Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Plan porodu - wzór

edytowano październik 2011 w Pomagajmy sobie
Udało mi się odgrzebać w wątku "Dolegliwości ciążowe" - pozwalam sobie przekopiować, aby na przyszłość łatwiej było szukać.

Plan pochodzi z wpisu @Katarzyny:


Plan porodu to taki list do personelu medycznego o tym, co dla Ciebie w czasie porodu jest ważne. Może być w punktach.

Poniżej pewne podpowiedzi:

1. Na początek warto pamiętać o istotnych informacjach ogólnych - np.:
â?? Miałam w ciąży zakażenia bakteryjne pochwy.
â?? Mam krew Rh -.
â?? Mam cukrzycę ciążową.
â?? Mam jakąkolwiek inną chorobę istotną dla przebiegu ciąży, porodu lub połogu
â?? Mam problemy ze słuchem.
â?? Mam kłopoty ze wzrokiem.
â?? Chciałabym mieć szkła kontaktowe albo okulary przez cały czas porodu.

2. Poród - pierwszy okres, ogólnie
â?? Proszę o nie wykonywanie żadnych zabiegów przygotowujących do porodu, takich jak golenie, czy lewatywa, chyba, że na moją wyraźną prośbę.
â?? Chciałabym mieć zrobioną lewatywę po przyjęciu do szpitala.
â?? Zależy mi na tym by personel szpitala uzgadniał ze mną wszystkie zabiegi zanim zostaną one wykonane.
â?? Chciałabym mieć możliwość swobodnego poruszania się, zmieniania pozycji i korzystania z toalety w trakcie pierwszego okresu porodu.
â?? Wolałabym mieć na sobie własne ubrania niż szpitalną koszulę.
â?? Chciałabym móc jeść i pić podczas porodu.
â?? Proszę nie podłączać mi kroplówki ani wenflonu chyba, że z przyczyn medycznych będzie to konieczne.
â?? Chciałabym puszczać swoją własną muzykę.
â?? Proszę ograniczyć do minimum ilość badań dopochwowych.
â?? Chciałabym w pierwszym okresie porodu móc korzystać z wanny i /lub prysznica.
â?? Póki dziecko będzie czuło się dobrze, wolałabym by słuchano tętna dziecka co jakiś czas a nie stale monitorowano KTG.
â?? Proszę pozwolić mi na swobodne wydawanie dźwięków i/lub krzyku podczas porodu.
â?? Wyrażam zgodę na to by w porodzie towarzyszyli mi studenci czy stażyści.
â?? Nie wyrażam zgody na pobyt studentów, stażystów czy innych obserwatorów podczas mojego porodu.

3. Wywoływanie/stymulowanie porodu
â?? Chciałabym uniknąć wywoływania porodu, chyba, że ze względów medycznych będzie to konieczne.
â?? Prosiłabym o możliwie jak najdłuższe powstrzymanie się od wywoływania/stymulowania porodu.
â?? Chciałabym wypróbować naturalnych sposobów wywołania/stymulowania porodu, takich jak chodzenie czy stymulacja brodawek zanim zostanie podana mi oksytocyna czy zostaną przerwane błony płodowe.
â?? Jeśli wywołanie porodu będzie konieczne, chciałabym aby najpierw został użyty żel z prostaglandyną zanim zostanie podana oksytocyna.
â?? Proszę nie przerywać błon płodowych w sposób zabiegowy, chyba, że będzie to konieczne.

4. Znieczulenie
â?? Proszę nie podawać mi znieczulenia, chyba, że o to poproszę.
â?? Jeśli poproszę o ulżenie mi w bólu, prosiłabym o zaproponowanie mi w pierwszej kolejności naturalnych metod redukowania bólu porodowego i proszę mi przypomnieć, że niedługo już będzie po wszystkim.
â?? Chciałabym, jeśli to tylko możliwe, uniknąć wszelkich środków zmieniających świadomość.
â?? Wolałabym znieczulenie zewnątrzoponowe zamiast dolarganu czy innych środków narkotycznych.
â?? Chciałabym spróbować znieczulenia zewnątrzoponowego zanim zostanie mi podana pełna narkoza.
â?? Chciałabym prosić o znieczulenie podoponowe tak szybko jak to tylko będzie możliwe.
â?? Chciałabym prosić o lekkie znieczulenie podpoponowe umożliwiające swobodne poruszanie się.
â?? Chciałabym prosić o zmniejszanie znieczulenia podoponowego w miare jak będę się zbliżać do fazy parcia.

5. Cesarskie cięcie
â?? Jestem przekonana, że wolałabym uniknąć cesarskiego cięcia.
â?? Jeżeli cesarskie cięcie będzie konieczne, chciałabym zostać w pełni poinformowana o powodach takiej decyzji.
â?? Chciałabym aby osoba towarzysząca mogła być obecna podczas operacji.
â?? Proszę wyjaśnić mi jak będzie przebiegać operacja, zanim ona nastąpi.
â?? Wolałabym uniknąć całkowitej narkozy, jeśli to tylko będzie możliwe.
â?? Wolałabym, jeśli to tylko będzie możliwe, pozostać przytomna podczas cc, dlatego proszę o znieczulenie przewodowe.
â?? Jeśli warunki na to pozwolą, chciałabym po porodzie pierwsza wziąć dziecko na ręce.
â?? Jeśli to będzie możliwe, chciałabym karmić piersią od razu po porodzie.
â?? Jeśli warunki pozwolą, dziecko powinno być oddane na ręce osobie towarzyszącej od razu po porodzie.
â?? Proszę opuścić ekran tuż przed porodem, tak abym mogła zobaczyć narodziny dziecka.

6. Ochrona krocza
â?? Wolałabym nie mieć nacinanego krocza, chyba, że będzie to konieczne.
â?? Aby uniknąć nacięcia czy pęknięcia krocza proszę o masaż z użyciem olejków i gorących kompresów.
â?? Wolałabym mieć niewielkie pęknięcie niż nacięcie krocza.
â?? Wolałabym mieć nacięte krocze niż ryzykować pęknięcie.
â?? Proszę o miejscowe znieczulenie przy zszywaniu krocza.

7. Poród - drugi okres
â?? Nawet jeśli rozwarcie będzie już pełne - zakładając, że dziecko nie będzie w niebezpieczeństwie - zanim przejdziemy do fazy parcia, chciałabym poczekać, aż poczuję, że sama chcę przeć.
â?? Chciałabym, by pozwolono mi przeć w taki sposób i w takim rytmie jak będzie mi nakazywał instynkt.
â?? Chciałabym mieć swobodę wyboru pozycji porodowej.
â?? Będę wdzięczna za pomoc w podtrzymywaniu moich nóg podczas parcia.
â?? Chciałabym rodzić w wodzie.
â?? Chciałabym użyć własnego lusterka dzięki któremu będę mogła widzieć pojawiającą się główkę dziecka.
â?? Chciałabym mieć możliwość dotknięcia główki dziecka w trakcie jej rodzenia się.
â?? Chciałabym prosić o przygaszenie świateł i wyciszenie w chwili gdy dziecko będzie wychodzić na świat.
â?? Prosiłabym, by położna pomogła mi chwycić w ręce rodzące się dziecko.
â?? Chciałabym móc nagrywać poród na kamerę / robić zdjęcia.

8. Po porodzie
â?? Proszę położyć dziecko na moim brzuchu/ew. klatce piersiowej od razu po porodzie.
â?? Chciałbym karmić piersią od razu po porodzie.
â?? Osoba towarzysząca mi chciałaby móc przeciąć pępowinę.
â?? Położna może przeciąć pępowinę.
â?? Chciałabym sama mieć możliwość przecięcia pępowiny.
â?? Proszę pozwolić aby pępowina samoistnie przestała pulsować zanim się ją przetnie.
â?? Wolałabym poczekać aż łożysko samo się urodzi - nie chcę rutynowego zastrzyku z oksytocyny.
â?? Chcę, żeby mój poród był lotosowy, tzn. by nie odpępniać dziecka.
â?? Proszę, aby od razu po porodzie, najszybciej jak to możliwe, usunąć mi wenflon i/lub cewnik.

9. Opieka noworodkowa
â?? Chciałabym trzymać moje dziecko blisko - "skóra przy skórze" przez pierwsze godziny po porodzie.
â?? Chciałabym trzymać dziecko na rękach podczas rodzenia się łożyska i w trakcie ewentualnych innych zabiegów.
â?? Proszę zbadać i wykąpać dziecko przy moim łóżku.
â?? Jeśli to możliwe, proszę zbadać dziecko na moim brzuchu.
â?? Jeśli konieczne będzie, by badanie dziecka odbyło się poza moim pokojem, chciałabym by towarzyszyła mu stale osoba towarzysząca.
â?? Proszę opóźnić podawanie dziecku kropli do oczu do czasu gdy minie czas nawiązywania kontaktu z dzieckiem.
â?? Proszę nie podawać dziecku kropli do oczu.
â?? Chciałabym zrezygnować z podawania witaminy K, chyba, że będą do tego wskazania.

10. Po porodzie
â?? Jeśli to możliwe, wolałabym mieć osobny pokój, nawet za dodatkową opłatą.
â?? Chciałabym, aby dziecko było cały czas ze mną w pokoju.
â?? W momencie kiedy odzyskam siły, chciałabym aby dziecko było ze mną w pokoju.
â?? Chciałabym, aby dziecko było ze mną w pokoju w ciągu dnia a w nocy na sali noworodkowej.
â?? Zakładając, że i ja i dziecko będziemy czuć się dobrze, chciałabym być wypuszczona do domu najszybciej jak to jest możliwe.
â?? Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to chciałabym by mój poród był porodem ambulatoryjnym.

11. Karmienie piersią
â?? Planuję karmić piersią i chciałabym zacząć karmić od razu po porodzie.
â?? Proszę nie dokarmiać dziecka, nie podawać mu mieszanek, glukozy, czy nawet zwykłej wody bez mojej zgody.
â?? Proszę nie dokarmiać dziecka bez uzgodnienia tego wcześniej ze mną.
â?? Proszę nie podawać dziecku smoczka.
â?? Chciałabym wiedzieć więcej o karmieniu piersią.
â?? Chciałabym spotkać się z doradcą laktacyjnym.
â?? Oczekuję pomocy personelu w prawidłowym karmieniu piersią.
â?? Nie planuję karmić piersią. Proszę mnie do tego nie przekonywać.

12. Szczepienia ochronne
â?? Chciałabym, żeby moje dizecko zostało zaszczepione zakupioną przeze mnie szczepionką zamiast refundowanej przez NFZ
â?? Nie chcę, by moje dziecko poddawano szczepieniom

Na podstawie Gaz Wyb
«1

Komentarz

  • Trzeba pamiętać, ze od kwietnia jest Standard Opieki okołoporodowej..i obowiązkiem szpitala jest go przestrzegać.
    Myślę, ze większość, jak nie wszystkie poruszone tematy są tam zawarte.
    Ale dobrze być świadomym.
  • I oni mają to wszystko zdążyć przeczytać i zapamiętać?
    Czy czyta ktoś inny a poród przyjmuje jeszcze inny?
  • [cite] agga:[/cite]I oni mają to wszystko zdążyć przeczytać i zapamiętać?
    Czy czyta ktoś inny a poród przyjmuje jeszcze inny?

    Zawsze można krzyczeć: "Nieeeeeeeee! Niech pani zajrzy strona druga, akapit trzeci, podpunkt piąty!" :wink:
  • albo wytatuować na brzuchu co ważniejsze punkty:wink:
  • [cite] Haku:[/cite]
    [cite] agga:[/cite]I oni mają to wszystko zdążyć przeczytać i zapamiętać?
    Czy czyta ktoś inny a poród przyjmuje jeszcze inny?

    Zawsze można krzyczeć: "Nieeeeeeeee! Niech pani zajrzy strona druga, akapit trzeci, podpunkt piąty!" :wink:

    i w tym momencie naszła mnie niepohamowana ochota obejrzenia rodzącej i walczącej Haku :bigsmile:
  • Wyciągam stary wątek, bo robię sobie plan porodu.
    Potrzebuję informacji na temat: zakrapiania oczu azotanem srebra

    cytuję Katarzynę: "Zabieg Credego – zapuszczenie do każdego oka po kropli 1% azotanu srebra, jako profilaktyka rzeżączkowego zapalenia oczu - często powoduje powikłania w postaci zapalenia spojówek."

    Jeśli dobrze kojarzę, to rzeżączka to drogą płciową jest przenoszona. Ale jak się ma jednego "partnera" (męża :D) to szanse, że się ma to ustrojstwo są żadne? No chyba, żeby mąż miał. Ale skąd? Jak ma tylko mnie :D Czy jest taka możliwość, że np. bym się tym zaraziła na basenie? Czy można jakieś badanie na to zrobić, że tego nie mam? ...żeby mieć pewność, że się tego dziecku nie przekazało?
  • Dlaczego przy cesarce jest proszę opuścić ekran TUŻ przed porodem a nie w ogóle bez tego parawanu. ja np. chciałam widzieć co robią i co się dzieje z bebechami. Tylko za żadnym razem się nie zgodzili.
  • No nie wiem, to jednak chyba nie jest fajny widok. Poza tym świadomość, że jest krojona, mimo że w znieczuleniu...i wtedy jeśli leżąc tam stracisz przytomność, to nie będzie wiadomo, czy to z powodu tego, co zobaczyłaś czy to inny problem :)
  • @prowincjuszka napisz to następnym razem (będzie następny? ;) ) w planie porodu, może Cie posluchają (szczerze wątpię), choć tu chyba jednak o względy bezpieczeństwa chodzi. A potem jeszcze by Ci się to śniło po nocach - zakrwawione bebechy i gdzieś tam wyłaniająca się mała główeczka :)

    Choć też idąc w drugą stronę Irena Chołuj podaje, że są matki, które w porodzie naturalnym chcą dotykać główki dziecka podczas porodu, a inne nie. Jedne chcą zobaczyć łożysko jak wygląda po urodzeniu, a inne nie...

    ... jedni patrzą, jak im się krew pobiera, inni odwracają głowę...
  • @palusia nie filozuj :P
  • Ale z czym @hope z zabiegiem credego, czy z oglądaniem własnych bebechów :D?
  • Tak sobie myślę, że chyba bym chciała zobaczyć łożysko :-?
  • @palusia z ziemianką;)

    a to tam tak widać wszystkie bebechy? @prowincjuszka podziwiam, bo ja jak już po operacji zobaczyłam się cała na stole to było to jedno z najgorszych wspomnień... aż poprosiłam, żeby mnie przykryli. Z drugiej strony to przecież takie ważne zobaczyć pierwszy moment na świecie swojego dziecka :) może gdybym to widziała to już widok mojego ciała po tym wszystkim nie byłby taki ciężki.
  • Na mnie łożysko nie zrobiło wrażenia.
    Popatrzyłam, bo urodziłam je sama, potem położna zabrała. Nic nadzwyczajnego.
  • edytowano marzec 2015
    Też chciałam być przykryta jak najdokładniej tylko z konieczną dziurą na brzuch. Tylko bez parawanu. A na wszystkich cesarkach był parawan przed twarzą.
  • Mi i mezowi polozna pokazywala lozysko, pokazywala "drzewo zycia"- tak sie ulozyly jakies nie wiem zylki,czy sciegna promieniscie w taki wzor na worku owodniowym, powiedziala, ze mamy dotknac, bo to w dotyku jest jak jedwab i pokazywala tez, jaka ta blona worka owodniowego jest mocna, i ile miejsca mala miala w srodku. :-)
    Cos moglam namieszac w tym opisie, bo po porodzie wiadomo ;-)
    Ale to bylo ciekawe.
  • edytowano marzec 2015
    Mi nie chodziło o jakieś dziwactwa tylko chciałam być pewna, że ktoś nie oszukuje np. mam raka i ukrywają to albo dzieci było więcej niż jedno. Oczywiście tak na zimno to człowiek myśli, że to głupie ale w ciąży i przy samym porodzie to różne myśli po głowie chodzą.
  • Dobra, spadam, bo muszę zrobić post od forum.
  • wybacz
    :))
  • Wiem o czym mówisz @prowincjuszka

    ... A skąd mam mieć pewność, że mi dziecka nie podmienili..
  • Jeśli kogoś by to interesowało:

    Pytałam mojego lekarza gin. Potwierdzila, że ten azotan srebra jest właśnie przeciwko rzeżączce, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo zarażenia np. na basenie i tj.taka choroba, której nie da się przegapić (piana z pochwy, zielony śluz itd, z pewnością coś by wyszło w cytologii).
    Podaje się to tylko w celu uniknięcia zarażenia noworodka rzeżączką.

    Podkreśliła jednak, że to nie lekarz przyjmujący poród zakrapia dziecku oczy, tylko neonatolog, że zakrapia się wszystkim dzieciom i nie jest pewna, czy uda mi się przeforsować to, żeby neonatolog się zgodził na niezakrapianie.
  • A podbije ;)
  • JA się przy dwóch ostatnich porodach nie zgodziłam na zakrapianie oczu i jakoś przeszło.
  • edytowano maj 2016
    wisi zdjęcie na izbie przyjęć, z napisem: tej pacjentki nie przyjmować? 8-}
  • Mialam w planie porodu niezakrapuanie oczu. Nie mieli innego wyjscia musieli sie zgodzic. Poza ttm ten plan porodu baaardzo sie przydal w betonowym szpitalu. Nie musialam bronic siebie i dziecka przed proceduramu ten plan robil to za mnie.
  • Wrócę do AgNO3.
    W czym problem z zakraplaniem tym oczu?
    We Fr jest to obowiązkowe.
    Nie zakraplanie jest traktowany jak poważny błąd zawodowy.

    Nawet nie wiedziałam że nasze dzieci maja zakropione oczy azotanem srebra.


    :-??
  • @Isako, myślę, że chodzi o celowość lub nie działania.
    Skoro ten azotan to p. rzeżączce, a owej nie ma - to po co.
  • Jeśli dziecko urodi się w szpitalu to chciałabym je zaszcepić na żółtackę (boję się szpitalnego brudu i bajzlu, moim zdaniem ma duże szanse, żeby od kogoś to tam złapać). A jak jest z gruźlicą? Duże są szanse, że się tym zarazi w szpitalu?
  • edytowano maj 2016
    dzięki @Bea! :) myślę, że sobie darujemy BCG, a może nawet wszystko :-?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.