Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Poradnik Małego Informatyka

edytowano lipiec 2011 w Pomagajmy sobie
Nawiązując do obu watków: o talentach i antytalentach proponuję zgromadzic ogólnodostępną wiedzę informatyczną (jak i tą tylko dla wtajemniczonych) w jednym wątku.
Przez wiedzę informatyczną rozumiem także podstawy jak np. zaznaczanie linków do poszczególnych stron; coś , co każdy 5 latek umie zrobić, a jego mama niekoniecznie:devil:
Zasada jedna: informacje podawać łopatologicznie
«1

Komentarz

  • Proponuję zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie "co to jest informatyka". Bo ludzie mylą informatykę(naukę o informacji) z umiejętnością obsługi komputera.

    Czepialsko pozdrawiam
  • Czepiać sie poproszę myszki, na razie. Jestem totalnym laikiem w tej materii, a sytuację mą nieciekawą pogłębia fakt (przynajmniej w moim odczuciu), że komputer dzielę (jak i życie, jak i łoże itd) z informatykiem, niestety.
    Nie rozumiem większości skrótów używanych na forum. Może jakiś słowniczek?
  • Ja mam pytanie jak sobie wyczyścić dysk C (systemowy) bo mnie szlag trafia udaje mi się czasem osiągnąś zawrotną ilość 200 MB (sic!) ale zaraz i tak mam informację że wyczerpuje się miejsce...

    Co już regularnie robię:
    1) pozwalam Windowsowi czyścić co chwilę dysk,
    2) samodzielnie wywalam zawartość Temporary Internet Files
    3) co kilka dni uruchamiam programik "Odkurzacz" który coś tam dodatkowo jeszcze znajduje i też wywalam.
    4) przeniosłem na partycję D zawartość Outlooka i inne zapychające pamięć pliki.

    Jednak ilość wolnego miejsca kurczy się coraz bardziej.

    Czy jedynym wyjściem jest reinstalacja Windy?! Czy można jeszcze coś powywalać?
  • [cite] AnkaMaria:[/cite]Nie rozumiem większości skrótów używanych na forum. Może jakiś słowniczek?
    Gógiel czasem pomoże. :wink:
  • MSZ to nie Ministerstwo Spraw Zewnętrznych, tylko akronim od "moim skromnym zdaniem" (angielski odpowiednik: IMHO - in my humble opinion)
    ATSD = a tak swoją drogą (angielski odpowiednik: BTW - by the way)
    MSPANC = mogłem się powstrzymać ale nie chciałem.

    Ponadto mamy skróty wspólnotowe:
    DN = Droga Neokatechumenalna
    OD = Opus Dei
    RSŻ = Ruch Światło Życie
    OwDŚ = Odnowa w Duchu Świętym
    DK = Domowy Kościól

    bo ja wiem co tam jeszcze jest.
  • Ale co ten NPR znaczy???:shocked:
  • Dobry z Ciebie człowiek, Greg.:tongue:
  • Konrad:
    *) CCleaner
    *) BleachBit

    No i wyłącz funkcję kopii zapasowych w swojej windzie.
  • [cite] Barbara:[/cite]Ale co ten NPR znaczy???:shocked:
    Nie Przystosowany Rodzic :wink:
  • Niepotrzebne Przysparzanie Rozterek?
  • Nieodpowiedzialne Planowanie Rodzicielstwa
  • [cite] AnkaMaria:[/cite]Dobry z Ciebie człowiek, Greg.:tongue:
    Nie dziękuj, rachunek za usługę już w drodze :tongue:
  • I jedna ważna zasada dla wszystkich użyszkodników:

    Co najmniej raz dziennie RÓB KOPIE ZAPASOWE na oddzielnym nośniku danych!
  • Jeśli robisz kopie to kopiuj nie system operacyjny ale swoje dokumenty
    System Windows zawsze odzyskasz, swoich danych, zdjęć, prac dyplomowych, notatek nie odzyskasz nigdy.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Konrad:
    wyłącz funkcję kopii zapasowych w swojej windzie.
    Napisz, jak to uczynić mam?!
  • [cite] knrdsk1:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]Konrad:
    wyłącz funkcję kopii zapasowych w swojej windzie.
    Napisz, jak to uczynić mam?!
    A którą wersję windy masz?

    Prawoklik na "Mój komputer" -> "właściwości" a dalej w zależności od wersji windy
  • NFRR - Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
    OWMR - Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego
    NOM - Novus Ordo Missae
    KPK - kodeks prawa kanonicznego
    NLP - Neurolingwistyczne Planowanie Rodziny:cool:
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] knrdsk1:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]Konrad:
    wyłącz funkcję kopii zapasowych w swojej windzie.
    Napisz, jak to uczynić mam?!
    A którą wersję windy masz?

    Prawoklik na "Mój komputer" -> "właściwości" a dalej w zależności od wersji windy

    Mam XP Home Edition

    Czy chodzi o okienko "Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach" w zakładce właściwości/Przywracanie systemu?
  • Ja mam pytanie, jak zgrać zdjęcia z aparatu na komputer? łopatologicznie proszę wytłumaczyć...
  • [cite] Małgorzata32:[/cite]Ja mam pytanie, jak zgrać zdjęcia z aparatu na komputer? łopatologicznie proszę wytłumaczyć...
    Ja umiem tylko z kabelkiem.
    Więc najprościej jest tak:
    Bierzesz kabelek od aparatu, podłączasz go przy włączonym komputerze ale wyłączonym aparacie, a potem włączasz aparat i wtedy komputer sam Ci uruchomi procedurę ściągania zdjęć. Będziesz tylko musiała wskazać do którego folderu ma je zgrać, w zależności od typu aparatu może też po ściągnięciu usunąć je z pamięci aparatu (jeśli tak mu każesz), ale dla bezpieczeństwa można to sobie darować i potem czyścić pamięć w samym aparacie.
    Powodzenia!
  • O żadnym kabelku nie wiem...
    Ale chyba można też z karty pamięci?
    Tylko się nie śmiejcie, bo dla mnie to naprawdę czarna magia...:confused:
  • Córka w lapku może z karty pamięci - wsuwa ją do laptopa w odpowiednie wejście.:bigsmile:
  • Ja mam dość wiekowy laptop, dostałem go 5 lat temu, na pewno nie był już wtedy jakąś rewelacją, mam takie gniazdo do czytania różnych Cart ;), ale... nie pasuje mi do niego żadna z tych które mam...
    Jeśli masz laptopa (jak podejrzewam) to poszukaj w obudowie czy nie masz takiego gniazdka służącego TYM celom :)
  • Jak nie masz wejścia w laptopie bezpośrednio na kartę to chyba musisz zainwestować w czytnik USB do kart lub pożyczyć od kogoś jakieś urządzenie działające na te same karty i posiadające kabelek.
    Czytnik wygląda mniej więcej tak (ja za swój kiedyś zapłaciłam chyba 40 zł, ale może są też tańsze)
    Handycardreader.jpg.jpg
    Tak czy inaczej jeśli kupiłaś nowy aparat na pewno był do niego dołączony kabelek- może gdzieś go jednak masz? :wink:


    edit- już widziałam na allegro, że za parę złotych można już kupić... nie wiem, czemu ja tak drogo zapłaciłam ... pocieszam się, że było to z 5 lat temu i działa do dzisiaj :wink:
  • No to jak zrobić linka? Tak ładnie na niebiesko żeby mi się wyswietliło i do czegoś odsyłało:shamed: Mam nadzieję, że Greg jednak tego nie czyta.
    A drugie: jaka jest różnica między zarejestrowanym a forumowiczem i czy trzeba mieć zasługi dla forum, żeby zostać tym drugim?
  • Przepis na linka: :wink:

    Kopiujesz adres www na który chcesz nas odesłać.

    Klikasz tę ikonkę: text_url.gif

    Wklejasz adres.

    W drugim okienku możesz albo ponownie wkleić adres albo napisać np. TUTAJ

    Będzie to wyglądało odpowiednio:

    albo http://wielodzietni.org/

    albo TUTAJ
  • A jeśli chcę odesłać do komentarza na forum, wybacz blondynce?
  • Kopiujesz adres numerka #postu

    (kopiuj adres odnośnika)
  • Poćwiczmy:tu
  • E, ale TU do niczego nie odsyła. Uprasza się o cierpliwość. Jeszcze raz.
    [url=http://wielodzietni post 27]tu\[/url]
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.