Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia Święta - proszę o pomoc doświadczonych

14567810»

Komentarz

  • Mamy drugą część tej książki " Jacek, Kasia i ich Msza" i 7-latkowi bardzo się podobała.
  • Czy organizowaliście wcześniejsze komunie św ze tak powiem indywidualnie? Np oddzielna Msza- obojętnie czy udało się w parafii czy po znajomosci. Jakie macie podejście do tego? 
  • Tak my oddzielna msze w parafii mielismy tylko dla nas. Jakoś nie widziałam 6 latki razem z 9 latkami...
  • My posyłamy naszego 9 latka wcześniej, nie jest to może bardzo wczesna Komunia ale rok wcześniej niż cała klasa. Oni dopiero za rok. 
    Pytam bo starszemu zrobiliśmy komunie na Eucharystii we wspólnocie. Było przepieknie. 
    Podjelismy taką decyzje bo trochę skomplikowana sytuacja była- parafia przy której jest szkoła ( beton, jedna godzina komunii dla 2 szkół, masa ludzi, połowa klasy i tak wypisywała się i robiła komunie w swojej parafii zamieszkania ( na wawrze dużo dzieci chodzi z różnych okolic) 
    my parafie mamy fajną, mała i niby tylko 30 stka dzieci do komunii- ale w stylu tradycyjnym, dzieci w ławce, uczone procesji itd... i syn nie znał kompletnie tych dzieci wiec uznaliśmy ze skoro chrzcimy we wspólnocie to i Komunia może się tak odbyć. 
    Trochę proboszcz z parafii naszej wspominał ze Komunia to we wspólnocie kościoła powinna być przezywana a nie w zamkniętej grupie itp 
    proboszcz z kolei miejsca gdzie mamy drogę- tez nosem kręcił i mówił ze grupowo są komunie. Ale zrobiliśmy jak chcieliśmy. Zadowoleni byli wszyscy bardzo. 
    Ale takie mnie myśli nachodzą czy możemy sobie tak decydować. 
  • @annabe A kto ma decydować jak nie my rodzice ? my od lat mamy indywidualne Komunie dzieci, czasem jest kilkanaście dzieci czasem tylko dwoje, poza wspólnotą i poza parafią - mamy zgodę proboszcza. Szczerze, to nie słuchaliśmy nikogo ani nie proslilismy nikogo o rade ani nie przejmowalismy się opiniami negatywnymi na temat naszych wyborów, to nasza decyzja. choć może nam jest  łatwiej bo mamy księdza który od lat udziela Komunii naszym dzieciom, a i ks Proboszcz u nas daje nam zielone światło na nasze decyzje.
  • My w tym roku mamy 2 wczesne  Komunie plus chrzciny za jednym zamachem tego samego dnia. Będzie w sumie 4 lub 5 dzieci plus chrzest.
  • Rodzice decydują.
  • Dziekuje. Nie wiem czemu ale jakies zwątpienie mnie naszło choć wiedzieliśmy ze chcemy to powtórzyć kolejny raz bo było naprawdę pięknie i uroczyście. Wspólnota po komunii przygotowała wypasioną agapę. 
  • We wspólnocie (chyba nawet tej samej;-) robiła też 1 komunię syna moja znajoma Agnieszka Ż., znasz ją przecież.
  • Jesteśmy z jej teściami we wsp. I właśnie ona opowiedziała nam o komunii wnuka i nas zainspirowała.
    Podziękowali 1Aneczka08
  • Komunii generalnie się nigdzie nie zgłasza prawda? 
  • tzn jeśłi robisz poza parafią to musi być zgoda proboszcza parafii o ile wiem bo on to potem wpisuje do ksiąg.
  • Komunię wpisuje się do ksiąg?
    Ale tak,  zgoda musi być. 
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    Komunię wpisuje się do ksiąg?
    Ale tak,  zgoda musi być. 
    Do księgi ochrzonych nie, ale proboszcz prowadzi księgę I Komunii Świętej również.


  • OlaOdPawla powiedział(a):
    Komunię wpisuje się do ksiąg?
    Ale tak,  zgoda musi być. 




    Tak mi się zdaje?.?
  • Tak, rzeczywiście przypomniałam sobie ze załatwiałam zgodę. 
    A powiedzcie, jak przygotowujecie dzieciaki w domu? 
    Ze starszym chodziłam po prostu na przygotowania w parafii bo nasz proboszcz jest cudowny i super to prowadzi. 
    Teraz tez był taki plan, tylko fizycznie ostatnie kilka spotkań nie mogliśmy być bo nałożyło się to z innymi wyjazdami i obowiązkami. Nie chce żeby przez to ze nie możemy pojąć do parafii- zupełnie nic nie robić w temacie. Omawiacie tematy w domu, robicie jakies katechezy z dzieckiem? 
  • my wszystkie nasze dzieci przygotowywalismy w domu, mam książeczkę z przygotowaniem do KŚ  i z tego korzystamy. Teraz mamy dwójkę do przygotowania i praktycznie robię tak, że po porannej modlitwie z nimi jeszcze z 10 minut siedzę i obawiam krótko rozdział z książeczki plus jakiejś modlitwy się uczymy. 
  • A gdzie są wpisane dzieci,  które przyjęły komunię na rekolekcjach, mszy wspólnotowej,  na jasnej górze itp? Zgoda na pewno jest potrzebna,  ale takie księgi nawet jeśli są to chyba tylko pro forma, przecież ludzie nie potrzebują zaświadczenia kiedy i gdzie byli u pierwszej komunii 
  • A nie jest to warunkiem do Bierzmowania i do zawarcia Sakramentu Małżeństwa?
    Zarówno informacja o Chrzcie i o I Komunii Świętej?
  • W księdze ochrzczonych wpisuje się sakrament bierzmowania i małżeństwa/kapłaństwa lub śluby zakonne. I datę śmierci. Księga I Komunii Świętej prowadzona jest oddzielnie i dotyczy tych osób, które I Komunię Świętą przyjęły na terenie danej parafii, więc pewnie I Komunie na rekolekcjach, we wspólnotach itd. powinny być wpisane w parafii miejscowej. Czy tak faktycznie jest robione, to nie wiem...
  • My mieliśmy wczoraj I Komunię Świętą.  Wielka radość. Mój brat przyjechał odprawić Mszę Świętą z okazji moich imienin i po prosty zapytał proboszcza o zgodę. Proboszcz pobłogosławił.

    Podziękowali 3Małgorzata32 Wela blaekie
  • Nie znalazłam na szybko innego wątku, nie bardzo mam czas prześledzić ten a chciałam dopytać....

    Jakieś dobre materiały/książka/nagrania? dla chłopca przed I Komunią św.? 

    Zagwozdka taka, że jedynak samotnej mamy i to średnio wierzącej. Tyle że ona chce syna przygotować, ale nie bardzo wie, jak mu pomóc, gdy ten powiela głosy kolegów sceptycznych, a sama jest mało ugruntowana w wierze. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.