Wczesna Komunia FAQ

1235712

Komentarz

• Poproszę łopatologicznie  ;) czy mój proboszcz musi się zgodzić na Wczesną Komunię w innej parafii?  Proboszcz jest przeciwny i mówi, że to pycha  @-) a jest uparty i argumentów nie słucha.  Moja 6-latka tak chce przyjmować Pana Jezusa, że nie potrafię poddać się łatwo, z drugiej strony nie chcę po trupach ....
  • @aghi i jeszcze u św Rocha. Ale to było zanim zmieniono tam ostatnio proboszcza.
  • Poproszę łopatologicznie  ;) czy mój proboszcz musi się zgodzić na Wczesną Komunię w innej parafii?
    To zalezy od lokalnego biskupa. Zawsze możesz się posiłkować dekretem papieskim o wczesnej Komunii św.
  • Poproszę łopatologicznie  ;) czy mój proboszcz musi się zgodzić na Wczesną Komunię w innej parafii?  Proboszcz jest przeciwny i mówi, że to pycha  @-) a jest uparty i argumentów nie słucha
    Spytaj proboszcza, czy uważa, iż bł JPII zgrzeszył pychą. bo sam był dzieckiemwczesnokomunijnym i opcję wczesnej I KŚ popierał.
  • Wysłałem wszystkim, którzy prosili. Jakby nie doszło, to znaczy, że miałem zły adres mailowy.
  • Ja tez moge  :) prosilismy Proboszcza - zgodzil sie. Co prawda zastanawiam sie czy teraz czy za rok.... mloda ma teraz 7 lat a syn 5 - chcemy ich oboje poslac - nie ma u nas katechez - mozemi sami przygotowywac 
  • @Maciek, a ja tez moge poprosić?  ;;) 
  • @aghi i jeszcze u św Rocha. Ale to było zanim zmieniono tam ostatnio proboszcza.
    u Rocha jest teraz fajny proboszcz - Piotr Garstecki :)
  • Doszło, dzięki.
  • Poproszę łopatologicznie  ;) czy mój proboszcz musi się zgodzić na Wczesną Komunię w innej parafii?  Proboszcz jest przeciwny i mówi, że to pycha  @-) a jest uparty i argumentów nie słucha.  Moja 6-latka tak chce przyjmować Pana Jezusa, że nie potrafię poddać się łatwo, z drugiej strony nie chcę po trupach ....
    Jeszcze ani jeden kapłan, którego poprosiłam o dokument wymagający zgody proboszcza w wyżej omawianej kwestii - takowego mi nie znalazł. Odpowiedź brzmiała: zwyczajowo... przyjmuje się...

Moich troje dzieci zgody nie miało. :D
  • http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/nasz-dziennik-pierwsza-komunia-swieta-wczesniej/h1hv9

może pomylę o przeprowadzce w rodzinne strony..
    cieszę się - to świadectwo np. dla mojej mamy i mojej rodziny w ogóle
  • W Poznaniu jeszcze w parafii św. Jadwigi Królowej na Umultowie jest wczesna I Komunia Święta.
  • @Maciek, czy mógłbyś wygrzebać z czeluści swego dysku wspomniane tu materiały do I Komunii Św i podesłać? Byłabym niezmiernie wdzięczna.
  • Albo może ktoś, kto dostał od Maćka by się uprzejmie podzielił?
    Ładnie proszę...
  • @Maciek, ja także poproszę, jeśli znajdziesz
  • @Gregorius - a skąd masz info że JPII był wczesnokomunijny - ja znalazłam że był u 1 Komunii Św w 1929r czyli jak miał 9 lat - ale może mam jakieś "lewe" źródła, pytam bo też pewnie będę potrzebować zgody proboszcza delikatnie ujmując niechętnego - i argumenty zbieram :) bo chociaż mogę i wojnę zrobić to wolałabym po dobroci ;)
  • Można tez skontaktować się z. Fundacja Maximilianum - ich dzieci przyjmowały o Pierwsza Komunie na rekolekcjach właśnie w diecezji szczecińskiej.
    My natomiast chcemy porozmawiać z proboszczem z. Domaniewskiej, bo coraz więcej rodzin przechodzi na ED. Nie wiem jednak, czego się spodziewać (tzn spodziewam się odmowy).
  • @Wela w ktorymś z przmówien było, sam wspominał.
  • W maju lub czerwcu ktoś mi mówił, że w Józefowie w parafii MB Częstochowskiej będzie w tym roku wczesna I Komunia św. Nie znam szczegółów, ale intuicyjnie kontaktowałabym się z ks. Tomkiem.
  • @Draconessa, @Agnieszka82, @groszek, @Malgorzata32, @balum czy kto tam jeszcze, macie może gdzieś pod ręką te materiały od @Maciek? Kto chce zrobić dobry uczynek? Ręka do góry.
  • Nasza Bogna tez ma wiedze w temacie.

mysle, ze warto szukac ksiedza przychylnego, proboszcza bym omijala, jesli jest watpliwosc, ze nie bedzie pomagal.

Sa katechezy Dobrego Pasterza, ktore maja tez w zakresie przygotowanie dk wczesnej I Kom.
    W krk u jezuitow.

• @Bambidu - jak tylko odnajde je w czeluściach mailowych to się do Ciebie odezwę po adres maila
  • Wysłałam Ci pw.
  • Mogę wysłać katechezy, tylko proszę o podanie maila na priv.
  • zgoda proboszcza jest wskazana w przypadku wczesnej komunii poza parafią...to samo dotyczy np kwestii chrztu poza parafią, czy ślubu poza parafią panny młodej...To jest sprawa dokumentacji ale też odpowiedzialności ...proboszcz niejako poświadcza, że w tej rodzinie dziecko będzie wzrastać w łasce, i że to nie jest jedynie kaprys rodziców...
  • @Maciek, wysłałam priv
  • @Maciek dzięki wielkie.

@Agnieszka82 już nie szukaj, bo przepadniesz w tych czeluściach ;) Dziękuję za odzew. :* 
  • @Sylwia, ad proboszcza i I Kom Sw niestety nie ma potrzeby.

Co mnie akurat cieszy.

• U nas proboszcz chciał zgody biskupa, a tę było trudno dostać. W arch. szczecińsko-kamieńskiej biskup teraz dal zielone światło, sugerując, żeby unikać daty Wielkiego Czwartku i żeby to była uroczystość indywidualna, a nie w grupie. @Agagaw mi mówiła, że był list w parafiach czytany, a mama jakoś to przemilczała do mnie
  • @ProMama to widać zależy od diecezji
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.