Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Karpatka - pomocy potrzebuję

edytowano grudzień 2012 w Kuchnia
Może mógłby ktoś poratować mnie sprawdzonym, zawsze się udającym przepisem na karpatkę; coby góry ładnie wyrosły i krem się nadawał do jedzenia; net przeszukałam i znalazłam ze 30 różnych przepisów - który wybrać? Zawsze jesteście niezawodni - pomóżcie i tym razem :)
Podziękowali 1Isako

Komentarz

  • upnę, bo ciekawe :) 


  • Najbardziej sprawdzony w naszym domu jest przepis z opakowania karpatki w proszku :D
    Tylko masła trzeba dodać dwa razy tyle, co w przepisie.
  • no ja tez z takiego piekę ;) 

    upnęłam z nadzieją, że się ktoś własnym podzieli ;)
  • PaxPax
    edytowano grudzień 2012
    Ja pieke od dwóch lat sama bo mi nie smakuje taka z opakowania i z oczywistych względów,ze rzadko ja mogę spotkać,przepis chyba z Moich wypiekow ale głowy nie dam ,jeet przepyszna,więc:
    Składniki na ciasto:

    1 szklanka wody
    pół kostki masła (125 g)
    1 szklanka mąki pszennej
    5 jajek
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    Masło rozpuścić w garnku, dolać wodę, doprowadzić do wrzenia. Wsypać mąkę i chwilę ucierać do powstania gęstej masy. Po lekkim przestudzeniu wbijać jajka, proszek do pieczenia i miksować. Gotową masę podzielić na 2 części. Blachę o wymiarach 32 x 23 cm wysmarować tłuszczem i obsypać kaszą manną (uwaga: nie wykładamy papierem, ciężko potem papier oddzielić od ciasta). Jedną część ciasta rozprowadzić na blaszce (ciasto jest klejące, ale takie ma być). Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 - 30 minut (w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika!). Najlepiej - by ciasto stygło jeszcze w piekarniku, choć ja się do tego nie stosuję. W ten sam sposób upiec drugą część ciasta.
    Cskladniki na krem:
    3 szklanki mleka
    3/4 szklanki cukru
    1/2 kostki masła (uwaga: jeśli lubicie bardziej maślane kremy dodajcie więcej masła)
    1 cukier waniliowy - 16 g
    4 łyżki mąki pszennej, z lekką 'górką' (dałam krupczatkę, uwaga: jeśli mieszkasz w UK nie dodawaj 'plain flour' - krem będzie miał szary kolor)
    5 łyżek mąki ziemniaczanej (z lekką 'górką')
    4 jajka
    Ponadto:

    cukier puder do posypania
    Zagotować 2 szklanki mleka z cukrami i masłem. Pozostałą szklankę zmiksować z jajkami i mąką, po czym wlać do gorącego mleka. Gotować 1 - 2 minuty, energicznie mieszając, by się nie porobiły grudki.

    Gorący krem wylać na jeden upieczony wcześniej płat ciasta (zostawiając po bokach wolne 2 cm - po nałożeniu drugiego płatu ciasta krem by wypłynął), przykryć drugim. Ostudzić. Schłodzić. Oprószyć cukrem pudrem.
    Podziękowali 1Isako
  • Poszukam. Dawno nie robiłam. :D
  • Mój podobny do Pax, choć chyba nieco prostszy. Robiłam wielokrotnie. Sprawdzony.

    Zagotować 1 szklankę wody z 1/2 kostki masła. Dodać 1 szklankę mąki. Mieszać, aż zrobi się klucha. Wbić 5 jajek i miksować 3-4 minuty.
    Proszku nie dodaję i nie czekam na ostudzenie kluchy.
    Rozsmarować na blasze. Piec 50 min w 200 stopniach.
    Po upieczeniu kroimy na pół i mamy dwie części. Jeżeli zależy nam na okrągłej (ja robię prostokątną), to pieczemy w dwóch okrągłych formach.

    Krem: zagotować 1 szklankę mleka (niecałą, bo wcześniej odlać odrobinę, by wymieszać z mąką) + 2/3 szklanki cukru + cukier waniliowy. Z odlanym mlekiem wymieszać 2 łyżki mąki pszennej i 1,5 ziemniaczanej. Dodać do gotującego się mleka. Zagotować mieszając. Kiedy ostygnie,zmiksować z kostką masła. Przełożyć.
  • karpatkęrobię już długo  ,ale ostatnio odkryłam że krem jest lepszy jeśli budyń zgotujesz dzień wsześniej z połową masła a drugą połowę dobrze utrzeć i dodać budyń i odrobinę spirytusu lub soku z cytryny, ciasto robię tak samo tylko 4 jajka i w 2 blachach piekę a jak duże blachy to podwójnie , syn za karpatki załatwił lokal na imprezę mam 4 upiec
  • Piekę taką karpatkę jak z przepisu Pax/Moich Wypieków, ale nie daję kaszy mannej ;) Tzn. pierwszy raz dałam oczywiście, ale jakoś do papieru (tego do pieczenia) nigdy mi się jeszcze nie przylepiło ciasto po upieczeniu.

    I ostatnio robiłam do eklerów krem budyniowy (mniej więcej jak z tego przepisu, tylko mniej masła), po ostudzeniu wymieszany z bitą śmietaną. Mmmm... :)  Do karpatki też się będzie nadawał.
    Jak ktoś będzie chciał dokładne proporcje mojego kremu to napiszę, teraz mi się nie chce wyciągać zeszytu (musialam zapisać, bo udał się super, a był kombinowany).

    PS: czytałam też gdzieś, żeby lodowatą wodą spryskać ciasto przed wsadzeniem do piekarnika, to na mur beton zrobią się góry :)
  • Ja z 10 razy chyba już z tego przepisu robiłam i fajnie wychodziła.Tylko masła uzywalam oselkowe bo jakieś takie inne raz kupiłam to różnica w smaku potem była.
  • A skąd ta nazwa? Co to ma z Karpatami wspólnego?
  • edytowano grudzień 2012
    rosną góry ;)

    Edit:
    Za wikipedią:
    Podczas pieczenia zyskuje ono pofałdowaną, nieregularną powierzchnię kojarzącą się z górami – stąd nazwa
  • Agnieszko: proszek do pieczenia w karpatce to zbrodnia :) cała sztuka, żeby wyrosły góry bez proszku :D

    groszku wieczorem przepis wstukam ;)
  • Agnieszko: proszek do pieczenia w karpatce to zbrodnia :) cała sztuka, żeby wyrosły góry bez proszku :D

    yes, yes, yes
  • UlaUla
    edytowano grudzień 2012
    ja robie karpatke z pudelka wystepujacego w Biedronce i dzieciom( tym, które jedza w ogóle ciasta z kremami) smakuje, babciom tez i innym pociotkom, no ale mój maz ostatno stwierdzil, ze to ciasto troche nie takie, krem tez itp. wiec dziekuje za powyzsze przepisy :)
    Moja macocha robila dobra karpatke, ale krem byl na budyniu - i to budyniu wylacznie ananasowym (podobno na innym smak nie ten), którego od lat nie widzialam - czyli maslo ucierane z dodatkiem budyniu :)

    Acha - ja do ciasta ptysiowego (ptysiów, eklerek itp.) uzywam przepisow z Kuchni Polskiej i jest ok, wiec pewnie i ich karpatka byla by dobra)
  • przypomniało mi się dzisiaj, więc wpisuję wieczorem ;) /oryginał był gdzieś na forum cincin/

    750 ml mleka
    1 budyń waniliowy/śmietankowy
    1 szklanka cukru (można mniej, bo jest b.słodkie)
    1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
    2 żółtka
    1/4 kostki masła

    1 szklanka śmietanki 36%

    * 0,5 l. mleka zagotować z cukrem i masłem
    * w reszcie mleka wymieszać budyń, mąkę i żołtka
    * mieszaninę wylać na gotujące się mleko, mieszać aż zgęstnieje :) (nie od mieszania oczywiście), zdjąć z ognia i wystudzić
    * ubić śmietankę, wymieszać w dwóch porcjach z zimnym budyniem

    To na prawdę najlepszy krem do eklerów jaki zrobiłam ;)
    Mojej mamie już sprzedałam ten przepis do jej tradycyjnej imieninowej kremówki :)


    Podziękowali 1Bridget
  • a wiecie co zrobić z tymi dwoma białkami które Wam zostaną? :D

    http://www.mojewypieki.com/przepis/krakowskie-ciasteczka

    akurat dwa dodatkowe białka są potrzebne :)
    Podziękowali 1Isako
  • Po raz pierwszy w moim zyciu upieke Karpatke.
    Zobaczymy...
    Podziękowali 1Bridget
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.