Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pomocy!!! Pompa ciepła

1356

Komentarz

  • Nasza pompa już podłączona. Póki co ustawienie na 18 stopni, bo jeszcze nie mieszkamy, ale jest tak miło i ciepło jak się wchodzi z mrozu...
    Pierwsza zima pewnie pokaże co i jak, ale już widzę plusy:nie trzeba się martwić o palenie, zwłaszcza w mróz i nie ma bałaganu typu poprószone drewno czy węgiel, a u nas to ważne, bo pom. gosp. mamy na parterze.
  • A gdzie można poczytać o tych pompach? Na czym to polega? Przepraszam, ale nie doczytałam. Czy to urządzenie wodne? I jak zasilane?

    Czy rozprowadza ciepłe powietrze czy wodę?

  • AgaMaria, pompa korzysta z odnawialnych źródeł energii, nasza z ziemi, wpisz w goglw jak działa p.c i pewnie mnóstwo info znajdziesz.Jest to ekologiczne rozw. choć drogie w porównaiu z innymi piecami.Ponoć po iluś tam latach się zwraca....

    $-)
  • Jeżeli coś teoretycznie zwraca się ponad 15 lat to znaczy, że w ogóle
    się nie zwraca. W pompy ciepła nie wierzę, tzn. twierdzę, a podpieram to
    m.in. obliczeniami wykonanymi na zajęciach na politechnice, że na ten
    moment są nieopłacalne. Oczywiście może się to zmienić, bo jest zależne
    od cen energii ze źródeł konwencjonalnych, technologii, mniej lub
    bardziej durnych przepisów i pewnie jeszcze innych czynników ;)

    Ogólnie
    pompa działa podobnie jak lodówka ;) Tj. lodówka pobiera ciepło ze
    swojego wnętrza, oddaje do kuchni - z tyłu jest wymiennik. Pompa ciepła
    pobiera z ziemi/wody itp., oddaje do wody grzewczej/powietrza.
    No i nie jest to piec tylko urządzenie sprężarkowe.
  • Wojtek, no to teraz pojechałeś nam pompiarzom ;)
    Okaże się za kilka lat, łatwo będzie policzyć.
  • Sam jestem ciekaw jak będą wyglądały ceny innych paliw, czy w ogóle jeszcze będzie można palić węglem, jaki wpływ eko-źródło będzie miało na cenę nieruchomości ?
  • Tak sobie teraz pomyślałam, że faktycznie na dzień dzisiejszy pompa jest luksusem,nie oszukujmy się, kupujemy ją też dla wygody, a to kosztuje........
  • A żeby jeszcze dołożyć do pieca to napiszę, że pewien doktor na Politechnice Krakowskiej dokładnie badał solary i stwierdził oficjalnie na zajęciach, że w ogóle nie są opłacalne. Osobiście uważam, że tenże doktor jest głupi, ale w tym temacie akurat może mieć rację.
  • Tak sobie teraz pomyślałam, że faktycznie na dzień dzisiejszy pompa jest luksusem,nie oszukujmy się, kupujemy ją też dla wygody, a to kosztuje........
    A to zależy jak będzie cały system grzewczy działał, wyjdzie przy -20. No i pytanie czy będzie Wam na tych rurkach trawa rosła ?
  • Rurki specjalnie wkopane w takim miejscu, gdzie nieszczególnie musi rosnąć.
    Na kryzysy mamy kominek z rozp. ciepła.
    No i ważne jak dom zaizolowany,nasz był budowany pod pompę...
    Sama jestem ciekawa tej zimy.
  • Właśnie, to dobrze, że był budowany pod źródło niskotemperaturowe. Zresztą gdzieś wyżej chyba Zbyszek o tym pisał.
    Z drugiej strony - strasznie się czepiam - przy szczelnych domach zaczyna się pojawiać problem wentylacji, głównie myślę o samopoczuciu ludzi.
  • Człowiek musi mieć odpowiednią ilość powietrza świeżego, żeby się dobrze czuć.
    Kiedyś to powietrze samo właziło przez różne szczeliny, teraz różnie z tym bywa.
    Ostatnio wyszło mi na to, że od kiedy nasz blok ocieplili dużo więcej w zimie chorujemy.
  • Wiesz co, ale w domu to jest inaczej,bo wystarczy, że ktoś wejdzie i już świeże powietrze wpada ;)
  • no w sumie racja, szczególnie w wielodzietnym ;)
  • Wojtek a czy te obliczenia były robione z uwzględnieniem ewentualnych dopłat do pc? A co jakby założyć 10-20 tys. dopłaty?
  • Bym musiał wygrzebać, ogólnie to co wyszło to był kosmos względem drewna albo węgla.
    Tak jak wyżej pisałem zależy to od przepisów, przy czym dopłata z nieba nie spada niestety.
  • No z nieba nie, ale w niektórych wfośigw są konkursy i raczej większość zgłaszających się dostaje dofinansowanie (w tym roku im zostały środki, nie wykorzystali całej puli). Oczywiście wymaga to wypełnienia tony papierów :)
  • nie no, ja jestem za ze względu na to, że zawsze to jakieś alternatywne źródło energii
  • edytowano grudzień 2012
    A żeby jeszcze dołożyć do pieca to napiszę, że pewien doktor na Politechnice Krakowskiej dokładnie badał solary i stwierdził oficjalnie na zajęciach, że w ogóle nie są opłacalne. Osobiście uważam, że tenże doktor jest głupi, ale w tym temacie akurat może mieć rację.
    Jeżeli chodzi o solary to tak uczą też na AGH i tak uważają wszyscy, którzy pracują przy instalacji solarów np. moja córka.
  • Też słyszałam, że solary w PL są nieopłacalne.
  • wybaczcie ...a co się w ogóle PL opłaca?

    Jak by tak przeliczać wszystko, to nic sie nie opłaca. Wszystko zależy od sposobu postrzegania.
  • Na pewno się nie opłaca być uczciwym, żyć w rodzinie itp. :D

    Dzięki Arletto, bo już też nie mogę tego "nie opłaca się".

  • Finansowo się nie opłaca. Można policzyć 2+2 itd. i emocje tutaj nic nie zmienią. Natomiast jeżeli popatrzymy szerzej, z perspektywy np. bezpieczeństwa energetycznego to możemy dyskutować.
  • Zresztą pól bidy, że ktoś sobie solary zamontuje, gorsza granda z tymi wielkimi wiatrakami do mielenia powietrza.
  • Generalnie pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych jest zawsze droższe. Ale faktycznie jeśli liczyć, to na pewno pc lepsza niż solary. Bardzo mnie dziwi, że solary sa tak programowo dofinansowywane, a pc nie (tzn. nie dziwi, bo wiem jak działa lobbing, wiatrakowcy i solarowcy mają lobbing bardzo silny, co widać)

    Nam pc wyszła jako najbardziej opłacalna w naszym konkretnym przypadku opcja, bo palenie w piecu absolutnie nie wchodzi w grę (lenie z nas :) na piec z podajnikiem nie mamy miejsca), gazu nam nie dociągną, a już gaz z butli wychodzi porównywalnie. Tak więc została pc+rekuperacja (+agregat, bo jak nam prąd wyłączą, to będzie lipa).
  • Skoro z życia wzięte, to się nie będę kłócił, tylko z ciekawości, zwróciło się, bo zaoszczędzili na węglu czy na gazie ? Jesteście w stanie jakoś stwierdzić, czy mają solary w ogóle jakiś realny wpływ na c.o. ? Macie do tego  jeszcze kominek ?

  • up
    od ponad miesiąca użytkujemy i jesteśmy b.zadowoleni-opłaty za prąd na razie wydają się ok. tzn.porównywalne do węgla,drzewa, dużo taniej niż olej, ale to zaczekam do końca sezonu, żeby podsumować.
    No i wygoda niesamowita plus stała temp. w domu dzień i noc. I ciepła podłoga przy dziecku- super sprawa.
  • Aga, przypomnij: gruntowa czy powietrzna?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.