Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Homeschoolersi są the best!

13536373840

Komentarz

  • bardzo równająca wszystko do zera jest ta opinia ... czyli cała Polska nauka, szkolnictwo do bani już teraz jest?
    A to już twoja opinia  :-B
  • Ciekawe z tym angielskim - u nas O, 2 i 3kl  - zero angielskiego... a egzam z 2 klasy planowany na 1,5 h podobno- skończył się po 15 minutach...
  • Agga, to masz szczęście. :)
  • Czy o ED mozna ubiegac sie jesli chodzi o licealiste , po ukonczeniu przez dziecko gimnazjum?
    Można.
  • Generalnie plan już mam, materiały z grubsza też. O historię, religię, filozofię, literaturę polską, łacinę się nie boję, ale czy ktoś może polecić podręcznik do biologii? Ale taki na poziomie, jak za moich dawnych czasów bywały. Nie chodzi mi o przyrodę, ale o biologię na poziomie dzisiejszego gimnazjum lub "komunistycznej" podstawówki.
    Jest coś takiego czy muszę wyszukać jakieś książki z mojej epoki? Choć obawiam się, że może być to nie możliwe. 

    Już nie wspomnę o matematyce, ale to już jakieś anglojęzyczne materiały znajdę, bo tutejszy poziom matematyki nie przerośnie mnie;) 
  • Czy jest szansa na ED w danym roku szkolnym, jeżeli nie złożyło się papierów do końca maja? Czy są możliwe jakieś wyjątki, ktoś wie?
  • Mój syn ma 9 lat, więc w grę nie wchodzi żaden Tatarkiewicz ani Copleston ;) Ponieważ plan jest taki, by iść według idei zawartej w 'The well trained mind' (można sobie wyszukać i poczytać, co to jest), która z grubsza polega na oparciu się o historię (epoki). Czyli zaczynamy od starożytności. I od tego wszystko inne się rozchodzi - czytamy mitologię, uczymy się łaciny, poznajemy sztukę antyczną, filozofię itp. Następny rok to średniowiecze, itd.
    Jeśli chodzi o łacinę, to miłe i przyjemne są podręczniki 'Minimus' i druga część "Minimus Secundus', mam również trochę trudniejszy podręcznik 'Lingua Latina per se Illustrata', ale jest on już ambitniejszy. Wszystkie te książki można znaleźć na Amazonie.
    A filozofia? Z głowy przede wszystkim:) Oczywiście, skoro starożytność to presokratycy i pytanie o zasadę rzeczy, potem Platon z wyborem wazniejszych tekstów (choćby jaskinia jako analogia duszy), potem jak wejdzie sie w historię po Chrystusie (historia Kościoła dodatkowo do historii powszechnej) trzeba zahaczyć o neoplatonizm. (Już wiem, co Agnieszka63 myśli;) 

    A historia generalnie z podręczników do gimnazjum Milcarka. 

    I jeszcze, jak starożytność w historii, to w nauce biologia, dopiero jak średniowiecze i renesans to geografia, a jak czasy późniejsze to fizyka i chemia. 


  • Ja wiem, czy warto kupić? Raczej tak, choć te ich konkretne propozycje literatury to na Amerykę robione. Ja nie wiem, jak te idee zaszczepić na polskim gruncie, bo mnie ten system nie obejmuje. Mieszkając w UK i wypisując dziecko ze szkoły, zarazem przestaję istnieć dla systemu oświaty, jedynie będą się upewniać, czy dziecko się czegokolwiek uczy, ale nie mają prawa ingerować  w treści i metodę. 
    Tego "Minimusa" możesz obejrzeć tu:
    Z tym, że to jest podręcznik dla ucznia mówiącego i czytającego po angielsku. 
  • Będą przychodzić co pół roku.
    Ale tylko dlatego się zgodziłam, bo kobieta od tych spraw jest bardzo za ED. Formalnie można napisać do wydziału oświaty przy gminie, że chce się kontakt utrzymywać wyłącznie na piśmie. Tak na prawdę nie muszę nikogo do domu wpuszczać. 
    A gdybym zaniedbywała dzieci, nie uczyłyby się, byłyby wykorzystywane do pracy itp. to wtedy są to argumenty dla władz, by wydać School Attandance Order, a wtedy już nie dobrze się dzieje.
    I bez przychodzenia do domu oni wszystko wiedzą, bo tu ludzie wszystko wiedzą. Nikt chyba bardziej jak Brytyjczycy, nie uwielbia interesować się innymi i plotkować.
  • Generalnie plan już mam, materiały z grubsza też. O historię, religię, filozofię, literaturę polską, łacinę się nie boję, ale czy ktoś może polecić podręcznik do biologii? Ale taki na poziomie, jak za moich dawnych czasów bywały. Nie chodzi mi o przyrodę, ale o biologię na poziomie dzisiejszego gimnazjum lub "komunistycznej" podstawówki.
    Jest coś takiego czy muszę wyszukać jakieś książki z mojej epoki? Choć obawiam się, że może być to nie możliwe. 

    Już nie wspomnę o matematyce, ale to już jakieś anglojęzyczne materiały znajdę, bo tutejszy poziom matematyki nie przerośnie mnie;) 
    Biologia to tylko stare podręczniki. Przyroda w obecnym wydaniu to takie pogaduszki. Wpadły mi jakieś biologie w ręce- z lat 90-tych. , autor Klimuszko. Do IV i VI klasy na razie, do V  - poszukam.
    Fajnie by było mieć takie miejsce w necie, aby te podręczniki skanować i udostępniać. Może przez chomikuj?
  • edytowano listopad 2013
    ;)
  • Znowu coś dziwnego dzieje się z komputerem, chyba się przegrzał :)) Wysmarowałam wpis i na razie nie da się wkleić.
  • @Kajsa, wpis głównie do Ciebie, ale nie mogę kopiować, bo takie dziwne rzeczy się dzieją. Trzeba poczekać, bo nie mam siły pisac jeszcze raz :))
  • Mam koleżankę biologa, nauczycielkę, wiem, że Przyroda to dno, jesli chodzi o podręczniki. Skontaktuję się z nią, może coś ma z dawnych czasów.
  • @Kajsa, mam podręcznik Wandy E. Papis
    -"Wzrastam w mądrości", nawet ostatnio biblioteka okoliczna pozbywała
    się go, więc mam dwa egzemplarze i moge jeden przesłać. A może będziecie
    gdzieś w Krk, to moglibyśmy się spotkać.
    Program Papisowej został
    nagrodzony w 1993 przez MEN, wtedy jeszcze była nadzieja, że żyjemy w
    normalnym kraju. Autorka miała udostępnić pięć części, ale nie wiem
    dlaczego została tylko pierwsza część: wzrastam w mądrości.
    Ze spisu treści:
    1. Swiat, w którym żyjemy
    2.Świat a język, którym o świecie mówimy
    3. Jak poznajemy świat i co z tego wynika?
    4. Nie ma skutku bez przyczyny
    5. Co można odkryć rozumem, a czego nie można
    6. Skąd się biora dzieci?
    7. Możność i urzeczywistnienie
    8. Niezawodna busola zycia - wartości (tutaj serce programu czyli "Co to znaczy, że jestem człowiekiem")
    9. Porozmawiajmy o uczuciach
    10. Istotne znaczenie ludzkiego ciała
    11. Istotne znaczenie płci u człowieka
    12. Wiązania i więzi
    13. Dlaczego w świecie panuje ład?
    14. O kim powiemy, że jest mądry?
    Autorka często odwoływała się do Mieczysława Gogacza i metafizyki - byłam kilka razy na warsztatach
  • @Kajsa
    Szczurzysko jest filozofem , więc jej łatwo mówić :))

     Polecam Wanda E. Papis- Wzrastam w mądrości, podręcznik na godziny wychowawcze dla szk. podstawowej z poczatku lat 90. mam dwa egzemplarze, bo okoliczna biblioteka pozbywała się - mogę przesłać.

    Spis treści
    1. Świat, w którym żyjemy
    2. Świat a język, kórym o świecie mówimy.
    3. Jak poznajemy świat i co z tego wynika
    4. Nie ma skutku bez przyczyny]
    5. Co można odkryć rozumem, a czego nie można
    6. Skąd się biorą dzieci?
    7. Możność i urzeczywistnienie
    8. Niezawodna busola życia - wartości (tutaj serce programu: co to znaczy, że jestem człowiekiem)
    9. Porozmawiajmy o uczuciach
    10. Istotne znaczenie ludzkiego ciała
    11. Wiązania i więzi
    12. Dlaczego w świecie panuje ład?
    13. o kim powiemy, że jest mądry?

    A może będziecie w Krk, to zapraszam, wtedy mogę pokazać ciekawe rzeczy z programu Papisowej.

  • Szczurzysko, jak planujesz wpleść historię Polski do programu "The well-trained mind": czy w I roku będziecie uczyć się tylko o starożytności, a początki państwa polskiego zaczniecie w II roku nauki? A jak w I roku biologia, to w II już nie?  Co myślicie o czytaniu mitów innych religii z dziećmi w pierwszych klasach podstawówki. Ja mam wątpliwości, co do mojego syna, czy nie uczyni to zamieszania w jego głowie.

    Pan Dariusz Zalewski pisał, że chciałby wypromować/napisać programy do edukacji klasycznej dla polskich uczniów, z chęcią bym korzystała z takich.

  • Tak, historia Polski później. 
    No, biologia bardzo ogólnie, potem inne nauki ścisłe, ale pamiętaj, że wedle tego schematu są 3 etapy: 5-8 lat, 9-12, 13-16. Wiekowo współgrają z zachodnim systemem szkolnictwa, ale chodzi o to, że ja mając dziecko lat 9 zaczynam drugi etap. Po 4 latach rozpoczyna się ta nauka od nowa, czyli znów starożytność, itd., ale na wyższym już poziomie, z sięgnięciem po trudniejszą lekturę, poszerzeniem wiadomości wcześniej nabytych. 

    Wiesz, mitologia nie stoi w poprzek chrześcijaństwu. Jest elementem koniecznym w poznawaniu cywilizacji łacińskiej. Gdybyśmy czytali pisma buddyjskie - tu się zgodzę - za wcześnie, aczkolwiek czytając zwykła literaturę przygodową dla dzieci te treści są. Obecnie czytamy serię "Tomka" - dużo wiadomości o innych religiach, ale podane z perspektywy naukowej (aż do przesady) i - co ważne - europejskiej. 
    Także zamierzam mówić o Platonie, bo bez tego nie ma co mówić o filozofii późniejszej. 
    I znowu - "Rozprawy o metodzie" nie polecam dla dziecka;) Tu można pokazać, jak filozofia zmienia kierunek, co się dzieje, kiedy przechodzimy od rzeczywistości do własnego rozumu. Oczywiście wszystko na miarę pojętności dziecka. 
    Myślę, że trzeba pokazać, jak starożytność, zarówno mitologia, jak i filozofia ciężkiego kalibru, łączy się z rodzącym się chrześcijaństwem, jak rodzi się cywilizacja łacińska. Bez tego nie ma  co mówić o historii Polski. Bo sztuką nie jest zapamiętać daty, ale zrozumieć wydarzenia.

    WIęcej pomądrzyć się będę mogła, jak już zaprzęgniemy się w ten - nowy dla nas - system nauki
    :)
  • A  może ten wątek jest za długi, skoro się psuje? 
  • ja wprawdzie nie mam dzieci w ED, ale bardzo wam kibicuję

    z łaciny - to przede wszystkim wzięłabym gramatykę Wikariaka - to masz całość gramatyki i tablice wszelakie, gorzej z czytankami

    z biologii - Biologia Willego - to można do poduszki niemalże czytać tak fajnie i przystępnie napisane - no ale to poziom raczej licealny - choć moim zdaniem można uprościć dla młodszego dziecka, ale ja bym spróbowała z tym

    w ogóle łacina i greka to moje ulubione przednioty były - łacina powinna być obowiązkowa bo to super nauka logiki no i pomocna przy nauce języków obcych (oraz naszego)

  • Mam pytanie techniczne, ponieważ nie jestem w stanie czytać ostatnich wpisów. Przez większość z nich leci pionowo,w dwóch dwuliterowych rzędach jakiś tekst i zasłania właściwe wpisy. Czy tylko ja tak mam? Czy to jakiś defekt, jak forum się u mnie ładuje? Czy inni też mają? A może pora na homeschoolersów2? Może ten wątek jest już za długi?
    Nie mam pojęcia, skąd ten defekt, ale wnerwia on bardzo.
  • Też tak mam i nie wiem o co chodzi
    :(
  • edytowano lipiec 2012
    W KOŃCU SĄ WAKACJE - DAJTE SE MATKI SPOKÓJ Z TĄ NAUKĄ
  • edytowano lipiec 2012
    ;)
  • Ja tez tak mam
  • też tak mam
  • @Kajsa, zaraz wejdę na pocztę


    Taż tak mam z tym wątkiem, to chyba bierze się z jego długości
  • Szczurzysko, jeśli Twoje poszukiwania trwają nadal, polecałabym to:
    http://www.proszynski.pl/Botanika_i_biologia_komorki__Podrecznik_dla_liceum_ogolnoksztalcacego-p-796-10008-.html
    http://www.proszynski.pl/Zoologia__Podrecznik_dla_LO-p-460-10008-.html

    Wprawdzie, jak widać, są dla LO, ale mogą posłużyć jako "rama" :-bd
  • Koleżanka mi poleciła "Puls życia" do gimnazjum, bo sama z tego uczy. 
    A te do liceum to może na kolejny etap nauki się przydadzą. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.