Wczesna Komunia Święta - proszę o pomoc doświadczonych

13468911

Komentarz

 • 6 mial najstarszy, a drugi mial prawie 7. Corka teraz skonczy 7 lat i nie chce. Ona nie wyszlaby z lawki w kosciele jakby trzeba bylo. Nie mowiac juz o spowiedzi. Ona sie nie odzywa do ludzi. W jej przypadku poczekam. Moze razem z mlodsza siostra za jakies 2 lata?
  Podziękowali 2Agnicha Patia
 • u nas jeden z synów wyrażał szczere pragnienie gdy miał 3,5...ale najszybciej decydowaliśmy się w przypadku pięciolatków ( niespełna sześcio) - ja nie byłam w stanie przeskoczyć tego, by mogło to nastąpić szybciej -  tak było z Frankiem i Julką. czworo szlo jako 7 latki , jeden razem z klasa w wieku 9 lat...prędzej był zupełnie antykosciółkowy...posłaliśmy go na katechezy do wczesnej, ale wycofaliśmy krotko przed pierwszą spowiedzią ...musiał dojrzeć i bardzo przeżywał swoją I Komunię o czasie - pozytywnie
  najmłodsza jaką znam wczesnokomunistka - miała 4,5 roku...ale to był przypadek bardzo wyjątkowy...drugie dziecko tych samych rodziców poszło rok później niż klasa ( na własne życzenie, ku wielkiemu zaskoczeniu rodziców)

  trzeba wsłuchania się w dziecko i otwarcia na różne rozwiązania - bez spiny, że musi się stać tak jak my to zaplanowaliśmy , dzieci są po prostu rożne i Pan Bóg ma do nich swoje ścieżki, czasem dla nas niezrozumiałe


  aha...pewnie pisałam to prędzej 
  nasz Franek, który tak gorąco pragną Jezusa w tak młodym wieku dziś ma lat 14 i nadal przyjmuje Komunię wyłącznie na klęcząco...my nie wiemy co w jego sercu się dzieje...to jest poza naszym wyobrażeniem


  Podziękowali 3jukaa Patia Katia
 • Dzięki. Nasz T. i tak jeszcze za mały, a tutaj chyba i tak nie ma takiej praktyki, wczesnej Komunii...

  To przy okazji, że w końcu udało mi się coś napisać, zapytam jeszcze. Jakie książki o świętych polecacie?

 • Dla dzieci? Moja córka bardzo lubi serię Świeci uśmiechnięci i inne Elizy Piotrowskiej. Czyta każdą z tych książek po kilka razy. Przeczytała tez polecaną tu książkę Teresa przyjaciółka na zawsze i komiks o Teresie z Avilla. 
  Tylko córka ma 8 lat. Przygotowujemy się do pierwszej komunii, ale nie wczesnej. 
  Podziękowali 2Pompejanka Patia
 • edytowano wrzesień 2017
  Faustyna z Tosia Anioła Stroza pasjami tzn. Codziennie słuchają.. Aż nowy wchodzi.. To miesięcznik. Mnie on drażni nachalnoscia przekazu i przesada w wielu rzeczach(niektóre panie noszą takie długie pomalowane szpony czy jakoś tak) ale może dzieci potrzebują takiego czarno białego przekazu właśnie.. 
  Podziękowali 1Patia
 • ooo Święci uśmiechnięci - dla mnie bomba!
  tzn dla dzieci bomba!
  Podziękowali 2Pompejanka Patia
 • a z takich do oglądania to "Ludzie Boga" - Mój Antek zgłębia teraz historię Św. Antoniego z Padwy ( lat 8)
  Podziękowali 2Joannna Patia
 • edytowano wrzesień 2017
  sylwia1974 powiedział(a):
  a z takich do oglądania to "Ludzie Boga" - Mój Antek zgłębia teraz historię Św. Antoniego z Padwy ( lat 8)
  takie?
  https://1.allegroimg.com/s400/018ada/96a3447344a183df99695d392aa1
  Podziękowali 1sylwia1974
 • A polecacie jakieś bajki dla dzieci religijne, o świętych albo inne?
 • Joannna powiedział(a):
  sylwia1974 powiedział(a):
  a z takich do oglądania to "Ludzie Boga" - Mój Antek zgłębia teraz historię Św. Antoniego z Padwy ( lat 8)
  takie?
  https://1.allegroimg.com/s400/018ada/96a3447344a183df99695d392aa1
  takie
  i jest jeszcze wersja filmowa....my mamy np o Św.Filipie N
  Podziękowali 1Joannna
 • Podepnę się z pytaniem pod ten wątek. 
  Przed nami pierwsza I Komunia św. Naszego pierworodnego. 

  Chodzi do zwykłej podstawówki, po sąsiedzku kościół gdzie maja Komunie, przygotowywani teraz w 3 klasie przez księdza. 

  Nasza parafia jest inna- obok domu, już w Józefowie. 

  Powiem o co mi chodzi z grubsza.. marze o kameralnej w miarę atmosferze. Jest nas 7. Chce żeby młodsi tez uczestniczyli, widzieli brata. W kościele- przy szkole, gdzie naraz Komunie mają trzy klasy ( warunki ponoć tragiczne- jedna mama mówiła ze bardzo ciasno, ciężko do dziecka podejść, miejsce siedzące znalezc) nie wyobrażam sobie naszej rodziny z jeszcze czwórka młodszych dzieci, wciśnięta gdzieś w tłum i szukającą najstarszego. Tłumy, flesz, masa ludzi. 
  Jutro zebranie w szkole- wpadłam na pomysł , mam zamiar zapytać rodziców z naszej klasy, co myślą o tym żeby wystąpić do proboszcza z prośba o rozdzielenie klas- np nasza na inna godzinę- to i tamte pozostałe już miałyby luźniej. Tylko nie wiem czy to jest wogole do ruszenia.. info o komunii, data i godzina jest już podane na stronie parafii. 
  Czy myślicie ze to jakaś ogromna fanaberia? Ze to jest niewykonalne dla księdza żeby podzielić grupę żeby wszyscy mogli rzeczywiście uroczyście to przeżyć? Czy w grę wchodzi jedynie dobra wola proboszcza czy coś innego?? 

  Znowu będę tą która problemy stwarza  ;) Ale nam zależy żeby było pięknie. Nie będę załatwiać opiekunek do dzieci żeby moc wcisnąć się w tłum i pomachać synowi... 

  myslalam tez o komunii w naszej parafii. Ponoć jest zawsze jakaś grupka dzieci które maja komunie w innym terminie- głównie z powodów jakiś chorób. Ale taka mała grupa mnie satysfakcjonuje. 
 • moim zdaniem to dobra wola, ew może nie chcieć robić precedensu i sobie roboty. Ale wcale Ci się nie dziwię. Jak nie to dodatkowy termin to też jest wyjście.
 • Tak pomyślałam ze może byłby to krok żeby jednak zmienić "tradycje". Skoro jest dużo osób to czemu nie ułatwić ludziom uczestnictwa i nie rozdzielić.. nas jest 7, plus dziadkowie, w klasie W tez koleżanka ma 5 dzieci plus dziadkowie - to do tylko 2 osób jest już 20 gości. A klas 3 czyli 80 dzieci.  :s
 • My mamy w sobotę, są dwie klasy po 25 dzieci i każda klasa ma osobno. 
 • U nas też osobno.
 • 20 gości do dwóch osób to jakieś totalne minimum. Oprócz dziadków są przecież jeszcze chrzestni, często już z rodzinami. Rodzeństwo rodziców itp.

  My mamy tylko 2 dzieci, a gości było 23 i to była nasza najbliższa rodzina, gdzie ja jestem jedynaczką... a u koleżanki było 50 osób i to też była najbliższa rodzina, bo ma 3 rodzeństwa i są to rodziny wielodzietne, o! 
 • u nas są bilety na wejście do kościoła, 4, reszta gości w ogrodzie kościelnym.
 • Byliśmy raz na takiej I Komunii w Warszawie, że wszyscy goście zaproszeni byli na niedzielę, dzieci w sumie niewiele, część ołtarzowa i krzesła z siedzącymi dziećmi oddzielone od reszty kościoła wstążką, żeby nikt tam nie łaził i nie rozpraszał - w ogóle super, super.
  I w dodatku się okazało, że dzieci miały I Komunię dzień wcześniej (w sobotę) - tylko dzieci + rodzice i rodzeństwo, a w niedzielę było tzw. "Uroczyste przyjęcie Komunii" czy jakoś tak - tu już z większą liczbą gości, prezentami, przyjęciem i tym wszystkim, co się z tym wydarzeniem łączy.
  No, czyż nie super pomysł?
 • Skatarzyna powiedział(a):
  u nas są bilety na wejście do kościoła, 4, reszta gości w ogrodzie kościelnym.
  U nas tak samo,  dwa bilety na miejsca siedzące, dwa stojące. 
 • edytowano wrzesień 2017
  Myślę, że dużo zależy od dobrej woli księdza od religii oraz proboszcza - trzeba dobrze przygotować się do tej rozmowy by argumenty były zarówno logistyczno-organizacyjne, jak i duszpasterskie, w zależności od tego, co danemu księdzu jest bliższe...

  Rodziców z klasy chyba nie będzie trudno przekonać, bo korzyści z rozdzielenia klas są oczywiste.
  Podziękowali 2Skatarzyna wiesia
 • Mnie przeraża tez ilość spotkań przed komunia 4-5 razy w tygodniu,  dzieci,  rodzice,  dzieci z rodzicami, ogrom tego. 
 • @Patia, nasza 5.5l też lubi Święci uśmiechnięci (na końcu są krzyżówki sprawdzające zrozumienie).
  A z młodszymi czytamy serię Ewy Stadtmuller: http://wds.pl/78-dla-przedszkolaka
  Rymowane, ok 8-10str. + występują z kolorowanką (dodatkowa opłata), ale ta kolorowanka jest dla starszych przedszkolaków niż 3l.

  Więcej prozy i duże obniżki:
  http://wydawnictwo.pl/kiedy-swieci-byli-mali-mariola-maassen-zajaczkowska
  http://wydawnictwo.pl/male-psoty-wielkich-swietych-mariola-maassen-zajaczkowska

  @OlaOdPawla, dla dzieci w wieku nabierania rozumu (5+?) polecam to co chyba mam z polecenia @Aneczka08 - Domek na skale: http://sklep.promyczek.pl/pl/p/Domek-na-skale-ksiazka-5DVD/301
  Bardzo fajnie zrobione pacynki(?). Super postać brata Franciszkanina i bardzo przyjemne melodie. Pacynki broją, błądzą, do tego jest przypowieść animowana i brat Jan wszystko wyjaśnia. Nie czuć wielkiego moralizowania. Aż żal że się skończyło :)
  Podziękowali 2Patia OlaOdPawla
 • Wiesz już nie pamiętam dokładnie,  ale tak od września jest raz w tygodniu,  od stycznia po 2 razy , a w maju było codziennie ( bez środy) byłam w totalnym szoku.  Plus wszystkieg różance, majówki, .drogi krzyżowe.  Dużo tego bardzo bardzo dużo. 
 • @annabe nie obce są mi te odczucia. Spotkałam się z interpretacją, że Pierwsza Komunia Św. to jest uroczystość parafialna, i że np. nasza Z. powinna razem z innymi dziećmi.
  A my (znaczy ja) chcieliśmy właśnie rodzinną uroczystość.
  Tylko tak jak to bywa, mały ciasny kościół nie pozwoliłby na to.
  Ksiądz się zgodził, żeby nasza przystępowała 1 dzień wcześniej (ale przygotowaliśmy argumenty, że jest mała, emocjonalnie jeszcze szuka rodziców, będzie się rozglądać w stresowych momentach, bywa tratowana przez starsze dzieci ;-)). Dla nas MEGA bo to była dokładnie 100rocznica objawień w Fatimie.
  Do fotografii i białego tygodnia mogła dzięki temu przystępować z dziećmi szkolnymi. Na pewno lepiej by tego nikt nie wymyślił, także polecam modlitwę do Ducha św.
  Podziękowali 2Joannna annabe
 • @uJa... w naszej parafii też jest taki dryl. Wyczuwam, że to trochę po to, żeby doszlifować tych rodziców, którzy dość niefrasobliwie podchodzili do zobowiązań przez rok.
  Nawet sobie myślę, że ta wczesna PKŚw, to trochę po to żeby się z tego legalnie wyłamać.
 • W Wielki Czwartek.. Kilkoro dzieci
  Rodzina z przodu
  W naszym przypadku byliśmy tylko my
  Znajoma miała w Boże Ciało ma zwykłej mszy

  Podziękowali 1Małgorzata32
 • Dobra wola księdza nic wiecej
  Podziękowali 2wiesia Aneczka08
 • mimo to co napisałam, to pokora i brak postawy roszczeniowej z naszej strony też
  ogólnie atmosfera współpracy :)
  Podziękowali 3Joannna annabe sylwia1974
 • wiesia powiedział(a):
  @uJa... w naszej parafii też jest taki dryl. Wyczuwam, że to trochę po to, żeby doszlifować tych rodziców, którzy dość niefrasobliwie podchodzili do zobowiązań przez rok.
  Nawet sobie myślę, że ta wczesna PKŚw, to trochę po to żeby się z tego legalnie wyłamać.
  też uważam że to po to,
  ale to i tak nic nie dawało
  jak w niedzielę palmową na mszy dla dzieci, przedszkolaki z rodzicami grzecznie stoją, klęczą itd. a "komuniści" siedzą na klęcznikach i okładają się palmami w czasie przemienienia

  na drodze krzyżowej dla dzieci taka sama masakra

  nie wiem co oni od września na tych spotkaniach robili, ale powinni już byli się czegoś nauczyć

  nie mam parcia na wczesną komunię swiętą, ale jak pomyślę że mam z dzieckiem cały maj spędzić w kościele, ucząc siebie i dziecko jak się klęczy to zaczynam być zwolenniczką wczesnej, albo raczej indywidualnej Komuni Św.
  Powinno być jak z Chrztem, jak rodzice poproszą, przygotują siebie i dziecko to mają, a jak nie to nie, a nie takie powszechne spędy szkolne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.