Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop macierzyński i wychowawczy

edytowano styczeń 2012 w Pomagajmy sobie
Przepraszam, że zakładam nowy wątek, ale nie mam teraz Internetu w domu, więc wpadłam tu tylko na chwileczkę.
Jestem na urlopie wychowawczym i chcę go przedłużyć. Zastanawiam się jednak, do kiedy.
Pod koniec maja ma urodzić się nam kolejne dziecko. W kadrach nie bardzo wiedzą, co powinnam zrobić. Radzą, żebym jako końcową datę podała dzień przed planowanym porodem. Jednak ja chyba taką dobrą planistką jak niektóre z wielodzietnych nie jestem. Kolejne podanie o przedłużenie trzeba złożyć na dwa tygodnie przed rozpoczęciem urlopu, a muszę mieć jeszcze czas na przesłanie tego. Podobno finansowo jest różnica między zasiłkiem macierzyńskim w czasie urlopu wychowawczego, a urlopem wychowawczym i zasiłkiem poza tym czasem.
Pewnie ktoś z Was był już w takiej sytuacji. U nas w kadrach jeszcze się z tym nie spotkali. :shocked:

Komentarz

• Na wszelki wypadek (bo pamięć zawodna jest) przedłuż wychowawczy maksymalnie (czyli tyle ile Ci brakuje do 3 lat wychowawczego). Jak urodzi się dziecko, w maju- piszesz do pracodawcy pismo, o przerwanie, zawieszenie chyba lepiej wychowawczego na czas urlopu macierzyńskiego. Po macierzyńskim kolejnym pismem (zdaje się) wracasz do wychowawczego na starsze dziecko...jak on się skończy - piszesz o wychowawczy na majowe dziecko.
    Chyba, ze dostajesz zasiłek wychowawczy- jeśli on Ci się skończy- możesz pismem zmienić wychowawczy na starsze dziecko na wychowawczy na młodsze i dostawać zasiłek na młodsze.

Nie można być na macierzyńskim i na wychowawczym!!
  • Ja jestem w podobnej sytuacji. Na jedno z dzieci przebywam na urlopie wychowawczym. W trakcie jego trwania (tego urlopu) zaszłam w ciążę. W takiej sytuacji nie przerywa się urlopu wychowawczego tylko nadal się go kontynuuje. Natomiast po urodzeniu przez przeszło 4 miesiące dostaję zasiłek macierzyński ( nie urlop macierzyński). Nic nie przerywam , tzn. nadal kontynuuję swój urlop wychowawczy (w moim przypadku na 4 dziecko), a równocześnie dostaję zasiłek macierzyński na 5 dziecko. Co jest istotne, zasiłek macierzyński jest krótszy od urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie. Jeżeli otrzymujesz zasiłek wychowawczy i rodzinne, to oni wprowadzą korekty do tego czasu (mam na myśli czas po urodzeniu dziecka).
    Manna czy Ty masz działalność gospodarczą?
  • Powiedzcie mi czy po urodzeniu tego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego liczą nowy urlop wychowawczy na trzy lata? Czy nie. I czy od nowego odejmują ten trwający?

Tzn. powiedmy że został rok wych. To czy po tym roku mogę wziąć urlop wych na to drugie dziecko i skoro ono ma rok to mogę go mieć do ukończenia przez nie 4 roku życia?
  • Tzn. jeżeli urodzisz dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego, nie przerywasz go tylko cały czas kontynuujesz (dlatego otrzymujesz zasiłek macierzyński a nie urlop macierzyński). Po ukończeniu tego zasiłku macierzyńskiego kontunuujesz urlop wychowawczy. Ponieważ urlop wychowawczy trwał w trakcie zasiłku macierzyńskiego, więc nie można go przedłużyć o czas tego zasiłku. Po jego zakończeniu możesz wziąć urlop wychowawczy na kolejne dziecko (chyba, że to już zrobiłaś wcześniej).
  • Inny wariant jest taki, że możesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Po jednym dniu przepracowanych możesz udać się na zwolnienie lekarskie i ze względu na stan przebywać na chorobowym do rozwiązania. Wtedy kiedy urodzisz wskakujesz na normalny urlop macierzyński.
  • Ja zawsze zawieszałam urlop wychowawczy na czas macierzyńskiego i rzeczywiście ten macierzyński był krótszy o 2 tygodnie od "normalnego". Potem informowałam pracodawcę (pisząc podanie), co robię dalej- czy kontynuacja wychowawczego na starsze, czy wychowawczy na młodsze.

Nie upieram się, w żadnym wypadku- moja kadrowa raczej doinformowana jest, w przeciwieństwie do mnie

W każdym razie, pomysł z terminem końca wychowawczego - czyli terminem porodu (przewidywanym) wydaje się być bez sensu.
    :shamed:
  • [cite] elzbietta:[/cite]Inny wariant jest taki, że możesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Po jednym dniu przepracowanych możesz udać się na zwolnienie lekarskie i ze względu na stan przebywać na chorobowym do rozwiązania. Wtedy kiedy urodzisz wskakujesz na normalny urlop macierzyński.

niestety to tak nie działa.
    Do wypłaty zasiłku chorobowego potrzeba min. 30 dni ubezpieczenia.

ale możesz iść na przysługujący urlop :bigsmile:

edit - urlop
  • [cite] IDUSIA:[/cite]Powiedzcie mi czy po urodzeniu tego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego liczą nowy urlop wychowawczy na trzy lata? Czy nie. I czy od nowego odejmują ten trwający?

Tzn. powiedmy że został rok wych. To czy po tym roku mogę wziąć urlop wych na to drugie dziecko i skoro ono ma rok to mogę go mieć do ukończenia przez nie 4 roku życia?

tak możesz.
    Narodziny dziecka niejako z urzędu przerywają urlop wychowawczy. Niektóre zakłady asekurują się podaniem, inne nie..
    Na zdrowe dziecko przysługuje Ci max 3 lata urlopu do ukończenia 4 roku życia przez dziecko.
    Przedkładając zaświadczenie o urodzeniu kolejnego wypłacany jest macierzyński (jako składkowy). Pod koniec (min 14 dni) macierzyńskiego ustalasz w zakładzie ile masz jeszcze wych. z poprzedniego dziecka i po tym przysługuje Ci na kolejne 3 lata.'
  • W każdym razie, pomysł z terminem końca wychowawczego - czyli terminem porodu (przewidywanym) wydaje się być bez sensu.

tu się z Tobą w 100% zgadzam.

Nie wiesz co do godziny kiedy dziecko się narodzi
  • Dziękuję za pomoc!
    Do pracy nie chcę teraz wracać, więc chyba nie uda się nie stracić tych dwóch tygodni zasiłku macierzyńskiego.
    Nie mam własnej działalności gospodarczej, ani nie pobieram zasiłków.
  • Czy ktoś obeznany z tematem może się do mnie odezwać na priv, mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego. Dziękuję :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.