie jest podmiotem,  jej godność i uczucia się nie liczą, dla nich poród jak w tej sztuce to coś normalnego i właściwego. 
 • Ale czy to jest poród? Dziecko leży w metalowej misce. Szybciej kojarzy się to z aborcja.
  Podziękowali 1Gosia5
 • Nie wiem co ta sztuka miała przestawiać? Upodlenie kobiety i dziecka? 
  Podziękowali 1Gosia5
 • Dlatego właśnie mi skojarzyło się z porodami w polskich szpitalach, bo pasuje do tego co opowiadały znajome- poniżenie, uprzedmiotowienie, samotność, trauma. Liczył się tylko efekt- dziecko po tej stronie.
  W czasie aborcji kobiety też są tak traktowane, że potem mają z tego powodu traumę?
 • Przestań
   To nie ma nic do rzeczy
 • edytowano 24 styczeń
  @Coralgol spektakl beznadziejny pod każdym względem, skoro nawet moi znajomi eksperci teatralni z lewej strony niewiele mają na obronę.
  Pierwsza z brzegu recenzja. Niezła, swoją drogą.
  http://domagalasiekultury.pl/2022/01/22/pod-ostrzalem-czolgu-na-baterie-o-radiu-mariia-w-rez-rozy-sarkisian-w-teatrze-powszechnym-w-warszawie/?fbclid=IwAR3XS3l1HDOekQsTyFfB41s_JbEIyRnZXoK09xjDAQ-YJRlUQebeqIpdSzI
 • Beta powiedział(a):
  Dlatego właśnie mi skojarzyło się z porodami w polskich szpitalach, bo pasuje do tego co opowiadały znajome- poniżenie, uprzedmiotowienie, samotność, trauma. Liczył się tylko efekt- dziecko po tej stronie.
  W czasie aborcji kobiety też są tak traktowane, że potem mają z tego powodu traumę?
  Czy Twoje znajome też miały dzieci w metalowych miskach? 
 • Moim zdaniem to późna aborcja u prostej wielodzietnej kobiety ze wsi, która została wykonana niefachowo wskutek czego kobieta zmarła.
 • @Monira nie chce dyskutować o spektaklu, którego nie widziałam, uważam że to mija się z celem. Mogę polecić wiele innych.

  A co do tego dzieła:
  Ja mam skojarzenia z Izabela z Pszczyny. Chociaż interpretacja AleksandryB tez jak najbardziej ma sens. W zasadzie wymowa może być i prolife i prochoice
 •  Izabela z Pszczyny dobre porównanie. Właśnie tak zostali potraktowani. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.