Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pomocy!!! Pompa ciepła

2456

Komentarz

  • Na szczęści w obsłudze proste , kilka guziczków:bigsmile:
  • My też mamy pompę, koszt wraz z instalacją 30 tys., z tym, ze dom trochę pod pompę, ogrzewanie podłogowe, z doswiadczenia poprzedniej zimy moge napisać, ze działa świetnie tak do -5, najwyzej do -10 st, potem trzeba dogrzewać grzałkami, a to się juz nie opłaca. W tym roku dokupiliśmy piec żeleźniok, coby dogrzewać w mroźne dni. Koszt ogrzewania za pół roku mies zimowo-wiosenne to ok. 2tys., w tym roku dojdzie nam koszt normalnego użytkowania prądu. Ale w porównaniu z gazem to pestka.
    Z tym, ze my mamy taką pompę typu "lodówka", wkopane w ziemię są podobno efektywniejsze. Nasza daje ok 3 kW ciepła za 1 kW prądu, a ta wkopana to jak wyzej pisała elmo, albo mąż elmo.
    Plusy nie trzeba zamawiać węgla taszczyć do domu, brudzić ścian itd. Minus: dla oszczędności pradu przestawiłam rodzinę na funkcjonowanie w temp 20,5 - 21,5 st C. Przyjezdnym zimno, ale za to jak rozpalimy w piecyku, to juz nikt nie narzeka.
  • dziękuję, czekam na więcej:bigsmile:
    To ogrzewanie wydaje mi się murkiem nie do przeskoczenia w całej budowie, tzh. cała reszta wydaje mi się do zrobienia, tylko to jakieś takie niewyobrażalnie nieosiągalne....
  • Jak Wasze doświadczenia po zimie, pompiarze???
    bo u nas czas decyzji się zbliża...
  • podbijam,użytkownicy,piszcie, proszę!
  • To i ja się pod wątek podpinam. Dom mamy wybudowany z myślą o pompie ciepła, ale samej pompy jeszcze nie mamy. Może w tym roku się uda, za nami dwie zimy z grzaniem prądem + kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza.
  • co masz na myśli  mówiąc"grzanie prądem"? grzejniki elektryczne?
    U nas też ma być pompa plus kominek z rozprowadzaniem ciepłego powietrza.A możesz coś napisać jak to dotąd się u Was sprawdziło?(kominek)bo ja jakoś sobie tego nie umiem wyobrazić w praktyce, tzn.skuteczności.
  • Mamy zbiornik z wodą, a w nim grzałki. W sezonie zimowym podgrzana woda jest wpompowywana w rurki ogrzewania podłogowego. Teraz podgrzewane jest tylko tyle wody, co potrzeba w kranach.
    Kominek sam wystarcza póki nie ma silnych mrozów. Najlepiej się sprawdza wtedy, kiedy tylko noce są zimne. Gdy było minus 30, a padło nam ogrzewanie główne, grzanie kominkiem nie bardzo poprawiało nam samopoczucie ;)
    Planujemy też zainstalować solary.
  • a jakie dolne źródło planujecie?
    macie już jakąś firmę na oku?
  • Bardziej mąż się tym interesuje niż ja. Ja tylko marudzę kiedy? Mamy taki podział, że mąż dba, by było dobrze i za co, a ja by było ładnie. Już bym chciała, żeby żadne wielkie maszyny mi się po działce nie kręciły, OGRÓD chcę zakładać, a nie na jakieś odwierty w ziemi czekać.
    Ale jak będzie miał chwilę, to wypytam. 
    :-/
  • ok ok, ja też się nie znam, podtykam ten wątek do czytania mężowi.
    :D
  • U mnie w przychodni jest zainstalowana. Właściciele zachwyceni. Zapytam, jak sie ma sprawa z woda w okolicy, bom sama ciekawa.
  • A nie m przypadkiem możliwości na jakąś dotację na to dodatkowo (z NFOŚ czy coś)?
  • Izka,nie wiemy dokładnie, wiem tylko, że z tymi dotacjami jest jakiś bałagan,nie w każdej części PL można dostać :/
  • wybaczcie-podbijam !!!
  • Nasza pompa po zimie:

    Parametry domu (powierzchnia całkowita po podłodze - nie użytkowa): parter + garaż + piętro = 283m2.

    Do tej pory ogrzewaliśmy tylko: parter + garaż = 132m2, a w lutym także piętro.
    Technologia budowy: klejony (nie murowany, to ważne dla izolacyjności) ytong (gazobeton) + styropian 15cm.

    Koszty eksploatacji (czyli koszt ogrzania parteru do 20st / garażu
    do 12st + ew. ciepłej wody do 50st, jeśli nie ma słońca... solary
    natomiast jak jest słoneczgo grzeją dużo wyżej):
    2011 październik: 170pln
    2011 listopad: 280pln

    2011 grudzień 280pln
    2012 styczeń 420pln
    2012 luty 570pln (+ piętro)
    2012 marzec 150pln
    2012 kwiecień 110pln


  • ale mi te koszty nic nie mówią za bardzo,bo ja w blokowisku,nie mam doświadczeń z piecami itd. To dużo czy mało w Waszym przypadku?
  • Raczej mało. Odnieś to proszę do powierzchni podłogi 283m2. Myślę że ogrzanie takich powierzchni + ciepłej wody przy mrozach sięgających do -30st za 570pln to wynik rewelacyjny. Dla porównania Koledzy grzejący podobne lub mniejsze domy gazem ze zbiornika ogrodowego płacili ok 1400pln.
    Dla sprawiedliwości dodam, że nasza instalacja była droga, a sam dom był budowany bezkompromisowo.
  • Wiesiu, a możesz napisać coś o samej pompie(firma itp.)i o ekipie,która robiła? Bo to, że my będziemy robić pompę,to na bank, tylko teraz trudny wybór.
  • Dzięki Wiesiu za informacje, bo możemy się trochę z Wami porównywać, w sensie- technologia budowy domu podobna. :)
  • edytowano maj 2012
    A nie m przypadkiem możliwości na jakąś dotację na to dodatkowo (z NFOŚ czy coś)?
    Nie ma. Co mnie niezmiernie dziwi. Ale od kilku lat się o tym mówi. Producenci pomp ciepła mają jakiś kiepski lobbing, bo w mojej ocenie z racjonalnego punktu widzenia dużo są efektywniejsze niż solary w naszym klimacie. Ewentualnie można zainteresować się kosztami kredytów na pompę ciepła w BOŚ, powinny być bardziej preferencyjne.
    Jedyne miejsce dotacji, to może być gmina. Dostają one jakąś pulę środków z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i decydują na jakie inwestycje proekologiczne przeznaczają. Na razie cała para idzie właśnie w solary i w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

    My ze względu na koszty odpuszczamy pompę ciepła. Będzie gaz+rekuperacja z odzyskiem ciepła+kominek z płaszczem wodnym. Wiesia, a czym macie wyłożone podłogi? Kafelki czy drewno?
  • Ja się wepnę również-u nas na całym dole płytki będą-właśnie ze względu na efektywność podłogówki, a na górze mąż coś mówi o ściennym ogrzewaniu(zasada jak w podłogówce).
  • Już patrzę :-)
    Stiebel-Eltron WPF 16 Cool... prawdopodobnie to ta opisana tutaj.
    Jakoś super się na tym nie znam, ale prowadzę zapiski dotyczące eksploatacji - zrobiliśmy osobny licznik do niej.

    Kolektor na dachu chyba ten WOLF CRK-12.
  • a możecie napisać nazwy i dokładny rodzaj Waszych pomp?
  • Prce nad naszą pompą trwają..................boję się trochę,ale nie ma odwrotu.
  • edytowano listopad 2012

    Nie martw się :)

    Te pompy coś jednak w sobie mają.Nie trzeba myśleć o rachunkach za  gaz,  ani o kupowaniu węgla.Pracują cicho, a ciepło równomiernie rozchodzi się po domu.Ja jestem  na razie zadowolona, ale dokładniej będę mogła wypowiedzieć się po zimie.A ta będzie pierwsza.

    Pewnie będzie połączona z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?A ile litrów planujecie?

     

     

  • yyyyyyyyy.nie wiem
    :\">
  • Naszą masz w menu na wcześniej podlinkowanej stronie, czyli typ: solanka-woda.
    Nie bój się, jak dobrze zrobią to komfort i oszczędność.
  • My po dwóch latach nie zamienilibyśmy pompy na inne ogrzewanie
  • dzięki, mam nadzieję, że i u nas się sprawdzi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.