Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

post scisly w ciazy

edytowano marzec 2011 w Ogólna
Pomocy!

Przepisy koscielne nie mowia nic konkretnie o ciezarnych, wiec nie wiem jak to jest. Nie chodzi mi o wyrzeczenia, moge przez kilka dni nie jesc miesa i ogolnie dlugiej listy produktow. Chodzi o post ilosciowy. Bedzie mi bardzo trudno zjesc tylko 3 posilki jutro.

Znacie jakies dokumenty/artykuly ktore dobrze wyjasniaja ten dylemat?

edit: jak zwykle literowki
«13

Komentarz

  • z tego co wiem, to dzieci, ciężarne i chorych post bardzo ścisły np ilościowy nie obowiązuje, nie musi obowiązywać.
  • Ten temat był już tu podnoszony. Post nie obowiązuje kobiety w stanie błogosławionym.
  • Znalazłam na katolik.pl:

    Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 1252:
    "Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia."

    "Czyli dziecko nienarodzone nie spełnia kryterium wieku i jego - ani matki - prawo o poście nie obowiązuje."
  • moje dziecko najstarsze uważam, że może podjąć trud postu, mimo, że ma 8 lat.
  • Kobiet w ciąży nie obowiązują żadne posty, można w zamian wyznaczyć sobie wyrzeczenie.
  • tak i jak tak nie pościłam przez 8 lat, bo albo ciąża, albo karmienie............
  • @ Cart&Pud: czytalam kanon 1252, nie ma w nim ostatniego zdania, ktos musial zle zacytowac.

    Wlasnie chodzi o to ze dokumenty koscielne nie precyzuja, pisza tylko o wieku, a osoby chore czy w szczegolnej sytuacji maja prosic o dyspense lokalnego proboszcza, czyli teoretycznie musialabym dzisiaj go spytac.

    Gregorius, piszesz ze juz to walkowaliscie, sprobuje przeszukac zasoby forum zeby Was tu nie nudzic tematami ktore znacie na pamiec :wink:

    Jesli jednak ktos zechcialby zamiescic jakies zrodlo, bede bardzo wdzieczna :bigsmile::wink:
  • Bo to ostatnie zdanie to komentarz kogoś, kto odpowiadał na pytanie zadane na tamtejszym forum.
    Zaraz to jakoś zmienię, żeby było czytelne.
  • no i nie moge w wyszukiwarce forumowej nic znalezc

    piszecie ze kobiet w ciazy nie obowiazuje - na czym sie opieracie? bo ja sobie czytam dokumenty i prawo kanoniczne i wynika ze obowiazuje, dlatego jak piszecie Wasze zdanie mozecie je tez czyms podeprzec?

    z gory wielkie dzieki :bigsmile:
  • Skoro przepisy o tym nie mówią wprost, to masz dowolność interpretacji.
    To Ty chcesz pościć, czy nie chcesz, tylko się boisz, że przekroczysz jakieś prawo?
    :cool:
  • Cart dobrze mówi. intencja postu ma swoją rolę w tym wszystkim.
  • Przepis kodeksu określa, kto podlega obowiązkowi postu i wstrzemięźliwości pod względem wieku. Wiadomo jednak z ogólnych zasad prawa kościelnego, że jeśli ktoś nie może fizycznie lub moralnie wypełnić przykazania, jest od niego zwolniony.

    Poniżej wklejam fragmenty katechizmu z 1892 r., zapewniam Cię, że obecne przepisy mogą być tylko mniej rygorystyczne.

    http://www.bestpolishdeli.com/post/post1.jpg
    http://www.bestpolishdeli.com/post/post2.jpg
  • ja osobiscie nie czuje sie na silach zjesc tylko 3 posilki dziennie. bedzie mnie mdlilo. moge jesc caly dzien tylko wafle ryzowe, ale niech to nie bedzie limit na tylko 3 razy dziennie.

    ale moj maz postawil ciekawe pytanie: czy jesli Kosciol stawia sprawe troche na "ostrzu noza", w sensie brak postu jest grzechem (niezaleznie od woli poszczacego, intencje tez sa wazne ale chyba nie posci tylko ten kto chce?), to czy mamy obowiazek sie podporzadkowac bez szemrania?

    zaciekawilo mnie to i chcialabym rozwiazac ten dylemat: dlaczego nie jest napisane wprost, ze kobiety w ciazy sa wylaczone zpostu scislego.
  • Ja z kolei uważam, że nic złego się nie stanie (nawet dziecku, kobiecie ciężarnej, czy karmiącej) jeśli będzie pościć. Wszak to tylko 1 dzień!

    Ale to każdy musi samodzielnie rozeznać.

    U nas nigdy nie było "zwolnień" z postu. Dzieci od najmłodszych lat są do tego przyzwyczajone. Ja też prawie "od zawsze" karmię lub jestem w ciąży. Nie wyobrażam sobie postu bez postu i to nie tylko w wyznaczone przez kościół dni.
  • @Witek: wielkie dzieki, o cos takiego mi chodzilo:bigsmile: Kurcze jednak te stare katechizmy fajne byly.

    @Agagaw: rozumiem Cie, i tez uwazam ze ciezarne moga poscic, ale nie wiem czy od razu musi to byc post scisly. moga zrezygnowac z niektorych poduktow tak, aby to bylo dla nich jakies wyrzeczenie, np. zachcianka na paczka w piatek czy Popielec niekoniecznie musi byc zaspokojona.

    Ja jutro nie bede jesc miesa na pewno i ogolnie zjemy prosto i skromnie. Dzieki temu co wkleil Witek wiem ze nie musze sie przejmowac iloscia potraw, i to duza ulga. Tak na intuicje rozumialam to tak jak to tlumaczy ten katechizm z 1892, tylko nie chcialam zeby to bylo tylko moje widzimisie.

    OK, wielkie dzieki!

    (poza tym na wielu forach o wierze sie sugeruje ze ciezarne tez to obowiazuje, dlatego zwatpilam)
  • Nie wyważajmy otwartych drzwi.

    http://msza.net/i/cz04_0.html

    "Od postu są zwolnieni z powodu fizycznej lub moralnej niemożliwości: chorzy, rekonwalescenci, osoby słabego zdrowia, bardzo nerwowe, albo takie, które na skutek postu doznają bólu głowy lub nie mogą sypiać; kobiety w ciąży lub karmiące, a prawdopodobnie także w czasie okresu miesięcznego; ubodzy, którzy naraz nie mogą zebrać tyle pokarmu, by się najeść do sytości; ciężko pracujący: np. na roli i rzemieślnicy i.t.d., o ile przez większą część dnia rzeczywiście pracują, a nawet, jeżeli przez jeden czy drugi dzień ciężko nie pracują. Poza tym profesorowie, nauczyciele, studenci, kaznodzieje, spowiednicy, lekarze, sędziowie, adwokaci i.t.d., o ile by post utrudniał im pełnienie obowiązków stanu; wreszcie odbywający trudniejszą podróż pieszo lub wozem. Podróżujący koleją zwykle tylko dlatego są zwolnieni od postu, ponieważ nie dysponują pokarmem w odpowiednim czasie".

    Podobne zapisy znajdziesz w każdym komentarzu do KPK.
  • A ten stary katechizm (w formacie djvu) pochodzi ze strony zrff; nie linkujÄ? z oczywistych wzglÄ?d??w, mogÄ? ew. umie??ciÄ? u siebie na serwerze.
  • [cite] Witek (dawniej RiW):[/cite]A ten stary katechizm (w formacie djvu) pochodzi ze strony zrff; nie linkujÄ? z oczywistych wzglÄ?d??w, mogÄ? ew. umie??ciÄ? u siebie na serwerze.

    dzieki, maz juz znalazl i sciagnal :bigsmile:

    o co do wywazania otwartych drzwi, ja ich nie chcialam wywazyc, ja pytalam gdzie one sa :wink:

    jeszcze raz dzieki :bigsmile:
  • ja nie mialabym dylematów. ciaza sama w sobie wyrzeczeniem jest takim dla mnie ze wiecej mi nie potrzeba
  • Żeby nie było nieporozumienia -- strona msza.net jest całkowicie w porządku.
  • Ja się pytałam lekarza - nie pozwolił mi na post ścisły tzn. tylko 3 posiłki ze względów medycznych. Trzeba rozważyć, czy warto ryzykować życie dziecka.
  • spokojnie, ja tylko chcialam znac wykladnie przepisow :) zglupialam bo na kilku forach o wierze pisali ze nawet ciezarne post scisly obowiazuje...
  • [cite] pustynny_wiatr:[/cite]na kilku forach o wierze
    Może to były fora dla mormonów?:wink:
  • wiara.pl to mormoni ??? :fm:
  • A, nie napisałaś wcześniej, jaki portal ani jakie forum, więc wyciągnęłam właśne wnioski:cool:
  • Pustynny wietrze,
    na forum wiara wszelakiej maści wyznawców można spotkać. Chyba tylko dział 'żyć wiarą' jest 'zarezerwowany' dla katolików. Pozostałe wątki są bardzo różnorodne, ludzie wyrażają opinie bez zaznaczania z góry do jakiej grupy religijnej należą (o stałych bywalcach mniej więcej wiadomo, bo to wychodzi prędzej czy później, ale większości nie można być pewnym).
  • Milagro, dzieki za wyjasnienie.

    no ja wlasnie nie znalam tego forum, tak sobie we wtorek wrzucilam w google haslo takie jak tytul tego watku, bo to moj pierwszy wielki post w ciazy, i trafilam na wiara.pl, nie znajac tego portalu.

    wiec zaraz grzecznie przytuptalam tu zeby Was spytac :bigsmile:
  • [cite] pustynny_wiatr:[/cite]wiara.pl to mormoni ??? :fm:
    Gorzej.
  • [cite] Witek (dawniej RiW):[/cite]??eby nie by??o nieporozumienia -- strona msza.net jest ca??kowicie w porzÄ?dku.
    stare ksiÄ???ki w formacie DJVU na zrff te??.
  • a wlasnie Gregorius, moj maz sciagnal z tej strony jakis stary katechizm, ale to nie ten sam, ktorego fragment tu wkleiles, bo Twoj jest z 1892, a ten ktory sciagnelismy z 1866, i chyba nie ma tam innego.

    moglbys ten Twoj nam jakos udostepnic? :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.