Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

«1

Komentarz

  • To tak teraz wyglądają wykresy przy npr?! :-O
  • Też mi się skojarzyło =))
    a potem sobie myślę, że może dziecię od pieluchy odstawia :D
  • edytowano wrzesień 2012

    za wikipedią:


    Suche dni (dni kwartalne) - w tradycji Kościoła katolickiego kwartalne dni postu obejmujące środę, piątek i sobotę[1], obchodzone na początku każdej z czterech pór roku:

    Obchody te winny służyć odnowie duchowej wiernych, poprzez obchody liturgiczne, praktyki pokutne i akcje duszpasterskie.

    Obchodzenie suchych dni nie jest obecnie wymagane prawem kanonicznym, ich termin i formę obchodzenia może określić lokalny ordynariusz. Do czasów Soboru Watykańskiego II obowiązywał w te dni post ścisły.

  • enpeerowcy!
  • Oczywiście pierwsze skojarzenia miałam z npr-em

    U nas dziś mżyło i padało

    ale i tak podobno rzeki wysychają etc

  • boski tytuł...
    =))
  • A ja widząc tytuł, myślałam, że chodzi o posuchę w portfelu, czyli braki finansowe.
  • A ja myślałem, że chodzi po prostu o Suche Dni.

    Szczególnie w same Suche Dni.
  • Właśnie, dziś środa Suchych Dni
  • A tak sobie podbiję ;)

    Suche dni wypadają w tym tygodniu (dla mniej doświadczonych: środa, piątek, sobota), a że nie będzie mnie na orgu, przypominam dziś.

    Jakub de Voragine pisał w "Złotej legendzie" tak:
    "Post Czterech Pór ustanowiony został przez papieża Kaliksta. Polega on na poszczeniu cztery razy w roku, wedle czterech pór roku."
    "...pościmy na wiosnę, by umiarkować w sobie zgubne humory, to jest rozwiązłość."
    "Powinniśmy więc pościć na wiosnę, by być niewinni, jak dzieci..."

    CDN.  ;;)
  • i znów, dziś środa suchych dni wrześniowych
  • edytowano wrzesień 2014
    Ciekawe1. Toż samo pisze kol. Traditio na fejsie
    U mnie w kalendarzu jest 24 IX. A dziś normalnie, Stygmatów Św. Franciszka.
  • Może dlatego:
    po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego (wg starszego kalendarza) lub po
    trzeciej niedzieli września (po zmianach wprowadzonych przez bł. Jana
    XXIII).
    http://dziennikparafialny.pl/2012/suche-dni-wielkiego-postu/
  • o mamo a ja kawalek sernika kupilam w piekarni...z promocji bo wczorajszy...ale wczorajszy tomozna chyba ? pierwszy raz slysze o suchych dniach..nie liczac poradni przed slubem ;)
  • @Kana, ale wg jednej z interpretacji trzecia niedziela września była 14-go.

  • edytowano wrzesień 2014
    No tak, oryginalnie było tak:

    "Post Luciam, Cineres, post sanctum Pneuma Crucemque Tempora dat quattuor - feria quarta sequens”, tj. „Suche dni następują po św. Łucji (13 XII), po Środzie Popielcowej, po Zesłaniu Ducha Św. i  po Podwyższeniu Krzyża (14 IX)”.

    ale Jan XXIII wprowadził zmiany i punktem odniesienia dla Suchych dni stały się niedziele, co nie zmieniło ich terminu w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, ale określenie, że Suche dni wrześniowe następują po 3 niedzieli tegoż miesiąca, zmieniało termin ich obchodu w tych latach, w których 14 września przypada na niedziele, poniedziałek lub wtorek

    Tzn dla sedeków: dziś i jutro
    Dla wyznawców Roncaliego: za tydzień
  • edytowano wrzesień 2014
    Hah, @Kana , bo jest szkoła, wedle której za pierwszą niedzielę miesiąca liczy się tę, która rozpoczyna tydzień z 1-m dniem miesiąca.

    Czyli 31 VIII to 1-a niedziela września. Jak rozumiem @Gregorius jest to sposób liczenia sedecki?
  • Ciekawe, nie słyszałam o tym wcześniej.


  • W kalendarzach SSPX za tydzień. 
  • @MAFJa, luz ja zjadam czekoladę z orzechami, ale gorzką. Na szczęście mam tez cukiniową i jaglankę. Mi się "suche dni" kojarzą jednoznacznie ....
  • edytowano wrzesień 2014
     To od wszelkiego wypadku lepiej pościć we wszystkie środy, piątki i soboty, nie będzie problemu z interpretacją.
  • @tatapafcia: zdania śapodzielone. w kalendarzu wiadomego Bractwa za tydzień
  • Kocham ten tytul :x
  • @tatapafcia hint: w tym roku 14.09 to była niedziela
  • @Gregorius zdążyłem zauważyć. Zgodnie z metodą "pierwsza niedziela przed pierwszym" była to trzecia niedziela. Pytałem czy takie podejście do niedzieli jest sedeckie

    Nie tylko Wiadome Bractwo obchodzi za tydzień. W popularnych kalendarzykach Polonia Christiana też jest za tydzień
  • Dziś mamy środę suchych dni :)
  • Czyli dziś sałatka z jaglanką zamiast kanapki z kotletem do pracy mężusiowi.
    Jakoś nigdy nie mogę spamiętać kiedy te suche dni, zawsze tak samo mnie zaskakuje. "Tak? To cztery razy w roku? W tym roku też?"
    :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.