Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

30-lat prawnej ochrony życia w Polsce



30 lat temu, 7 stycznia 1993 roku Polska stała się pierwszym państwem demokratycznym, którego parlament odrzucił aborcję „na żądanie”. Sejm przyjął ustawę w szerokim zakresie chroniącą życie. Burzliwe prace legislacyjne doprowadziły do przygotowania projektu ustawy uchwalonej 7 stycznia 1993 r., która zastąpiła ustawę aborcyjną z 1956 r. Głosowanie nad nią poprzedzone było wieloletnią pracą u podstaw, a wprowadzenie do debaty publicznej tematu ochrony życia poczętego było wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi.

https://pro-life.pl/30latustawy/
Podziękowali 2M_Monia Klarcia
«13

Komentarz

  • polecam konferencję:
    https://pro-life.pl/konferencja-jak-mowic-dzis-o-aborcji/

    Już we czwartek!

    Podziękowali 1Joannna
  • Pamiętam dobrze tę pracę i te dyskusje. Jednak na przestrzeni lat dużo zmieniło się na korzyść. I oby dalej do pełnej ochrony i efektywnej pomocy.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ja już tak na marginesie napiszę, że na stronie PSOŻCz - stowarzyszenia linkowanego przez @DaddyPig można zamówić bardzo ładne, tradycyjne kartki świąteczne. Są za darmo, oczywiście - jeśli ktoś chce złożyć darowiznę na działalność PSOŻCz - to nie ma zakazu. 
    Tu są na Boże Narodzenie, ale w lutym już będą Wielkanocne:

    https://pro-life.pl/kartki-swiateczne-na-boze-narodzenie-2022/
  • I dobrze. Szkoda ze na swiecie zabija się tyle dzieci 
  • pamiętam jak nas na religii w salkach uczyli piosenki
    "dlaczego mnie nie chciałaś mamo?"
    ktoś też na takie wspomnienie?
  • Bardzo przygnębiające, dodatkowo że po latach wiele z tych kobiet płaczę i tęskni.

    Jest coraz gorzej.
    Cofnęliśmy się o parę lat do tyłu jeśli chodzi o zgony noworodków i kobiet.
    Prawna ochrona życia to też lepsza służba zdrowia dla tych którzy się narodzili 

    https://www.rmf24.pl/news-41-latka-zmarla-po-cesarce-osierocila-trojke-dzieci,nId,6532327#crp_state=1
  • Kobieta przed porodem była pełna energii. 
  • M_Monia powiedział(a):
    Bardzo przygnębiające, dodatkowo że po latach wiele z tych kobiet płaczę i tęskni.

    Jest coraz gorzej.
    Cofnęliśmy się o parę lat do tyłu jeśli chodzi o zgony noworodków i kobiet.
    Prawna ochrona życia to też lepsza służba zdrowia dla tych którzy się narodzili 

    https://www.rmf24.pl/news-41-latka-zmarla-po-cesarce-osierocila-trojke-dzieci,nId,6532327#crp_state=1
    Nie cofnęliśmy się tylko z częściej czytamy o tym w Internecie. Kobieta mogła być w dobrej formie przed porodem ale CC to operacja, która niesie ryzyko. Nie wiemy co poszło nie tak, ale nieszczęsna znalazła się w procencie powikłanych operacji.
    Podziękowali 2Skatarzyna Klarcia
  • Chciałabym żeby tak było, jednak wg obecnych danych, pandemii Kowid, braki lekarzy okazało się że wyniki mamy gorsze niż 2-5 lat temu. Czyli Cofnęliśmy się 
  • przybywa w Polsce porodów dzieci z wadami letalnymu. Z rodzicami jest rozmowa żeby zgodzili się na oddanie narządów ich dziecka po porodzie  :'(

  • O matko. Chronić dziecko przed aborcją, po to by pobrać jego narządy jak się urodzi. Nawet sobie nie wyobrażam emocji kobiety która dostaje taką propozycję. Koszmarne.
    Podziękowali 1M_Monia
  • Beta powiedział(a):
    O matko. Chronić dziecko przed aborcją, po to by pobrać jego narządy jak się urodzi. Nawet sobie nie wyobrażam emocji kobiety która dostaje taką propozycję. Koszmarne.
    Uczucia matek i kobiet są zwykle na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o tę władzę. Podobnie jak los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.
  • beatak powiedział(a):
    Uczucia matek i kobiet są zwykle na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o tę władzę. Podobnie jak los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.
    To chyba już wiemy, dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci w tym kraju.
  • W 2015 r. rząd PO-PSL przeznaczył na rzecz osób z niepełnosprawnościami 15 mld zł.  W 2022 r. rząd PiS przeznaczył 37 mld złotych.

    Ale beatak nadal będzie twierdziła, że "jeśli chodzi o tę władzę los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych są na ostatnim miejscu". Trudno walczyć z taką zapiekłością.
    Podziękowali 1Klarcia
  • > To chyba już wiemy, dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci w tym kraju.

    Owszem, wiemy. Wiele osób ciężka na to pracuje, aby Polacy wymierali.

    https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/7,181615,29412249,bezdzietne-mam-35-lat-i-dopiero-od-niedawna-moge-sobie.html
    Podziękowali 2M_Monia Klarcia
  • Beta powiedział(a):
    O matko. Chronić dziecko przed aborcją, po to by pobrać jego narządy jak się urodzi. Nawet sobie nie wyobrażam emocji kobiety która dostaje taką propozycję. Koszmarne.
    Ale co zrobisz jak nie na nerek, umiera bardzo szybko? A jak kończy się dzieciątko na wysokości oczu czy nie na pokrywy czaszki. Żadna operacja już nie pomoże. Ale ma zdrowe inne narządy które mogą uratować dzieci bez wady letalnej. Zastanawiam się czy jednak nie lepiej pozwolić żeby narządy się zmarnowaly i zmarły razem z dzieckiem z wada letalba 
  • Wilfrid powiedział(a):
    beatak powiedział(a):
    Uczucia matek i kobiet są zwykle na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o tę władzę. Podobnie jak los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.
    To chyba już wiemy, dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci w tym kraju.
    Uczucia są ważne, kobietom trzeba pomóc, zapewnić opiekę psychologa, psychiatry jeśli trzeba. Ale "uczucia" nie mogą być podstawą do uśmiercenia człowieka. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • M_Monia powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    O matko. Chronić dziecko przed aborcją, po to by pobrać jego narządy jak się urodzi. Nawet sobie nie wyobrażam emocji kobiety która dostaje taką propozycję. Koszmarne.
    Ale co zrobisz jak nie na nerek, umiera bardzo szybko? A jak kończy się dzieciątko na wysokości oczu czy nie na pokrywy czaszki. Żadna operacja już nie pomoże. Ale ma zdrowe inne narządy które mogą uratować dzieci bez wady letalnej. Zastanawiam się czy jednak nie lepiej pozwolić żeby narządy się zmarnowaly i zmarły razem z dzieckiem z wada letalba 
    Nie wiem, co bym zrobiła. Na ten moment myślę, że jakby mi dziecko od razu po porodzie zabrano, wycięto, co zdrowe i przydatne a potem oddano mi niepotrzebne resztki, bym mogła je pochować, to bym tego psychicznie nie uniosła. 
  • DaddyPig powiedział(a):
    > To chyba już wiemy, dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci w tym kraju.

    Owszem, wiemy. Wiele osób ciężka na to pracuje, aby Polacy wymierali.

    https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/7,181615,29412249,bezdzietne-mam-35-lat-i-dopiero-od-niedawna-moge-sobie.html
    Kto ciężko pracuje na to, by ludzi młodych nie było stać na mieszkanie i założenie rodziny? 
  • Pomysł, że jedyną drogą do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych jest zakup mieszkania w kredycie hipotecznym, podzielały dotychczas wszystkie kolejne potransformacyjne rządy w Polsce. I wszystkie one starały się napełniać kieszenie bankom i deweloperom.

    Nowy dach nad głową kupował ułamek społeczeństwa, bo reszta o przyznaniu kredytu hipotecznego nie mogła nawet pomarzyć. Nieprzypadkowo najpierw Barbara Blida, była ministra budownictwa w rządzie SLD/PSL, a później były premier Józef Oleksy zasiadali odpowiednio w jednej ze spółek zależnych oraz w zarządzie największego wówczas dewelopera JW. Construction.

    Dziś Jarosław Kaczyński oskarża lobby deweloperskie o blokowanie budownictwa komunalnego – i ma rację. Powtarza zresztą tezy, które ruch lokatorski głosi od 20 lat. Czego by nie mówić, ale PiS podnosi sprawę masowego budownictwa czynszowego jako pierwsza partia u władzy. W odróżnieniu od ludzi radzących „zmień pracę i weź kredyt” Kaczyński zdaje się rozumieć, że aby zapewnić dach nad głową przeciętnemu Kowalskiemu, państwo musi zaangażować się w budowę tanich mieszkań czynszowych.

    c.d. https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/pis-vs-deweloperzy-ikonowicz-kaczynski-ma-racje-rzadzi-kasa/
    Podziękowali 2Pioszo54 Klarcia
  • I ile tych mieszkań PIS wybudował? 
  • Brakuje na rynku mieszkań na wynajem oferowanych przez instytucje (najem od osoby prywatnej to kiepski pomysł)? Czy rodzinom niechętnie się wynajmuje, bo są zbyt chronieni?
  • Jakiś czas temu było głośno o tym, że rząd chce ograniczyć zakupy inwestorskie mieszkań, więc chyba inwestorzy mają mieszkania. Wątpię, by stały one niezamieszkane. 
    Państwo nie musi budować mieszkań publicznych, wystarczy że ureguluje kwestie prawne wynajmu. Na zachodzie żyją w wynajmowanych od instytucji a nie od państwa, więc jakieś prawne rozwiązania tam dobrze funkcjonują. 
  • > I ile tych mieszkań PIS wybudował? 

    PiS nie buduje mieszkań.

    Natomiast jeżeli ciekawi Cię, o co idzie gra, to można przeczytać tu.
  • Mnie przeraża jaką władzę mają media typu onet , GW itp. Osoby w tym wątku piszą jak to u nas jest źle ze zgonami kobiet i noworodków. Otóż dane statystyczne (można se wygooglać choćby na stronie OECD czy Banku Światowego) pokazują, że mamy najniższą śmiertelność okołoporodową matek, razem chyba z Finlandią. 2 czasem 3 zgony na 100tys żywych urodzeń. Przykładowo USA, gdzie dotychczas aborcja była jak wizyta u dentysty ma 23 (!) zgony na 100tys. Smiertelność noworodków też niższa w Polsce ale nie tak spektakularnie. To oczywiste, jeżeli weźmie się pod uwagę że dzieci z wadą letalną nie zxabija się wPolsce przed urodzeniem, więc umierając po, psują statystykę.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Beta powiedział(a):
    M_Monia powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    O matko. Chronić dziecko przed aborcją, po to by pobrać jego narządy jak się urodzi. Nawet sobie nie wyobrażam emocji kobiety która dostaje taką propozycję. Koszmarne.
    Ale co zrobisz jak nie na nerek, umiera bardzo szybko? A jak kończy się dzieciątko na wysokości oczu czy nie na pokrywy czaszki. Żadna operacja już nie pomoże. Ale ma zdrowe inne narządy które mogą uratować dzieci bez wady letalnej. Zastanawiam się czy jednak nie lepiej pozwolić żeby narządy się zmarnowaly i zmarły razem z dzieckiem z wada letalba 
    Nie wiem, co bym zrobiła. Na ten moment myślę, że jakby mi dziecko od razu po porodzie zabrano, wycięto, co zdrowe i przydatne a potem oddano mi niepotrzebne resztki, bym mogła je pochować, to bym tego psychicznie nie uniosła. 
    Wiele zależy od języka...
    Jakby mi dziecko, którego żwawe ruchy czułam jeszcze rano wydarto z brzucha i wyniesiono jego ciało razem z odpadami medycznymi ...?
    Jakby mi ktoś powiedział, że z "tego" już nic nie będzie?
    Jakby mi ktoś powiedział, że serce mojego dziecka może uratować inne dziecko i jego matka nie doświadczy tego, czego doświadczam ja?
    Jakby mi ktoś powiedział, że będzie trudno ale będę mogła moje dziecko przytulić, pożegnać, że w ogóle urodzę dziecko, będę matką i będę mogła to dziecko opłakać? 
    Jakby mi ktoś powiedział jak wygląda ta cała machina hormonalna prowadząca do syndromu postaborcyjnego?
     
    Podziękowali 1Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    W 2015 r. rząd PO-PSL przeznaczył na rzecz osób z niepełnosprawnościami 15 mld zł.  W 2022 r. rząd PiS przeznaczył 37 mld złotych.

    Ale beatak nadal będzie twierdziła, że "jeśli chodzi o tę władzę los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych są na ostatnim miejscu". Trudno walczyć z taką zapiekłością.
    Ależ są. Poseł PIS od kilku lat co miesiąc bierze kasę za ,,pracę'' w sejmowej komisji na rzecz osób niepełnosprawnych. Komisję zwołał dwa razy. 
    I co z tego , że przeznacza jakieś tam miliardy? Jeśli na pensję wyżej wymienionego pana i jemu podobnych, to gratuluję. Spytaj może rodziców osób niepełnosprawnych, czy jest im lepiej i łatwiej i czy cokolwiek z tych pieniędzy zobaczyli. 
  • beatak powiedział(a):
    DaddyPig powiedział(a):
    W 2015 r. rząd PO-PSL przeznaczył na rzecz osób z niepełnosprawnościami 15 mld zł.  W 2022 r. rząd PiS przeznaczył 37 mld złotych.

    Ale beatak nadal będzie twierdziła, że "jeśli chodzi o tę władzę los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych są na ostatnim miejscu". Trudno walczyć z taką zapiekłością.
    Ależ są. Poseł PIS od kilku lat co miesiąc bierze kasę za ,,pracę'' w sejmowej komisji na rzecz osób niepełnosprawnych. Komisję zwołał dwa razy. 
    I co z tego , że przeznacza jakieś tam miliardy? Jeśli na pensję wyżej wymienionego pana i jemu podobnych, to gratuluję. Spytaj może rodziców osób niepełnosprawnych, czy jest im lepiej i łatwiej i czy cokolwiek z tych pieniędzy zobaczyli. 
    Czekaj, czyli ten poseł dostał pensję w wysokości 22mld tak? To jest logika Twojego postu. Ręce opadają.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Malia powiedział(a):
    beatak powiedział(a):
    DaddyPig powiedział(a):
    W 2015 r. rząd PO-PSL przeznaczył na rzecz osób z niepełnosprawnościami 15 mld zł.  W 2022 r. rząd PiS przeznaczył 37 mld złotych.

    Ale beatak nadal będzie twierdziła, że "jeśli chodzi o tę władzę los dzieci i dorosłych niepełnosprawnych są na ostatnim miejscu". Trudno walczyć z taką zapiekłością.
    Ależ są. Poseł PIS od kilku lat co miesiąc bierze kasę za ,,pracę'' w sejmowej komisji na rzecz osób niepełnosprawnych. Komisję zwołał dwa razy. 
    I co z tego , że przeznacza jakieś tam miliardy? Jeśli na pensję wyżej wymienionego pana i jemu podobnych, to gratuluję. Spytaj może rodziców osób niepełnosprawnych, czy jest im lepiej i łatwiej i czy cokolwiek z tych pieniędzy zobaczyli. 
    Czekaj, czyli ten poseł dostał pensję w wysokości 22mld tak? To jest logika Twojego postu. Ręce opadają.
    Nie i myślę, że dobrze o tym wiesz, tylko udajesz.
    Ale oto tłumaczę, skoro nie trafiło.  Jeśli są w stanie marnotrawić pieniądze dla tak leniwych i bezczelnych nieudaczników, to jestem przekonana, że podobnie jest z innymi ,,inwestycjami' na rzecz osób niepełnosprawnych. 
  • I ponawiam apel - spytajmy rodziców dzieci niepełnosprawnych, jak bardzo polityka PISu poprawiła im życie. Mam takich w rodzinie - płacz i tyle w temacie.
    Podziękowali 1paulaarose
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.