Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

edytowano lipiec 2011 w Kuchnia
Jabłka spadają tonami, muszę nastawić ocet jabłkowy.
«13456755

Komentarz

  • Przerabiamy porzeczki - Mańka zrobiła galaretkę, a ja porzeczki lawendowe.
    Machnąłem też parę słoików wiśni z migdałami i amaretto.
  • Dobry czas na nastawienie orzechówki, jeszcze się kroją orzechy.
  • Ja w tym roku przetworzę co najwyżej dzieci na krwawą miazgę :eu:
  • Oj, przy twoich wykwintnych przetworach Maniek, moje dżemy i soki wyglądają bardzo blado :wink:

    Przyznaję się, iż robię orzechówkę.
    Z wiśni, soki i dżemy... ale bez żelfixu. Czeka mnie jeszcze niewielka ilość porzeczek czarnych i czerwonych, chyba będą z nich soki.
  • Maniek, a te wiśnie z migdałami i amaretto to jak? Do gotowej konfitury dolewasz i dorzucasz, czy jak?
  • Galaretka z porzeczek też bez żelfixu, w ogóle nie używamy tego.
  • Machnąłem też parę słoików wiśni z migdałami i amaretto.

    Maniek, przeprowadzam się, gdzieś w Twoje okolice :bigsmile:
  • a mogę poprosić łopatologiczny wykład dla dyletantki jak robicie soki?

    np. z malin, porzeczek
  • [cite] Marcelina:[/cite]Maniek, a te wiśnie z migdałami i amaretto to jak? Do gotowej konfitury dolewasz i dorzucasz, czy jak?
    Jem wiśnie, zagryzam migdałami i popijam likierem:crazy:
  • No, wanilia już jest:cool:
  • A ja mam na zbyciu trochę kilogramów czarnych porzeczek :bigsmile: Warunek otrzymania - odbiór osobisty :bigsmile:

    Edit: ekologiczne oczywiście!
  • Maniek, nieładnie się z dyletantki wyśmiewać :smile: Weź powiedz, jeśli to nie tajemnica.
  • [cite] MonikaMa:[/cite]A ja mam na zbyciu trochę kilogramów czarnych porzeczek :bigsmile: Warunek otrzymania - odbiór osobisty :bigsmile:

    Edit: ekologiczne oczywiście!
    Przydałyby się, ale za daleko, ale za daleko, jak na moje nogi, hej! hej!
  • [cite] maniek:[/cite]Jabłka spadają tonami, muszę nastawić ocet jabłkowy.
    A nie chciałbyś shandlować trochę tych jabłek? Poważnie pytam. Nawet mogę się osobiście zgłosic i sobie pozbierać.
  • Dorzuca się płatki i dolewa alkohol do gorących konfitur, już wyłączonych, przed nałożeniem do słoików.
  • Katarzyna, wysłałem priwa.
  • Odpisałam :bigsmile:
  • Maniek, no to dobrze wykombinowałam, tylko miałam wizję słupków migdałowych, nie płatków, bo ja lubię jak chrupie.
  • Może być, jak sobie pokroisz...
  • [cite] Marsjanka:[/cite]a mogę poprosić łopatologiczny wykład dla dyletantki jak robicie soki?

    np. z malin, porzeczek


    Ja znam co najmniej trzy sposoby na robienie soków...

    1). Przepis z książki Stefanii Korżawskiej:

    1kg owoców, 1kg cukru najlepiej nieoczyszczonego
    Owoce wkładamy do słoja warstwami na przemian z cukrem. Otwór słoja zabezpieczamy gazą lub kawałkiem płótna i stawiamy na słońcu, gdy cukier się rozpuści, sok przelewamy do słoiczków lub butelek. Aby dłużej można go było przechowywać, należy słoiczki zagotować.
    Taki sok robiony na słońcu, wg. zielarki jest bardzo wartościowy i zdrowy.

    2).Sok i dżem...

    Owoce wsypuję do większego naczynia, (truskawki kroję na mniejsze kawałki, wiśnie dryluję) i na noc zasypuję cukrem (proporcje na oko). Rano odlewam sok i jeśli mało słodki to dosypuję jeszcze cukier, musi być dość słodki, aby dodany do wody był smaczny. Wówczas zagotuję i przelewam do suchych słoiczków lub butelek i na gorąco zakręcam. Zaś owoce smażę na dżem. Zawsze to trwa krócej, bo nie ma już tak dużej ilości sok do odparowania. Właściwie to bardziej do powideł jest to podobne...

    3). Sok z sokownika

    To sposób dla posiadaczy owego sprzętu. Dość łatwy i szybki...
  • Celinko, z nieba mi spadłaś z tymi przepisami na soki:bigsmile:Właśnie zbieram czerwone porzeczki i mam zamiar robić a szukałam przepisu :-) Dzięki :bigsmile:
  • W przypadku drugiego sposobu na sok i dżem... owoce drobne tj. porzeczka, jagoda należy przed zasypaniem cukrem lekko zgnieść na przykład tłuczkiem do ziemniaków, gdyż przez jedną noc nie puściłyby zbyt dużo soku...
  • LECZO
    3 kg pomidorów - sparzyć, obrać i pokroić
    1 kg cebuli - pokroić w kostkę
    4 szt. papryki - pokroić w kostkę
    2-3 szt. cukinie - obrać i pokroić

    zalewa:
    1 szkl. oleju
    3 łyżki soli
    2 łyżki cukru
    1 koncentrat pomidorowy

    Wszystko razem gotować przez 1 godz. często mieszając. Nakładać do słoików na gorąco zakręcać i odwracać do góry dnem. (ja słoiki jeszcze gotowałam 20 min. tak dla pewności)
    Podziękowali 1Isako
  • Piszcie, piszcie jak najwięcej.
    W tym roku miałam plan robic przetwory, ale skończyło się na zakupie drylownicy do wiśni. W przyszłym roku mam nadzieję móc nadrobic. Także sprawdzone przepisy bardzo pożądane!
  • Syrop wiśniowy

    300 szt. wiśni
    300 szt. liści z wiśni
    3 l wody
    -gotować 5 minut
    Odcedzić przez gazę, dodać do tego 3kg. cukru i 3 łyżki kwasku cytrynowego.
    Zagotować i wlać do butelek. Można dla pewności poddać pasteryzacji.

    Raz robiłam, smak podobny do soków sklepowych.
  • Maniek taki masz przepis na orzechówkę...?

    5 szt. zielonych orzechów
    1/2 l wódki 40%

    Orzechy miękkie w środku pokroić na drobno(ok. połowy lipca są najlepsze). Włożyć do ciemniej butelki, albo zaciemnionego słoika i zalać wódką. Pozostawić je na 6 tygodni, codziennie wstrząsając butelką. Po tym czasie przecedzić i dodać
    20 dag cukru
    500 ml wody
    Cukier rozpuścić w przegotowanej wodzie i ostudzić. Pozostawić jeszcze na 2 tygodnie, wstrząsając.
    Nalewka przy problemach żołądkowych.
  • Z liśćmi wiśni mi się kojarzy pyszna aroniówka:
    3 litry wody
    2 kg aronii
    400 liści wiśni
    2 kg cukru
    1 litr spirytusu
    Można jeszcze 1 kwasek cytrynowy.

    Aronię i liście zasypuje się cukrem, zalewa zimną wodą i gotuje - od zagotowania 20-30 minut. Następnie trzeba całość odstawić na dobę, przecedzić, dodać spirytus i ew. kwasek i przelać do butelek. Dobre już następnego dnia, najlepsze po 2 miesiącach.
  • Nalewka aroniona hmm pyszności - robimy podobnie i zawsze wychodzi pyszna i w dużej ilości.

    A najlepsza po 2 latach (zwłaszcza jak jej jeszcze nie można spróbować :) )


    Celinko ten syrop wiśniowy - czy wiśnie trzeba drylować? co z nimi potem zrobić? wsadzić do osobnego słoika jako dodatki np. do ciasta?
  • Jejku, ale pysznie wszystko brzmi!! :bigsmile:

    A macie jakies patenty na to jak zrobić sok z jabłek? (tak, żeby był jak najbardziej zblizony do takiego świeżo wycisniętego, a mógł przetrwać do zimy?)

    U moich rodziców sobie jabłka leżą i tak sobie myslę, że może czekają na mnie... tylko ja zielona w sprawach kuchennych jestem, a takie ilości jabłek skonsumowac mogę chyba jedynie w formie soku, bo ileż można zrobić słoiczków przecieru z jabłek :tooth:

    Jeśli ktos ma jakieś przepisy na akowy sok, to byłabym wdzięczna :tooth:
    (tylko łopatologicznie wyłożony poproszę :thumbup:)
  • Moja babcia robi w sokowirówce, produktem ubocznym jest pyszny "apfelmus".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.