Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

help me - wigilijnie

123578

Komentarz

  • Savia: A, w ten sposób. Dobry pomysł, tylko u nas makówki robi sie w domu Babci, Babcia ma 90 lat i nie zniesie żadnych liberalnych wymysłów. Tradycyjna technika produkcji wygląda tak, że stoi troje dzieci, jedn kładzie chałkę, drugie sypie mak, trzecie cukier i bakalie, a na koniec z groźnym okrzykiem nadciąga Babcia z wrzącym mlekiem. Nie może być inaczej ;)
    Konsystencja się zgadza.
    Fajnie! :-)
  • ta babcia z groźnym okrzykiem-lubię takie klimaty :-))
  • "Cofnijsiebosiespolisz!".
    Po śląsku "spolić się" oznacza też "oparzyć się".
  • Moczka :D
    szanowny małżonek poraz pierwszy sam zrobił sobie moczkę ( zawsze moja Mama robiła ) 
    teraz będą z moją Mamą się objadać czymś co swoim wygladem zaburza pojęcie estetyki * 
    :))

    Dla mnie to okropieństwo, no ale jak lubią to niech mają ;)
    wiecie, jeden lubi pomarańcze, drugi jak mu nogi śmierdzą ;)

    * powiedzonko zapożyczone od znajomego ;)

  • To się po angielsku nazywa "equired taste". Coś, co nie jest obiektywnie dobre, ale w powiązaniu z sytuacją, ale określonej grupy ludzi staje się pyszne. Moczka jest tylko brzydka, smakuje dobrze.
  • Moja teściowa zapowiedziała się u nas na Wigilii :( Tzn u mnie w domu - Wigilę wcześnie robimy, bo ona potem ma prace na plebani.
    No i mam problem bo poza śledziami nie chciałam nic robić, a tak to może będę musiała. Tylko co?
    Może jakiś bigos - to chyba proste?

    Rzuci ktoś przepisem/radami?

    Ps. moja teściowa ŚWIETNIE gotuje :( :( :(
  • @Haku, to niech coś ze sobą przyniesie ;)
  •  zrób jeszcze jajka w majonezie...:)
  • edytowano grudzień 2012
    Nowięc bierzesz twardy, wytrawny piernik, namaczasz go i przecierasz przez sitko do gara, i gotujesz z dodatkiem kompotu (trwa spór, jakiego kompotu - ja daję wiśniowy i agrestowy), zasmażki, gorzkiej czekolady, licznych bakalii. Docelowa konstystencja - rzadki budyń albo gęsty sos.
    No a gdzie karp i chrzan? Niedawno na innym forum Niemiec poszukiwał przepisu na moczkę, bo w dzieciństwie babcia mu ją robiła i był w składzie oprócz kompotu, piernika, etc. jeszcze własnie karp i  chrzan.
  • Marcelina - obie te potrawy brzmią pysznie :)
  • To jest zboczenie, aberracja, zniemczenie i w ogóle zepsucie potrawy. Rzekłam.
    Moczka śląska jest deserem.
  • Marcelino, polecam piernik biszkoptowy zamiast spierniczałego murzynka ;) Banalnie prosty, można go upiec w samiutką Wigilię, a jak potem cudnie pachnie w całym domu :D
    A poza tym, to jedno z najlepszych ciast, jakie znam :)
  • A, i jeszcze z cyklu "pobijmy się o imponderabilia": jaki jest kanoniczny przepis na pierogi z kapustą i grzybami? Jak zrobić idealne ciasto? Czy jest jakaś sztuczka z nadzieniem?
    Chętnie zaczerpnę inspiracji, bo tu mnie własna tradycja nie ogranicza.
  • PIERNIK BISZKOPTOWY

    50 dkg mąki (daję mniej więcej na pół żytnią razową i pszenną)
    25 dkg miodu
    15 dkg cukru (szanowny przepis przesadza, 5 wystarczy)
    15 dkg śmietany
    15 dkg masła
    5 jaj
    20 dkg orzechów włoskich (a ze śliwkami jakie dobre)
    1 czubata łyżka przyprawy do pierników (tutaj z kolei za mało;)
    1 łyżeczka sody

    1.Orzechy grubo pokroić.
    2.Masło ubić z cukrem do konsystencji śmietany.
    3.Nadal ucierając dodawać po jednym żółtku i po trochu miód. Następnie wlać śmietanę i dodać połowę przesianej i wymieszanej z sodą i przyprawami mąki.
    4.Białka ubić na sztywną pianę, dodać.
    5.Wsypać resztę mąki (+orzechy) i delikatnie wymieszać.
    6.Przełożyć do formy/foremek, wysmarowanych i oprószonych jak trza. Wstawić do średnio nagrzanego (180st.) piekarnika.
    7.Przez pierwsze 30 minut nie otwierać drzwiczek, potem sprawdzić, jak rośnie, ew.skorygować grzanie.

    Wariant leniwca: w miodzie rozpuścić przyprawy, masło, cukier. Zestawić z ognia, wrzucić śliwki (takie małe okrawki), dodawać najpierw mąkę (ładnie się połączy i wystudzi nieco ciasto), potem śmietanę i żółtka.
  • @Haku - bigos postny? Może raczej kapusta z grzybami? Ewentualnie jeszcze łazanki do tego. I barszczyk z uszkami by się przydał... I karpik jakiś... Ewentualnie rybka po grecku... I coś na deser koniecznie - kutia, makowiec, piernik...
    Dobry jadłospis?
    :-D
  • teściowa ma przywieźć rybę i barszcz.
    Ciasto zrobię i może ten bigos/kapustę (to nie to samo?)
  • edytowano grudzień 2012

    W bigosie, to często jest mięso, chociaż w moim domu rodzinnym mama robiła i na postnie i na mięsnie, częściej na postnie, zwłaszcza jak udusiła taką młodą kapustę, aaahhh pyszne to było :).


    Edit: Haku u mnie w domu bywała kiedyś kapusta z grochem i kapusta z grzybami, więc masz dwa dania na jednej bazie, do tego bigos i w ogóle luz, jedna baza 3 dania :D

    Dobrze, że teściowa coś przywozi, dobra teściowa. A jeszcze może placek upiecze? 

  • kup pierogi, zrób rybę po grecku, jakąś sałatkę, śledzie i te jajka oczywiście.
    Ciasto jakieś i już.
  • jajka w majonezie na wigilię?

    to żart prawda?
  • przepis na sałatkę z makrelą z puszki (makrela w oleju i w puszce). Bardzo prosty, dobrze jest zrobic wcześniej, wtedy się "przegryzie".
    Niestety nie podam proporcji, ja robię tego wielką michę od 20 lat.
    Ryż ugotowany na sypko
    makrela w puszce
    papryka mix pokrojona w kostkę
    majonez
    Makrele dziabię widelcem i wrzucam do ryżu, dolewam trochę tego oleju z puszki, papryka, majonez, sól, pieprz.

  • jajka w majonezie na wigilię?

    to żart prawda?
    nie
  • W bigosie, to często jest mięso, chociaż w moim domu rodzinnym mama robiła i na postnie i na mięsnie, częściej na postnie, zwłaszcza jak udusiła taką młodą kapustę, aaahhh pyszne to było :).

    Ależ ta młoda kapusta to już nie bigos ;)


    VICTORIA!  :)>-

    Właśnie skończyłam... 200pierogów ruskich + uszka z pieczarkowym farszem. Padam z nóg. :P
  • jajka w majonezie na wigilię?

    to żart prawda?
    Dwa w jednym. ;)
  • Savia, jakie proporcje na ciasto do pierogów?
  • edytowano grudzień 2012

    Podaję dwa przepisy na wigilijne dania słodkie. W tym roku nie robię, ale jak były wigilię u nas w domu to się sprawdzało.

    Kluski z makiem

    makaron zrobić samemu i pokroić na dość szerokie i grube paski

    zmielony i ugotowany mak połączyć z masłem, miodem, rodzynkami, posiekanymi migdałami i połączyć z makaronem - Pycha! Uwielbiam to też na śniadanie świąteczne, b sycące, uwaga na zęby

    Ris a la mandeln

    Przywiozłam z Danii ten przepis (tam było to podane na wieczerzę wigilijną)

    Gotujemy na dnie garnka wodę. Wsypać płatki ryżowe. Mieszać, żeby nie przywarło. W ogóle godzinami mieszać. Dolewać stopniowo mleka, żeby płatki to wchłaniały i się robiły lekkie, pulchne. Dosłodzić wg uznania. Dodać posiekane rodzynki, migdały i dalej niech się pyrci, mieszać, bo będzie przywierać, Wystudzić. Ubić śmietanę i połączyć z masą ryżową. Podawać schłodzone z konfitura z wiśni na gorąco

     

     

     

    :P
  • edytowano grudzień 2012
    Savia, jakie proporcje na ciasto do pierogów?
    Ha, bez proporcji. Z mlekiem matki wyssane. Sypiesz mąkę na stolnicę. Posolić z wierzchu. Wbijasz jajo i trochę z mąką mieszasz palcem i te gluty odkładasz na bok. Potem wlewasz prawie-wrzatek po trochu (w dziure w mące), kręcisz palcem i odkładasz. Ale, woda bardzo gorąca, ale nie bulgocząca. Tak by palec wsadzić, ale długo go nie utrzymać. Jak już tak całą mąkę wymieszasz z wodą na takie gluty, zagniatasz ciasto podsypując by stało się jednolite. Dodajesz olej. Na 1kg mąki - tak ze 3-4 łyżki. Ciasto bedzie elastyczne. :-) Następnie ciasto do miski i przykryc folią. Niech leżakuje 1-2godz. Normalnie w kuchni, nie w chłodzie. Bedzie miękkie, elastyczne i super sie robi. Ot cała tajemnica. :-)
  • Acha, mak najpierw namaczamy, potem gotujemy z dodatkiem mleka na przykład na płytce azbestowej albo na baardzo małym ogniu, a  potem dopiero mielimy

     

    L-)

    ale to na pewno wiecie

  • Wy naprawdę lubicie ten mokry mak mielić? @-)

    Czemu nie kupicie mielonego na sucho? Qrcze, TAKA wygoda.


  • Ja uwielbiam jajca :) 

    Ja też. A jeszcze bardziej dobry pasztecik :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.