Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia FAQ

edytowano listopad 2011 w Arkan Noego
Śledzę wpisy dotyczące wczesnej komunii i widzę, że pojawiają się różne pytania na które nie ma odpowiedzi na stronie http://www.wczesna-komunia.pl

Chcę księdza Marcina Węcławskiego, który jest merytorycznie za tę stronę odpowiedzialny namówić na stworzenie sekcji FAQ.

Wiem, że część forumowiczów ma doświadczenie z próbami (czasem zakończonymi sukcesem) negocjacji z księdzem w parafii o wczesną komunię.

Stąd moje dwie prośby:
1) Pomóżcie stworzyć listę ważnych dla Was pytań na które nie znaleźliście odpowiedzi na stronie wczesnej komunii.

2) Jeśli znaleźliście/wypracowaliście na któreś z pytań odpowiedź, podzielcie się swoim know-how.
«13456712

Komentarz

  • Tu kilka pytań, które już znalazłam na wielodzientych:

    1) Jeśli w parafii nie ma katechezy dla zorganizowanej grupy dzieci wczesnokomunijnych - czy należy posłać dziecko na katechezę ze starszymi?

    2) Przy przygotowaniu indywidualnym dziecka do wczesnej komunii - z jakich materiałów warto korzystać?

    3) Jak przekonać księdza w parafii by pozwolił przystąpić dziecku do wczesnej pierwszej komunii?

    4) Ksiądz w parafii się zgodził na posłanie dziecka do wczesnej komunii, ale mówi, że musi wziąć udział w uroczystości ze starszymi. Jednym z moich motywów by posłać dziecko wcześniej było właśnie uniknięcie komercyjnej otoczki terminowej Pierwszej komunii. Jak go mogę przekonać, by dziecko mogło przystapić do pierwszej komunii indywidualnie w Wielki Czawartek lub Boże Ciało?
  • Może warto zamieścić na wyżej wymienionej stronie listę parafii/księży, którzy organizują wczesną pierwszą komunię?
  • Czy jest gdzieś to FAQ przygotowane?
  • A ja na to od[powiem tak:
    modlic się, modlić i jeszcze raz modlić.
    I gdy Wczesna Komunia jest planem Bożym to tak przedziwnie Was poprowadzi, ze wszystkie kłody znikną.

  • A ja na to od[powiem tak:
    modlic się, modlić i jeszcze raz modlić.
    I gdy Wczesna Komunia jest planem Bożym to tak przedziwnie Was poprowadzi, ze wszystkie kłody znikną.

    To prawda, prawie dwa lata się modliliśmy i... ostatnia kłoda zniknęła dopiero "za pięć 12sta"
  • Tak bywa. Mnie wyśmiał proboszcz, a po dwóch dniach trafiłam "przypadkiem" na Mszę do kościoła, w którym nigdy nie bywałam. I słyszę, a oni mówią z ambony: Papież Pius X do Komunii św dopuszczał nawet czterolatki... Ewidentnie Pan Bóg mnie tam zaprowadził. No i zaczęła się nasza duchowa przygoda. :-)
  • Ja miałam też niepewną sytuację do ostatniej chwili.

    Właśnie za pięć dwunasta okazało się, że córka może mieć Komunię we Wrocławiu, a nie muszę jechać do Warszawy.

  • Podziwiam was,wasze dzieci że były na tyle dojrzałe by dostąpić tej cudownej łaski
    W zasadzie to nie dzieci mają być dojrzałe tylko rodzice. Starsi pragnęli od początku, natomiast nasz F. spoważniał dokładnie wtedy gdy oznajmiliśmy mu, że ks. H. wyraził zgodę. Wcześniej jakby obojętność była, wręcz przekora. A po tym fakcie - nie ten sam chłopak. Jak by Duch Święty na niego zstąpił, albo zły sie usunął wiedząc ze przegrał w tej kwestii. Ja to myślę, że zły wszystko zrobi by odciągnąć. Dlatego jestem przekonana, że wyznacznikiem jest dojrzałość rodziców.
  • Wg mnie kluczowa dojrzałością jest dojrzałość dziecka.
  • A u nas teraz były zgłoszenia młodzieży do bierzmowania, 3 gim i I LO, pytam czy nasza może iść (2 gim, kurs trwa do kwietnia/maja). Proboszcz mówi nie. Może gdybym się uparła, to by się zgodził, bo tak mocno nie protestował, ale odpuściłam, bo się nawojowałam przy wczesnej Komunii syna w tym roku już, a poza tym młoda zbuntowana na życie (do kościoła chodzi, ale nieznośna w domu). Tylko teraz sobie myślę, że jednak Sakrament jest Sakrament i może by jej pomógł szybciej, łagodniej i po Bożemu dojrzeć...
  • Wg mnie kluczowa dojrzałością jest dojrzałość dziecka.
    Sakrament nie jest nagrodą za dojrzałość tylko pomaga w dojściu do dojrzałości duchowej
    Podziękowali 1agnieszkamama
  • fakt, u dziecka wymagane jest rozróżnienie chleba Eucharystycznego od zwykłego i pragnienie, przy czym każde dziecko na rozmowie "uzasadnia" to pragnienie po swojemu, zazwyczaj zawstydzając mędrców
  • edytowano październik 2012
    O to...to...
    Pamiętam jakie potęzne wątpliwości miałam, kiedy nasza (9,5 )Weronika przystępowała do bierzmowania. 
    Jakby odpowiedź na moje wątpliwości usłyszałam w czasie homili "Oni nie są i nie muszą być dojrzali. Oni są na drodze do dojrzałości. Ten sakrament ma im pomóc"

    A teraz jestem bardzo zadowolona.
  • Nasza pięciolatka chodzi od kilku tygodni na katechezy przygotowujące do I Komunii św. Bez jakiegoś nacisku z naszej strony, podoba się jej, inspiruje do rozmyślań. A na wiosnę zobaczymy, czy to już, czy jeszcze nie.
  • @Winda:

    Kolektyw wszystkim, jednostka niczym. Tak to działa.
  • pisałam o dojrzałości, która wyraża się pragnieniem.


  • pisałam o dojrzałości, która wyraża się pragnieniem.


    Ale pragnienie czasem rozwija się po decyzji, gdy już przygotowania ruszą pełną parą. Tak było z naszym trzecim synem. Po pierwszej spowiedzi kapłan stwierdził, że duchowo przebije braci (których tenże kapłan spowiada od lat i też udzielił im Wczesnej Komunii).
  • Chciałabym kupić synowi, który w tym roku przygotowuje się do Pierwszej Komunii modlitewnik.
    Czy możecie coś zaproponować?
    Znalazłam taki, nie mogę niestety przejrzeć jak to wygląda w środku i trudno mi ocenić.

    http://rafael.pl/ksiazki/jezuufam-tobie--modlitewnik-pierwszokomunijny-okladka-czarna-16-7472

    Warto, czy może jakiś inny?
  • pisałam o dojrzałości, która wyraża się pragnieniem.


    Ale pragnienie czasem rozwija się po decyzji, gdy już przygotowania ruszą pełną parą. Tak było z naszym trzecim synem. Po pierwszej spowiedzi kapłan stwierdził, że duchowo przebije braci (których tenże kapłan spowiada od lat i też udzielił im Wczesnej Komunii).
    Teraz mam wątpliwości co do dojrzałości moich dzieci, które Komunie maja mieć w maju...
    mam nadzieje, ze się zmieni ich postawa.

    Nasz "problem" polega na tym, ze wolelibyśmy, żeby nasza dwójka przystąpiła do Komunii w kaplicy oo Karmelitów, sami na Mszy tylko dla nas...ale proboszcz nie wygląda na takiego żeby sie zgodził (z ojcami tez jeszcze nie rozmawialiśmy)
  • @Adela:

    "Powstał z potrzeby dostosowania języka komentarzy i modlitw do świadomości najmłodszych"

    No to ja bym się jednak miał na baczności.

    U nas standardem jest taki modlitewnik: http://www.tedeum.pl/tytul/19,Te-Deum-laudamus

    Każde dziecko dostaje swój po I Komunii św. z pamiątkową wklejką w środku.
  • Moja córka też korzysta z tego modlitewnika ( Te Deum).

     

  • Wedle modlitewnika Te Deum uczestnictwo w Mszach Drogi Neokatechumenalnej czy Odnowy w Duchu Św to grzech
  • @Maciek
    Dzięki! Czegoś takiego szukałam.

    A zapytam jeszcze o materiały. Z czego korzystacie przygotowując dzieci w domu?


  • @Gregorius
    dziękuję, doczytałam też w innych wątkach o Wczesnej Komunii
    trochę zdublowałam temat, ale może komuś się przyda


  • Gregu, możemy przyjąć, że w czasie redagowania rachunku sumienia w 2001 roku autorzy mieli na myśli te elementy liturgii, które obecnie nie są już praktykowane.

    Tak czy inaczej, nie wydaje mi się, aby ta kwestia miała decydować o ocenie modlitewnika. Są tam na przykład przepiękne modlitwy po przyjęciu Komunii św., autorstwa św. Tomasza z Akwinu i św. Bonawentury.
  • Modlitewnik b praktyczny, sam korzystam, zwłaszcza podczas przygotowania do spowiedzi
  • edytowano październik 2012
    .
  • Nasza pięciolatka chodzi od kilku tygodni na katechezy przygotowujące do I Komunii św. Bez jakiegoś nacisku z naszej strony, podoba się jej, inspiruje do rozmyślań. A na wiosnę zobaczymy, czy to już, czy jeszcze nie.
    Maćku, a gdzie chodzi?
  • Na Garncarską, po niedzielnej sumie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.