Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ząbki mleczne i stałe - fluoryzować czy nie? Pasta z fluorem czy bez?

edytowano styczeń 2013 w Ogólna
Pytanie jak w temacie, jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na ten temat. Nasza dentystka zaleca fluoryzację mleczaków raz na 3 miesiące (koszt 80zł, NFZ tego nie refunduje). Tymczasem w książce "Poradnik dla zielonych rodziców" przeczytałam, że fluor jest dość toksyczny, że w wiekszości krajów Europy Zachodniej fluoryzacja nie jest już stosowana, że przeciwne stosowaniu fluoru są największe autorytety medyczne, m.in. dr Arvid Carlsson, laureat Nagrody Nobla. No i nie wiem, co robić.
Pastę używam Nenedent (czy Bobodent), dostępna tylko w aptekach, bez fluoru. Synek ma 2 latka, w książce piszą, że dzieci średnio do 7 roku życia nie potrafią skutecznie wypluwać pasty po umyciu zębów. Staram się uczyć M. płukania buzi po myciu zębów, ale na razie kiepsko idzie. Ale czy z kolei brak fluoru nie sprzyja próchnicy? Proszę doświadczone mamy o radę...
«13

Komentarz

  • Kochana zmień dentyste!
    Ja ze swoimi chodze raz na 4 miesiace i mają fluoryzację i NFZ to refunduje a owszem!!! Chodze na NFZ właśnie i ani grosza nie wydałam a fluoryzacje mają od kiedy 2 lata skończyli. Za 4 miesiące kolejna wizyta i najmlodsza też już będzie miała robioną. Pytałam stomatologa o fluoryzacje mówiłam że slyszałam negatywne opinie ale mi powiedziała ze nie ma żadnych negatywnych skutków tego zabiegu bo dawka fluoru jest niewielka i wchłania się do zebów przez około 2 tygodnie po troszku jest uwalniana więc nie ma szans zeby zaszkodziła.
    Dla mojej prawie 2 latki kupuje własnie tą apteczną pastę bez fluoru (tak zaleciła stomatolog) Fluor dopiero po 2 roku życia kiedy dziecko potrafi odpluwać porządnie i wtedy też robią fluoryzację. Starsi używają już pasty z fluorem, ale oni porządnie wypłukują zęby i odpluwają, nie połykają.
    W każdym razie tonie prawda ze NFZ nie refunduje fluoryzacji. Dentystka zwyczajnie cię naciąga na koszta!
  • Cala rodzina uzywamy pasty bez fluoru, przy kupowaniu soli tez zwracam na to uwage. Fluor to trucizna!!!
    Podziękowali 1NC500
  • My unikamy fluoru. Jest neurotoksyczny. Dzieci mają znacznie zdrowsze zęby niż ja w ich wieku, mimo stosowania past z fluorem i szkolnych obowiązkowych fluoryzacji. Najgłupszym pomysłem są kropelki z fluorem zalecane przez niektórych pediatrów.
    Podziękowali 1NC500
  • Innko, chetnie bym zmienila dentyste, ale pedodonte nie tak latwo znalezc. Dzwonilam w jeszcze jedno miejsce, ale tam terminy byly dopiero na za trzy-cztery miesiace. Moja dentystka uparcie twierdzi, ze NFZ nie refunduje flouryzacji mleczakow, tylko stalych zebow. Ale po raz kolejny slysze, ze jednak mozna to zrobic na NFZ. Moze ktos dobrego dzieciecego dentyste na NFZ polecic w Warszawie?
  • No zwariować można.
    To ja o niczym nie wiedziałam i tak na starość się dowiaduję?

    dzieciom do 2 rż kupowałam nenedent, ale od 2 to już pastę z flurem odp. do wieku.
    To jaką kupować?
    Cała rodzina  ma myć nenedentem? Czy są jakieś pasty dla dorosłych bez fluoru?


  •  Moze ktos dobrego dzieciecego dentyste na NFZ polecic w Warszawie?
    A w okolicach podwarszawskich zachodnich (Pruszków, Grodzisk itp)
    My cały czas prywatnie latamy, ale dzieci zdrowe zęby mają i tylko przeglądowo chodzimy, więc może faktycznie na NFZ spróbować...
  • W szkole u nas jest masowa fluoryzacja. Nie wyraziliśmy zgody i dzieci wiedza ze fluor jest szkodliwy. Ale w domu pasty z fluorem. Podajcie proszę jakie pasty nie zawierają fluoru. Może jakiś sprawdzony sklep w sieci?
  • Dorosli i starsze dzieci chyba spokojnie moga myc pasta z fluorem, skoro potrafia porzadnie wyplukac buzie po umyciu zebow. Ryzyko przedawkowania fluoru dotyczy raczej tylko malych dzieci. 
  • Tołpa, żel do mycia zębów (paradontosis). Nie pasta, bo ta jest z fluorem. Do dostania w aptekach i sklepach zielarskich. Jest jeszcze pasta Forever Bright z sieci Forever Living Products ale bardzo droga.
  • One dla przedszkolaków nadają się?
  • Ziołowe w smaku. Moje przedszkolaki tym myją od zawsze.
  • My używamy Greenpeople i Sarakan (to ja, bo mi smak odpowiada). 
  • W PL żadnej z wymienionych nie spotkałam.
  • Teraz testuję polską sulphodent ok. 13 zł za tubkę. A tak to polecam całą serię Weledy na bazie naturalnych składników.
  • Do sulphodentu zniechęca mnie zawarta w nim sacharoza. Jakoś mam głęboko zakorzenione przekonanie, że cukier zębom nie służy...
  • Do sulphodentu zniechęca mnie zawarta w nim sacharoza. Jakoś mam głęboko zakorzenione przekonanie, że cukier zębom nie służy...
    Dziwne...





    :)) Przepraszam, głupawkę mam.

  • To ja napisze z doswiadczenia z moim malym..
    Mial 8 m-cy i odpryski szkliwa na zebach. Pedodonta stwierdzila u niego pecherzyki powietrza w zebach (wrodzona wada) a na troche odslonietych przednich zebach pojawila se prochnica. Zaczelismy myc malemu zeby pastami Biorepair (bez fluoru) i Elmex (z aminofluorkiem) i prochnica zostala zatrzymana, mimo, ze pecherzyki powietrza w zebach czasem pekaly i dziurki sie pojawialy. Teraz, po roku stosowania, maly po pierwsze MA zeby, po drugie nie ma prochnicy no i zeby zaczely mu sie w koncu porzadnie remineralizowac.
    Traktowalam pasty, w tym elmex z fluorem a obie z sacharoza (przed chwila sprawdzilam sklad) jako lekarstwo. U nas pomoglo, ale moze jestesmy przypadkiem szczegolnym (ze wzgledu na wade budowy zebow)..
  • Bo problem cukru nie dotyczy tego co jest na zębach tylko tego co wpada do żołądka.
    Podziękowali 1NC500
  • @Savia - nie żebym podważała Twoją wiedzę ale nie bardzo mi ta koncepcja pasuje... Możesz podać źródło informacji, że cukier nie szkodzi zębom bezpośrednio, a jedynie pośrednio? Czy sugestia, żaby myć zęby po jedzeniu słodyczy jest tylko zabobonem?
  • Katarzyna, jak dorwę siedokompa to może wynajde. Od kilku juz lekarzy słyszałam, ze rujnuje żeby cukier od środka, który wpływa na jakieś wewnętrzne kwasy. Nie znam się na tym wiec wybacz ze moja odpowiedz jest na żałosnym poziomie.
    Podziękowali 1NC500
  • Ja się w pełni zgadzam z tym, że od środka cukier rujnuje zęby (i nie tylko zęby). Np. w prostym mechanizmie - cukier zakwasza organizm, a do odkwaszenia potrzebny jest wapń, a ten się pozyskuje z kości i zębów. Podobny mechanizm odpowiada za wysoki odsetek osteoporozy u ludzi, którzy spożywają dużo produktów mlecznych - mleko też zakwasza, więc, choć samo ma sporo wapnia, to wymaga zużycia jego ogromnych ilości, by przywrócić organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Jednakowoż zawsze mi do głowy wkładali, że cukier pozostający na zębach stanowi fantastyczną pożywkę dla bakterii próchniczych. Może to mit?
    Podziękowali 1NC500
  • Katarzyno, moim zdaniem to na potrzeby producentów past. Nie znaczy,ze jestem przeciwnikiem past! O nie! Lubię świeży oddech. :D  słyszałam ze cukier z zewnątrz ma tak znikomy wpływ ze nie należy brać tego pod uwagę.
    Podziękowali 1NC500
  • No to bardzo chętnie poznałabym jakieś wyniki badań na ten temat. Interesujące to niezwykle. Jednak ja sceptyczny człowiek jestem i nie bardzo ufam w takie, że ktoś od kogoś coś słyszał... Muszę czarno na białym zobaczyć w jakimś rzetelnym artykule naukowym. Gdybyś coś miała, to jestem bardzo zainteresowana.
  • Nie dziwie Ci się, ja też dociekliwa jestem. W tej kwestii nie jestem przewrazliwiona bo nasze dzieci maja zdrowe zeby. Myją 3 razy dziennie.
  • Ja polecam dwie firmy produkujące pasty bez fluoru: Logona (seria Logodent), lub Lavera. Jak się dobrze poszuka, to można je w sieci znaleźć dużo taniej niż te zalinkowane. Czasem jeszcze kupuję Paradontax, ale coraz rzadziej można dostać wersję bezfluorową. 

    W kwestii toksyczności fluoru - czytałam kiedyś streszczenie badań naukowych opisujących ogromny wpływ fluoru na zwapnienie naczyń krwionośnych. Oczywiście nie rzucę linkiem, bo te zginęły wraz z poprzednim komputerem 
    :(
    Podziękowali 1NC500
  • a, też czytałam. Fluor utwardza naczynia i stają się kruche.
    Podziękowali 1NC500
  • a te pasty elmex są jakieś lepsze niż normalne? Bo jakoś nie kupuję ich lepszości z reklam tv (tzn żadnej nie widziałam, bośmy bez tv ale chyba są skoro tak dużo ludzi je używa?!)
  • @Taja - bardzo dobrze się reklamują. Szczególnie wśród dentystów...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.