Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rok 313

W owym roku wprowadzono wolność wyznawania wiary w Cesarstwie Rzymskim.

Dlaczego o tym wspominam?

Bo coraz częściej słyszę apele o 

1. zakaz spowiedzi dla dzieci;
2. zakaz sakramentów poniżej 18 roku życia;
3. zakaz nauczania religii w szkołach;
4. uniemożliwienie Kościołowi wpływu na młode umysły.

I pomyślałam sobie, ze gdyby to kto wprowadził, to mamy czas sprzed Edyktu Mediolańskiego. Rodzic, który uznałby za konieczne wychowywanie swoich dzieci w wierze, którą wyznaje, popełnia wykroczenie/przestępstwo.

Wydaje się to niemożliwe. Ale nazywanie Jana Pawła II obrońcą pedofili też wydawało się niemożliwe bardzo niedawno.
Podziękowali 4Pioszo54 Elf77 Klarcia zbyszek

Komentarz

  • Ja mam osobiście wątpliwości odnośnie spowiedzi dzieci. Nie chodzi mi o zakaz, co raczej narrację wokół.
    I nie podoba mi się religia w szkołach.
    A wpływu Kościoła na młode umysły nie da się ograniczyć... Skoro ja jestem jego częścią, wychowuję dzieci, to ten wpływ będzie.

    Konsekwencje roku 313 oceniam negatywnie, ale może mnie ktoś wyprowadzi z błędu.
  • 1. Odnośnie spowiedzi - nie rozumiem, o co Ci chodzi.
    2. Podobnie.
    3. Da się ograniczyć, jak się zamknie księży w kruchcie.
    4. Czemuż to negatywnie oceniasz konsekwencje 313 roku? 
  • Mam przekonanie, że jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie religijne, kształtowanie sumienia, obrazu Boga. Jakoś nie podoba mi się idea outsourcingu w tak delikatnej materii.


    To, jak i kiedy dzialaja sakramenty,jest kwestia ustalen Kościoła. Chrztu moze udzielic nawet niewierzacy. Może rodzice mogliby odpuszczać grzechy swoim dzieciom? Myślę, że na poziomie naturalnym jest to lepsze rozwiązanie.
  • Mamy w Polsce zagwarantowane prawo do wychowania dzieci w zgodzie że swoimi przekonaniami. Chciałabym korzystać z tego prawa i żeby inni też je mieli. Rozumiem, że ktoś może sobie nie życzyć wpływu Kościoła na młode umysły. To często nie jest wpływ Kościoła, tylko konkretnego księdza - ja też części tego rodzaju wpływów chciałabym moim dzieciom oszczędzić. Dzieci łatwo zmanipulować, a nie znając dobrze dziecka można je skrzywdzić nawet "dobrą" formacją.
  • a nauczyciele to nie maja wpływu  i nie manipulują dziecmi
    Podziękowali 4mmaj333 Klarcia Cart zbyszek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.