Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop macierzyński i wychowawczy

edytowano styczeń 2012 w Pomagajmy sobie
Konto skasowane na prośbę użytkownika.

Komentarz

  • Na wszelki wypadek (bo pamięć zawodna jest) przedłuż wychowawczy maksymalnie (czyli tyle ile Ci brakuje do 3 lat wychowawczego). Jak urodzi się dziecko, w maju- piszesz do pracodawcy pismo, o przerwanie, zawieszenie chyba lepiej wychowawczego na czas urlopu macierzyńskiego. Po macierzyńskim kolejnym pismem (zdaje się) wracasz do wychowawczego na starsze dziecko...jak on się skończy - piszesz o wychowawczy na majowe dziecko.
    Chyba, ze dostajesz zasiłek wychowawczy- jeśli on Ci się skończy- możesz pismem zmienić wychowawczy na starsze dziecko na wychowawczy na młodsze i dostawać zasiłek na młodsze.

    Nie można być na macierzyńskim i na wychowawczym!!
  • Ja jestem w podobnej sytuacji. Na jedno z dzieci przebywam na urlopie wychowawczym. W trakcie jego trwania (tego urlopu) zaszłam w ciążę. W takiej sytuacji nie przerywa się urlopu wychowawczego tylko nadal się go kontynuuje. Natomiast po urodzeniu przez przeszło 4 miesiące dostaję zasiłek macierzyński ( nie urlop macierzyński). Nic nie przerywam , tzn. nadal kontynuuję swój urlop wychowawczy (w moim przypadku na 4 dziecko), a równocześnie dostaję zasiłek macierzyński na 5 dziecko. Co jest istotne, zasiłek macierzyński jest krótszy od urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie. Jeżeli otrzymujesz zasiłek wychowawczy i rodzinne, to oni wprowadzą korekty do tego czasu (mam na myśli czas po urodzeniu dziecka).
    Manna czy Ty masz działalność gospodarczą?
  • Powiedzcie mi czy po urodzeniu tego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego liczą nowy urlop wychowawczy na trzy lata? Czy nie. I czy od nowego odejmują ten trwający?

    Tzn. powiedmy że został rok wych. To czy po tym roku mogę wziąć urlop wych na to drugie dziecko i skoro ono ma rok to mogę go mieć do ukończenia przez nie 4 roku życia?
  • Tzn. jeżeli urodzisz dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego, nie przerywasz go tylko cały czas kontynuujesz (dlatego otrzymujesz zasiłek macierzyński a nie urlop macierzyński). Po ukończeniu tego zasiłku macierzyńskiego kontunuujesz urlop wychowawczy. Ponieważ urlop wychowawczy trwał w trakcie zasiłku macierzyńskiego, więc nie można go przedłużyć o czas tego zasiłku. Po jego zakończeniu możesz wziąć urlop wychowawczy na kolejne dziecko (chyba, że to już zrobiłaś wcześniej).
  • Inny wariant jest taki, że możesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Po jednym dniu przepracowanych możesz udać się na zwolnienie lekarskie i ze względu na stan przebywać na chorobowym do rozwiązania. Wtedy kiedy urodzisz wskakujesz na normalny urlop macierzyński.
  • Ja zawsze zawieszałam urlop wychowawczy na czas macierzyńskiego i rzeczywiście ten macierzyński był krótszy o 2 tygodnie od "normalnego". Potem informowałam pracodawcę (pisząc podanie), co robię dalej- czy kontynuacja wychowawczego na starsze, czy wychowawczy na młodsze.

    Nie upieram się, w żadnym wypadku- moja kadrowa raczej doinformowana jest, w przeciwieństwie do mnie

    W każdym razie, pomysł z terminem końca wychowawczego - czyli terminem porodu (przewidywanym) wydaje się być bez sensu.
    :shamed:
  • Czy ktoś obeznany z tematem może się do mnie odezwać na priv, mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego. Dziękuję :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.