Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop wychowawczy i zasiłek macierzyński - kto się zna?

edytowano luty 2013 w Ogólna
Wypełniam papiery do ZUS-u o zasiłek macierzyński i ugrzęzłam w formularzu Z-3.
Sytuacja jest taka, źe urodziłam dziecko będąc na urlopie wychowawczym.
Czyli przysługuje mi zasiłek macierzyński, ale nie urlop macierzyński - u pracodawcy nadal pozostaję na wychowawczym wziętym na poprzednie dziecko.

I teraz zagwozdka: pani z ZUS-u mówi, źe jeżeli macierzyński wykroczy choćby jednym dniem poza wychowawczy, to będzie o dwa tygodnie dłuźsze świadczenie. Jeźeli natomiast "zmieści się: w całości w wychowawczym, to będzie krotsze. Wszystko zależy od tego, do kiedy pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego. I teraz pytanie, na które nikt nie umie mi udzielić odpowiedzi: przecież urlop wych. można przerywać, dzielić i wracać do niego. Można zatem wystąpić o skrócenie go (tak, żeby data wpisana na Z-3 nie wychodziła poza macierzyński) i wziąć go od nowa kolejnego dnia. Czy dobrze myślę?
«1

Komentarz

 • nie wiem o jakim formularzu piszesz, bo ja nie wypełniałam takiego. Ale zawsze zawieszałam wychowawczy i dostawałam macierzyński- rzeczywiście krótszy o 2 tygodnie od normalego.
 • Po zakończeniu macierzyńskiego najczęściej odwieszałam wychowawczy na poprzednie dziecko. Jak się skończył pisałam papier o wychowawczy na młodsze dziecko.
 • a teraz nie jest tak ze jak urodzisz dziecko to jakby z automatu masz macierzynski a potem piszesz o wychowawczy znowu
  ja tak mialam prze 10 lat 
  wychowawczy potem wskakiwal macierzynski itd
  z tym ze wychowawcz musialam pisac na ktore dziecko
  choc to w zasadzie nie mialo zbytnio znaczenia

  no ale to bylo dawno pewnie sie zmienilo
  i bylam na zatrudnieniu panstwowym 
 • ja o macierzyński też pisalam + akt urodzenia. O wychowawczy zawsze na konkretne dziecko. Ale ostatnio szał pisanie podań   wtych sprawach mialam ponad 2 lata temu pewnie się zmieniło zwłaszcza że tego formularza nie wypiywałam.
 • Teraz podobno nie ma URLOPU macierzyńskiego na wychowawczym. ZASIŁEK jest, ale urlop wychowawczy biegnie dalej. Można oczywiście go przerwać i od razu brać wychowawczy na kolejne dziecko, ale to nie jest opłacalne, bo tak moźna być na wychowawczym dłużej (do 4 roku życia młodszego dziecka).
 • ok rozumiem
  czyli jednak sie zmienilo

 • edytowano luty 2013
  Z tego, co sprawdzalam - aby miec urlop, a nie zasilek macierzynski trzeba wczesniej przerwac url.wychowawczy, i wrocic do pracy/ wziac L4. I wtedy - po powiciu potomka  - nalicza sie u.m.
  O url. wychowawczy skladasz nowe pismo.
  Jesli rodzisz "na wychowawczym", dostajesz zasialek macierzynski, ktory jest wyplacany 2 tyg. KROCEJ niz trwalby urlop macierzynski.


  k.

 • wygląda na to, ze się pozmieniało. Ale sprawdź dokładnie bo panie kadrowe nie zwsze orientują się w sprawach bardziej skomplikowanych. Watro podstawe prawna znaleźć.
 • http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/zasilek;macierzynski;na;urlopie;wychowawczym,150,0,230294.html

  Pierwsze lepsze z brzegu:), na dole jest podstawa prawna ale opis świadczy o tym, że się nie zmieniło:))
 • @Inka, ja miałam podobny problem. Wydaje mi się, że najlepiej, jak przerwiesz urlop wychowawczy i przejdziesz na macierzyński. Po skończonym macierzyńskim weźmiesz wychowawczy na drugie dziecko.
  Mi kończył się (nie wyczerpałam limitu, ale o tyle składałam podanie) wychowawczy na pierwsze dziecko, jak byłam w połowie ciąży z drugim. Napisałam podanie o przedłużenie. Nie wiedziałam, jaką datę podać, więc podałam trzy tygodnie po terminie, żeby już do tego czasu na pewno urodzić. Urodziłam wcześniej. Przeszłam na macierzyński, potem dostałam jeszcze dwa dni opieki i urlop wypoczynkowy (zdziwiona byłam, ale dano mi), no i w końcu przeszłam na kolejny wychowawczy.
 • apowojek - tam jest napisane dokładnie to, co mówiłam. Czyli zasiłek tak, a urlop macierzyński nie.
  I teraz tak: ten zasiłek może być dłuższy lub krótszy w zaleźności od tego, kiedy się kończy u pracodawcy wychowawczy.

  Ponawiam pytanie: co stoi na przeszkodzie, aby ten wychowawczy skrócić (i taką datę wpisać w formularzu) i potem wziąć ponownie - przecież Kodeks Pracy to dopuszcza?
 • @manna - chyba nie można przerwać wychowawczego i zastąpić go macierzyńskim, chociaż... mogę sprawdzić. Tylko ja wolę być na wychowawczym jak najdłużej, czyli chciałam wykorzystać to, co mogę na poprzednie dziecko, a potem dopiero zacząć na kolejne. Wtedy dłuźej mam ubezpieczenie itp.
 • Ale możesz chyba skrócić wychowawczy.
  Na wychowawczym i tak możesz być chyba tylko do skończenia przez dziecko 4 lat.
 • Tak, do skończenia 4 roku. Więc jak wezmę od razu na nowe dziecko, to skończy mi się za 3 lata, a jak wykorzystam, to co mi przysługuje z poprzedniego, to razem będzie 4 lata od teraz.
 • Ale wezmiesz dopiero po macierzynskim. Jesli u Ciebie byloby jak u mnie, że dostałabyś też wypoczynkowy, to w sumie masz prawie pół roku płatnego urlopu, potem jeszcze trzy wychowawczego, dziecko będzie miało wtedy 3,5.
 • @manna, a kiedy Ty miałaś ten macierzyński po przerwanym wychowawczym? Bo może się w prz`episach zmieniło od tej pory? I wypoczynkowy miałaś,chociarz nie wróciłaś do pracy w międzyczasie?
 • edytowano luty 2013
  Urlop wychowawczy miałam chyba do 15 czerwca 2012, urodziłam miesiąc wcześniej. Zawiadomiłam pracodawcę (dokumenty dosłałam dużo później, ale to chyba nie ma znaczenia). Macierzyński skończył mi się pod koniec października. Powiedziano mi, że mogę napisać podanie o dwa dni opiekuńczego i potem wybrać urlop wypoczynkowy. Potem przeszłam na wychowawczy.

  Edit. Nie wracałam do pracy, nie brałam zwolnienia itp.
 • tak samo... jestem na wychowawczym, maciewrzynskim znow wychiwawczym macierztnskim wtchowawczymod 2006 roku. nie wiem jak ma sie mi to nie oplacac???? wracam potem na wychowawczy na to dziecko na ktore przerwalam...
 • @manna - wydaje mi się, że te dwa dni opiekuńczego, to był właśnie formalny powrót do pracy - inaczej nie mogłabyś dostać wypoczynkowego. Fajna praca swoją drogą, że takie rozwiązania podpowiada :)


 • jutro się ustosunkuję ;)
  dziś padnięta jestem po wielogodzinnej podróży. :(
 • @Inka - @Manna zapewne miała urlop wypoczynkowy, bo on przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego.
 • @Inka, ciekawe jest to, że to całkiem duży "zakład pracy", a twierdzili, że pierwszy raz ktoś nie wraca do pracy między kolejnymi dziećmi.
 • Moj zakład pracy ogromny, a też kadrowa była zdziwiona taką sytuacją, mało tego widziałam przerażenie w jej oczach:). Zreszta mój zakład pracy jest ogniwem w takich procedurach.
  Zresztą ja ciągle mam wrażenie w różnych sytuacjach, że nigdy wcześniej urzędnicy nie spotkali się z takimi sprawami z jakimi ja do nich pzrychodzę. Może to jakaś prawidłowość?
 • Wiecie co, ja rozmawiając w ZUSie o tej sytuacji (kilka razy), miałam wrażenie, że jestem pierwszym takim przypadkiem w Polsce :) Dobrze, że mi dziewczyny napisały, że nie jestem jedyna. Ale to kurcze pokazuje jednak, jak to jest naprawdę... Swoją drogą, ja za pierwszym razem byłam zdziwiona, że mi macierzyński przysługuje na wychowawczym. Ciekawe, czy dużo kobiet o tym wie? Może by taka wiedza trochę dzietność zwiększyła?
 • dziwne, bo u mnie przeszło gładko. Wychowawczy się zawiesił, zasiłek macierzyński przyszedł. Z ZUSem wszystko pracodawca załatwił.
 • Czy wiecie może, jaka najbardziej aktualna ustawa to reguluje?
 • to jest prawidlowosc...:) pani u mnie w szkole powiedziala ze pierwszy raz ktos urlop wychowawczy wzial tu..czyli ja..
 • i tez pewnie tak sie dziej bo malo kto idzie na wychowawczy:) i znow chce rodzic dzieci...:)
 • @MAFJa, pracowałaś w szkole?
  Czy kazali Ci brać urlop na pełne semestry albo np. do końca wakacji?
 • edytowano luty 2013
  jutro się ustosunkuję ;)
  dziś padnięta jestem po wielogodzinnej podróży. :(
  @Bea, Dasz radę spojrzeć? :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.