Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

17475777980148

Komentarz

  • i polecam też takie twarde piernikowe ciasto na domek
    https://www.malygosc.pl/doc/1417508.Slodkie-budowanie

  • czy te lezakujace musza być szczelnie zapakowane by zmięknąć? Nie bardzo mam w co.. na razie dekorujemy z wolna ale dzis mam nadzieje skonczyc
  • odciąć głowę i ogon :D

    Podziękowali 1MAFJa
  • Potrzebuje godzinę.. by skończyć zdobić pierniki.. dziewczyny zdobią 1 na 10 min , ja 10 na minutę.. ale No ciezko
  • no cóż ja bym pokroiła na kawałki obtoczyła w mące i usmażyła :) bo taką lubię najbardziej, ale pewnie są jakieś wykwitniejsze sposoby, poczekajmy na specjalistki
    Podziękowali 1AgaMaria
  • MAFJa powiedział(a):
    Potrzebuje godzinę.. by skończyć zdobić pierniki.. dziewczyny zdobią 1 na 10 min , ja 10 na minutę.. ale No ciezko
    a weźże im zostaw, nie chce kończa, ty się połóż albo zrób co innego, ile zrobią tyle zrobią, nieozdobione tez się zje
    Podziękowali 3ewap Skatarzyna MAFJa
  • znaczy ja rozumiem że to jest fajne, i chętnie bym w spokoju i ciszy pięknie ozdobiła kilkanaście pierników, no ale takie rzeczy to na emeryturze :)
    Podziękowali 2E.milia Milamama
  • o ile się dożyje i ręce się zbytnio nie będą trzęsły ;)
  • Nie o to.. ja je właśnie dzis zostawiłam i .. większość zdecydowana została.. a ja jestem zbyt znerwicowana na ...chyba na dzieci żeby mieć.. 
  • Elunia powiedział(a):
    Boję się normalnie odbierać telefony bo dostaje coraz ciekawsze prezenty :D Szczupaka dostałam, bez bebechów i oskrobany, ale ze łbem i ogonem. Co dalej droga redakcjo? Paczy się na mnie tymi ślepiami. @jukaa i inne rybne specjalistki?
    Jeśli ci nie szkoda całej ryby to możesz zrobić tak:

    3 cebule
    2 czerstwe bułeczki
    1 szklanka mleka
    włoszczyzna
    listek laurowy
    6 ziaren ziela angielskiego
    5 dag rodzynek
    2 łyżki chrzanu
    5 żółtek
    3 białka
    3 łyżki masła
    szczypta cukru, pieprz, sól,ewentualnie kostka rosolowa

    1.Posiekaną cebulę zeszklić na maśle.
    2.Bułkę namoczyć w mleku i zemleć razem z cebulą i surową rybą.
    2.Do masy dodać sparzone rodzynki, chrzan, sól, pieprz, szczyptę cukru, żółtka i na końcu pianę ubitą z białek.
    3.Z resztek ryby i włoszczyzny ugotować wywar. Ewentualnie pod koniec gotowania dodać kostkę rosołową, przecedzić.
    4.Na wysmarowanej masłem mokrej gazie ułożyć zblanszowane liście pora.
    Uformować wałek z masy rybnej, ułożyć na liściach, zwinąć w rulon razem z gazą, włożyć do wywaru, który go powinien zakrywać i gotować na bardzo małym ogniu przez godzinę.
    5.Ostudzić.
    6.Pokroić w plastry i zalać galaretą ( w wywarze rozpuścić żelatynę - 1 czubata łyżeczka żelatyny na 1 szklankę wywaru).

    Zawijanie w liście pora można opuścić,wystarczy sama gaza.

    Jeśli ci szkoda ładnej rybki,możesz ją upiec "po rusku".
    Do nagrzanego na maksa piekarnika,na mocno wysmarowaną masłem blachę ,
    pakujesz rybkę polaną masłem i pieczesz  15 minut.

    Tę wersję można ubogacić sosem chrzanowym,
    czyli po tych 15 minutach polewasz rybkę sosem chrzanowym i jeszcze na 10-15 minut do pieca.
    Wersja z chrzanem powinna być pieczona bez polewania masłem ale jak ktoś lubi :wink: 

    Sos chrzanowy:

    5 łyżek soku z cytryny,
    ok 3 łyżki masła,
    1 łyżka mąki,
    5 łyżek chrzanu,
    szklanka dobrej,kwaśnej śmietany,
    sól,
    szczypta cukru

    1.Z  masła i mąki przygotowujemy zasmażkę białą.
    2.Dodajemy chrzan,resztę soku z cytryny sól i cukier.
    3Zagotowujemy.
    4.Dodajemy śmietanę.
    5.Tym sosem oblewamy szczupaka i zapiekamy jeszcze 15 minut.

  • Ratunku 
    @Elunia , @Skatarzyna , @Katarzyna i inna kulinarni eksperci 
    Co może zrobić do jedzenia bez lodówki , żeby stać mogło w temperaturze od 13-25 st kilka dni , chodzi mi o takie potrawy jak 
    Kapusta z grzybami
    Ryba po japońsku
    Ryba po grecku
    Śledzie w oleju
    Śledzie sułtańskie
    Śledzie w sosie czosnkowym
    Śledzie w oleju z czosnkiem i majerankiem
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Sałatka jarzynowa 
    Nie mam jak wystawić na dwór bo psy by miały wyżerkę, 
    Jedyne całkiem nie ogrzewane pomieszczenie to łazienka ale tam jest chemia ,no i to łazienka 
  • Szczupaka obtoczyc w mące i uzmażyć.
    Jak już na patelni bedziesz przewracać na drugą stronę wrzuc pokrojoną cebulkę przykryj i delikatnie podduś.
    Ale chwilkę żeby skórka nie odeszła.
    A jak kto lubi to poddusic szczupaczka chwilkę potem obrać z ości i włoży w takie bułeczki na słono.
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Szukalam tych buleczek w necie nie ma.
    Ale to ciasto jak na paszteciki drozdzowe i formuj takie cos jak np.pierogi tylko wieksze.
    Mozna same jesc albo sos smietanowo cebulowy.
    Albo maslano cytrynowy .
  • na pewno jest sposób by na zewnątrz zabezpieczyć przed zwierzętani a w łazience przed chemią! ja mam normalnie garnki z pokrywkami na tarasie pod ławką i ani koty przybłędy ani pies nie ruszają, moze jakaś stara szafka?
    Podziękowali 1Bridget
  • Elunia powiedział(a):
    Zakręcane słoiki.
    tez tak pomyślałam, ale zaraz też pomyślałam odpowiedź Nowej: zwierzaki potłuką, pokaleczą się. Jedzenia nie będzie a weterynarz daleko i drogi. Niedasie.
  • Teraz zimno to nic sie nie zepsuje nawet w zimnym korytarzu.

  • słoików niestety nie mam , bo tak to bigos można ugotować zawekować 
  • W na dwór skrzynka jakąś przykryć, kamieniem obłożyć. Garnki zadrutowac. Albo do obory /stodolt.
  • Jak uratowac zwazona rozpuszczona czekoladę? Dodałam masla, mleka, kremowki i nic;( ewentualnie jak spożytkować, szkoda wyrzucać.
  • Ale że jak to zważoną czekoladę? Czekolady nie da się chyba zważyć. Może jest niedostatecznie rozpuszczona? No chyba że nośnik w którym rozposzczałaś (śmietana / mleko? ) się zważył, ale nie czekolada. 
  • Ja bym po prostu polała nią domowe desery - lody, galaretki ze śmietaną czy biszkopty. No takie co nie podaje się gościom ale nasze dzieci wciągną bez mrugnięcia okiem. Ona z grodkami niewyględna ale pewnie jadalna i smaczna.
  • nie da się nią polać, jest taka gęsta i ma grudy tłuszczu :/
    Podziękowali 1babka4
  • wbiłabym jajo, domieszała mąki z proszkiem i upiekła murzymka.
  • Skatarzyna powiedział(a):
    wbiłabym jajo, domieszała mąki z proszkiem i upiekła murzymka.
    Albo Brownies, Brownie wszystko przyjmie. 
  • edytowano grudzień 2018
    uJa powiedział(a):
    Jak uratowac zwazona rozpuszczona czekoladę? Dodałam masla, mleka, kremowki i nic;( ewentualnie jak spożytkować, szkoda wyrzucać.
    Podgrzac .
    A kurcze nie.Bo kremowka dodana.
    Sproboj jedynie ...ze dwa żoltka dodac.
  • Kremówkę też można podgrzewać, @Bridget. Byle nie zagotować. Potem schłodzić jesli chce się ubijać jeszcze.
    Podziękowali 1Bridget
  • Bambidu powiedział(a):
    Kremówkę też można podgrzewać, @Bridget. Byle nie zagotować. Potem schłodzić jesli chce się ubijać jeszcze.
    Ja wiem do pianek twarogowych gotuje.
    Tylko wyobrazilam sobie ze jesli czekolada zwazona to i kremowka.
  • edytowano grudzień 2018
    Ja nadal nie rozumiem frazy "zważona czekolada". A już zupełnie nie rozumiem w kontekście czekolady słowa "wyrzucać" :o Jak coś nie wyjdzie to przecież kto zepsuł ten musi po sobie posprzątać, c'nie? ;) Mniam...
  • Podgrzewalan w kapieli wodnej, i bez kapieli wodnej i dalej oddzieline gluty tluszczowe od masy czekoladowej. No zwazone no;/ dobra zrobir brownie to i tak zakalec to nikt nie zauważy;d
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • A zjesc jak jest i spokój :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.