Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież Franciszek.

edytowano czerwiec 2013 w Arkan Noego
Postanowiłam założyć samodzielny wątek poświęcony obecnemu pontyfikatowi.
Będę w nim wklejała wszystkie informacje dotyczące Franciszka, bo wiele czynów i słów papieża uważam za bardzo cenne, ciekawe inicjatywy - nie chcę ich wrzucać do "Nawalanki..."

Przeniesiony z innego wątku:

Papież Franciszek: Miłość do Chrystusa, Kościoła i człowieka to trzy istotne aspekty nauczania Pawła VI

http://www.fronda.pl/a/papiez-franciszek-milosc-do-chrystusa-kosciola-i-czlowieka-to-trzy-istotne-aspekty-nauczania-pawla-vi,29025.html

 „Paweł VI potrafił w trudnych latach dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa. Wciąż jeszcze słychać echo tego tak bardzo dziś aktualnego wezwania: «Potrzebujemy Cię Chryste!». Tak, dzisiejszy człowiek jak nigdy dotąd potrzebuje Chrystusa, potrzebuje Go dziś świat, bo na «pustyniach» zsekularyzowanego świata mówi nam On o Bogu, objawia Jego oblicze” – stwierdził Papież.

Franciszek przypomniał też namiętną miłość Pawła VI do Kościoła. W pełni doświadczył on udręk wspólnoty wierzących po Soborze Watykańskim II, ale też światła, nadziei i napięcia. Miał jednak jasną wizję Kościoła, który jest Matką, niesie Chrystusa i do Niego prowadzi – mówił Papież, przypominając ewangelizacyjną adhortację Evangelii nuntiandi, która, jak podkreślił, jest najważniejszym dokumentem duszpasterskim wszechczasów.

«13456755

Komentarz

  • Papież wolał pracować

    http://gosc.pl/doc/1605957.Papiez-wolal-pracowac

    Nie jestem renesansowym księciem, który słucha muzyki zamiast pracować - te słowa papieża Franciszka do jego współpracownika przytoczyły media po tym, gdy w sobotę nie przyszedł na koncert symfoniczny w Watykanie. Na papieża czekało kilka tysięcy osób.
  • Watykan bez Dżentelmenów

    http://gosc.pl/doc/1605336.Watykan-bez-Dzentelmenow

    Papież Franciszek postanowił zerwać z tradycją przyznawania honorowego tytułu Dżentelmena Jego Świątobliwości za zasługi dla Watykanu. Zwyczaj ten papież uważa za archaiczny, niepotrzebny i szkodliwy - podał w sobotę dziennik "Corriere della Sera".
  • Akurat "dżentelmeni" to wymysł Pawła VI
  • Akurat "dżentelmeni" to wymysł Pawła VI
    Nie wiem czyj to wymysł, ale decyzję ojca Franciszka uważam za wszech miar słuszną, bowiem często zdarzało się, iż ten tytuł nadawano (delikatnie ujmując) mało roztropnie.
  • Ledwie kilka miesięcy, a już, jak pamiętam, szereg bardzo cennych wypowiedzi w sprawach społecznych.


  • edytowano czerwiec 2013
    Papież freakiem?

    http://www.fronda.pl/a/papiez-hipsterem,29081.html

    " Franciszek jest sobą, ma taką a nie inną osobowość. W Kościele nazywamy to charyzmatem, co jest mocno związane z osobowością. Charyzmat objawia się w funkcjonowaniu danego człowieka. Franciszek jest spontaniczny, z kolei wiadomo, że do Benedykta XVI nie pasowałby gest wzięcia chłopa z Zespołem Downa do papamobile. Działanie Franciszka bynajmniej nie jest sztuczne. Łaska Boża bazuje na naturze. Franciszek niewątpliwie jest papieżem na nasze czasy. Zresztą, każdy Ojciec Święty jest papieżem na swoje czasy. "
  • Właśnie piszemy z dziećmi list do papieża. Chcemy go na obiad zaprosić. Wydaje się taki przystępny ;))
    (Jestem zachwycona jego homiliami i oczywiście gestami).
  • @tebacha jak się pobyt w Kaliszu udał?
  • edytowano czerwiec 2013
    Przeniesione do wątka: "Nawalanki...."
  • edytowano czerwiec 2013
    MartynaN , 
    No cudnie jak zwykle. Byłaś może na tej Mszy? O 11 dawalismy świadectwo, a o 12:30 dał radę tylko mąż, bo mi spadł cukier:))) Potem u Orionistów był fajny piknik. Chyba jakoś w sierpniu się znowu zjawimy:) Może na lody pod ratuszem się umówimy?
  • Właśnie piszemy z dziećmi list do papieża. Chcemy go na obiad zaprosić. Wydaje się taki przystępny ;))
    (Jestem zachwycona jego homiliami i oczywiście gestami).
    a może by tak przywołał do porządku prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, który wyraża publiczny zachwyt nad marksistowską teologią wyzwolenia. Jeżeli nie podąży śladem poprzedników, którzy potępili tę szatańską ideologię - to piękne gesty a i nawet homilie nie wystarczą
  • Adalbert: to ty nie zauważyłeś, że jak na razie Papież poprzestaje na słowach, którym dodatkowo przeczą jego własne czyny?
  • edytowano czerwiec 2013
    "Franciszek papież z końca świata"
    o tą książkę polecam wszystkim, bo ostatnio przeczytałam. Szybko się czyta i można  się coś więcej o Franciszku dowiedzieć:) 

  • Mocne działania papieża w sprawie banku watykańskiego

    http://www.fronda.pl/forum/kul-jak-tv-publiczna,40115.html?page=3&#comments-anchor

    Papież chciałby, że bank watykański stał się przykładem wcielania w życie ekonomiczne zasad Ewangelii. W tym celu powołał komisję, która ma zbadać szczegółowo dokumentację instytucji, a także sposoby jej działania. Ich działania, a także dokumenty pomogą Ojcu świętemu w podejmowaniu dalszych działań.

    W skład nowej komisji wchodzi czterech duchownych, a także amerykańska prawniczka i publicystka Mary Ann Glandon.


  • W Ewangelii są jakieś ekonomiczne zasady?
  • W Ewangelii są jakieś ekonomiczne zasady?
    Jak się dobrze wczytać, to bez trudu się je zobaczy.
  • W Ewangelii są jakieś ekonomiczne zasady?
    Tak, klasyczny przykład: zapłata robotnikom w winnicy. Czyli negacja socjalizmu.
  • Poranna Msza papieska: przed czym ostrzegał dziś Franciszek?

    http://episkopat.pl/radio_watykanskie/48374.1,Poranna_Msza_papieska_przed_czym_ostrzegal_dzis_Franciszek.html

    Poranna Msza papieska: ostrzeżenie przed powierzchownym „gnostycyzmem” i smutnym „pelagianizmem”.

    W dziejach Kościoła były dwie kategorie chrześcijan: ci od «Panie, Panie!» oraz chrześcijanie działania – mówił Papież. – Zawsze istniała pokusa przeżywania naszego chrześcijaństwa poza skałą, którą jest Chrystus. Jedynym, który daje nam wolność mówienia do Boga «Ojcze», jest Chrystus czyli skała. On jest jedynym, który podtrzymuje nas w trudnych chwilach. Jezus powiada: «Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry», ale gdy jest skała, jest pewność. Gdy są słowa, słowa na wiatr na nic się zdadzą. Ale jest taka pokusa «chrześcijan od słów», by ustanowić chrześcijaństwo bez Chrystusa. To się zdarzało i zdarza nadal w Kościele: być chrześcijanami bez Chrystusa”.

    "(...) żyją jak na nieustannym czuwaniu pogrzebowym; nie wiedzą, co to chrześcijańska radość. Nie umieją się cieszyć życiem, które daje Jezus, bo nie umieją rozmawiać z Jezusem. Nie czują się oparci na Jezusie z tą pewnością, jaką daje Jego obecność. I nie tylko nie ma w nich radości; nie są też wolni. Ci są niewolnikami powierzchowności, życia rozmienionego na drobne; tamci są niewolnikami sztywności, nie są wolni. W ich życiu nie ma miejsca dla Ducha Świętego. A to Duch daje wolność! Pan zaprasza nas dzisiaj do budowania naszego chrześcijańskiego życia na Nim, na skale. On daje nam wolność, posyła nam Ducha, pozwala iść naprzód z radością Jego drogami”.

  • edytowano czerwiec 2013
    Ale dowalił tradziuchom, he he he.

    "Są tacy, którzy przebierają się za chrześcijan" - to o Was @Gregorius, @Adalbert, @tatapafcia i @Maciek.
  • stare chłopy a fatałaszki chce im się przebierać...

  • "Są tacy, którzy przebierają się za chrześcijan" - to o Was @Gregorius, @Adalbert, @tatapafcia i @Maciek.
    Maćka bym jednak z tego szacownego grona wyłączyła.
    Mówiłam ostatnio koledze, że Admin Forum się jednak nawrócił.

    Tradsem może w jakimś stopniu jeszcze jest, ale "tradziuchem" już nie. :)
  • Maciek a do którego Kościoła się nawróciłeś? ;)
  • Maciek a do którego Kościoła się nawróciłeś? ;)
    Ja głoszę, że Maciek zbliża się ku ewangelicznemu przesłaniu - nie ma już w nim tego zgorzknienia (wewnętrznego piekiełka), jakie było widoczne w naszych dyskusjach przed laty.
  • poczekam jednak na odpowiedź Maćka :)

  • "Są tacy, którzy przebierają się za chrześcijan" - to o Was @Gregorius, @Adalbert, @tatapafcia i @Maciek.
    Maćka bym jednak z tego szacownego grona wyłączyła.
    .


    "dzięki Ci, Boże, że nie jestem jako ten trads, nie osądzam i nie wyrzucam z Kościoła...."
  • Dlaczego czekasz na moją odpowiedź, skoro opinia jest autorstwa Klarci?
  • Dlaczego czekasz na moją odpowiedź, skoro opinia jest autorstwa Klarci?

    dementi też jest odpowiedzią - i raczej tego się spodziewałem.

    A że Klarcia bajdurzy sobie to każdy wiem.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.