Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rozliczenie

  Hej,,, czy ktoś próbował  skorzystać z ulgi 4+ podczas rozliczenia pit? 
Podziękowali 1M_Monia
«13

Komentarz

  • Taaaa, a co?
  • O, właśnie założyłam wątek "ulga prorodzinna" bo ja sobie w tym roku nie poradziłam. 
    Potrzebuję pomocy mądrzejszych ode mnie  :)
  • Już rozliczyłam nasz podatek, korzystając z rządowych e-pitow. Tam wszystko już jest, trzeba tylko kliknąć "dodatkowy zwrot ulgi". A z czym konkretnie macie problem? W czym pomóc? 
    Podziękowali 1M_Monia
  • edytowano luty 2023
    A tak a propos rozliczeń PIT - w przypadku rodzin o niskich dochodach, która korzystają ze świadczeń rodzinnych, a jedno z małżonków nie osiąga dochodów, może być korzystniejsze rozliczyć się oddzielnie, a nie jako małżonkowie, i bez korzystania z ulgi 4+. Wynika to z tego, że kwota dodatkowego zwrotu z ulgi prorodzinnej jest wliczana do dochodu rodziny. Więc lepiej tak się rozliczyć, żeby naliczył się podatek i go odzyskać w uldze prorodzinnej, niż żeby nie było podatku, a ulga prorodzinna jest z tego dodatkowego zwrotu do limitu składek. Warto sobie na e-pitach przed wysłaniem zeznania przeklikać różne opcje rozliczeń i zobaczyć, co wychodzi korzystniej. 

  • Chaber powiedział(a):
    Już rozliczyłam nasz podatek, korzystając z rządowych e-pitow. Tam wszystko już jest, trzeba tylko kliknąć "dodatkowy zwrot ulgi". A z czym konkretnie macie problem? W czym pomóc? 
    Może być że nie do końca dla 4+
    ....
    Robiłam dla kolegi, i wg mnie nie bierze do zwrotu skł. ZUS społecznych od doch zwolnionego - ale nie miałam czasu tego dokładnie sprawdzić.
    Ostatecznie zrobiłam przez e-pity, zwrot wyszedł większy niż na "Twój e-pit".
    POWTARZAM: nie przeanalizowałam dokładnie, dlaczego wyszły mi różnice, ale wyszły. Nie polecam 4+ robić przez rządową, może nie wystarczyć kliknięcie "Dodatkowy zwrot.."
    A jeśli już, to analizujcie, czy są ujęte pełnoletnie, ale uczące się dzieci, i czy w kwocie do dodatkowego zwrotu są ujęte pełne składki UZS z PIT-11 (poz. 97!!!)
  • Oczywiście masz rację. Za bardzo uprościłam swoją wypowiedź. Trzeba zawsze sprawdzić, czy dane z pitów 11 są dobrze wprowadzone, czy wszystkie dzieci są ujęte i za wszystkie miesiące, skorygować koszty uzyskania przychodu, jak ktoś ma podwyższone, uwzględnić inne ulgi itp.
    Chodziło mi bardziej o to, że te wszystkie epity, rządowe i inne, same liczą, jak im się wpisze dane i zaznaczy odpowiednie checkboxy. Do tego wszędzie są objaśnienia i podpowiedzi.
     Jakoś tak się zasugerowałam, bo są osoby, które wypełniają pity na papierze i same z kalkulatorkiem w ręku wszystko liczą. A epity zdecydowanie ułatwiają życie. 

  • edytowano luty 2023
    jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit
  • Prayboy powiedział(a):
    jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit

    Jeśli jest pełnoletnie. Bo niepełnoletni mogą zarabiać bez limitów :D
    Tego nauczyła mnie Ata- niech Jej drogi będą zawsze proste a ludzie wokół życzliwi <3
    Podziękowali 4Laf2011 Berenika Ata Klarcia
  • edytowano luty 2023
    jest pełnoletnie, tyle że przekroczył o sześć tysięcy i bilans w sumie jest  minus 13 tysi.
  • AtaAta
    edytowano luty 2023
    Prayboy powiedział(a):
    jest pełnoletnie, tyle że przekroczył o sześć tysięcy i bilans w sumie jest  minus 13 tysi.
    Prayboy powiedział(a):
    jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit
    Tak, traci się.
    Ale pamiętajcie, że to dochód - co w przypadku zagranicy może wyglądać trochę lepiej. Tam dochód ustala się po odliczeniu 30% diet.
    A poza tym limit dochodów niepełnoletnich dzieci był 3089 zł do 2021 roku (żeby nie stracić ulgi) , więc nie płaczcie.... :)
    Chwilowo wyrobiłam się z najgorszą robotą, więc jak ktoś potrzebuje pomocy, zapraszam.
    W prostych, szybkich rzeczach gratis. Zastrzegam, że jeśli ktoś życzyłby sobie pomocy praco- i czaso- chłonnej, to nie będzie gratis...

  • Ta ulga jest świetna, wygląda na to że bardziej opłaca się aby dziecko nie pracowało po osiągnięciu limitu i dostawało pieniądze od rodziców...tylko czy to nie jest przyzwyczajanie do lenistwa...
  • Prayboy powiedział(a):
    Ta ulga jest świetna, wygląda na to że bardziej opłaca się aby dziecko nie pracowało po osiągnięciu limitu i dostawało pieniądze od rodziców...tylko czy to nie jest przyzwyczajanie do lenistwa...
    Tak dokładnie jest. 
    Sama "zabroniłam" synowi pracy jeden dodatkowy dzień, gdy miał przekroczyć w wakacje limit o ok. 150 zł. Znalazłam mu  domu robotę, dałam kasę. Na tym 150 zł straciłabym 2700.
    Było to już wcześniej, więc nie rozumiem, skąd nagłe przebudzenie?

    A stracić możesz 85528*0,12*2(gdy oboje rodzice 4+pracują)= 20 526,72 max. Za choćby złotówkę przekroczonego dochodu w dziecka. I już. (część odzyskasz w uldze na 3 dzieci)
    A limit nie jest mały: 16061/12=1338/mc. Jest to realny pieniądz dla dziecka, nie to co wcześniej (3089/rok).
  • I ta ulga jest świetna, uwierzcie mi. Rozliczyłam rodzinę (po ok 70/tys rodzic) z ulga i bez. 11 tys różnicy.

  • To kalkulacja. Czasem opłaca się nic nie robić :)
  • i to jest właśnie głupie.
    I nie jest to takie proste, docelowo syn miał pracować cały 2022 rok, zarobiłby przez cały rok prawie 50 tys, zwolnili go w czerwcu jak zarobił 22 tysiące i już pracy nie podjął.
    Miałem mu powiedzieć w kwietniu, hej przestań pracować bo ulgi nie będziemy mieli?
    W tym roku limit którego nie można przekroczyć jest jeszcze wiekszy - ok. 19 tysięcy. Dopiero zaczyna pracę ale za to już nie studiuje i nie będzie prawa do ulgi nawet jak go nie przekroczy - więc jak się nie obrócić dupa z tyłu.
    Przeliczyłem że jeśli zarobi w tym roku więcej niż 40 tysięcy to dopiero zacznie się to opłacać w rodzinnym bilansie, bo do tej sumy to 19 tys zarobków jego i ulga daje taką samą kwotę.

  • edytowano luty 2023
    ta ulga jest dobra dla ludzi którzy maja dzieci niepracujące lub zarabiające symbolicznie, uważam że idiotyczne jest hamowanie przedsiębiorczości i szans rozwoju młodego człowieka z pobudek finansowych. Chyba że ktoś jest w trudnej sytuacji finansowej i liczy się każdy grosz w rodzinie. Mówić dziecku nie pracuj bo to się nie opłaca to idiotyczne. 
    Chyba że chodzi tak jak u ciebie o przekroczenie o 150 zł
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Tak. To po prostu ryzyko - kalkulowałeś, stało się inaczej i dostałeś w tyłek. A ta ulga jest dobra (i przewidziana) dla ludzi, którzy utrzymują dzieci. Przecież dzieci są male najpierw....
    Podziękowali 1Prayboy
  • edytowano luty 2023
    Oczywiście, poza tym to i tak nasze podatkowe pieniądze. Nie dadzą mi pełnego zwrotu to one pójdą na inne, potrzebne wspólne cele. Zwłaszcza że moja sytuacja finansowa jest dobra a i dorosły syn stara się być samodzielny, trudno go w tym hamować z takiego powodu.
    Podziękowali 1Berenika
  • Ale żeby nie było: korzystam i uważam, że powinno się zlikwidować. System jest za drogi, niewydolny, skomplikowany. Zlikwidować ulgi, dołożyć ew. środkowy próg podatkowy i rozliczać rodziny - per capita. O dorosłych, zarabiających dzieciach można podyskutować (do kiedy i jak wliczać, nie wliczać). Niektórzy stracą (ja! i jako rodzina i księgowa) zwłaszcza w krótkim okresie, ale w długim okresie i po całości społeczeństwo zyska bardzo. Będzie prosto, urzędników skarbowych 2/3 zbędna, przedsiębiorcy odetchną (oj VAT jeszcze uprościć...).
  • Co zlikwidować? Ulgi na dzieci?

  • Tylko kto się odważy? 
  • Mam nadzieję że nikt 
  • Tylko dzieci się ma wtedy małe na utrzymaniu gdy pieniędzy jest mniej. 

    Coraz więcej jest ludzi którzy przestają mieć dzieci na utrzymaniu i nie mają ulg. Moze to jest wina poprzednich rządów że o nich nie zadbali. Nie wiem od kiedy wprowadzono ulgi na dzieci. 
    Ale to przecież przechodzi dalej 0 pit dla tych dzieci do 26 lat. A później mogą zakładać własne rodziny i mieć ulgę 
    Podziękowali 1Prayboy
  • Ale rozumiecie , co znaczy opodatkowanie rodziny per capita?
  • Osobno na każdego?
  • przy takim opodatkowaniu i kwocie wolnej 30tys, rodzina z 4 dzieci ma 6*30tys wolne, bez ulg i skomplikowanych wyliczeń
    Podziękowali 1Prayboy
  • Specjalnie robią skomplikowane.
  • Po prostu na każdego członka rodziny jest kwota wolna. Opłaca się wtedy nie rozwodzić (bo "samotny" rodzic ma 1-osobową rodzinę) , każde dziecko ma swoją "ulgę"- a nie skokowo. Szczegóły do przemyślenia, ale system uprościć mus... Administracja takim molochem zjada korzyści
    Podziękowali 2Skatarzyna Prayboy
  • Ja mam mniej skomplikowane pytanie: czyli zasiało to, że dziecko, które ma do 25 lat i jest na studiach, jest odliczane normalnie?
  • Jeśli nie zarobiło ponad 16 tys w 2022 roku, tak 
    Podziękowali 1Berenika
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.